Προς το περιεχόμενο

Εξαγωγη φρονιμίτη


p_ilias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

προσωπικη γνωμη βγαλτο! αν περιμενεις να σου ανει προβλημα τοτε θα ειναι αργα!

εγω τους βγαλα και τους 4 μαζι γιατι οι δυο πανω ηταν περιεργοι (οριζοντιοι με κατευθυνση προς τα πισω)

μου λεει οτι ειναι καλο να βγουν για να μην κανουν αποστημα κτλ και παιδευτω περισσοτερο!

για μενα πας σε γναθοχειρουργο και τους βγαζεις και εισαι αρχοντας!

οσο για την πανοραμικη ειναι λογικο να σου ειπαν να βγαλεις γιατι μονο ετσι μπορουν να ξερουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 297
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οτι λεει ο σπεκτ. Βγαλτους αν μπορεις και ας "μην χρειάζεται". Εγω χαιρομαι που ειμαι ημιεξελιγμένος και είχα μόνο τους κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>προσωπικη γνωμη βγαλτο! αν περιμενεις να σου ανει προβλημα τοτε θα ειναι αργα!</p>

<p>εγω τους βγαλα και τους 4 μαζι γιατι οι δυο πανω ηταν περιεργοι (οριζοντιοι με κατευθυνση προς τα πισω)</p>

<p>μου λεει οτι ειναι καλο να βγουν για να μην κανουν αποστημα κτλ και παιδευτω περισσοτερο!</p>

<p>για μενα πας σε γναθοχειρουργο και τους βγαζεις και εισαι αρχοντας!</p>

<p>οσο για την πανοραμικη ειναι λογικο να σου ειπαν να βγαλεις γιατι μονο ετσι μπορουν να ξερουν</p>

 

Κάτσε ρε πατρίδα εγώ δηλαδή που τους έβγαλα τους 2 σε οδοντίατρο απλό εκανα χαζομάρα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

φυσικα και οχι! ειναι αναλογα και τι προβλημα ειναι! εμενα οι δυο ηταν τοσο σκατα χωμενοι που αναγκαστικα ηθελα γναθοχειρουργο!

οι πιο πολλοι τους βγαζουν ενα ενα ή δυο δυο σε οδοντιατρο με τοπικη! εγω εκανα κανονικα εισαγωγη και εβγαλα και τους 4 με ολικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ρε πως εχω μπλεξει ετσι…

Παω στον εναν, μου λεει οτι ο φρονιμητης σπρωχνει τον μπροστινο τραπεζιτη, και ειναι απολυτο οτι θα εχω θεμα, και θα μου χαλασει το μπροστινο δοντι(οτι στο μελλον απο το πολυ σπρωξιμο θα αναγκαστω να το βγαλω-τον τραπεζιτη).

Ομως, λεει, δεν αναλαμβανει να τον βγαλει και με παραπεμπει σε αλλον που κανει αυτες τις δουλειες. Προς τιμην του βεβαια, απο το να πει ‘ολα τα σφαζω ολα τα μαχαιρωνω’, πιο τιμιο να πει δεν το αναλαμβανω εγω αυτο.

Βεβαια, ο συγκεκριμενος 2ος οδοντιατρος δεν ηταν η πρωτη επιλογη του οδοντιατρου μου, ηθελε να με στειλει κατευθειαν σε γναθοχειρουργο για την εξαγωγη, αλλα εγω για δικους μου λογους, ζητησα να μου προτεινει κι αλλους οδοντιατρους, κι ετσι καταληξαμε να παω στην δευτερη επιλογη που μου προτεινε.

Να πω δε, οτι τοσο τον δικο μου (πρωτο) οδοντιατρο, οσο και τον δεύτερο, τυχαινει να τους ξερω κατι δεκαετιες, απο τοτε που ημασταν παιδια. Θελω να πω δεν τους γνωρισα χτες, αν δεν μπορεις να μας πεις ‘φιλους’, σιγουρα ομως ειμαστε ολοι καλοι ‘γνωστοί’.

Και το λεω απο πλευρας εμπιστοσυνης.

 

Παω βγαζω πανοραμικη  + αξονικη (μιλαμε για γερο ξόδεμα απο την αρχη), για να δουν καλυτερα.

Ο αλλος οδοντιατρος, μου ειπε οτι ακουμπα νευρο ο φρονιμητης. Εφοσον λοιπον δεν εχω προβλημα πονου, ας φαινεται οτι ακουμπα, να μην ασχοληθω (τουλαχιστον επι του παροντος), και αν ποτε στο μελλον εχω πονο, το συζηταμε.

Γενικα κι εγω ειμαι της συντηριτικης τακτικης, οχι βεβαια να αφηνω κατι να χαλασει εντελως για να ασχοληθω, αλλα ρε παιδι μου αν ‘κραταει’ κατι και δεν εχω και πονο, γιατι να το βγαλω;

Ελα ομως που ο μπροστινος τραπεζιτης, αν και δεν εχει μονιμο πονο, οταν τρωω κατι σκληρο και πρεπει να βαλω πιεση, εχω ενοχληση-ενα ψιλοπονάκι.

Και τωρα τι να κανω;

Οσοι γιατροι τοσες γνωμες.

Θα ξαναπαω πισω στον πρωτο γιατρο. Θα του πω, οτι εκει που με εστειλε, μου ειπε δεν εχει θεμα. Ενω εσυ μου ειπες πρεπει να βγει;

Εγω τι να πιστεψω; Τι να αποφασισω;

Και αν ‘τολμησω’ και πω οτι εχω την ψιλοενοχληση στον μπροστινο τραπεζιτη, θα μου πει ‘στα λεγα’.

Ομως, τον μπροστινο τραπεζιτη μου τον εχει αφησει ‘ασφραγιστο’ εδω και βδομαδες (θελει σφραγισμα), για να ολοκληρωσω υποτιθεται την αφαιρεση του φρονιμητη.

Μηπως τελικα ο τραπεζιτης πονα τωρα, λογω του οτι ειναι ασφραγιστος;

Ο 2ος γιατρος μου ειπε οτι δεν βλεπει να ‘κουνιεται’, αρα το δοντι ειναι γερο. Απο που τοτε η ενοχληση αν τρωω κατι σκληρο, στο συγκεκριμενο δοντι;

Και τι να αποφασισω;

Ειλικρινα τετοιο μπερδεμα με τα δοντια δεν εχω ξαναπαθει, και δεν ξερω τι να κανω.

Eιχα ακριβως το ιδιο προβλημα φιλε μου.Λές και διαβαζω για το δικο μου στομα.

Λοιπον εμενα μου εβγαλε το φρονιμιτη και μου εκανε απονευρωση στον τραπεζιτη.

Ο τραπεζιτης ειχε προλαβει και ειχε χαλασει και δε θα καθοταν ουτε σφραγισμα πανω,το εσπρωχνε ο φρονιμιτης και το ειχε ξεκανει.

Μιλαμε πριν παω στο γιατρο ειχα αυτη τη κατασταση για 3-4 χρονια,οχι μ@λ@κιες.

Και εγω ετσι εκανα,δε με πονουσε εκτος απο οταν ετρωγα τιποτα σκληρο φαγητο.

Τωρα τι να σου πω δε ξερω,εγω οταν ξελασκαρα λιγο οικονομικα πηγα και το εβγαλα γιατι ειναι και κανα 400ρι-500ρι με την απονευρωση.

Αν δεν ειχα χρηματα μπορει να το ειχα αφησει κ ετσι ακομα.

Αν εχεις οικονομικη ανεση να πληρωσεις πες τους να σου βγαλουν φρονιμιτη και απονευρωση τραπεζιτη.

Βεβαια μπορεις να βγαλεις και τους 2 να πανε στο δια... ο αλλα μετα δε ξερω αν σε ενοχλει να φυγουν καπακια 2 δοντια.

 

υ.γ Να εχεις υποψη σου οτι αν δεν εχει χαλασει ακομα ο τραπεζιτης πηγαινε οσο πιο γρηγορα μπορεις

      να τον σωσεις.Ο φρονιμιτης με το καιρο θα στον χαλασει και δε θα παρεις χαμπαρι οπως επαθα εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>φυσικα και οχι! ειναι αναλογα και τι προβλημα ειναι! εμενα οι δυο ηταν τοσο σκατα χωμενοι που αναγκαστικα ηθελα γναθοχειρουργο!</p>

<p>οι πιο πολλοι τους βγαζουν ενα ενα ή δυο δυο σε οδοντιατρο με τοπικη! εγω εκανα κανονικα εισαγωγη και εβγαλα και τους 4 με ολικη</p>

 

Εννοείς κοιμήθηκες και σου έβγαλαν τα δόντια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

το δεν ποναει ειναι σχετικο. Οι δυο πανω φρονιμητες και να θελα να τους βγαλω σε οδοντιατρο δεν θα μου τους εβγαζε ο οδοντιατρος. 

και γιατι να μην το κανεις? και γιατι να ταλαιπωρηθεις τοσο ενω μπορεις με μια να ξεμπερδεψεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

αμα ηταν να βγαλεις ενα αντε δυο ναι δεν κανεις ολικη! εγω ημουν 3 ωρες χειρουργειο! και μετα δεν πονεσα καθολου! μια ωρα μετα το χειρουργειο μιλουσα κανονικα και την επομενη ετρωγα κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>το δεν ποναει ειναι σχετικο. Οι δυο πανω φρονιμητες και να θελα να τους βγαλω σε οδοντιατρο δεν θα μου τους εβγαζε ο οδοντιατρος. </p>

<p>και γιατι να μην το κανεις? και γιατι να ταλαιπωρηθεις τοσο ενω μπορεις με μια να ξεμπερδεψεις?</p>

 

Κάτσε γιατί να μην τους βγάλει ο οδοντιατρος;;;; ΤΙ εννοείς ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

γιατι ειναι καποιες περιπτωσεις που δεν τις αναλαμβανει ο οδοντιατρος γιατι και να θελει δεν μπορει να τους βγαλει.

δες για παραδειγμα πως ηταν οι δυο πανω οι δικοι μου

https://www.dropbox.com/s/vjv0qivqgd787do/DX_20130718_112804_2.jpg

 

οταν τους ειδε η οδοντογιατρος μου με εστειλε απευθειας σε γναθοχειρουργο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>γιατι ειναι καποιες περιπτωσεις που δεν τις αναλαμβανει ο οδοντιατρος γιατι και να θελει δεν μπορει να τους βγαλει.</p>

<p>δες για παραδειγμα πως ηταν οι δυο πανω οι δικοι μου</p>

<p><a data-ipb='nomediaparse' href='https://www.dropbox.com/s/vjv0qivqgd787do/DX_20130718_112804_2.jpg'>https://www.dropbox.com/s/vjv0qivqgd787do/DX_20130718_112804_2.jpg</a></p>

<p> </p>

<p>οταν τους ειδε η οδοντογιατρος μου με εστειλε απευθειας σε γναθοχειρουργο</p>

 

Οπότε τα απάνω βλέπω ότι είναι στραβά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

τα πανω δεν ειναι απλα στραβα ειναι οριζοντια και εχουν κατευθυνση προς τα πισω! δηλαδη πηγαινε προς το κεφαλι οχι προς τα αλλα δοντια! :P  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...