Προς το περιεχόμενο

Κρητικα ελληνικα λαϊκα τραγουδια


plaths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωρε κοπελι, ποσα θες να μας τρελανεις; :confused:

Λοιπον:

 

Ο dj σουπα - μουπες δεν ειναι κρητικο τραγουδι, δεν αμφιβαλεις, ε;

Εκτος και αν ειναι απο την Κρητη, οποτε η μουσικη του Yannis επειδη ειναι Ελληνας ειναι Ηπειρωτικο μοιρολοι.

 

Ο Γιωργος Μαης καθως και αυτο που λεει ο Ζωιδακης δεν ειναι

Κρητικο, ουτε λαικο... ειναι καρα-σκυλαδικο. (το τελευταιο με

κρητικο "χρωμα")

 

Το μονο που καπως πλησιαζει το κρητικο παραδοσιακο ειναι του Κυριακακη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Το μονο που καπως πλησιαζει το κρητικο παραδοσιακο ειναι του Κυριακακη.

Σβήστο πριν μπει μέσα κανείς σκληροπυρηνικός Κρητικός :-D

 

Παρεπιπτόντως δεν ξέρω από που κατάγεσαι, αλλά αν δεν είσαι από την Κρήτη και ο μέσος μη Κρητικός θεωρεί παραδοσιακό τον Κυριακάκη καήκαμε.. Σαν να θεωρείς εκρόσωπο του ροκ τη Βίσση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωρε κοπελι, ποσα θες να μας τρελανεις; :confused:

Λοιπον:

 

Ο dj σουπα - μουπες δεν ειναι κρητικο τραγουδι, δεν αμφιβαλεις, ε;

Εκτος και αν ειναι απο την Κρητη, οποτε η μουσικη του Yannis επειδη ειναι Ελληνας ειναι Ηπειρωτικο μοιρολοι.

 

Απλως τα εβαλα αντιθετα...

Ο Γιωργος Μαης καθως και αυτο που λεει ο Ζωιδακης δεν ειναι

Κρητικο, ουτε λαικο... ειναι καρα-σκυλαδικο. (το τελευταιο με

κρητικο "χρωμα")

δν πιστευω

Το μονο που καπως πλησιαζει το κρητικο παραδοσιακο ειναι του Κυριακακη.

 

π.σ εσεις ποστς θελετε οχι πραμα αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Θεός να βάλει το χέρι του αν θεωρείται "Κρητικός" ο Χαρουλης και ο Κυριακάκης......

 

Φυσικά εννοείται πως ο πρώτος είναι απείρως προτιμότερος του δεύτερου, αλλά όπως και να έχει, Κρητική μουσική είναι κάτι τέτοιο:

 

[ame]

[/ame]

Λύρα(ή βιολί), 2 λαούτα, και τέλος. Μπάσα, αρμόνια, ντραμς και τουμπελέκια απλώς και μόνο κρύβουν την παικτική ΓΥΜΝΙΑ πολλών σκυλολυράρηδων...

 

Ή και σκέτο, απλό μερακλίδικο τραγούδι

[ame]

[/ame]
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σβήστο πριν μπει μέσα κανείς σκληροπυρηνικός Κρητικός :-D

 

Παρεπιπτόντως δεν ξέρω από που κατάγεσαι, αλλά αν δεν είσαι από την Κρήτη και ο μέσος μη Κρητικός θεωρεί παραδοσιακό τον Κυριακάκη καήκαμε.. Σαν να θεωρείς εκρόσωπο του ροκ τη Βίσση.

 

Δεν τον ξερω τον κυριο (Κυριακακης), το ακουσμα του τραγουδιου

στο βιντεακι πλησιαζει (μουσικα παντα) το κρητικο τραγουδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Θεός να βάλει το χέρι του αν θεωρείται "Κρητικός" ο Χαρουλης.....

 

γιατι δεν ειναι κρητικος ο χαρουλης φιλε μου?εχεις ακουσει κατι αλλο εκτος απο τα 2 γνωστα σιντι του??

[ame]

[/ame]

 

δηλαδη ο ξυλουρης παλιοτερα και ο τζουγανακης τωρα που ξεφευγουν απο το κλασικο κρητικο δεν ειναι κρητικοι??

αν ειναι ετσι να ακουμε μονο τον σκουλα,που και αυτος ξεφευγει τωρα τελευταια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς είναι Κρητικός το παλικάρι, αλίμονο. Απλώς ως καλλιτέχνης κάνει έντεχνη μουσική προφανώς επηρεασμένη με Κρητικά στοιχεία. Αυτό είναι απολύτως δεκτό από εμένα, μιας και ο ΑΞΙΟΛΟΓΟΤΑΤΟΣ Χαρούλης καθιστά σαφή τον χώρο που κινείται.

 

Ο Ψαρονίκος έχει παίξει ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ Κρητική μουσική, αυθεντικότατη, δεξιοτεχνική, που άφησε ιστορία. Τα "Ριζίτικα" του Μαρκόπουλου είναι προφανώς χάλι μαύρο, αλλά όπως και να 'χει τα Κρητικά του Ξυλούρη ήταν αψεγάδιαστα. Τα έντεχνα που είπε προφανώς και δεν κατατάσσονται στην Κρητική μουσική(εξαιρετικά τραγουδια βεβαίως).

 

Εγώ δεν τσαντίζομαι όταν κάποιος παίρνει έντεχνο δρόμο, αρκεί να είναι σαφής ο δρόμος στον οποίο βαδίζει. Ο Ψαρογιώργης για παράδειγμα έχει συνεργαστεί και με τον Αγγελάκα, και με τον Ρος Ντέιλι, κλπ, κλπ. Όταν όμως θα βγει στο πανηγύρι/γάμο/βάφτιση/παρέα παίζει ΚΡΗΤΙΚΑ και αποδεικνύει το γιατί είναι κατά τη γνώμη μου η πιο ολοκληρωμένη συνοδεία λύρας που υπάρχει αυτή τη στιγμή(παίξιμο λαουτου + φωνή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαγγελη απο οτι καταλαβα δεν σου αρεσει και τοσο το εντεχνο κρητικο.γουστα ειναι αυτα.

εγω αντιθετα το πρωτιμω και χαιρωμαι οταν καλιτεχνες σαν αυτους που ανεφερα πριν καταφερνουν και βγαζουν την κρητικη μουσικη εξω απο την κρητη,(και την ελαδα μερικες φορες) και ακουγονται παντου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα πολύ καλά κάνουν, ουδείς τους κατηγορεί γι' αυτό και όντως "περί ορέξεως κολοκυθόπιτα".

 

Όλα αυτά υπό την προϋπόθεση ότι όταν θα παίξεις σε γάμο/γλέντι/βάφτιση/οτιδήποτε και σταθείς στο χωριό, φρόντισε να υπηρετήσεις σωστά την αυθεντική λαϊκή παράδοση. Βγάλε το μπάσο, τα ντραμς, τη μπότα και το τουμπελέκι στην άκρη και παίξε απλά και όμορφα. Η Κρητική μουσική γεννιέται και εξελίσσεται στα χωριά, τα γλέντια, τις παρέες και το σημερινό μπαστάρδεμα οφείλεται στο "πάντρεμα" της χωριάτικης αισθητικής με την "πολιτισμένη Αθηναϊκή"(τρομάρα της!).

 

Απλώς κατά τη γνώμη μου για να εξελίξεις μια μουσική πρέπει πρώτα να την υπηρετήσεις και να την προχωρήσεις ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ. Όχι να βάλεις μπάσο επειδη "έτσι κάνουν στην Αθήνα". Καλά κάνει ο Χαρουλης και βγάζει την Κρητική Μουσική προς τα έξω με τη δική του προσέγγιση, αρκεί αυτό το πράγμα να μην το ακούσω στο γάμο μου :) Γι' αυτό ακριβώς έβαλα το αντιπαράδειγμα του Ψαρογιώργη.

 

Και για να ξεκαθαρίζω, ούτε για πλάκα δε βάζω τον Χαρούλη και τον Ρος Ντέιλι ίσα κι όμοια με τον Κυριακάκη. Οι πρώτοι κάνουν ΜΟΥΣΙΚΗ(σεβαστή από ολους μας για την αρτιότητα της), ο δεύτερος απευθύνεται στο κοινό της Έφης Θώδη. Τι να πεις όμως, βουτσές γουστάρουμε, βουτσές και βερβελήθρες λουζόμαστε......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A, τον κύριο Δραμουντάνη :)

 

ΑΞιόλογος μουσικός, ένας από τους καλύτερους ανεκδοτολόγους που έχω ακούσει ποτέ. Το κακό του είναι ότι εγκλωβίζεται σε ένα συγκεκριμένο στυλ "ο διάολος κλαίει τα κοπέλια του".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...