Προς το περιεχόμενο

Οδηγος/How-to: Μετατροπη απο MKV σε Divx AVI


kurkosdr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

dvd => mpeg 4 asp ως γινεται?

Εχουμε το εξαιρετο προγραμμα AutoGK γι αυτο.

-----

Καλημέρα σε όλους.

Μια ερώτηση να καταλάβω αν κάνω κάτι λάθος. Είπα να χρησιμοποιήσω το xvid4psp για να κάνω re-encode ένα avi για να αλλάξω τον ήχο του. Αν θέλω να διατηρήσω την ίδια περίπου ποιότητα και μέγεθος τι κάνω;

Είπα να επιλέγω στο

video encoding:copy αλλά μου βγάζει συνέχεια error ότι έχει το αρχείο invalid header. Δοκίμασα και με άλλα αρχεία και μου βγάζει τα ίδια.

Μια Ιδεα:

Εφοσον θες να κρατησεις το video ως εχει και να μετατρεψεις μονο τον ηχο, γιατι να μην κανεις extract τον ηχο απο το αρχειο avi, μετα να τον μετατρεψεις σε οτι φορμα θες, και μετα να τον ξαναβαλεις πισω στο αρχειο avi;

Το μονο "προβλημα" ειναι οτι δεν εχω βρει καποιον avi demuxer (ξερει κανεις καποιον;; ). Αλλα να πως θα το κανεις ευκολα

Να πως θα γινει:

1) Μετατροπη του avi σε mkv με το προγραμμα MKV merge. Απλά κατεβαζεις το MKV toolnix και τρεχεις το mmg.exe που θα βρεις μεσα. Σο κουμπακι "Add" βαζεις το avi και πατας start muxing.

2) Κατεβαζεις το MKV extract. Αποσυμπιεζεις και αντιγραφεις ολα τα περιεχομενα του φακελου στο φακελο του MKVToolnix. Μετα τρεχεις το MKVextractGUI.exe Μετα με drag and drop σερνεις το mkv που εφτιαξες στο πρωτο βημα στο παραθυρο του MKV extract GUI. Στο "content" τσεκαρεις μόνο το "audio" και πατας "extract". Αμεσως δημιουργειται ενα νεο αρχειο ηχου.

3) Μετατροπη του αρχειου σε οτι μορφη τελος παντων θες με το προγραμμα Free Mp3 Wma Converter (μην εγκαταστησεις τα dealio toolbar, yahoo toolbar και τα αλλα που εχει μαζι, μονο το προγραμμα).

4)Ωραια, τωρα που εχεις τον ηχο οπως τον θες μενει να τον βαλεις πισω στο avi. Ανοιγεις το Avimux. Με "Open avi" βαζεις το αρχειο avi. Ξε-τσεκαρεις το "AVI Audio Stream". Μετα πατας το κουμπακι "add" αλλαζεις το "αρχεια τυπου" σε οτι φορμα εκανες τον ηχο, και επιλεγεις το αρχειο ηχου που εφτιαξες στο βημα 3. Μετα βεβαιωνεσαι οτι ειναι τσεκαρισμενο, και πατας Go!.

 

Αυτο ηταν

 

ΥΓ: Τις κανετε που τις κανετε off-topic τις ερωτησεις σας, τουλαχιστον δωστε και καμια πληροφορια media info για το βιντεακι να βοηθησετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν βολευει το autogk.εχω καποιες ελληνικε ταινιες και θελω απο dvd δομη που τις εχω στον σκληρο να παραχθει 1 avi με τα μενου του και το προγραμμα να μπορει να διαβασει ολο το videots folder α μην του δειχνω εγω ενα ενα τα ωοχ αρχεια. γινεται με καποιο προγραμμα?

 

Βασικα θα ηταν ευχης εργο να βρεθει 1 και μονο 1 προγραμμα που να κανει ολες τις μετατροπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν βολευει το autogk.εχω καποιες ελληνικε ταινιες και θελω απο dvd δομη που τις εχω στον σκληρο να παραχθει 1 avi με τα μενου του και το προγραμμα να μπορει να διαβασει ολο το videots folder α μην του δειχνω εγω ενα ενα τα ωοχ αρχεια. γινεται με καποιο προγραμμα?

 

Βασικα θα ηταν ευχης εργο να βρεθει 1 και μονο 1 προγραμμα που να κανει ολες τις μετατροπες.

Τωρα τι σχεση εχει αυτο με το topic ή το how to μπορει να μου πει κανεις; Τελος παντων, υπαρχει το SUPER. Και ο VLC εχει εναν encoder μεσα του που υποστηριζει πολλα φορμα.

Γενικα για συμπιεση σε mpeg2 εχουμε το ffmpeg, για mpeg 4 asp εχουμε το Xvid, για mpeg 4 avc εχουμε το x264. Τα περισσοτερα free προγραμματακια ειναι απλως frontends για αυτα τα τρια. Ο VLC ειναι frontend και για αυτα τα τρια, οποτε μαζι με το SUPER ειναι οσο πιο κοντα σε αυτο που ζητησες.

Οσον αφορα το δευτερο offtopic, το avi δεν υποστηριζει μενου. Πρέπει να χρησιμοποιησεις μια παραλλαγμενη εκδοχη του avi, το "Divx Media File", αλλα παιζει μονο σε ορισμενα players. Υποστηριζει και υποτιτλους (κατι που δεν κανει το απλό avi). Η δημιουργια τετοιων αρχειων γινεται με το προγραμμα Dr. Divx. Δεν γινεται με το AutoGK (δημιουργει μονο απλό avi, οχι Divx media file).

 

ΥΓ: Περαταιρω διευκρινισεις σε αλλο topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...