Προς το περιεχόμενο

Προγραμμα για βλεπω τα rar αρχεια??


Adwnis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Πως βλέπω τα rar αρχεια που περιεχουν μια ταινια χωρις να εχουν κατεβει ολα τα part???

Να δω ενα μέρος της ταινιας χωρις να εχω ολα τα part??

 

Το αρχειο ειναι σε 15 part με αρχεια *.rar! αλλα δεν εχει κατεβει το part3 απο τα 15 και δεν μπορω να κανω extract! σταματαει στο part3!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα φίλε μου δε θέλεις πρόγραμμα για .rar αρχεία (όπως πχ το winran)!!!!!!!! Αν είμαι λάθος ας με διορθώσει κάποιος!!!

 

Πάντως με ποιο τρόπο μπορείς να κάνεις αυτό που θέλεις.........δεν ξέρω!!!!!!!! Και εμένα μου είχε τύχει κάτι τέτοιο, αλλα δε μπόρεσα ναβγάλω άκρη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Πως βλέπω τα rar αρχεια που περιεχουν μια ταινια χωρις να εχουν κατεβει ολα τα part???

Να δω ενα μέρος της ταινιας χωρις να εχω ολα τα part??

 

Το αρχειο ειναι σε 15 part με αρχεια *.rar! αλλα δεν εχει κατεβει το part3 απο τα 15 και δεν μπορω να κανω extract! σταματαει στο part3!!!!

 

Εχει προβλημα το part3 αλλα θελω να δω ενα μερος της ταινιας!

Ευχαριστω...!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δοκιμάσεις ενα κολπάκι, αλλα το τι θα καταφέρεις τελικά να δείς ειναι και θέμα τύχης.

δηλαδή: αντικαθιστας το χαμένο κομματι με ενα άλλο που εχεις, και δίνεις οδηγια στο winrar να ειναι πιο ανεκτικό στα λάθη που θα γίνουν στην αποσυμπίεση.

μετά, προσπαθεις να δεις το βιντεο, ή δοκιμαζεις να το "επιδιορθώσεις" ας πουμε με ανάλογα εργαλεια επεξεργασίας βιντεο.

 

1. εχεις ενα βιντεο (χ.avi), συμπιεσμένο και χωρισμενο σε 10 μέρη (χ.part001.rar ... χ.part010.rar ), σου λείπει το χ.part003.rar

 

2. κανε copy+paste το χ.part002.rar. Δημιουργήται το "Copy of χ.part002.rar"

 

3. μετονομασε το "Copy of χ.part002.rar" σε "χ.part003.rar" (κρατόντας παντα μια σημείωση κάπου οτι αυτο το .part003.rar ειναι ψεύτικο, ωστε αν καποτε κατεβάσεις το πραγματικό να το θυμασαι)

 

4. κανε διπλο κλικ στο χ.part001.rar να ανοίξει το Winrar (όχι δεξι κλικ, extract here)

5. πατας το εικονιδιο "Extract to", αλλα πριν το ΟΚ, τσεκάρεις το κουτάκι "keep broken files"

6. στην αποσυμπιεση θα βγαλει error, δεν πειράζει, πατάς close στο μηνυμα.

 

7. θα βρεθεις μεν με ενα χαλασμένο χ.avi, αλλα τουλαχιστον κατι θα εχεις.

δοκιμασε να το δεις.

 

αν δεν παιζει, δοκιμασε άλλο media player,

ή επιδιόρθωση του avi, με ενα εργαλείο

π.χ. http://divfixpp.sourceforge.net/

http://www.free-codecs.com/download/Windows_XP_AVI_Fix.htm

http://www.google.com/search?q=AVI+FIX&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&safe=off&num=100&hl=en

 

 

** οταν λεμε "επιδιόρθωση", φυσικα δεν εννοώ οτι με καποιο μαγικό τρόπο θα δεις τις σκηνές που περιέχονται στο πραγματικό και χαμένο part003.

απλά, τα περισσότερα Media player, οταν φτάνουν στο κατεστραμένο σημείο, σταματάνε και δεν μπορείς να δείς πχ, το τέλος του βίντεο που δεν ειναι χαλασμένο.

με τον διορθωτικό πρόγραμμα, ξεπερνάνε αυτο το σημείο, και βλέπεις τα καρέ που ακολουθούν .

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

το αν θα μεινεις ικανοποιημένος εξαρτάται απο πολλά:

αν επελεξε solid ή απλό compression αυτος που εφτιαξε το .rar (με το solid, τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα),

αν η ζημια ειναι στην αρχή, μεση ή τέλος (και πιο μερος της ταινειας εσύ θελεις να δεις),

με πιο player το διαβάζεις (ο VLC φημιζεται για πιο ανεκτικός σε χαλασμένα αρχεια),

με πιό codec εχει δημιουργηθει το βιντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Winrar μπορείς να το βρείς δωρεάν με αναζήτηση στο Google το κάνεις download ατον σκληρό, μετά την εγκατάσταση του Winrar πάς στο πρώτο αρχείο rar και δηλώνεις άνοιγμα με Winrar, όλα τα αρχεία ανοίγουν αυτόματα να κάνουν την εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...