Προς το περιεχόμενο

Εξαγωγη φρονιμίτη


p_ilias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το χειροτερο δοντι......

 

Τους εχω βγαλει ολους νομιζω και το χειροτερο ηταν οτι κοντεψα να βγω μαστουρης απο τις ενεσεις χαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχαα

 

Μιλαω για 3+ ενεσεις μοιραμενες σε πολλαπλα σημεια λογω νευρικοτητας !!!!!!!!!!!

 

Απαπαπαπαπαπααπαπαπαπαπαπαα χωρια την "ΚΟΥΦΑΛΑ" που αφησαν για λιγες μερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Γινεται να κανουμε κατι ωστε οι φρονιμιτες, οταν βγουν, να βγουν σωστα, χωρις να απαιτειται η εξαγωγη τους; Καλο βουρτσισμα; Κατι αλλο;;

 

Δεν ειμαι υπερ της προληπτικης εξαγωγης τους. Εαν βγουν χωρις προβλημα στο μελλον, μπορει να φανουν και χρησιμοι σε διαφορες περιπτωσεις, περαν της μασησης τροφης.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Γινεται να κανουμε κατι ωστε οι φρονιμιτες, οταν βγουν, να βγουν σωστα, χωρις να απαιτειται η εξαγωγη τους; Καλο βουρτσισμα; Κατι αλλο;;</p>

<p> </p>

<p>Δεν ειμαι υπερ της προληπτικης εξαγωγης τους. Εαν βγουν χωρις προβλημα στο μελλον, μπορει να φανουν και χρησιμοι σε διαφορες περιπτωσεις, περαν της μασησης τροφης.. </p>

 

Σορρυ γενετικο ειναι το θεμα. Μικρη γναθος + μεγαλα δοντια = εγκλειστοι τριτοι γομφιοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι υπερ της προληπτικης εξαγωγης τους. Εαν βγουν χωρις προβλημα στο μελλον, μπορει να φανουν και χρησιμοι σε διαφορες περιπτωσεις, περαν της μασησης τροφης.. 

 

Όπως; Κολιέ ή μπρελοκάκι και «αυτά εδώ που βλέπεις τα πήρα από τους βιετκόγκ» φάση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικες χρησεις τους :

 

 

Υπάρχουν και ορισµένες περιπτώσεις που οι φρονιµίτες όχι μόνο δεν πρέπει να εξαχθούν, αλλά μπορεί να αποβούν ιδιαίτερα χρήσιμοι, όπως στην προσθετική σαν στήριγµα, στην ορθοδοντική για να µπουν δακτύλιοι και να στηριχθεί το σύρµα και επίσης σαν «υποκατάστατα» των δεύτερων γομφίων, αν αυτοί λείπουν ή αν έχει γίνει η εξαγωγή τους, όπου οι φρονιμίτες μπορεί να μετακινηθούν στη θέση αυτών ορθοδοντικά.

 

Αν και απ'οτι καταλαβα, μαλλον δε καταλαβες τι εννοουσα. Ισως να φταιω και εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lux αυτα τα δοντια ειναι για το πουτσο καβαλα. Εαν τρυπησει παει τελος, σε μια βδομαδα θα εχεις κρατηρα.

 

Εννοείς οι φρονιμήτες; Χμ εμένα ο ένας που έβγαινε (σταμάτησε τώρα) έσπασε ένα μικρό κομμάτι πριν λίγο καιρό και από τότε έχουν σταματήσει πόνοι και ενοχλήσεις. Μένει μόνο να διαλυθεί και να σφαδάζω, αλλά μέχρι τότε ευελπιστώ να έχω πάει να τον βγάλω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ω,τι τραγική σύμπτωση...σήμερα το πρωί "τουμπάνιασα" άνευ λόγου και αιτίας.Είχα έναν φρονιμίτη που είχε "σκάσει" εδώ και αρκετά χρόνια,ο οποίος για κάποιο περίεργο λόγο δέν θέλησε να με ενοχλήσει (αχ, το καλό μου) μέχρι και σήμερα.

Ουτε δεύτερος, που είναι και έγκλειστος,με ενόχλησε (μάλλον είναι γνωστός του απο πάνω) άλλα επι τη ευκαιρία θα τους πετάξω και τους δύο.Μέχρι τότε Amoxil των 1000mg για να πέσει το οίδημα και πανοραμική για να έχουμε καλύτερη άποψη.

 

ps.Κάντε τις εξαγωγές σας μέσα στην άδειά σας...βολεύει πολύ...

 

Κάνω quote παλιό πόστ αλλά πρέπει να απαντηθεί για να το δούν και άλλοι:

 

Οι ημιέγκλειστοι φρονιμίτες μπορεί να παρουσιάσουν περιστεφανίτιδα αν δεν καθαρίζονται καθημερινά (παγιδεύονται τροφές ανάμεσα στην κορώνα), και να υπάρξει φλεγμονή. Το έχω πάθει και εγώ αυτό σε ημιέγκλειστο, στον τελευταίο που μου βγαίνει τώρα, αλλά μετά πήρα ειδικό μυτερό βουρτσάκι Tepe για τα πίσω δόντια/δύσκολες περιοχές και δεν ξαναπαρουσίασα φλεγμονή. Επίσης θα πρότεινα και αντισηπτική οδοντόβουρτσα ειδική για ούλα (εγώ χρησιμοποιώ Orthodont). Αυτό που πρέπει να γίνει στην περιοχή είναι να υπάρχει καλός καθαρισμός (τις πρώτες μέρες θα ματώνουν τα ούλα εκεί αλλά είναι φυσιολογικό), έτσι ώστε να δυναμώσει το ούλο και να μην μένει κόκκινο και ερεθισμένο απο τις τροφές, ειδικά στην "γλώσσα" που δημιουργείται στους ημιέγκλειστους (με αποτέλεσμα να δημιουργούν πρόβλημα οι τροφές που εισχωρούν ανάμεσα στο αδύναμο και μαλακό ούλο).

 

Όλα αυτά μέχρι να αποκαλυφθεί εντελώς ο φρονιμίτης. Αλλά και πάλι μετά χρειάζεται ειδική φροντίδα και έξτρα βούρτσισμα με μυτερό βουρτσάκι, γιατί η απλή οδοντόβουρτσα απλά ΔΕΝ πρόκειται να καθαρίσει σωστά αυτές τις περιοχές. Είναι ανατομικό το θέμα, αφού πλέον η βούρτσα αδυνατεί να κάνει την οριζόντια πέρα-δώθε κίνηση απ' την στιγμή που θα βρεθεί στο τέλος της οδοντοστοιχίας, και έτσι δεν καθαρίζεται ποτέ η περιοχή. Αν βουρτσίζονται σωστά οι φρονιμίτες δεν χαλάνε ποτέ, το ίδιο ισχύει και για όλα τα δόντια βέβαια. Αλλά φυσικά χρειάζεται κάθε μέρα βούρτσισμα και όχι όποτε το θυμόμαστε.

 

Προσωπικά μου έχουν αποκαλυφθεί και οι 4 φρονιμίτες (ο τέταρτος κάτω δεξιά έχει μισο-βγεί), αλλά με εξαίρεση τον τελευταίο που μου έκανε περιστεφανίτιδα, οι υπόλοιποι δεν μου δημιούργησαν ποτέ πρόβλημα. Πόνεσα λίγο στον κάτω αριστερά, αλλά οι κάτω έτσι και αλλιώς σε ζορίζουν περισσότερο απ' τους πάνω. Ευτυχώς βγήκαν και οι 4 ολόισιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφενός δέν ήταν ερώτημα άλλα αναφορά,αφετέρου εχω παραθέσει κάποια πράγματα σε μεταγενέστερο μου μήνυμα, για την αιτία της περιστεφανίτηδας όπως και για την επιτακτική ανάγκη σωστού καθαρισμού (όχι σε τέτοια έκταση βέβαια).

Τρεισήμισι χρόνια μετά,εξακολουθώ να έχω τους υπόλοιπους 3 έγκλειστους...

Επεξ/σία από Tenshi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς να αποκαλυφθεί ο φρονιμίτης; Αφού είναι σαν στραβά..

Έχω πετάξει τον έναν γιατί με πονούσε και έχω και άλλον έναν αλλά δεν θέλω να ξανα περάσω το μαρτύριο για 10 μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα η κοπελα μου εχθες εβγαλε τους δυο φρονιμιτες και μολις τωρα, μετα απο 30 ωρες, τρωει πιτσα. Τι γινεται!

 

Ο γιατρος τελειωσε σε λιγοτερο απο 5 λεπτα την επεμβαση! Και η τιμη αψογη. Απο 75 ευρω ο καθενας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου λύσει κάποιος την απορία γιατί δεν το κατάλαβα; Επίσης ρε λουξ, τι να βουρτσίζεις τα στραβα δόντια για να βγουν σωστά και να μην απαιτείται η εξαγωγή τους; Σου λένε είναι γενετικό το θέμα. Πρώτον τα μικρόβια εκεί κάνουν πάρτυ και δεύτερον είναι (ημι) έγκλειστοι και σπρώχνουν την οδοντοστοιχία. Σκυλομετανιώνω που δεν αποφασίσω να βγάλω και τον άλλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...