Προς το περιεχόμενο

Σεξουαλικως μεταδιδομενα νοσηματα


zavoliarakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άσχετο ελαφρώς αλλά...

Έχουμε εικόνα απο τα 547 κρούσματα, πόσα απο αυτά ήταν από

1) ετεροφυλόφιλη επαφή

2) ομοφυλόφιλη επαφή

3) σύριγγες ή άλλος τρόπος

 

?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 132
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Άσχετο ελαφρώς αλλά...

Έχουμε εικόνα απο τα 547 κρούσματα, πόσα απο αυτά ήταν από

1) ετεροφυλόφιλη επαφή

2) ομοφυλόφιλη επαφή

3) σύριγγες ή άλλος τρόπος

 

?????

με ενα γρηγορο google:

 

Μέχρι τις 31 Οκτωβρίου 2008 είχαν δηλωθεί 547 νέα περιστατικά λοίμωξης από τον ιό HIV. Πρόκειται για 458 άνδρες και 89 γυναίκες. Από τις περιπτώσεις που δηλώθηκαν πέρυσι για πρώτη φορά, 55 είχαν ήδη νοσήσει με AIDS.

Σύμφωνα με τους επιστήμονες, τα αίτια της αύξησης των κρουσμάτων σχετίζονται με τον εφησυχασμό των πολιτών σε σχέση με την ασθένεια αλλά και με το γεγονός ότι οι στρατηγικές πρόληψης έχουν ατονήσει. Περισσότερες από τρεις στις δέκα περιπτώσεις δηλώθηκαν ως «ακαθόριστες» σε σχέση με τον τρόπο μετάδοσης, ενώ το 43% ήταν άνδρες που είχαν σεξουαλικές επαφές με άλλους άνδρες. Η πλειονότητα των περιστατικών αφορά σε άτομα ηλικίας 25 έως 44 χρόνων. Το μεγαλύτερο ποσοστό των ανδρών ήταν ηλικίας 30-34 ετών ενώ στις γυναίκες η προεξάρχουσα ηλικιακή ομάδα ήταν αυτή των 25 με 29. Συνολικά, από το 1984 που άρχισε η καταγραφή της νόσου στη χώρα μας μέχρι σήμερα, έχουν αναφερθεί 9.229 οροθετικοί και ασθενείς του AIDS. Από αυτούς, οι 7.409 (80,3%) ήταν άνδρες και οι 1.772 (19,2%) γυναίκες, ενώ για ένα μικρό ποσοστό το φύλο δεν δηλώθηκε. Σε αυτό το διάστημα, 1.582 έχουν πεθάνει από AIDS.

 

Πηγη: http://grigsgr.blogspot.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως να ξερετε οτι αν δεν το χωνετε οπου να'ναι,πιο πιθανο ειναι να κολλησετε κονδυλωματα,ερπη,γονορροια,ηπατιτιδες B και C και αλλα ΣΜΝ παρα aids.Ειδικα τα κονδυλωματα κολλανε και με προφυλακτικο.Σουρπραϊζ κοριτσια,οι αντρες μπορουν απλα να ειναι φορεις HPV,να μην εχουν συμπτωματα και να σας κολλανε αβερτα.Γιαυτο καντε κανα εμβολιακι για HPV,δε θα το μετανιωσετε νομιζω...

 

 

Ασχετο με τα ΣΜΝ,πολλη φυματιωση στην Ελλαδα ρε γαμωτο,για καντε καμια Mantoux για να εισαστε σιγουροι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα κάνοντας μια ερμηνεία.

 

3/10 ακαθόριστες γνώμη μου είναι πως πρόκειται είτε για σύριγγες είτε για ομοφυλοφιλία που για κοινωνικούς λόγους δεν δηλώθηκε.

 

Άρα ίσως το 43% είναι και λίγο μεγαλύτερο. Άρα 100%(συνολο)-43%(ο/φ)-30%(άγνωστο)= περίπου 30% ετεροφυλόφιλοι. Ακόμα και το άγνωστο να έχει μερίδιο με ε/φ, δεν νομίζω ότι είναι μεγάλο. Λίγο πολύ απο 30-35% λοιπόν εκτιμώ πως είναι το ποσοστό των ε/φ σε σχέση με τον συνολικό πληθυσμό νοσούντων.

 

Όπως και να έχει εκεί που θέλω να καταλήξω είναι.

Αν δεχτούμε ότι οι ο/φ είναι περίπου ένα 5-10% του πληθυσμού (δεν το ξέρω αυτό μια πρόχειρη εκτίμηση κάνω) αλλά έχουν ποσοστό ίσως και διπλάσιο σε απόλυτο αριθμό νοσούντων, τότε η διαφορά στην αναλογία νοσούντων/υγιή πληθυσμό είναι τεράστια μεταξύ ο/φ και ε/φ.

 

Με λίγα λόγια και αρκετά απλοϊκα και στρογγυλοποιημένα. (μόνο για τους άντρες).

 

Ελλάδα 10.000.000 πληθυσμός. Άντρες 5.000.000. Φορείς 7.409.

 

Ε/Φ - Ο/Φ

4.650.000 - 350.000 = 5.000.000

(ας πούμε 7% ο/φ - νόμιζω πως είναι λιγότεροι)

 

Φορείς.

Ε/Φ - Ο/Φ

3705 3704 = 7409 (σας βάζω 50% των νοσούντων ε/φ, παρόλο που πιο πάνω το εκτίμησα σε 35%)

 

Ποσοστό στον πληθυσμό. ε/φ = 3705/4.650.000= 0.08%

ο/φ = 3704/350.000 = 1,05%

 

Περίπου 13 φορές περισσότερο κινδυνεύει ένας ο/φ.

Σημειωτέων πως ήμουν αρκετά γενναιώδορος στο ποσοστό του ο/φ πληθυσμού, και από το 30% άγνωστη αιτία μόνο 7% το έβαλα στο 43% και το πήγα στο 50%. Με άλλα λόγια νομίζω πως το "13 φορές" ίσως είναι προς το αισιοδοξο.

 

Ελπίζω το μήνυμά μου να το δείτε καθαρά στατιστικά και να συζητήσουμε τα νούμερα, αν κάτι απο αυτά είμαι εντελώς εκτός.

 

ΥΓ. Ξέχασα να αφαιρέσω απο το μερίδιο του 50% νοσούντων ε/φ που μολύνθηκαν ένα μικρό ποσοστό που σίγουρα (μοιράζοντας το άλλο άγνωστο 30%) που έχει να κάνει με σύριγγες. Άρα δεν είναι 3705/4650000, ίσως είναι 3400/4650000 = πολύ μικρότερο απο το 0.08% που έγραψα.

ΥΓ2. Στόχος μου είναι να βρώ πιο είναι το ποσοστό του απλού ε/φ άντρα που όντως νοσεί.

ΥΓ3. Σύμφωνα με εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_sexual_orientation το 7% που έβαλα για ο/φ πληθυσμό είναι αρκετά υψηλό. Αν και δεν έχει ξεκάθαρο συμπέρασμα, μου φαίνεται πιο κοντά στο 5%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.gyn.gr/artman/publish/article_160.asp

 

Φιλε doctorkostis,χωρις να γνωριζω το αντικειμενο σου,το εμβολιο για τον hpv,πρεπει να γινει πριν ξεκινησουν οι ερωτικες επαφες.

Αρα δεν ειναι τραβατε κυρατσες γιουτια να κανετε το εμβολιο.

 

Επισης το μαντου,αν δεν κανω λαθος θεωρειται ξεπερασμενη μεθοδος,και βγαζει πολλα false positive.

 

oσον αφορα για τον κυριο,που ετσι αυθαιρετα βγαζει στατιστικα συμπερασματα,ενα εχω να πω.

Και οι ναζι σαν "αριθμους" εβλεπαν, εβραιους γυφτους αδερφες αναπηρους και τα λοιπα.

Ομως εκαναν την μεγαλυτερη σφαγη τουλαχιστον στην εποχη μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φιλε doctorkostis,χωρις να γνωριζω το αντικειμενο σου,το εμβολιο για τον hpv,πρεπει να γινει πριν ξεκινησουν οι ερωτικες επαφες.

Αρα δεν ειναι τραβατε κυρατσες γιουτια να κανετε το εμβολιο.

 

Επισης το μαντου,αν δεν κανω λαθος θεωρειται ξεπερασμενη μεθοδος,και βγαζει πολλα false positive.

 

1.Διαφωνω.Δεν ειπα γιουργια εμβολιο σε ολες.Παπ τεστ,ελεγχος για HPV και αν δεν υπαρχει μολυνση,τοτε εμβολιο ακομα και σε σεξουαλικα ενεργες γυναικες.Το προγραμμα εμβολιασμου σαφως και πρεπει να ξεκιναει στην προεφηβικη ηλικια,αν θελουμε να δουμε αποτελεσματα σε 20-30 χρονια.

(εχεις δικιο τωρα που το ξαναδιαβαζω,επρεπε να τα εχω γραψει πιο αναλυτικα)

 

2.Το mantoux,ακομα και αν ειναι παλια μεθοδος και μη ειδικη,ειναι η μοναδικη που δειχνει επαφη με μυκοβακτηριδιο και εχει και πολυ λογικο κοστος.Αν βγαλει false positive,υπαρχει τροπος να γινει περεταιρω ελεγχος που θα αποδειξει η οχι τη μολυνση.Ο ελεγχος αυτος δε μπορει να γινει σε μορφη screening γιατι ειναι αρκετα ακριβος και δεν εχει και νοημα σε αρνητικη mantoux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε doctorkostis,χωρις να γνωριζω το αντικειμενο σου,το εμβολιο για τον hpv,πρεπει να γινει πριν ξεκινησουν οι ερωτικες επαφες.

Αρα δεν ειναι τραβατε κυρατσες γιουτια να κανετε το εμβολιο.

 

Αυτή η οδηγία είναι προτεινόμενη απλώς επειδή είναι "πιο αποτελεσματικό" τότε, υπό την έννοια του ότι αν έχεις ήδη μπιφτεκωθεί και κολλήσει, δε θα σου κάνει τίποτα το εμβόλιο. Το Gardasil όμως προστατεύει από 4 τύπους (και γερούς) HPV, οπότε ακόμα και αν είσαι 30 και έχεις λιώσει το τσένταρ, ακόμα και αν έχεις κολλήσει έναν από τους 4 τύπους, το εμβόλιο σε προστατεύει από τους άλλους 3.

 

Οπότε ναι κυράτσες, γιούρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oσον αφορα για τον κυριο,που ετσι αυθαιρετα βγαζει στατιστικα συμπερασματα,ενα εχω να πω.

Και οι ναζι σαν "αριθμους" εβλεπαν, εβραιους γυφτους αδερφες αναπηρους και τα λοιπα.

Ομως εκαναν την μεγαλυτερη σφαγη τουλαχιστον στην εποχη μας...

 

 

Τι λές που θα με πείς και Ναζί?

 

Δλδ όσοι κοιτάνε νούμερα και τους ενδιαφέρει η στατιστική είναι ΝΑΖΙ?

Τι άσχετα πράγματα είναι αυτά που λές? Είπα εγώ ότι φταίει κάποιος, είπα εγώ να "κάψουμε" κανέναν? Απαγορεύεται να επισημαίνουμε οτιδήποτε δλδ? Στρουθοκαμηλισμός ΟΛΕ!

 

Εγώ έκανα μια εκτίμηση και ερμηνεία των νούμερων, και ήθελα να τα σχολιάσουμε. Αν διαφωνείς με τα νούμερα η τον συλλογισμό μου, το συζητάμε με ορθολογιστικά επιχειρήματα. Να με λές Ναζι και δεν ξέρω εγώ τι άλλο είναι πέρα απο κάθε λογική. Ακούς εκεί απαγορεύεται να μιλήσουμε με αριθμούς. Τιπότα πιο αντικειμενικό και πιο ουδέτερο δεν υπάρχει απο τους αριθμούς για να δείς οποιοδήποτε πρόβλημα (πρόβλημα με την επιστημονική έννοια, δλδ γρίφο, ερώτημα προς λύση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γυναίκα που έχει ήδη ξεκινήσει σεξουαλικές επαφές, μπορεί να κάνει το εμβόλιο;

 

Ναι, μπορεί. Πρέπει όμως να τονισθεί πως μια γυναίκα που έχει σεξουαλικές επαφές έχει πιθανότητες να έχει έρθει ήδη σε επαφή με κάποιο στέλεχος του ιού HPV. Η ασφάλεια που παρέχει σε αυτήν την περίπτωση το εμβόλιο είναι ελαττωμένη. Εάν έχει ήδη προσβληθεί από έναν από τους 4 τύπους του ιού που καλύπτει το εμβόλιο, το εμβόλιο θα την προφυλάξει από τους άλλους 3 τύπους, αλλά όχι από τον ιό με τον οποίο έχει έρθει ήδη σε επαφή. Δηλαδή, μπορεί να εμφανίσει στο μέλλον κάποια βλάβη (κονδύλωμα ή ενδοεπιθηλιακή αλλοίωση στον τράχηλο) που θα οφείλεται στο στέλεχος του ιού με το οποίο είχε έρθει παλαιότερα σε επαφή. Επιπλέον, φαίνεται πως στις μεγαλύτερες ηλικίες (μετά την εφηβεία) η αποτελεσματικότητα του εμβολίου είναι ελαττωμένη.

 

Μπορεί μια γυναίκα να ελέγξει εάν έχει προσβληθεί από HPV προτού κάνει το εμβόλιο;

 

Δυστυχώς όχι με απόλυτη ασφάλεια. Δεν υπάρχουν αξιόπιστες δοκιμασίες ανίχνευσης αντισωμάτων στο αίμα όπως συμβαίνει με άλλες καταστάσεις (πχ ερυθρά). Μπορούμε όμως να κάνουμε ανίχνευση του ιού στον τράχηλο, με το HPV-DNA test, με μια διαδικασία λήψης παρόμοια με αυτήν του test Παπανικολάου. Με αυτήν τη δοκιμασία μπορούμε να ελέγξουμε εάν η γυναίκα έχει αυτήν τη στιγμή λοίμωξη με κάποιο στέλεχος του HPV. Φαίνεται όμως πως αυτό είναι μια ικανοποιητική προσέγγιση, γιατί ακόμη και εάν είχε έρθει στο παρελθόν σε επαφή με κάποιο στέλεχος HPV και με το HPV-DNA test δεν ανιχνεύουμε τον ιό τώρα, σημαίνει πως η λοίμωξη ήρθε και πέρασε χωρίς να δημιουργήσει αλλοίωση. Δεν έχει όμως διευκρινιστεί εάν η δημιουργία αντισωμάτων από την παλαιά αυτή λοίμωξη είναι αρκετή για να προστατεύσει τον οργανισμό από ενδεχόμενη νέα επαφή με τον ιό. Συμπερασματικά, δεν είναι απαραίτητο για μια γυναίκα να κάνει κάποιον έλεγχο πριν το εμβόλιο, αλλά εάν ελεγχθεί θα μπορέσει ο γιατρός της να την ενημερώσει σωστά για την αποτελεσματικότητα του εμβολίου. Το κόστος για το HPV- DNA testing αυτήν τη στιγμή (Μάρτιος 2007) κυμαίνεται περίπου στα 120 ευρώ.

 

gyn.gr

 

δεν καταλαβαινω ορισμενα πραγματα.

 

Επαναλαμβανω δεν ξερω αν ειστε γιατροι ή αν σπουδαζετε ιατρικη.ή ακομα αν εχετε ηδη ειδικοτητα.

ΔΕν ξερω αν εχετε την ταση να παραπληροφορειτε τον κοσμο,ή γινετε απο υπερβαλλοντα ζηλο.

ο hpv,για να καταλαβαινει και ο κοσμος ειναι χονδρικα ο ιδιος ιος που κανει τις γνωστες μηρμηκιες.

Επισης κολλαει με την απλη επαφη.τριχες δαχτυλακι στομα κλπ κλπ.

ειναι δυνατον σε μια ενηλικη γυναικα 20-50 που εχει κανει ολα τα παραπανω χωρις κυριως να ξερει για μια "αβεβαιη" προστασια απο μια αθενεια που ουτε καν καλα καλα ανιχνευεται και η εξεταση της ειναι ακριβη?

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 22:29 ----------

 

Άρα κάνοντας μια ερμηνεία.

 

3/10 ακαθόριστες γνώμη μου είναι πως πρόκειται είτε για σύριγγες είτε για ομοφυλοφιλία που για κοινωνικούς λόγους δεν δηλώθηκε.

 

Άρα ίσως το 43% είναι και λίγο μεγαλύτερο. Άρα 100%(συνολο)-43%(ο/φ)-30%(άγνωστο)= περίπου 30% ετεροφυλόφιλοι. Ακόμα και το άγνωστο να έχει μερίδιο με ε/φ, δεν νομίζω ότι είναι μεγάλο. Λίγο πολύ απο 30-35% λοιπόν εκτιμώ πως είναι το ποσοστό των ε/φ σε σχέση με τον συνολικό πληθυσμό νοσούντων.

 

Όπως και να έχει εκεί που θέλω να καταλήξω είναι.

Αν δεχτούμε ότι οι ο/φ είναι περίπου ένα 5-10% του πληθυσμού (δεν το ξέρω αυτό μια πρόχειρη εκτίμηση κάνω) αλλά έχουν ποσοστό ίσως και διπλάσιο σε απόλυτο αριθμό νοσούντων, τότε η διαφορά στην αναλογία νοσούντων/υγιή πληθυσμό είναι τεράστια μεταξύ ο/φ και ε/φ.

 

Με λίγα λόγια και αρκετά απλοϊκα και στρογγυλοποιημένα. (μόνο για τους άντρες).

 

Ελλάδα 10.000.000 πληθυσμός. Άντρες 5.000.000. Φορείς 7.409.

 

Ε/Φ - Ο/Φ

4.650.000 - 350.000 = 5.000.000

(ας πούμε 7% ο/φ - νόμιζω πως είναι λιγότεροι)

 

Φορείς.

Ε/Φ - Ο/Φ

3705 3704 = 7409 (σας βάζω 50% των νοσούντων ε/φ, παρόλο που πιο πάνω το εκτίμησα σε 35%)

 

Ποσοστό στον πληθυσμό. ε/φ = 3705/4.650.000= 0.08%

ο/φ = 3704/350.000 = 1,05%

 

Περίπου 13 φορές περισσότερο κινδυνεύει ένας ο/φ.

Σημειωτέων πως ήμουν αρκετά γενναιώδορος στο ποσοστό του ο/φ πληθυσμού, και από το 30% άγνωστη αιτία μόνο 7% το έβαλα στο 43% και το πήγα στο 50%. Με άλλα λόγια νομίζω πως το "13 φορές" ίσως είναι προς το αισιοδοξο.

 

Ελπίζω το μήνυμά μου να το δείτε καθαρά στατιστικά και να συζητήσουμε τα νούμερα, αν κάτι απο αυτά είμαι εντελώς εκτός.

 

ΥΓ. Ξέχασα να αφαιρέσω απο το μερίδιο του 50% νοσούντων ε/φ που μολύνθηκαν ένα μικρό ποσοστό που σίγουρα (μοιράζοντας το άλλο άγνωστο 30%) που έχει να κάνει με σύριγγες. Άρα δεν είναι 3705/4650000, ίσως είναι 3400/4650000 = πολύ μικρότερο απο το 0.08% που έγραψα.

ΥΓ2. Στόχος μου είναι να βρώ πιο είναι το ποσοστό του απλού ε/φ άντρα που όντως νοσεί.

ΥΓ3. Σύμφωνα με εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_sexual_orientation το 7% που έβαλα για ο/φ πληθυσμό είναι αρκετά υψηλό. Αν και δεν έχει ξεκάθαρο συμπέρασμα, μου φαίνεται πιο κοντά στο 5%.

 

 

 

Φιλε η στατιστικη δεν βασιζεται σε υποθεσεις.

Βασιζεται σε μετρησεις.

Υποθεσεις που εκανες 6 φορες σε ολο το ποστ σου.

 

Η σφαγη που εγινε απο τους Ναζι εγινε βασισμενη σε λαθος υποθεσεις.

 

Επειδη ομως ειμαστε οff topic,αν θες ανοιξε ενα θεμα να συζητησουμε εκει την ομοφυλοφιλια.ή τα εγκληματα των Ναζι.

Οτι εχεις πιο πολυ αναγκη να υπερασπιστεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που έκανα υποθέσεις, είναι για το ακριβές ποσοστό. Όχι για την λογική ούτε για το ποσοστό στο περίπου

Και αυτά ακριβώς είναι που ήθελα να σχολιάσει κανεις.

 

Αυτές οι υποθέσεις έχουν ένα εύρος τιμών. Απο Χ μέχρι Ψ. ΠΧ για το 30% που ήταν άγνωστη αιτία. Ακόμα και εντελώς άλλη άποψη να έχει κάποιος για το που μοιράζεται αυτό το ποσοστό, τα νούμερα που παρέθεσα δεν αλλάζουν τραγικά.

Για το τελευταίο ποσοστό παρέθεσα και πηγή. Στην ουσία 2 νούμερα (ποσοστό ο/φ στον πληθυσμό και που πάει το άγνωστο 30%) είναι πιο αόριστα και τα εκτίμησα. Κουβέντα κάνουμε.

 

Αν εσύ θεωρείς πως ο συλλογισμός μου σφάλει, εξήγησε μας που και γιατί. Έτσι δαιμονοποιώντας τον δεν βγάζεις άκρη.

 

Δεν με ενδιαφέρει η ομοφυλοφιλία. Ούτε οι Ναζι. Με ενδιαφέρει το ποσοστό των φορέων AIDS σε απλούς (όχι τοξικομανείς) ε/φ άντρες, όπως έγω. Και αυτό το ποσοστό το εκτίμησα κοντά στο 0.08%. Αν είναι τόσο κακό να υπολογίζεις για ένα τόσο σοβαρό θέμα τις πιθανότητες να είσαι εσύ ένας από αυτούς, τι να σου πώ.

Καλή 28η Οκτωβρίου.

 

Πραγματικά πρέπει να βλέπεις φαντάσματα ότι συνομωτούμε εναντίον σου. Λές και ετοίμαζα κανά μανιφέστο ενάντια στου ο/φ κάνεις. Στρουθοκάμηλισμός ΟΛΕ.

 

Η σφαγη που εγινε απο τους Ναζι εγινε βασισμενη σε λαθος υποθεσεις. Εμείς εδώ ετοιμαζόμαστε να πάρουμε κανά μέτρο βάσει των υποθέσεων που κάνω και δεν το έχω καταλάβει? Να ψηφίσουμε κανάν νόμο? Ό,τι ναναι, μην κάνουμε σκέψεις με νούμερα για διάφορες ομάδες πληθυσμού, γιατί ειναι κακό. Δλδ αν πούμε από γρίπη πεθαίνουν οι γριές στην επαρχία και όχι οι νέοι στην αθήνα κατά 77% τι διαφορά έχει? Μήπως θίχτηκες? Μήπως νομίζεις ότι ετοιμάζομαι να κατηγορήσω κάποιον? Δεν καταλαβαίνω.

 

Ασκήσεις στατιστικής Λυκειακού επιπέδου είναι αυτές. Ίσως και Γυμνασίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λές που θα με πείς και Ναζί?

 

Δλδ όσοι κοιτάνε νούμερα και τους ενδιαφέρει η στατιστική είναι ΝΑΖΙ?

 

Ακούς εκεί απαγορεύεται να μιλήσουμε με αριθμούς. Τιπότα πιο αντικειμενικό και πιο ουδέτερο δεν υπάρχει απο τους αριθμούς για να δείς οποιοδήποτε πρόβλημα (πρόβλημα με την επιστημονική έννοια, δλδ γρίφο, ερώτημα προς λύση).

 

 

Αυτά που έκανα υποθέσεις, είναι για το ακριβές ποσοστό. Όχι για την λογική ούτε για το ποσοστό στο περίπου

Και αυτά ακριβώς είναι που ήθελα να σχολιάσει κανεις.

 

φασκεις και αντιφασκεις.

Προσωπικα με ενδιαφερει να μην δειχνω λανθασμενη εικονα για πεντε δεκα σοβαρα ζητηματα,σε καποιους ανθρωπους που δεν εχουν την πολυτελεια ή την συνηθεια να κρινουν αυτα που διαβαζουν.

 

Οταν λοιπον,με μια στειρα "λογικη" (αντιεπιστημονικη)βγαζουμε το συμπερασμα οτι αν εισαι αδερφη κολλας πιο ευκολα ειτζ,ή οτι οι περισσοτεροι φορεις ειναι αδερφες,και το διαβαζουν "αμαθεις",ναι φιλε μου θα διαφωνησω.

 

Τερμα τα οff topic απο εμενα.

 

Εν κατακλειδι.

 

Τα ΣΜΝ ειναι γυρω μας σε εξαρση.

 

Το θεμα ειναι να ειμαστε σωστα ενημερωμενοι,να προφυλασσουμε πρωτα και κυρια τον εαυτο μας και οι κυριες να πηγαινουν τακτικα στον γιατρο τους και εμεις οι θερμοαιμοι να σκεφτομαστε με το πανω κεφαλι πριν χιμηξουμε.(δυσκολο αλλα εφικτο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τι να σου πώ.

 

Αν ακούς πρώτη φορά ότι οι ο/φ είναι στις ομάδες υψηλού κινδύνου (στα ερωτηματολόγια ρωτάνε, κάνεις χρήση σύριγγας, είχες ο/φ επαφή) τι να πώ. Λές και ανακάλυψα την αμερική. Ίσως είναι Taboo το θέμα δεν ήξερα.

 

Ναι αν είσαι ο/φ και δεν προσέχεις έχει πολλές περισσότερες πιθανότητες απο κάποιον ε/φ που δεν προσέχει να βρεθείς με τον ιό. Είναι γεγονός.

Έχουμε 100 κρούσματα σε gay 100 κρούσματα σε straight.

Ο πληθυσμός των gay είναι περίπου 1/20 αναλογικά με τους straight.

Πόσες φορές περισσότερες είναι πιθανόν να μολυνθεί ένας gay?

 

Θελει τμήμα εφαρμοσμένων μαθηματικών να λυθεί αυτός ο γρίφος?

Είναι Ταμπού? Δεν το ήξερα?

Είναι ρατσιστικό? Ζητάω συγγνώμη, δεν ήταν ο σκοπός μου.

 

 

ΥΓ. Δεν αντιφάσκω. Ϊσως δεν διατύπωσα καθαρά. Λέω. Οι υποθέσεις που κάνω αφορούν το ακριβές ποσοστό. Όχι την λογική που ακολουθώ ή το ποσοστό γενικότερα (δλδ χοντρικά). Χοντρικά το ποσοστό δεν αλλάζει ακόμα και τα ακριβή νούμερα να είναι διαφορετικά η γενικότερη εικόνα είναι ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου ειμαι εθελοντης αιμοδοτης.

Στο ερωτηματολογιο που δινεις την πρωτη φορα γραφει αν ειχες ποτε ομοφυλοφυλικη σχεση.

Αν δεν εισαι αιμοδοτης στο συστηνω ,γιατι θα κανεις καλο σε εναν αρρωστο συνανθρωπο σου,και ρωτα ποιες ερωτησεις πρεπει να απαντησεις.Αυτη ειναι εκτος.Θεωρειται απαρχαιωμενη.

Επισης ομαδα υψηλου κινδυνου θεωρειται το ιατρικο προσωπικο που δεν αναφερεται στα ερωτηματολογια.

 

Οχι φιλε μου δεν ανακαλυψες την Αμερικη ουτε ειναι θεμα ταμπου.

 

Ειναι υπεραπλουστευμενη η λογικη σου,και με βαση την επιστημη της στατιστικης "λαθος"

 

Το Δεν ξερω/Δεν απαντω ενος ερωτηματολογιου ειναι Δεν ξερω/Δεν απαντω.

Τιποτα παραπανω τιποτα λιγοτερο.

 

Οποιοδηποτε αλλη υποθεση ειναι αυθαιρετη και αντιεπιστημονικη.

Η οποια μπορει να παρερμηνευθει παρα πολυ ευκολα.

 

Once uppon a time in America,ισχυε αυτο που λες.

Τωρα δεν ισχυει.

 

 

ps.: Αιντε και να δεχθω τον συλλογισμο σου.Το συμπερασμα πιο ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φασκεις και αντιφασκεις.

Προσωπικα με ενδιαφερει να μην δειχνω λανθασμενη εικονα για πεντε δεκα σοβαρα ζητηματα,σε καποιους ανθρωπους που δεν εχουν την πολυτελεια ή την συνηθεια να κρινουν αυτα που διαβαζουν.

 

Ανεξάρτητα από το τι λέει ο Deorum και πως αντιδρά στον τρόπο που εσύ εκλαμβάνεις τα λεγόμενά του, θεωρείς πως μετά από αυτό:

 

ου,το εμβολιο για τον hpv,πρεπει να γινει πριν ξεκινησουν οι ερωτικες επαφες.

Αρα δεν ειναι τραβατε κυρατσες γιουτια να κανετε το εμβολιο.

 

Μια γυναίκα που έχει ήδη ξεκινήσει σεξουαλικές επαφές, μπορεί να κάνει το εμβόλιο;

 

Ναι, μπορεί. Πρέπει όμως να τονισθεί πως μια γυναίκα που έχει σεξουαλικές επαφές έχει πιθανότητες να έχει έρθει ήδη σε επαφή με κάποιο στέλεχος του ιού HPV. Η ασφάλεια που παρέχει σε αυτήν την περίπτωση το εμβόλιο είναι ελαττωμένη. Εάν έχει ήδη προσβληθεί από έναν από τους 4 τύπους του ιού που καλύπτει το εμβόλιο, το εμβόλιο θα την προφυλάξει από τους άλλους 3 τύπους, αλλά όχι από τον ιό με τον οποίο έχει έρθει ήδη σε επαφή.

 

Μπορείς να κατηγορείς άλλους για αντιφάσεις;

 

Επίσης η ερώτησή σου:

 

ειναι δυνατον σε μια ενηλικη γυναικα 20-50 που εχει κανει ολα τα παραπανω χωρις κυριως να ξερει για μια "αβεβαιη" προστασια απο μια αθενεια που ουτε καν καλα καλα ανιχνευεται και η εξεταση της ειναι ακριβη?

 

Δεν βγάζει νόημα συντακτικά. Τι ρωτάς ακριβώς;

 

Και όσο για αυτό:

 

ο hpv,για να καταλαβαινει και ο κοσμος ειναι χονδρικα ο ιδιος ιος που κανει τις γνωστες μηρμηκιες.

Επισης κολλαει με την απλη επαφη.τριχες δαχτυλακι στομα κλπ κλπ.

 

Αυτό είναι απλοποίηση. Και είναι απλοποίηση γιατί υπάρχουν πάνω από 125 αναγνωρισμένοι τύποι του ιού, δεν είναι ο HPV, είναι οι HPV ουσιαστικά.

 

Και αναφορικά με τον φωνάσκων φιλαράκο:

 

ΠΡΟΦΥΛΑΞΗ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ και δεν θα χρειαζοσαντε 5 σελιδες αναπτυξη του θεματος για τα ΣΜΝ!!!

 

O HPV κολλάει και με προφυλάξεις. Εκτός αν πηδάς με στολή αστροναύτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...