Προς το περιεχόμενο

Προγραμμα ενσωματωσης υποτιτλων


Nik0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδες,

 

Να σας ρωτησω αν ξερετε κανενα καλο και ευκολο προγραμμα για ενσωματωση υποτιτλων στις ταινιες , αλλα οχι το AVIAddXSub γιατι δεν φαινονται οι υποτιτλοι μετα την ενσωματωση , οταν τις παιζω στο pc (εκτος και αν θελει καποια αλλη ρυθμιση).

Θελω να γινεται η ταινια οπως αυτες που κατεβαζουμε απο το ********** .....πως τους ενσωματωνουν εκει τους υποτιτλους? καποιο τετοιο προγραμμα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Με το mkvmerge GUI μπορείς να συνδυάσεις video+audio+υποτίτλους σε ένα μοναδικό αρχείο video τύπου MKV (Matroska Video). Το αρχικό video δεν χρειάζεται να είναι τύπου MKV, μπορεί να είναι σε πάρα πολλές άλλα formats που δέχεται το mkvmerge GUI.

 

Το πρόγραμμα περιλαμβάνεται στο πακέτο utilities mkvtoolnix.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ parsifal, και απο οτι καταλαβαινω αθτο που κανει αυτο το προγραμμα ειναι να προσθετει ενα εξτρα subtitle stream μεσα στο MKV container διπλα στα ηδη υπαρχοντα video + audios streams σωστα? Αν ελιτουργει ετσι θα ειναι και πολυ γρηγορο.

 

Πολυ ωραια αλλα τι γιενται αν το standalone dvd player μου παιζει μονο DivX(avi) ?

 

Eκει πως θα κανω την ενσωμαωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα AVI έχεις 2 εναλλακτικές:

 

1. Αν θέλεις να αποφύγεις το video reencoding, με AVIAddXSubs ή κάποιο παρόμοιο. Αλλά έχεις απορρίψει ήδη τη συγκεκριμένη εναλλακτική

2. Με reencoding, «καίγοντας» τους υποτίτλους επάνω στα καρέ του video. Σε σχέση με το 1, χρονοβόρο και με χαμηλότερης ποιότητας αποτέλεσμα

 

Εκτός αν βρεις τρόπο να κάνεις τα AVI που περιέχουν XSUB stream να παίζουν σωστά στο PC σου. Νομίζω πως γίνεται αν εγκαταστήσεις τον codec της DivX Inc, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Πρέπει να έχει συζητηθεί σε παλαιότερα θέματα, για δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις την Αναζήτηση του φόρουμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογος που δεν θελω το AviAddXsubs ειναι οτι παιζει καλα στην τηλεοραση αλαλ οχι στο pc, εγω θελω και στα δυο.

 

Οι λυση τς προσθηκης εξτρα subtitle stream στην ταιναι ειναι η καλυτερη αλλα ομως οι φετες δεν υποστηριζουν mkv.

 

Tωρα τα avi containers γνωριζω πως δεν υποστηριζουν subtile steams και δεν υποστηριζουν subtitle streams.

 

to xsub stream δεν ξερω τι ειναι και τι κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τον divx player παιζουν οι υποτιτλοι με xsub stream

 

Δοκίμασε να παράγεις idx/sub αντί XSUB (επιλογή στο SUB1). (συμβουλη που μου ειχε δωθει αλλα δε θυμαμαι αν την ειχα δοκιμασει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιεχεται αυτος ο player μεσα στους Windows 7 Codecs?

 

Mν γεμισω codecs?

 

Ayto to xsub stream τι ακριβως ειναι? Νεος τροπος να ενσωματωνεται ubtitle stream μεσα στο avi cονταινερ? Νομιζα πως τα avis' δεν δεχονταν τετοιο stream

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το XSUB stream είναι ένα bitmap-based stream υποτίτλων που προσθέτουν το AVIAddXSubs και τα συναφή σε αρχεία AVI. Σωστά γράφεις πως το AVI container κανονικά δεν υποστηρίζει subtitle streams. Αλλά η συγκεκριμένη μέθοδος δε βασίζεται στο επίσημο AVI specification, είναι ολίγον τί hack-ιά.

 

 

edit: Κάνοντας αναζήτηση, έπεσα επάνω σε αυτό και στα μηνύματα που το ακολουθούν: http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=1576255#post1576255

Αισθάνομαι λίγο απογοητευμένος, φαίνεται πως το κάνεις κατά σύστημα καθώς θυμάμαι πως και σε άλλα θέματα που ρωτάς κάτι, σε έχω παραπέμψει σε παλαιότερες σχετικές απαντήσεις που έχεις λάβει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το XSUB stream είναι ένα bitmap-based stream υποτίτλων που προσθέτουν το AVIAddXSubs και τα συναφή σε αρχεία AVI. Σωστά γράφεις πως το AVI container κανονικά δεν υποστηρίζει subtitle streams. Αλλά η συγκεκριμένη μέθοδος δε βασίζεται στο επίσημο AVI specification, είναι ολίγον τί hack-ιά.

 

 

edit: Κάνοντας αναζήτηση, έπεσα επάνω σε αυτό και στα μηνύματα που το ακολουθούν: http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=1576255#post1576255

Αισθάνομαι λίγο απογοητευμένος, φαίνεται πως το κάνεις κατά σύστημα καθώς θυμάμαι πως και σε άλλα θέματα που ρωτάς κάτι, σε έχω παραπέμψει σε παλαιότερες σχετικές απαντήσεις που έχεις λάβει...

 

Nαι εχουμε κανει πολλες συζητησεις για video kai audio αι τοε χω δει το συγκεκριμενο thread.. βεβαια εχει πολλες σελιδες και δεν μπορω να βρω που και αν αναφερεται στο xsubs και γενικοτερα αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν υπαρχει κατι αναλογω του mkvmerge που να λεγεται για πααρδειγμα avimerge(με xsubs support).

 

To AviAddXSubs αν επεζε σωστα και στο pc θα ηταν ιδανικο αλλα δεν παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τον divx player παιζουν οι υποτιτλοι με xsub stream

Ναι, αλλα θα θελαμε να μπορούσαμε να τους δουμε και στον default media player μας. Απ ότι φαινεται, ειναι θεμα demuxer και οχι codecs. Οποτε δεν μπορει να γινει με ενα απλό codec plugin απ ότι γνωριζω.

Οσον αφορα τους idx subtitles, δεν ξερω πως τους ενσωματωνουμε μεσα σε ενα avi. Δεν νομιζω να γινεται κατι τετοιο. Δυστυχως, πολλά standalone players δεν βλεπουν εξωτερικους υποτιτλους (ή τους βλεπουν οπως να ναι). Βλεπουν μονο εσωτερικους, μεσα στο avi, και μονο σε μορφη XSUB. Oποτε λογικα αυτη πρέπει να ειναι η επιλογη μας.

 

Το XSUB stream είναι ένα bitmap-based stream υποτίτλων που προσθέτουν το AVIAddXSubs και τα συναφή σε αρχεία AVI. Σωστά γράφεις πως το AVI container κανονικά δεν υποστηρίζει subtitle streams. Αλλά η συγκεκριμένη μέθοδος δε βασίζεται στο επίσημο AVI specification, είναι ολίγον τί hack-ιά.

Πες τα παιδι μου. Κανονικα, τα αρχεια AVI μπορουν να περιεχουν μονο streams βιντεο και ηχου. Η δυνατοτητα προσθηκης υποτιτλων ειναι επεκταση που εγινε αργοτερα, απο την εταιρια Divx Inc. Και μιας και τα AVI δεν εχουν χωρο για να μπει το subtitle stream, αποφασιστηκε να μπαινει στο stream του βιντεο με ειδικη hack-ια (οπως λες και συ) Ετσι, τα Avi που εχουν xsub υποτιτλους δεν συμβαδιζουν με το προτυπο του AVI container, τουλαχιστον οσον αφορα το κομματι του video, και ετσι τεχνικα δεν ειναι βιντεακια avi. Ειναι βιντεακια .divx (αυτη η παραλλαγμενη εκδοχη του avi λεγεται divx media file, ή divx container file)

 

αν θυμαμαι καλα με το AVIAddXSubs αλλαζει η επεκταση σε .divx αλλα δεν ειμαι και σιγουρος..

Και γι αυτο, για να ξεχωριζουμε τα κανονικα-αρχεια-avi απο τα αρχεια-avi-με-υποτιτλους-στο-video-stream, το ενα το λεμε .avi και το αλλο .divx (μπορεις να μετονομασεις το .divx σε .avi, αλλα να ξερεις οτι στο κομματι του βιντεο δεν ειναι συμβατο με ολους τους players, στο κομματι του ηχου ειναι ενα κανονικο avi).

 

To AviAddXSubs αν επεζε σωστα και στο pc θα ηταν ιδανικο αλλα δεν παιζει.
Το AviAddXSubs μια χαρα τους βαζει τους υποτιλους. Αλλα οπως ειπα, ειναι φτιαξιμο των players που δεν υποστηριζουν την συγκεκριμενη παραλλαγη του avi. Το πιο κοντινο που εχω δει (εκτος του divx player) ειναι απο τον VLC, οπου τους βλεπει, αλλα δε μπορει να τους παιξει.

 

 

αν υπαρχει κατι αναλογω του mkvmerge που να λεγεται για πααρδειγμα avimerge(με xsubs support).

Η υποστηριξη υποτιτλων ειναι στις αρχικες προδιαγραφες του mkv container format, οποτε υποστηριζεται απο ολους τους players. Για τριτη φορα, δεν μπορεις να βαλεις υποτιτλους μεσα σε ενα avi αρχειο, το πιο κοντινο που μπορεις να φτασεις ειναι η παραλλαγη του avi αρχειου που λεγεται divx media file.

 

Δεν σας εμποδίζει κάτι να έχετε κι ένα SRT ή ένα ζεύγος IDX+SUB παρέα στο XSUB-ed video σας.

Με προλαβες. Εγω αυτο κανω. XSUB για το standalone, srt για τον VLC!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...