Προς το περιεχόμενο

Εξαγωγη φρονιμίτη


p_ilias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

<p>τα πανω δεν ειναι απλα στραβα ειναι οριζοντια και εχουν κατευθυνση προς τα πισω! δηλαδη πηγαινε προς το κεφαλι οχι προς τα αλλα δοντια! :P  </p>

 

Σωστό... Θα πάω να κάνω και εγώ μια ακτινογραφία. Σωστός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Θέλω να πιστεύω οτι δε θα μου χρειαστεί η όποια πληροφορία, αλλα πλέον μια λογική τιμή εξαγωγής σε τί κυμαίνεται;

Καλύπτεται απο ταμείο;

Αν όχι υπάρχει οδοντίατρος σε νοσοκομείο που μπορεί να πάς για επείγοντα/ραντεβού;

 

Κάτι ξύπνησε στραβά σήμερα εκει πίσω (παρόλο που έχω τσεκάρει φρονιμήτες πριν κάνα χρόνο και ήταν μια χαρά) και έχει πρηστεί κάπως πίσω απο το τελευταίο δόντι/με ενοχλεί το αυτί και δε μπορώ να καταπιώ. Έτσι όπως το βλέπω παίζει να έχει ένα μικρό φουσκωματάκι αλλα δεν φαίνεται τίποτα εξωφρενικό.

 

Οι μικρές χαρές της ζωής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ρε παιδες τι να πω που εβγαλα 4!!!!!! ΕΓΛΕΙΣΤΟΥΣ φρονιμητες παρακαλω και βρισκομουν σε ελλεεινη κατασταση εφοσον ηταν τελειως μα τελειως αχρηστοι μιας και για να κανω ορθοδοντικη θεραπεια επρεπε να αφαιρεθουν οι ατιμοι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

εγω ρε παιδες τι να πω που εβγαλα 4!!!!!! ΕΓΛΕΙΣΤΟΥΣ φρονιμητες παρακαλω και βρισκομουν σε ελλεεινη κατασταση εφοσον ηταν τελειως μα τελειως αχρηστοι μιας και για να κανω ορθοδοντικη θεραπεια επρεπε να αφαιρεθουν οι ατιμοι

 

και εγω το ιδιο! 4 εγκλειστοι μια και εξω εβγαλα και ξεμπερδεψα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ας καταθέσω και εγώ τις εμπειρίες μου τώρα που είναι φρέσκες.

 

Λοιπόν, τον περασμένο Μάιο έβγαλα τους 2 δεξιούς φρονιμίτες. Ο κάτω ήταν οριζόντιος και για να βγει έσπασε σε κομμάτια με εκείνο το τεράστιο τρυπάνι που βλέπεις τα κομμάτια από το κόκαλο να πετάγονται δεξιά και αριστερά. Ο πάνω βγήκε εύκολα, όμως είχε επικοινωνία με την μύτη. Την μέρα της εξαγωγής είχα πόνο αλλά την πάλεψα με depon. Την επόμενη μέρα ο πόνος είχε υποχωρήσει και είχα αρκετά μεγάλο πρήξιμο. Από την τρίτη μέρα ξεκίνησα να μασάω πολύ προσεκτικά από την μεριά που έγιναν οι εξαγωγές, ενώ στην εβδομάδα έτρωγα άνετα και είχα πέσει και τα περισσότερα ράμματα.

 

Χθες, έβγαλα και τους 2 αριστερούς φρονιμίτες. Ενώ και οι 2 ήταν σχετικά ίσιοι απλά με μικρή κλίση ο καθένας η επέμβαση δεν ήταν τόσο εύκολη. Ο κάτω έσπασε στο τράβηγμα και έμεινε η μια του ρίζα μέσα. Πάλι με σκάψιμο στο κόκαλο (δεν το γλύτωσα ούτε αυτήν την φορά) βγήκε και η ρίζα. Ύστερα ο πάνω είχε μουλαρώσει απίστευτα. Το τράβηγμα που έπεσε ήταν τραγικό. Πόνεσε το κεφάλι μου στην καρέκλα από την πίεση. Είχε βάλει ο γιατρός όλο το βάρος του σώματος, μέχρι που ακοσύτηκαν κάτι κράτσα κρούτσα και ξεκόλλησε επιτέλους. Είχε 3 ρίζες πανάθεμα τον! :P Χθες, ημέρα εξαγωγής, είχα πολύ πόνο πήρα 2 ντεπόν (κανονικό και αναβράζολ) και δεν με έπιασαν. Το βράδυ κάνα 3ωρο πριν κοιμηθώ χτύπησα ponstan και κάλμαρε κάπως αλλά και πάλι δύσκολα με πήρε ο ύπνος. Σήμερα ξύπνησα χωρίς κανένα πόνο αλλά με τεράστιο πρήξιμο το οποίο μέσα στην μέρα υποχώρησε λίγο Ευελπιστώ να υποχωρήσει τελείς μέχρι μεθαύριο.

 

Και τις 2 επεμβάσεις τις έκανα στον Ευαγγελισμό καθώς ή όλη δουλειά (και για τους 4 φρονιμίτες) μου κόστισε μόλις 130 ευρώ, μαζί με τα αντιβιώσεις και τα υπόλοιπα φάρμακα που πήρα. Μπορώ να πω ότι κάνουν πάρα πολύ καλή δουλειά. Εγώ πήγα εκεί και όχι σε ιδιωτικό ιατρείο για 2 λόγους:

1)Το κόστος θα ήταν 10 (ή και περισσότερες) φορές μεγαλύτερο.

2)Έκανα τεστ αλλεργίας στην ξυλοκαΐνη (το αναισθητικό που χρησιμοποιείται) και βγήκα θετικός. Οπότε στο νοσοκομείο χρησιμοποίησαν άλλη αναισθησία και για καλό και για κακό με είχαν και καλωδιωμένο με ορό.

 

Ήταν ταλαιπωρία σίγουρα αλλά όχι τόσο άσχημα όσο άκουγα από περιπτώσεις άλλων. Πλέον δεν έχω φρονιμίτες και είμαι πολύ χαρούμενος!!! : :-D  B)

 

Εγώ πήγα πρώτα στον Ευαγγελισμό όπου μια - ευγενέστατη κατά τα άλλα -  νεαρή γναθοχειρουργός με ενημέρωσε πως θα κάνει η ίδια την επέμβαση (όταν λεώ νεαρή, εννοώ ότι έκανε την πρακτική της, δηλαδή μάθαινε πως γίνεται η δουλειά). 

 

Καταλαβαίνετε πως έφυγα με ελαφρά πηδηματάκια. Εσένα Δημήτρη στην έκανε κάποιος / κάποια με πολύ εμπειρία;

 

Εγώ έκανα την πρώτη εξαγωγή στο Ιπποκράτειο - δεν πόνεσα καθόλου κατά τη διαρκεία της επέμβασης. Η γιατρός μου είπε πως θα πρέπει να πάρω αντιβίωση για 5 ημέρες. Και σε εσάς τη ίδια περίοδο σας είπαν;

 

Επίσης μου έκαναν ράμματα αλλά δεν μου είπαν τίποτα για να τα βγάλω. Θα βγουν μόνα τους και θα τα καταπιώ;;

Εσένα Δημήτρη πως στο έκαναν;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη 'λεφτα δεν υπαρχουν', ποσο κοστολογει ο δικος σας οδοντιατρος μια απονευρωση;

(που ειναι συνηθως προαπαιτουμενο για καθε σοβαρη περιπτωση προβληματος στα δοντια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήγα πρώτα στον Ευαγγελισμό όπου μια - ευγενέστατη κατά τα άλλα -  νεαρή γναθοχειρουργός με ενημέρωσε πως θα κάνει η ίδια την επέμβαση (όταν λεώ νεαρή, εννοώ ότι έκανε την πρακτική της, δηλαδή μάθαινε πως γίνεται η δουλειά). 

 

Καταλαβαίνετε πως έφυγα με ελαφρά πηδηματάκια. Εσένα Δημήτρη στην έκανε κάποιος / κάποια με πολύ εμπειρία;

 

Εγώ έκανα την πρώτη εξαγωγή στο Ιπποκράτειο - δεν πόνεσα καθόλου κατά τη διαρκεία της επέμβασης. Η γιατρός μου είπε πως θα πρέπει να πάρω αντιβίωση για 5 ημέρες. Και σε εσάς τη ίδια περίοδο σας είπαν;

 

Επίσης μου έκαναν ράμματα αλλά δεν μου είπαν τίποτα για να τα βγάλω. Θα βγουν μόνα τους και θα τα καταπιώ;;

Εσένα Δημήτρη πως στο έκαναν;

 

Εμένα τις επεμβάσεις τις έκαναν νεαροί μεν αλλά δεν βρίσκονταν σε πρακτική δε γναθοχειρούργοι. Υπήρχαν φοιτητές που έκαναν την πρακτική τους τριγύρω αλλά απλά κοιτούσαν, κρατούσαν τα σωληνάκια και δίναν εργαλεία στον γιατρό. Βοηθοί δηλαδή.

Αντιβίωση πήρα καμιά 10αριά μέρες αν θυμάμαι καλά. Και 2 κιόλας. Για ράμματα δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι. Τα μισά απορροφούνται και τα άλλα μισά ή θα τα καταπιείς ή στα καλά του καθουμένο θα ξεκολλήσουν και θα τα φτύσεις. Γενικά οι εντυπώσεις μου ήταν αρκετά θετικές. Ειδικά την πρώτη φορά ο γιατρός ζήτησε να με ξαναδεί ώστε να διαπιστώσει αν είναι όλα καλά με την μύτη μου λόγο της εξαγωγής του πάνω φρονιμήτη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα τις επεμβάσεις τις έκαναν νεαροί μεν αλλά δεν βρίσκονταν σε πρακτική δε γναθοχειρούργοι. Υπήρχαν φοιτητές που έκαναν την πρακτική τους τριγύρω αλλά απλά κοιτούσαν, κρατούσαν τα σωληνάκια και δίναν εργαλεία στον γιατρό. Βοηθοί δηλαδή.

Αντιβίωση πήρα καμιά 10αριά μέρες αν θυμάμαι καλά. Και 2 κιόλας. Για ράμματα δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι. Τα μισά απορροφούνται και τα άλλα μισά ή θα τα καταπιείς ή στα καλά του καθουμένο θα ξεκολλήσουν και θα τα φτύσεις. Γενικά οι εντυπώσεις μου ήταν αρκετά θετικές. Ειδικά την πρώτη φορά ο γιατρός ζήτησε να με ξαναδεί ώστε να διαπιστώσει αν είναι όλα καλά με την μύτη μου λόγο της εξαγωγής του πάνω φρονιμήτη. 

Τι να πω, ίσως να κατάλαβα λάθος και να μην έκανε την επέμβαση η νεαρή που με εξέτασε και να ήταν απλώς βοηθός.

10 μέρες αντιβίωση; Εγώ μόνο 5. Δεν καταλαβαίνω αυτή τη διαφορά..

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου, ειδικά για τα ράμματα επειδή είχα ξεχάσει να το ρωτήσω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά δεν ξέρω από τι εξαρτάται η διαφορά στην αντιβίωση. Πάντως σε μένα και οι 2 επεμβάσεις κράτησαν πάνω από 70-80 λεπτά. Ίσως παίζει ρόλο και αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός, γιατροί δεν είμαστε - κάτι θα ξέρουν παραπάνω (ελπίζω) αυτοί από εμάς! χαχα

 

Καλές αναρρώσεις και καλά ξεμπερδέματα σου εύχομαι με τα κ@λόδοντα πάντως! Η δικιά μου εμπειρία ήταν λιγάκι extreme. Φαντάσου να σου λένε ότι είσαι αλλεργικός στην ξυλοκαϊνη, να σου βάζουν άλλο αναισθητικό, αλλά παρόλα αυτά να σου έχουν περάσει ορό στο χέρι και να έχουν δίπλα την κορτιζόνη "για παν ενδεχόμενο" (αλλεργικό σοκ). :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...