Προς το περιεχόμενο

επεξεργασια hd video με ελαφρυ προγραμμα


ados

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν νομίζω ότι τα 40 ευρώ είναι υπερβολικά χρήματα και χρειάζεται ο θείος σου!;)

Όσο για το FCP και τα προγράμματα ίδιας τιμής, νομίζω ότι είναι καθαρό ότι απευθύνονται σε επαγγελματίες και δεν νομίζω να χρειαστεί τις δυνατότητες τους ο μέσος ή και ο πιο προχωρημένος χρήστης.

 

Ο πιο προχωρημένος χρήστης και όχι επαγγελματίας, θα πάει σε Final Cut Express. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Panz, οχι ρε, καμία σχέση, δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης. :-)

Πάντα σε φιλικό επίπεδο μιλάμε και γουστάρω και τις συζητήσεις μας κιόλας χιχι...!!! :-)

 

Και εγώ εχω δοκιμάσει αρκετά προγράμματα open source. Δεν μπορώ να πω οτι είμαι με όλα ικανοποιημένος.

 

Και εγώ πχ ελπίζω κάποια στιγμή να μπορέσω να αγοράσω το Adobe Studio. Λένε για παράδειγμα οι υποστηρικτες του Gimp οτι είναι εφάμιλλο του Photoshop. Οκ. Το Gimp είναι ένα πανίσχυρο εργαλείο.

Το Photoshop όμως απλά ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ.....!!!

Το ίδιο ισχύει και σε άλλους τομείς.

 

Βασικά η ουσία είναι οτι όσα περισσότερα λεφτά έχεις για να αγοράσεις ένα πρόγραμμα τόσο πιο άνετη δουλειά κάνεις. (και το λέω αυτό επειδή τα πολύ ισχυρα προγράμματα που είναι και επαγγελματικά, έχουν ένα κόστος. Σαφώς υπάρχουν και λύσεις πιό οικονομικές βέβαια. Απλώς το Blender έχει "ξεφύγει" απο την διάσταση "ενός ακόμη open source προγράμματος που κάνει κάτι".

Ήδη είναι πολύ καλό και ισχυρό και όσο πάει εξελίσσεται....

Θεωρώ προσωπικά οτι αυτό το πρόγραμμα "έχει ξεφύγει" απο τα καθιερωμένα. Δεν κάνει τα πάντα, αλλά έχει μια πολύ καλή εξέλιξη μπορώ να πω...!!!

Το ίδιο ισχύει και στο Hardware.

Απο εκεί και πέρα, σίγουρα πάλι, ένα ειδικευμένο πρόγραμμα για Video Editing, είναι σαφώς καλύτερο απο οποιοδήποτε άλλο.

Τι να λέμε τώρα...

Τι δηλαδή? Θα συγκρίνουμε πχ. το Final Cut με το Blender? Μπααα...

 

Υστερόγραφο: Πάντως το παιδί (και το κάθε παιδί), με 2-3 κουμπάκια και μενού, και χωρίς να ασχοληθεί να μάθει όλο το Blender και παρα το γεγονός οτι είναι πολύπλοκο πρόγραμμα στο σύνολο, μπορεί να κάνει βασικό Video Editing (με παρονομαστή το "μηδενικό κόστος") χωρίς να μπερδευτεί ιδιαίτερα και σε αυτό επιμένω. Εκτός αν δεν έχει κάνει ποτέ στην ζωή του Video Editing και δεν ξέρει τίποτα - τώρα ξεκινάει για πρώτη φορά.....!!! Ούτε καν τα βασικά...!!!

 

Anyway...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πιο προχωρημένος χρήστης και όχι επαγγελματίας, θα πάει σε Final Cut Express. :-)

 

Εννοούσα το Final Cut Studio που είναι γύρω στα 900, αλλά όντως ο προχωρημένος χρήστης(που έχει δώσει και αρκετα λεφτά για να πάρει το mac του) θα πάει σε final cut express τη στιγμή που θα καταλάβει ότι δεν τον ικανοποιεί το iMovie. Μιλούσαμε βέβαια για χρήστες windows αλλά νομίζω ότι το επόμενο βήμα μετά το Vegas ή το edius neo σε pc και το FCE σε mac είναι να πας για after fx ή κάτι παρόμοιο(ίσως color, που σημαίνει ότι παίρνεις το Final Cut Studio).

 

Και εγώ πχ ελπίζω κάποια στιγμή να μπορέσω να αγοράσω το Adobe Studio. Λένε για παράδειγμα οι υποστηρικτες του Gimp οτι είναι εφάμιλλο του Photoshop. Οκ. Το Gimp είναι ένα πανίσχυρο εργαλείο.

Το Photoshop όμως απλά ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ.....!!!

Το ίδιο ισχύει και σε άλλους τομείς.

 

+1

 

+1 και για την εξέλιξη του blender. Είναι ήδη ένα ισχυρό πρόγραμμα και μακάρι να βελτιωθεί κι άλλο.

 

Όσο για το Υ.Γ., νομίζω ότι εξαρτάται και από τον χρήστη αν το θεωρεί βολικό ή όχι για να κάνει την δουλειά του, οπότε ας το αφήσουμε στην κρίση του καθενός. Τώρα αν μου λες για το αν μπορεί να κάνει τέτοια δουλειά το blender σίγουρα μπορεί, όπως μπορείς να κάνει το κόψε-ράψε με avisynth scripts;).

 

Υ.Γ. Όσο και αν δεν πάω την apple για την πολιτική της και κυρίως τις τιμές της, μην πάρεις το Adobe Studio, αλλά πάνε για mac και όταν μπορέσεις πάρε Final Cut Studio. Το premiere σε σχέση με Final Cut αλλά και με άλλα προγράμματα όπως είναι το Vegas Pro, είναι απλά απαράδεκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοούσα το Final Cut Studio που είναι γύρω στα 900, αλλά όντως ο προχωρημένος χρήστης(που έχει δώσει και αρκετα λεφτά για να πάρει το mac του) θα πάει σε final cut express τη στιγμή που θα καταλάβει ότι δεν τον ικανοποιεί το iMovie. Μιλούσαμε βέβαια για χρήστες windows αλλά νομίζω ότι το επόμενο βήμα μετά το Vegas ή το edius neo σε pc και το FCE σε mac είναι να πας για after fx ή κάτι παρόμοιο(ίσως color, που σημαίνει ότι παίρνεις το Final Cut Studio).

 

 

 

+1

 

+1 και για την εξέλιξη του blender. Είναι ήδη ένα ισχυρό πρόγραμμα και μακάρι να βελτιωθεί κι άλλο.

 

Όσο για το Υ.Γ., νομίζω ότι εξαρτάται και από τον χρήστη αν το θεωρεί βολικό ή όχι για να κάνει την δουλειά του, οπότε ας το αφήσουμε στην κρίση του καθενός. Τώρα αν μου λες για το αν μπορεί να κάνει τέτοια δουλειά το blender σίγουρα μπορεί, όπως μπορείς να κάνει το κόψε-ράψε με avisynth scripts;).

 

Υ.Γ. Όσο και αν δεν πάω την apple για την πολιτική της και κυρίως τις τιμές της, μην πάρεις το Adobe Studio, αλλά πάνε για mac και όταν μπορέσεις πάρε Final Cut Studio. Το premiere σε σχέση με Final Cut αλλά και με άλλα προγράμματα όπως είναι το Vegas Pro, είναι απλά απαράδεκτο.

 

Τεσπα, ας μην το κουράσουμε άλλο το θέμα του Blender. (ίσως επανέλθω κάποια στιγμή δριμύτερος με Video-Tutorial όπου πραγματικά θα φανεί πόσο απλό είναι το κομμάτι του απλού HD Video Editing με το Blender)

 

Εγώ εκτός απο κλασσικό Video Editing, ενδιαφέρομαι περισσότερο για Special Effects. Εκεί είναι που το After Effects μου φαίνεται πιό ενδιαφέρον. Και με την τιμολογιακή πολιτική της Adobe 1000 ευρώ για το Photoshop και 1000 Ευρώ για το After Effects (αν τα αγοράσεις ξεχωριστά με λίγα λόγια) κλπ, καλύτερα να τα δώσεις με την μία όλα (3.500 ευρώ) και να πάρεις ολόκληρο το Adobe Studio για να τα έχεις και όλα και να ξεμπερδεύεις.

Εγώ κολλάω κυρίως στο κόστος των μηχανημάτων της Apple καθώς και σε μερικές άλλες χαζομάρες της όπως λες και εσύ. Από εκεί και πέρα με βλέπω σύντομα με Mac πάντως...(ακόμη το ψάχνω, αν και απο όσο έχω καταλάβει τελικά θα κάνω το Switch....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...