Προς το περιεχόμενο

Εξαγωγη φρονιμίτη


p_ilias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, πήγα τη προηγούμενη εβδομάδα σε ιδιώτη γναθοχειρουργό και είδε τη πανοραμική μου. Είπε ότι χρειάζεται να βγάλω και τους 4 φρονιμίτες. Οι δύο αριστερά του στόματος μου είναι ο πάνω έγκλειστος και ο κάτω ημιέγκλειστος και επιπλέον οι 2 κάτω μου έχουν δημιουργήσει απόστημα (Οι αριστεροί φρονιμίτες έχουν βγει, ο πάνω αριστερά στραβά και γδέρνει λίγο το μάγουλο). Ο γναθοχειρουργός ανέφερε ότι πρέπει να βγουν άμεσα και θα κοστίσει συνολικά 600 Ευρώ. Το ποσό μου φαίνεται μεγάλο όμως και έχω κλείσει ραντεβού για το Ιπποκράτειο αλλά σε μισό μήνα. Υπάρχει περίπτωση τα αποστήματα να μου δημιουργήσουν κάποιο θέμα άμεσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

αν και δεν μου εκαναν ποτε προβλημα και τους εχω βγαλει απο οσο ξερω μπορει να κοιμηθεις μια χαρα σημερα και αυριο να ξυπνησεις πρησμενος και να υποφερεις!! αλλα πιστευω καλυτερα να υποφερεις μισο μηνα (αν σου κανει τιποτα χειροτερο) απο το να υποφερει τοσο η τσεπη σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για γναθοχειρούργο η τιμή και για τους 4 είναι σχετικά καλή αλλά δεν έχεις να τα δώσεις αυτό είναι άλλο θέμα. Κατά άλλα όπως είπε και ο από πάνω είναι πότε θα του έρθει να σε πονέσει. Είχα και εγώ ημιέκγλειστο ο οποίος έκανε 1 χρόνο+ για να με πονέσει και ξαφνικά με σφυροκόπαγε για 4 μέρες συνεχόμενα! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω εναν κάτω που φαίνεται φυσιολογικός και σε ίδιο ύψος αλλα και θέση με τα άλλα δόντια ομως φαίνεται να ειναι στραβός , λες και έχει γυρίσει προς τα δεξια λίγο και μου ειπε η οδοντίατρος να πάω σε γναθοχειρούργο να τον βγάλω . Λέει και σε ενα χρόνο να πάω δεν τρέχει τίποτα , δεν ειναι επείγον.

γιατί θέλει αφαίρεση ? την ώρα που μ το ειπε δεν σκέφτηκα να την ρωτήσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Τελικα πείτε μου μια τιμη περίπου. Εχω εναν έγκλειστο που ίσα που φαίνεται κι εναν που εχει βγει εντελώς. Γιατι διάβασα για κατι 300αρια και τρόμαξα.να παω στην οδοντιατρική σχολη καλυτερα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα πείτε μου μια τιμη περίπου. Εχω εναν έγκλειστο που ίσα που φαίνεται κι εναν που εχει βγει εντελώς. Γιατι διάβασα για κατι 300αρια και τρόμαξα.να παω στην οδοντιατρική σχολη καλυτερα ;

 

 

Για σοβαρή δουλειά δεν πάμε στην Οδοντιατρική, εκεί είναι για κάνα καθαρισμό, άντε κάνα σφράγισμα στην χειρότερη...

 

εχω βγαλει εγκλειστο φρονιμητη στην οδοντιατρικη σχολη, ολα πηγαν αψογα και το κοστος ψιχουλα σε σχεση με ιδιωτη γιατρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα παει πριν 3 χρονια κι έβγαλα έγκλειστο 50 ευρω.με φοιτητικό παςο.αλλα αν παω θα με πουν ελα σε ενα μήνα γιατι εχουν συνέχεια ραντεβού.η διαφορά ποια ειναι αν παω σε ιδιώτη οδοντίατρο; 100 δεν φτάνουν για έγκλειστο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι οι φρονιμητες κατι που κανεις καθε χρονο και προσπαθεις να εξοικονομισεις λεφτα ρε παιδια. Ειναι μικροχειρουργιο και το κανεις το πολυ 4 φορες οσους εχεις δηλαδη. Το θεμα ειναι ναβρεις οδοντιατρο ηαν σε παραπεμψει σε γναθοχειρουργο,που να εχεις ακουσει 2-3 καλες κουβεντες . Δοξα το θεο υπαρχουν πολοι καλοι οποιος θελει πληροφοριες για Νικαια ας μου στειλει,μη κανω διαφιμιση εδω, αλλα ο γιατρος μου ειναι αψογος. Καθε μηνα τρεχει σε σεμειναρια και το ιατρειο του ειναι υπερσυγχρονο. Εχει ερωτα με την δουλεια του ο ανθρωπος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι οι φρονιμητες κατι που κανεις καθε χρονο και προσπαθεις να εξοικονομισεις λεφτα ρε παιδια. Ειναι μικροχειρουργιο και το κανεις το πολυ 4 φορες οσους εχεις δηλαδη. Το θεμα ειναι ναβρεις οδοντιατρο ηαν σε παραπεμψει σε γναθοχειρουργο,που να εχεις ακουσει 2-3 καλες κουβεντες . Δοξα το θεο υπαρχουν πολοι καλοι οποιος θελει πληροφοριες για Νικαια ας μου στειλει,μη κανω διαφιμιση εδω, αλλα ο γιατρος μου ειναι αψογος. Καθε μηνα τρεχει σε σεμειναρια και το ιατρειο του ειναι υπερσυγχρονο. Εχει ερωτα με την δουλεια του ο ανθρωπος.

  Ειχα βγαλει τους 2 οταν ημουνα στρατο, αφου ηδη το ειχα αμελησει και ειχα επι 3 μηνες μερα νυχτα ενα light πονοκεφαλο και τον τελευταιο μηνα με ειχε πιασει και το αυτι.

  Μια νεαρη γιατρος μου τον ειχε βγαλει, ειχε κανει περιπου 30 λεπτα εκοβε απο εδω απο εκει, στο τελος ολα οκ μου εκανε ραματα. Ειχα πριστει τοτε αρκετα, αλλα δεν πονουσα και μετα απο 5 μερες ημουνα κομπλε. 

  Πριν απο 3 μηνες με επιασε παλι ενας, πηγα σε εναν ιδιωτη γιατρο( στο εξωτερικο ), μου τον εβγαλε με μια κινηση σε περιπου 20 δευτερολεπτα? Ουτε ραματα ουτε πριξιμο ουτε τιποτα, την επομενη μερα ετρωγα κρεας. 

 

  Υπαρχει προφανως διαφορα, απο εκει και περα ειναι ποσο θελει να πληρωσει ο καθενας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Απο προσωπικη μου εμπειρια αυτες τις μερες, όποιος κανει εξαγωγη φρονιμιτη, και ο οδοντιατρος δεν του κανει ραμματα, και την δευτερη μερα εχει τρελο πονο και τα πιο δυνατα παυσιπονα δεν τον πιανουν, τοτε αμεσα να παει στον οδοντιατρο του ή σε αλλον ωστε να του καθαρισει το ξηρο φατνιο....το ιδιο επαθα κ εγω κ μολις μου το καθαρισε ξελαφρωσα και εφυγε ο πονος.... ΜΗΝ υποφερετε αδικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι φρονιμίτες μου έχουν ανατείλει αλλά επειδή οι κάτω κάθε τόσο μου σπάνε τα νεύρα επειδή με ενοχλούν λέω να τους αφαιρέσω. Έχει κανείς να μου προτείνει καλό ορθοδοντικό κάπου στα βόρεια (Μελίσσια, Βριλήσσια, Μαρούσι, Κηφισιά); Και όταν λέω «καλό« εννοώ να κάνει σωστή δουλειά έτσι ώστε να μην έχω τρεξίματα μετά την αφαίρεση.

 

Επίσης, σε μία κλίμακα από το 1 ως το 10, όπου το ένα να είναι το τράβηγμα μιας τρίχας της κόμης και το δέκα να είναι μια γερή κλωτσιά στα αχαμνά, πόσο να περιμένω ότι θα πονέσω;

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Είναι πολύ φρικιαστικό να σου σκίζουν το ουλο.μπλιαχ...Μου εχουν βγει τελειως οι 3..Εδω και κανα χρονο κ νομιζω πως μου στραβωσαν ελαχιστα τα κάτω δόντια...Ο οδοντίατρος μου είπε πως θα ήταν καλά να τους βγαλω κάποτε ...πάντως είναι πανάκριβα..40 ε για ενα σφραγισμα! Είχα παει στο κέντρο υγείας για σφραγισμα και εκανε 1μιση ωρα σηκωνόταν να μιλήσει στο τηλέφωνο τα μισά εργαλεία δεν δούλευαν...Πως να εμπιστευθείς ξανά να πας εκεί ...Σε ιδιώτη γιατρό 15-20 λεπτά  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Εγω που εχω βγαλει μονο 2 φρονιμητες εναν πανω δεξια και εναν κατω αριστερα τι ειμαι ημιεξελιγμενος?χεχε

Στο θεμα μας τωρα, πανω δεξια εχει βγει τελειως στραβα (δεν τον επιανε ευκολα η οδοντοβουρτσα και εχει αρχισει και χαλαει).

Κατω αριστερα εχει βγει ο μισος φρονιμητης αλλα ομοιομορφα με τα υπολοιπα δοντια χωρις να χει το παραμικρο προβλημα.

Τι να κανω να βγαλω μονο τον πανω φρονιμητη?

Στην επαφη του με τον τραπεζιτη εχει αρχισει και μου τον χαλαει, σφραγιζεται αυτο το δοντι (τραπεζιτης) κατοπιν εξαγωγης φρονιμητη μονο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...