Προς το περιεχόμενο

Εξαγωγη φρονιμίτη


p_ilias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά πρόκειται να τον βγάλω σε έναν γναθοχειρουργό σε μερικές μέρες γιατι ...πονάει.

Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία;

Είναι η πρώτη φορά που θα κάνω τέτοια επέμβαση και ...τα έχω κάνει επάνω μου με αυτά που ακούω.

Εαν γνωρίζει κανείς από πρώτο χέρι ας μου πει,

Είναι επίπονη η επέμβαση;

Πόση ώρα κρατάει;

πόσο περίπου θα μου στοιχήσει;

Πόσες μέρες θα κάνω μετα να ξαναφάω κανονικά;

Είναι διαδικασία ρουτίνας ή κάτι ποιο σοβαρό;

Υπάρχει περίπτωση να έχω τίποτα απρόσμενες εξελίξεις μετά την εξέταση;

;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ο κάτω

Είναι ημιέγκλειστος (έχει βγεί ο μισός)

Απο την πανοραμική που έκανα φαίνεται οτι το υπόλοιπο τμήμα του βρίσκεται κάτω απο τον τραπεζίτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τους έβγαλα και τους 4 ταυτόχρονα και το μόνο πράγμα που "πόνεσε" ήταν η ένεση. Βέβαια την 1η μέρα μέχρι να κλείσουν οι πληγές δε μπορούσα να πολυμιλάω, ούτε να τρώω (αυτό πόνεσε περισσότερο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι όμως οτι οι δικοί σου είχαν ξεμυτίσει.... και απλά τους "τράβηξε"

Στην δική μου περίπτωση νομίζω οτι θα πρέπει να κάνει τομή στο ούλο και αυτό ίσως πονέσει περισσότερες μέρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ότι είναι έξω ο μισός είναι θετικο.

Κοίτα σε μένα ήταν δύσκολα τα πράματα γιατί δεν έβγαιναν με τίποτα. Ήταν τελείως έγκλειστοι και έβαζε πολύ δύναμη ο γιατρός.

Στον 1ο κάτω δεν έτρωγα για 3 μέρες. Προτιμούσα να πεινάω από το να πονάω. Στον 2ο για 5 μέρες γιατί δεν έπιασε η αντιβιώση.

Το 1ο βράδυ δεν ήταν και από τα καλύτερα της ζωής μου.

 

Κατά την επέμβαση δεν πονάς δεν κρατάει και πολύ( δεν ξέρω πόσο αλλά πες 30 λεπτά περίπου όλη η διαδικασία), νιώθεις απλά την πίεση, μετά πονάς αλλά αντέχεις, βάζεις και καμιά ταινία και περνάει το βράδυ.

Το πρήξιμο εξαφανίζεται σε κανα 3ημερο, σε σένα ίσως να μην υπάρξει, αφού είναι οι μισοί έξω.

Το οικονομικό δεν το θυμάμαι, 100 η κάθε εξαγωγή ίσως.

 

Συμβουλές : Μην το αναβάλλεις για κανέναν λόγο, είναι κάτι που πρέπει να γίνει.

Μην φοβάσαι καθόλου, δεν είναι και τίποτα τρομερό. Έχω βγάλει και τους 4 και ξέρω. Η ιδέα τρομάζει κυρίως, κατά τα άλλα αντέχεται άνετα. Επίσης η δική σου περίπτωση πρέπει να είναι πολύ πιο εύκολη. dont worry καθόλου.

Επεξ/σία από katerina_a_86
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι όμως οτι οι δικοί σου είχαν ξεμυτίσει.... και απλά τους "τράβηξε"

Στην δική μου περίπτωση νομίζω οτι θα πρέπει να κάνει τομή στο ούλο και αυτό ίσως πονέσει περισσότερες μέρες...

 

Α όχι, δεν έβγαιναν γι αυτό πονούσα πριν, και δεν επρόκειτο να βγούν μόνοι τους, αν τους άφηνα θα γινόταν εσωτερική φλεγμονή ή κάτι τέτοιο. Με τομή στο ούλο τους έβγαλε, απλά δε μου έκανε ράμματα μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι περίπου όπως αυτός στην 2η φωτο που έχει εδώ:

http://www.colgate.com.gr/oralcare/common_problems/art_what_are_wisdom_teeth.shtml

Μόνο που ο δικός μου είναι λίγο πιο έξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι περίπου όπως αυτός στην 2η φωτο που έχει εδώ:

http://www.colgate.com.gr/oralcare/common_problems/art_what_are_wisdom_teeth.shtml

Μόνο που ο δικός μου είναι λίγο πιο έξω...

 

Είναι ακριβώς όπως αυτός που έβγαλα εγώ. Περιττό να πω ότι ο χειρουργός ήταν απλά αστέρι, δεν πιστεύω ότι κάποιος άλλος λιγότερο έμπειρος θα τα κατάφερνε. Ήξερα ότι είναι παλούκι, αλλά είχα συνέχεια την αίθηση ότι ξέρει ακριβώς τι κάνει. Το συμπέρασμα είναι ότι, αν ο γιατρός είναι καλός θα περιορίσει όλα τα αρνητικά της επέμβασης όσο γίνεται περισσότερο, αλλά η περίπτωσή μου δεν ήταν και περίπατος οπότε ξαλάφρωσα που τον έβγαλα. Κοίτα, μπορώ να σου πω λεπτομέρειες αλλά είναι λίγο graphic και αν αυτό είναι να σε αποτρέψει καλύτερα να μη σου πω τίποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια, εγώ που δεν έχω βγάλει κανέναν μέχρι στιγμής και βασιζόμενος σε αυτά που είπε η katerina, πιστεύω απλά πως μετά από πιθανή διαδικασία εξαγωγής ο μισανθρωπισμός μου θα αυξηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για τον γιατρο, μου ειπαν οτι ειναι πολυ καλος, αλλα αν δεν εχεις ιδια αποψη ποτε δεν ξερεις...

Ασε που δεν ξερω και ποσο θα μου στοιχισει και φοβαμαι μην φτασω κανα 400-500 ευρωπουλα και με πονεσει και το στομαχι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοι μου ειπαν οτι μετα την επεμβαση χρειαστηκε να γινουν και καποια ραμματα τα οποια ο ενας πηγε μετα απο μερες να τα αφαιρεσει και ο αλλος μου ειπε οτι αφομοιωθηκαν απο τον οργανισμο ή κατι τετοιο....

Παντως παιδια ευχαριστω για την ανταποκριση.

Επειδη με φοβιζει λιγακι, προσπαθω να μαθω λεπτομερειες απο εμπειριες αλλων πιστευοντας οτι με αυτον τον τροπο οταν θα παω θα ειμαι πια περισσοτερο cool, προετοιμασμενος και αποφασισμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...