Προς το περιεχόμενο

Ακαλυπτη επιταγη


Hellaslover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

από προηγούμενα topics/posts του Hellaslover ξέρουμε ότι ζει στην Αμερική...

 

Επίσης το δηλώνει και στην ''Τοποθεσία'' του.

 

 

Εκτός και αν την επιταγή την υπέγραψε η καρδιά του...

οπως και κακως για τον εαυτο του, δηλωνε οτι σκεφτετε να αγορασει μεγαλο σπιτι και αλλαγη σε πιο ακριβο αυτοκινητο αλλα στο τελος βγαινει οτι δεν εχει 3χιλιαδες ευρω ...αν σε ενοχλει το σβηνω αλλα επειδη ειχα παρακολουθησει τα ποστ ,τα θυμαμαι ακομη και μου κανε εντυπωση το τωρινο τοπικ.

οι επιταγες ειναι μπερδεμα υπαρχουν διαφορες...

το δικαστηριο και στο ατομο που χρωστατε δεν τον ενδιαφερει αν εκανες διευκολυνση.Στο ονομα σου ειναι κομμενη, απο σενα τα ζηταει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

φιλε kage no offense αλλα ποσταρα συγκεκριμενες αποριες /ερωτησεις, οχι να αναλυσουμε τα οικονομικα μου.

 

Αλλά ρε Hellaslover, δεν ξέρω τα οικονομικά σου ή τι δουλειά κάνεις και συγνώμη για την αδιακρισία, αλλά ρε φίλε γιατί έβγαλες μπλοκ και κόβεις επιταγές αν δεν ξέρεις ούτε τα βασικά γύρω από το θέμα; Με λάθος κοπή επιταγών, μπορεί να βρεθείς σε πολύ δυσμενή θέση (ιδιαίτερα αν είναι προσωπικές κι όχι εταιρικές), πρόσεξέ το το θέμα.

 

Καλα τα λες αν και δε κοβω ποτε επιταγες. Παιζει να ηταν η πρωτη επιταγη που εκοψα αυτο το χρονο...μονο με πιστωτικες, ατμ και μετρητα πληρωνω αλλα ειπα να κανω καλοσυνη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Να ρωτήσω και εγώ για επιταγή. Παίρνω από πελάτη μου μια επιταγή την οποία την υπογράφω και την δίνω σε προμηθευτή μου. Μόλις έρθει η ημερομηνία να πληρωθεί τότε η επιταγή δεν πληρώνεται. Τι γίνεται παρακάτω ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ για επιταγή. Παίρνω από πελάτη μου μια επιταγή την οποία την υπογράφω και την δίνω σε προμηθευτή μου. Μόλις έρθει η ημερομηνία να πληρωθεί τότε η επιταγή δεν πληρώνεται. Τι γίνεται παρακάτω ???

 

Μην στεναχωριέσαι θα σε πάρει η προμηθευτής σου τηλ. Θα σου πει ότι αυτή που του έδωσες είναι μούφα και να την πάρεις πίσω. Την παίρνεις και δίνεις 'αλλη, η μετρητά, η το κορμί σου, κλπ. Με τη σειρά σου θα πάρεις τηλ αυτόν που την πήρες και θα του πεις αυτά που σου είπε ο προμηθευτής ο δικός σου κτλ κτλ κτλ .... Όταν δεν βγει άκρη σφραγίζεται κλπ, κλπ. Αυτό είναι η πιο διαδεδομένη περίπτωση και η πιο σωστή εδώ που τα λέμε. Το πιο σωστό βέβαια θα ήταν να μην υπήρχαν επιταγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι όταν δεν έχεις να δώσεις στον προμηθευτή σου ούτε μετρητά ούτε επιταγή και το κορμί του είναι αδιάφορο τότε τι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Να ρωτήσω και εγώ για επιταγή. Παίρνω από πελάτη μου μια επιταγή την οποία την υπογράφω και την δίνω σε προμηθευτή μου. Μόλις έρθει η ημερομηνία να πληρωθεί τότε η επιταγή δεν πληρώνεται. Τι γίνεται παρακάτω ???

 

 

Χαχ.

 

Αυτό ακριβώς από το οποίο πάσχουν όλες οι εταιρείες στην Ελλάδα.

 

Α~πελάτης από τον οποίο πήρες την επιταγή

Β~εσύ

Γ~προμηθευτής που την έδωσες

 

 

Ο Γ είτε θα έχει προεξοφλήσει την επιταγή, είτε θα πάει στην τράπεζα την ημέρα που λήγει η επιταγή (γιατί φυσικά στην Ελλάδα είμαστε μάγκες και υπογράφουμε όλοι μεταχρονολογημένες επιταγές, τέσπα) να εισπράξει τα λεφτά του. Αν ο λογαριασμός Όψεως του Α είναι άδειος, αυτή τη στιγμή ο νόμος δίνει ένα περιθώριο 8 ημερών μέχρι να σφραγιστεί η επιταγή. Δηλαδή, μετά την πάροδο της αναγραφόμενης ημερομηνίας, ο Α έχει 8 επιπλέον ημέρες για να βάλει τα λεφτά στην τράπεζα. Αν την όγδοη ημέρα τα λεφτά δεν έχουν μπει στην τράπεζα και ο Α έχει προεξοφλήσει την επιταγή, η τράπεζα του ζητάει τα λεφτά πίσω και αυτός με τη σειρά του τα ζητάει από αυτόν που υπέγραψε ακριβώς πριν από τον ίδιο, δηλαδή από εσένα, τον Β. Αν δεν έχει προεξοφλήσει την επιταγή και πάει απλά ο Α να την εισπράξει την όγδοη μέρα και ακόμα δεν έχουν μπει τα λεφτά τότε έχει δύο επιλογές:

 

1) Σφραγίζει την επιταγή.

2) Δεν σφραγίζει την επιταγή.

 

Εάν σφραγιστεί η επιταγή ΟΛΟΙ όσοι είχαν υπογράψει ακριβώς πριν από αυτόν που πήγε να την εισπράξει, μπαίνουν στον Τειρεσία. Στην περίπτωση αυτή, η τράπεζα ειδοποιεί εσένα που είχες υπογράψει ακριβώς πριν και σου λέει "το και το, θες να έρθεις να πληρώσεις την επιταγή μπας και γλυτώσεις τον Τειρεσία;". Εσύ, αν δεν θες μπεις στη μαύρη λίστα, πας και την πληρωνείς και μετά την παίρνεις σφραγισμένη ή ασφράγιστη και κυνηγάς δικαστικά τον Γ για τα λεφτά που δεν πλήρωσε και τα πλήρωσες εσύ αντ' αυτού.

 

Εάν ο Α δεν σφραγίσει την επιταγή, τότε δεν μπαίνει κανείς Τειρεσία, αλλά και πάλι μπορεί να σε κυνηγήσει δικαστικά για να πάρει τα λεφτά του κι εσύ πάλι να κυνηγήσεις τον πελάτη σου δικαστικά.

 

Γενικά, πάντως, οι παρελθόντες επιταγές, καλό είναι να σφραγίζονται, μπας και ξεκαθαρίζει σιγά σιγά το τοπίο.

 

 

 

 

Το πρόβλημα είναι όταν δεν έχεις να δώσεις στον προμηθευτή σου ούτε μετρητά ούτε επιταγή και το κορμί του είναι αδιάφορο τότε τι γίνεται.

 

Δυστυχώς, κόβεις το λαιμό σου να βρεις τα λεφτά και κυνηγάς τον πελάτη σου για να τα πάρεις πίσω του αγίου τέτοιου ανήμερα ή εναλλακτικά μπαίνεις Τειρεσία και καταστρέφεσαι επαγγελματικά. Γενικά, προσέχετε πάρα πολύ στην επιλογή των πελατών σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να μπει χέρι στις επιταγές. Δεν γίνεται η αγορά να κινείτε με χρήμα που στην ουσία δεν υπάρχει. Είναι αρρωστημένο. Έτσι καταστρέφονται και οι υγιείς επιχειρήσεις και δίνεται χώρος στην αγορά σε επιτήδειους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι καλά!!

 

όλη η αγορά της ένδυσης κινείται έτσι.

 

Πληρώνεις με 8μηνες και βάλε επιταγές τον προμηθευτή, και τις πληρώνεις όταν (θεωρητικά) έχεις ήδη πουλήσει το εμπόρευμα .

 

Στην περίπτωση που δεν έχεις πουλήσει όμως ......

ΜΠΟΥΜ

 

Ή δουλεύεις όπως όλοι ή δεν δουλεύεις καθόλου.

 

Πρέπει να είσαι κολοσσός για να επιβάλλεις κανόνες στην αγορά δυστυχώς.

 

Βέβαια η ΕΕ μέχρι τον Ιούνιο θα έχει επιβάλλει κοινή ευρωπαϊκή επιταγή η οποία θα εισπράτεται μόνο εντός κάποιων ημερών.

 

Εκεί θα γίνει το τρελλό ξεκαθάρισμα..

 

---------- Προσθήκη στις 00:57 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 00:44 ----------

 

όσον αφορά την ακάλυπτη επιταγή, όλα εξαρτώνται από το τι θα κάνει και ο πελάτης σου (αυτός που σου την έδωσε).

 

Το βασικό είναι να ψαχτείς με όλες τις επιταγές που παίρνεις , να τις ελέγχεις με κάποιον (ICAP , κάποιο φίλο στην εφορία κλπ.) για να δεις τη φερεγγυότητα αυτού που την εκδίδει ώστε να μειώσεις τον κίνδυνο να για ακάλυπτες ή πέτσινες.

Αν είναι μαυρισμένος ο εκδότης να μην τη δέχεσαι από τους πελάτες σου (είναι δικαίωμα σου και θα πρέπει να το καθορίζεις ρητά στις συμφωνίες με τους πελάτες σου).

 

σε κάθε περίπτωση αν ο πελάτης σου δεν την δέχεται πίσω πρέπει να την πληρώσεις για να μην μαυριστείς, να την πάρεις πίσω από τον προμηθευτή και να τη σφραγίσεις αν δεν πληρωθεί.

 

Θα μαυριστούν όλοι οι άλλοι οπισθογράφοι και θα διεκδικήσεις τα λεφτά σου δικαστικά από

ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΣΟΥ ΤΗΝ ΕΔΩΣΕ.

ΌΧΙ από τον εκδότη ο οποίος είχε υποχρέωση μόνο σε αυτόν που την εξέδωσε.

 

 

Συνήθως επιστρέφονται στον αρχικό παραλήπτη ώστε να μην μαυριστούν όλοι οι επόμενοι και τρώει αυτός τη μπανάνα.

 

Από τη στιγμή που παίρνεις πίσω την επιταγή από τον προμηθευτή σου το υπόλοιπο σου παραμένει ανοιχτό και έχει δικαίωμα να ξεκινήσει διαδικασίες αναγκαστικής πληρωμής (κλητήρες - κατάσχεση κλπ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ξέρω είναι πως αν δεν έχεις, δεν αγοράζεις. Αλλιώς παίζεις με φωτιά. Μπαίνεις σε ένα τρυπάκι που δεν πρόκειται να βγεις ΠΟΤΕ.

Δεν συμφέρει ούτε αυτόν που στα πουλάει ούτε αυτόν που τα αγοράζει.

Από προσωπική εμπειρία εγώ προσωπικά ποτέ δεν είδα κάποιον που πλήρωνε με επιταγές να αρχίσει ξαφνικά να πληρώνει μετρητά. Όταν άρχισαν οι επιταγές ήταν 1-2 μήνες μετά έγιναν 2-3 μήνες κλπ έχουν φτάσει 8μηνες και βάλε.

Δεν γίνεται όμως κάποτε θα γίνει μπουμ. Και όποιος δίνει επιταγές ξαφνικά θα βρεθεί χωρίς δουλειά και θα πληρώνουν και τα δισέγγονα του. Όταν δεν πάει καλά μια επιχείρηση την κλείνεις πριν χρεωθείς παραπάνω. Μπαίνεις μέσα πως το λένε.

Για όλα βέβαια φταίνε και οι τράπεζες. Κονομάνε καλά από αυτή την ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από προσωπική εμπειρία εγώ προσωπικά ποτέ δεν είδα κάποιον που πλήρωνε με επιταγές να αρχίσει ξαφνικά να πληρώνει μετρητά

Είναι δύσκολο, ασυνήθιστο, και απαιτεί να μην το βάζεις κάτω και να μπορείς να συννενοηθείς. Αλλά όχι ακατόρθωτο.

Έχω πελάτη που το κάνει αυτό. Έφτασε στο σημείο της ολοκληρωτικής καταστροφής της επιχείρησης του. Και πήρε απόφαση να πει "τέλος στις επιταγές". Ήρθε σε συννενοήση με τους προμηθευτές του, τον εμπιστεύτηκαν ελέω πρότερου έντιμου βίου, κι αυτός από τη μεριά του τήρησε το λόγο του.

Τους ξεχρεώνει ακόμη, σιγά σιγά, δεν ξαναπήρε μπλοκ, και πλέον δουλεύει μόνο με μετρητά.

Κι αν δεν έχει εκείνη τη στιγμή να το καλύψει, σε ένα - δυο μήνες, λίγο λίγο, το ξεχρεώνει. Απλά η επιταγή δίνει στον επαγγελματία το placebo ότι δε χρειάζεται να αγχώνεται κάθε βδομάδα να βάλει στην άκρη ένα χ ποσό του για να καλύψει τις επιταγές. Συν του ότι χάνεις το μέτρο για το τι μπορείς να πάρεις.

Ενώ με το μετρητό, δίνεις και μια προκαταβολή, σε μια - δυο βδομάδες δίνεις άλλο λίγο, και το ξεχρεώνεις. Και έτσι ξέρεις ότι δεν χρωστάς πουθενά, και ηρεμείς.

Θέλει υπομονή, σωστές κινήσεις, και να αντέχεις το άγχος και την πίεση των πρώτων μηνών. Και ξαναλέω, πάνω απ' όλα να μπορείς να συννενοηθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ..... συννενοηθείς.

 

Αυτό που λες δεν λέγεται "πληρώνω μετρητά" (είναι απλά επί πιστώσει). Την επιταγή την θέλουν όλοι οι προμηθευτές για λόγους εκβιασμού (για να μπορέσουν να πάρουν τα λεφτά κάποτε). Η περίπτωση που λες προϋποθέτει εμπιστοσύνη και μικρό ύψος πιστώσεων μεταξύ συναλλασσομένων που σίγουρα συμβαίνει σε ένα μικρό ποσοστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες δεν λέγεται "πληρώνω μετρητά" (είναι απλά επί πιστώσει). Την επιταγή την θέλουν όλοι οι προμηθευτές για λόγους εκβιασμού (για να μπορέσουν να πάρουν τα λεφτά κάποτε). Η περίπτωση που λες προϋποθέτει εμπιστοσύνη και μικρό ύψος πιστώσεων μεταξύ συναλλασσομένων που σίγουρα συμβαίνει σε ένα μικρό ποσοστό.

 

Μακάρι να μπορέσεις να το κάνεις αυτό σε δική σου δουλειά , αλλά δυστυχώς δεν ισχύει για τις περισσότερες των περιπτώσεων.

 

Ο κανόνας στην αγορά είναι συνήθως ότι πληρώνεις όπως σε πληρώνουν.

Σε πολλές περιπτώσεις μπορείς να δουλεύεις cash, κυρίως σε λιανιομάγαζα , και κυρίως σε περιπτώσεις που δεν κρατάς στοκ σε εμπόρευμα αλλά αγοράζεις βάσει παραγγελιών πελάτη.

Σε αυτές τις περιπτώσεις είναι και λογικό να μην έχεις πίστωση από τον προμηθευτή.

 

Αλλά σε επιχειρήσεις χονδρικής ή επιχειρήσεις που στοκάρουν ποσότητες δεν είναι δυνατόν να δουλέψεις cash.

 

Τουλάχιστον με την επιταγή ξέρεις πότε θα πληρωθείς και ο πελάτης σου όσο αχαΐρευτος και να είναι ξέρει πότε πρέπει να πληρώσει.

Αν δίνεις πίστωση χωρίς καμία εγγύηση πρέπει να τσακώνεσαι συνέχεια για είσπραξη..

 

Όσο για την ορθή διαχείριση των οικονομικών μιας επιχείρησης ή ενός νοικοκυριού, ή τελοσπάντων οποιαδήποτε διαχείριση,

είτε μετρητοίς δουλεύεις , είτε με επιταγές ,

ισχύει το "ο μαλάκας είναι μαλάκας και στο βουνό και στη θάλασσα".

Αν είσαι γίδι και δεν ξέρεις μέχρι που σε παίρνει, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο το φουντάρεις το καράβι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό ξεκινάει από το έμπορο λιανικής. Το να ανοίξεις μαγαζί δεν είναι σαν αγοράζεις τσίχλα. Πρέπει εκτός των άλλων να έχεις και το αρχικό κεφάλαιο που χρειάζεσαι.

Τα πράγματα είναι απλά και το μόνο που χρειάζεται είναι απλά μαθηματικά. Όταν αγοράζω κάτι με επιταγή και στη λήξη της δυσκολεύομαι να την πληρώσω υπάρχουν οι εξής περιπτώσεις:

Α) Δεν πουλάω την ποσότητα του εμπορεύματος που θα έπρεπε (ένας σοβαρός λόγος να το κλείσω )

Β) Δεν πουλάω με ποσοστό κέρδους (λόγο ανταγωνισμού, ή, ή, …) ικανό να καλύψει τις όποιες οικονομικές ανάγκες που δημιουργούνται (ένας σοβαρός λόγος να το κλείσω )

Γ) Η επιχείρηση έχει έξοδα, ποιο πολλά από αυτά που μπορεί να καλύψει. Οπότε ή τα μειώνω ή υπάρχει ένας σοβαρός λόγος να το κλείσω.

Δ) Έχω εγώ πιο πολλά προσωπικά έξοδα από αυτά που μπορεί να μου καλύψει η επιχείρηση (ένας σοβαρός λόγος να το κλείσω ).

Ε) Έχω στοκάρει τα άπειρα εμπορεύματα που τα σκοτώνω για να μπορέσω να ανταποκριθώ στις υποχρεώσεις πράγμα που σημαίνει ότι δεν οσφραίνομαι την αγορά, δεν έχω το ταλέντο ρε παιδί μου (δεν είναι κακό, μπορεί να είμαι καλύτερος σε κάτι άλλο) οπότε υπάρχει ένας σοβαρός λόγος να το κλείσω.

Στην τελική όταν κάποιος αγοράζει συνέχεια τα ίδια εμπορεύματα (ποιότητα-τιμή) με επιταγή που δυσκολεύεται να την καλύψει στη λήξη της είναι θέμα χρόνου να το κλείσει. Τουλάχιστον να το κλείσει όσο είναι νωρίς πριν χρεωθεί περισσότερο. Γιατί μία, δύο, τρείς...ΤΖΑ, ΝΑΤΟΣ Ο ΚΛΗΤΗΡΑΣ. Αυτό δεν το λέω εγώ, το λέει η λογική.

Το κακό ξεκινάει από τον έμπορο λιανικής και φτάνει στον χονδρέμπορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι Αμερικη μενω. Αν και ξερω οτι λογικα διαφερουν οι νομοι εδω ρωταω περισσοτερο για γνωμες. Εχω ηδη μιλησει με δικηγορο εδω και απ οτι καταλαβα δε γλυτωνω. Δηλαδη ειναι οκ που δεχτηκε ξενη επιταγη ο αλλος τυπος...δε το βρισκω λογικο αλλα οκ. Μιλησα παλι σημερα με το δικηγορο και μου μιλησε καλυτερα. Του εστειλα και μια δοση και εγραψα σημειωμα το οποιο υπεγραψα οτι θα δινω δοσεις και μεχρι τι ταδε ημερομηνια θα εχω ξεπληρωσει.

 

 

Οχι τιποτα δε θα χω και insomnia στη φυλακη:shifty:

 

 

kfuros προσεξα στο ποστ σου που λες να σιγουρευτω οτι θα αποσυρει την μηνυση...πως θα σιγουρευτω; λογικα δε θα μου ερθει χαρτι, αν ισχυει η μηνυση, σπιτι να υπογραψω και το ποτε να εμφανιστω;

αν και δε νομιζω να εχει προχωρησει το θεμα γιατι στην αρχη δε δεχοταν με καμια παναγια ουτε δοση ουτε λογια λεγοντας οτι εχει ηδη προχωρησει η υποθεση, μετα αρχησα τα yes sir, no sir και τις δικαιολογιες και αλλαξε γνωμη. Πιστευω για να με φοβησει το ειπε.

 

Διγραμμη επιταγη τη σημαινει; Η επιταγες μου πανω εχουν το ονομα μου και διευθηνση μου για αυτο μου φενεται περιεργο που τη δεχτηκαν απο αλλο ατομο. Τελος παντον φταιω και πληρωνω..

 

η δίγραμμη επιταγή δεν μεταβιβάζετε, γράφει πάνω το όνομα του δικαιούχου και μόνο αυτός μπορεί να την εισπράξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...