Προς το περιεχόμενο

Εξαγωγη φρονιμίτη


p_ilias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 297
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα μου λύσει κάποιος την απορία γιατί δεν το κατάλαβα; Επίσης ρε λουξ, τι να βουρτσίζεις τα στραβα δόντια για να βγουν σωστά και να μην απαιτείται η εξαγωγή τους; Σου λένε είναι γενετικό το θέμα. Πρώτον τα μικρόβια εκεί κάνουν πάρτυ και δεύτερον είναι (ημι) έγκλειστοι και σπρώχνουν την οδοντοστοιχία. Σκυλομετανιώνω που δεν αποφασίσω να βγάλω και τον άλλον.

Οι στραβοί ημιέγκλειστοι σπρώχνουν την οδοντοστοιχία. Αν βγούν κανονικά δεν έχεις πρόβλημα. Κάθε μέρα βούρτσισμα δεν έχει νόημα αν είναι στραβός, πήγαινε βγάλτον.

 

Αφενός δέν ήταν ερώτημα άλλα αναφορά,αφετέρου εχω παραθέσει κάποια πράγματα σε μεταγενέστερο μου μήνυμα, για την αιτία της περιστεφανίτηδας όπως και για την επιτακτική ανάγκη σωστού καθαρισμού (όχι σε τέτοια έκταση βέβαια).

Τρεισήμισι χρόνια μετά,εξακολουθώ να έχω τους υπόλοιπους 3 έγκλειστους...

Ναί, απλά το εξήγησα λίγο αναλυτικότερα. Οι έγκλειστοι μπορούν να βγούν οποιαδήποτε χρονική περίοδο, της μάνας μου της έσκασε φρονιμίτης στα 43 της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γειά σας,

 

Έχω 3 απο τους 4 φρονιμήτες. μέχρι τώρα τα πηγαίναμε σχετικά καλά. αν και μου είχε πει η οδοντίατρος να βγάλω τον έναν ΄όχι για τι έβγαινε στραβα αλλά γιατί δεν είχε πολύ χώρο. Εμενα δεν με πόναγε, τον άφησα γιατί φοβόμουν και φοβάμαι δηλαδή. Τελικά μου στράβωσα 2 δοντία! Καλά αν πάθω!

 

Τωρα πονάει κιολας, τέπσα πρεπει να τον βγάλω.! Δεν μπορώ όμως με τις ενεσεις στα δόντια! Εχω μεγάλο θέμα, διάβασα λίγα πράγματα που έχετε γράψει παλίοτερα εδώ. αλλά ήθελα να ρωτήσω κάτι αν ξερετε.

 

Η μέθη και η ολική νάρκωση (εννοώ τη γνωστή ολική νάρκωση που κάνεις για χειρουγείο κανονικό) τι διαφορά έχουν στον οργανισμό μου? Η μέθη είναι πιο ελαφριά? Υπάρχει μέθη ολική και μερική? Τα χω λίγο μπλέξει!αν ξέρει κανείς ας μου πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Moderators

εγω ειχα και τους 4 εγκλειστους!

οι 2 πανω ηταν οριζοντιοι με κατευθυνση προς τα πισω!

ο γναθοχειρουργος ειπε οτι θελει να μου τους βγαλει για να μην μου κανει κανενα αποστημα αργοτερα κτλ!

χτες τους εβγαλε και τους 4 με ολικη αναισθησια! 3 ωρες χειρουργειο! απο οταν βγηκα δεν εχω νοιωσει καθολου πονο,εχω λιγο πρηξιμο,μιλαω και τρωω(σχεδον κανονικα) και ειμαι σπιτι μου :)

τα περιμενα πολυ πιο τραγικα τα πραγματα αλλα τελικα δεν ηταν !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εμένα μου τον έβγαλε ο οδοντιατρος. Δεν πηγα καν σε γναθοχειρουργο. Ούτε ράμματα ούτε τίποτα. Βασικά δεν πόνεσα καν !

 

Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

σαλονικιε παιζει ρολο σε τι κατασταση ηταν ο φρονημιτης που επρεπε να βγει! εγω εβγαλα 4 εγκλειστους και οι 2 ειδικα ηταν

σε πολυ περιεργει θεση και σταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαλονικιε παιζει ρολο σε τι κατασταση ηταν ο φρονημιτης που επρεπε να βγει! εγω εβγαλα 4 εγκλειστους και οι 2 ειδικα ηταν

 

σε πολυ περιεργει θεση και σταση

 

Σωστό. Μισός έξω μισός μέσα ήταν φίλε.

 

Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

μεχρι πριν λιγο καιρο δεν ειχα ιδεα απο φρονιμητες γιατι δεν ειχα προβλημα (και τωρα προληπτικα τους εβγαλα)

αλλα για το μετεγχειρητικο σταδιο εκει που κατεληξα ειναι οτι παιζουν 2 πραγματα! Ο γιατρος και ο οργανισμος του χειρουργημενου!

ενας φιλος μου ειχε βγαλει 3 φρονιμητες και ηταν πρησμενος δεν μπορουσε να φαει να μιλησει τιποτα για μερικες μερες και πονουσε παρα πολυ!

εγω δεν πονεσα καθολου ακομη και μετα το χειρουργειο,ελαχιστο πρηξιμο, κανονικα τρωω και μιλαω! μεχρι και στον γιατρο εκανε εντυπωση ! οποτε καλο ειναι να μην περνει ο καθενας σαν δεδομενο τι επαθε ο αλλος ή πως περασε μετα το χειρουργειο κτλ

γιατι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>μεχρι πριν λιγο καιρο δεν ειχα ιδεα απο φρονιμητες γιατι δεν ειχα προβλημα (και τωρα προληπτικα τους εβγαλα)</p>

<p>αλλα για το μετεγχειρητικο σταδιο εκει που κατεληξα ειναι οτι παιζουν 2 πραγματα! Ο γιατρος και ο οργανισμος του χειρουργημενου!</p>

<p>ενας φιλος μου ειχε βγαλει 3 φρονιμητες και ηταν πρησμενος δεν μπορουσε να φαει να μιλησει τιποτα για μερικες μερες και πονουσε παρα πολυ!</p>

<p>εγω δεν πονεσα καθολου ακομη και μετα το χειρουργειο,ελαχιστο πρηξιμο, κανονικα τρωω και μιλαω! μεχρι και στον γιατρο εκανε εντυπωση ! οποτε καλο ειναι να μην περνει ο καθενας σαν δεδομενο τι επαθε ο αλλος ή πως περασε μετα το χειρουργειο κτλ</p>

<p>γιατι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη  :)</p>

 

Έκανες επέμβαση δηλαδή ; ο λόγος ;

 

Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ναι τους εβγαλα και τους 4 μαζι!

γιατι ειδικα οι 2 πανω ηταν σε πολυ περιεργη σταση και θεση(οριζοντιοι και κοιτουσαν προς τα πισω)

και επρεπε να βγουν για να μην κανουν κανενα αποστημα κτλ και με ταλαιπωρησουν στο μελλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>ναι τους εβγαλα και τους 4 μαζι!</p>

<p>γιατι ειδικα οι 2 πανω ηταν σε πολυ περιεργη σταση και θεση(οριζοντιοι και κοιτουσαν προς τα πισω)</p>

<p>και επρεπε να βγουν για να μην κανουν κανενα αποστημα κτλ και με ταλαιπωρησουν στο μελλον</p>

 

Εγω με αποστημα τον έβγαλα τον έναν. Χωρίς επέμβαση. Περίεργο. ...

 

Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γειά σας,

 

Έχω 3 απο τους 4 φρονιμήτες. μέχρι τώρα τα πηγαίναμε σχετικά καλά. αν και μου είχε πει η οδοντίατρος να βγάλω τον έναν ΄όχι για τι έβγαινε στραβα αλλά γιατί δεν είχε πολύ χώρο. Εμενα δεν με πόναγε, τον άφησα γιατί φοβόμουν και φοβάμαι δηλαδή. Τελικά μου στράβωσα 2 δοντία! Καλά αν πάθω!

 

Τωρα πονάει κιολας, τέπσα πρεπει να τον βγάλω.! Δεν μπορώ όμως με τις ενεσεις στα δόντια! Εχω μεγάλο θέμα, διάβασα λίγα πράγματα που έχετε γράψει παλίοτερα εδώ. αλλά ήθελα να ρωτήσω κάτι αν ξερετε.

 

Η μέθη και η ολική νάρκωση (εννοώ τη γνωστή ολική νάρκωση που κάνεις για χειρουγείο κανονικό) τι διαφορά έχουν στον οργανισμό μου? Η μέθη είναι πιο ελαφριά? Υπάρχει μέθη ολική και μερική? Τα χω λίγο μπλέξει!αν ξέρει κανείς ας μου πει.

 

Αυτό ήταν το προβλημά μου αρχές Σεπτεμβρίου.

 

Λοιπόν έβγαλα και τους 3 μαζί. Έκανα μέθη. Ο γιατρός είπε επικοινωνούσα στο χειρουργείο  για το αν πονάω ή όχι αλλά εγώ δεν καταλάβαινα τίποτα. ούτε και θυμάμαι τίποτα (να επικοινωνώ με το γιατρό εννοώ) Εγώ νόμιζα πως κοιμήθηκα!! 

 

Πήρε σκάρτο μία ώρα η όλη διαδικάσία.

Δεν έμεινα καθόλου στην κλινική (ιδιωτική-φυσικά χρεώθηκα το δωμάτιο)

αφού ξύπνησα έφυγα αμέσως.

 

Το ξύπνημα απο μέθη είναι σαν να ξυπνάς απο ύπνο! αν έχετε κάνει χειρουγειο με ολική ναρκωση θα καταλάβεται τι εννοώ.

Πρησμένη κάπως, όχι τραγικά πάντως, αναμενώμενο πρήξιμο- 3 δόντια έβγαλα!

 

Πόνος? άκουσα το γιατρό και όλα οκ! Παιδιά θα πονάει -αλλά είναι ανεκτό

Μου είχε πει κάθε 2 ώρες 2 ντεπόν (χωρίς να περιμένω να πονέσω πρώτα. αν πονέσεις πρώτα μετά θα πεθάνεις απο τον πόνο)

Επίσης για μια βδομάδα πήρα αντιφλεγμονώδη. 

Αντιβίωση δεν πήρα καθόλου!  ( γενικά είμαι αλλεργική κ επειδη επιβαρύνθηκα κ με το χειρουργειο ο γιατρός μου είπε να περιμένω μέρα-μερα να δω τι θα γίνει, πυρετός, κλτ κλτ και αν χρειαστεί θα έπερνα.- Τελικά δεν χρειάστηκε!!!)

 

που ζορίστηκα?

το 3ο εικοσητετράωρο είχα μετούς. Δεν πρόσεξα καλά το στομάχι μου. Λιγοστό φαί και κυρίως νερομπλούμ γιατί πως να μασήσω, δεν έπαιζε. και πολλά ντεπον και αντιφλεγμιονωδη...πόσα να αντέξει το στομάχι μου? Δεν είχα φροντίσει να πάρω κάτι για το στομάχι να ρυθμίσει τα οξέα!! οπότε άρχισα να βγάζω εκείνη μέρα....

το άσχημο ήταν ότι δεν δεχόταν τίποτα το στομάχι μου μετά την έξοδο.. ούτε ζαντακ, ούτε σιμέκο,ούτε λοσεκ, τιποτα!ότι δοκίμαζα το έβγζα μέσα σε 15 λεπτά! Αντιλαμβάνεστε πως δεν μπορούσα να πάρω ούτε ντεπον!!! Εκεί την άκουσα για τα καλα!!! για ένα βράδυ δεν κοιμήθηκα απο τον πόνο στα δόντια και στο στομάχι.!Δεν ξέρω τι πόναγε περισσότερο!!!!!

 

Την επόμενη μέρα πήρα ένα που δεν τοθυμάμαι τώρα πάντως κάνει ρύθμιση οξέων του στομάχου. ένα γνωστό είναι μωρε αλλά δεν μου ρχεται! και λίγο λαπά και όλα οκ!!!!!εννοείται ξαναπήρα ντεπον!! 

 

Μετα το χειρουργείο πήγα να με δει την έπομενη μέρα, μου είπε να βάλλω οδοντόβουρτσα!Κοντεψα να πεθάνω μόνο στην ιδέα!Δεν μπορούσα να ανοίξω το στόμα μου!!!λέω το κάψε ο γιατρό!!

 

Τον άκουσα, προσπάθησα λίγο- λίγο, επίσης μου τόνισε νακάνω πλύσεις με αλατόνερο (ξέρετε μπούκες) όλα αυτά για να μην μένει φαγητο πάνω στα δόντια. Δεν έμεινε τίποτε!δεν χρειάστηκα καθάρισμα των πληγών απο τροφές!

 

ράματα δεν έκοψα-απορροφήθηκαν μόνα τους. 

 

Αυτά...νομίζω σας τα είπα όλα!!

καλή επιτυχία σε όλους σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχχαχαχαχαχαχ!! ρε συ πόναγα δεν έπαιζε να μην παίρνω ντεπον!! Τη νύχτα που δεν πήρα δεν την πάλευα!!τουλάχιστον γλύτωσα την αντιβίωση! Δε βαριέσαι! ξεμπέρδεψα με τα χαζό-δοντα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...