Προς το περιεχόμενο

ερωτηση σχετικα με wpa/wpa2 & aircrack-ng


dkangel000039

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αρχικα να πω πως η ερωτηση δεν εχει να κανει με cracking/hacking αλλα με ζητηματα ασφαλειας

 

εχω διαβασει διαφορα για την μη ασφαλεια του wep, το θεωρω κατι δεδομενο αλλωστε...

 

οποτε περναω κατευθειαν στο wpa/wpa2

η ερωτηση μου ειναι η εξης: εαν υποθεσουμε οτι εχω βαλει WPA/WPA2 KEY στα ελληνικα!! και καποιος εχει καταφερει κ συνδεθηκε στο AP μου μεσω ενος αλλου client με αποτελεσμα να παρει το λεγομενο 4-way authentication handshake και εχει αρχισει κ δοκιμαζει διαφορα wordlists για να βρει τo passphrase μου, ειναι εφικτο να το καταφερει απο τη στιγμη που δεν υπαρχουν ελληνικα wordlists???

 

*συγνωμη αν μπερδευω κατι σε οσα λεω παραπανω, αλλα καπως ετσι τα εχω καταλαβει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κατ αρχας, σιγουρεψες οτι δεχεται ελληνικο passphrase και το ρουτερ και το εκαστοτε λειτουργικο που παει να συνδεθει, και οτι η συνδεση πραγματοποιειται?

Γιατι εμενα δεν πετυχαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχας, σιγουρεψες οτι δεχεται ελληνικο passphrase και το ρουτερ και το εκαστοτε λειτουργικο που παει να συνδεθει, και οτι η συνδεση πραγματοποιειται?

Γιατι εμενα δεν πετυχαινει.

 

η αληθεια ειναι πως δε το ειχα κοιταξα το θεωρησα δεδομενο οτι γινεται να δωσεις κλειδι στα ελληνικα...τεσπα τωρα το δοκιμασα κ αν δε τα εχει φτυσει το ρουτερ ουτε σε εμενα το δεχεται στα ελληνικα:-(:-(...κριμα γιατι αν ισχυε θα ηταν ενα πολυ δυνατο αναχωμα απεναντι σε τετοιου ειδους επιθεσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάς ότι σχεδόν όλοι οι χαρακτήρες μπορούν να γραφτούν σε μορφή ASCII.

 

Ο καλύτερος τρόπος είναι να κλειδώσεις το wifi με το mac address. Βέβαια, υπάρχουν προγράμματα τα οποία μπορούν να αλλάξουν το mac address της κάρτα δικτύου, αλλά δεν είναι και τόσο εύκολο να μάθει κάποιος το mac address της δική σου κάρτας δικτύου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καλύτερος τρόπος είναι να κλειδώσεις το wifi με το mac address.

Θα διαφωνήσω σε αυτό. Ο καλύτερος τρόπος είναι το WPA/WPA2 με δυνατό κλειδί. Το airodump-ng εκτός απο τα mac address των access points ανιχνεύει και τα mac address των συνδεόμενων σε αυτά stations. Απο την στιγμή που έχεις λοιπόν το mac address του σταθμού που πραγματοποιεί επικοινωνία με το router το να κάνεις impersonate αυτό το mac address είναι μια παραπάνω παράμετρος στο ifconfig ή μια γραμμή στο αντίστοιχο network interface που σηκώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα wordlist (ελληνικά ή ξένα) είναι λεξικά που περιέχουν εκατοντάδες χιλιάδες λέξεις και συνδυασμούς γραμμάτων και στοιχείων και κάνουν την λεγόμενη brute force attact. Η καλύτερη άμυνα λοιπόν (wpa/2 πάντα) είναι το password να μην είναι λέξη ή να είναι γραμμένη με "internet" γλώσσα...πχ 3ερ3is, @yt0m@t@...κλπ κλπ...κανένα wordlist δεν μπορεί να έχει όλους τους πιθανούς συνδυασμούς και πολύ περισσότερο όταν η λέξη σου δεν σημαίνει τίποτα (ή σημαίνει κάτι στα σουαχίλι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνήσω σε αυτό. Ο καλύτερος τρόπος είναι το WPA/WPA2 με δυνατό κλειδί. Το airodump-ng εκτός απο τα mac address των access points ανιχνεύει και τα mac address των συνδεόμενων σε αυτά stations. Απο την στιγμή που έχεις λοιπόν το mac address του σταθμού που πραγματοποιεί επικοινωνία με το router το να κάνεις impersonate αυτό το mac address είναι μια παραπάνω παράμετρος στο ifconfig ή μια γραμμή στο αντίστοιχο network interface που σηκώνεις.

 

Όταν συνδέομαι στο router μου, μπορώ να δω όλα τα mac address των υπολογιστών που είναι συνδεδεμένει στο router. Πιστεύω ότι για να μπορέσει το airodump-ng να δει τα mac address των υπολογιστών θα πρέπει να συνδεθεί στο router. Εκτός, αν αυτή η πληροφορία βρίσκεται στο σήμα επικοινωνίας, αλλά και πάλι θα πρέπει να ξεκλειδώσει το σήμα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν συνδέομαι στο router μου, μπορώ να δω όλα τα mac address των υπολογιστών που είναι συνδεδεμένει στο router. Πιστεύω ότι για να μπορέσει το airodump-ng να δει τα mac address των υπολογιστών θα πρέπει να συνδεθεί στο router. Εκτός, αν αυτή η πληροφορία βρίσκεται στο σήμα επικοινωνίας, αλλά και πάλι θα πρέπει να ξεκληρώσει το σήμα!!

 

Οι mac addresses περνάνε clear-text στον αέρα, ακόμα και όταν χρησιμοποιείς WPA. Επομένως είναι πολύ εύκολο για κάποιον με στοιχειώδεις γνώσεις να κάνει monitor την κίνηση (όντας ο ίδιος αόρατος) και να δει ποιές mac addresses μιλάνε με το access point. Μιλάμε για διαδικασία της τάξης κάποιων δευτερολέπτων.

 

Συμπέρασμα: το WPA2 με «καλό» κλειδί (ολόκληρη πρόταση ας πούμε, με αλφαριθμητικά και ειδικούς χαρακτήρες) είναι η καλύτερη προστασία που μπορείς να έχεις. Όλα τα άλλα είναι απλά ημίμετρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...