Προς το περιεχόμενο

Κρητικα ελληνικα λαϊκα τραγουδια


plaths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Σκυλαδικο ειναι, "καψουρικο" ειναι.

Λαικο δεν ειναι.

 

 

Εδώ είσαι :P

 

αμ μπραβο ευχαριστο πλ εγω βεβαιια πιο πολυ ακουω μακροπουλο [ame]http://www.youtube.com/watch?v=cnOjoKxY0YU&feature=related[/ame]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά λίγη προσοχή όταν πιάνετε να μιλάτε γιά τον αρχάγγελο της Κρήτης.Είναι ιεροσυλία.

Και με την ορθογραφία μην ασχολείστε.Εξ άλλου οι περισσότεροι καλλιτέχνες ιδίως οι παλιότεροι, αγράμματοι ήταν.Αλλά είχαν αυτό το κάτι που δεν διδάσκεται.Την λεβεντιά και το μεράκι.

 

Χρόνια πολλά με την ευκαιρία.Και καλή χρονιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν - ΟΛΟΙ κρίνονται. Είτε λέγεται Ξυλούρης, είτε λέγεται Μουντάκης, Σκορδαλός, Κλάδος είτε Κουνέλης.

 

Κατά δεύτερον, η αναφορά μου στα ριζίτικα ασφαλώς αφορούσε την προσέγγιση του Μαρκόπουλου και όχι τη φωνή του Ψαρονίκου:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερικα απο αυτα τα ανεβασα εδω στο φορυμ με τραγουδια που φτιαχνω σιγα σιγα...αμα δεν επιτρεπετε να δειξω το λινκ πειτε μου και το σβηνω αμεσως δεν θελω ban;)

 

http://tragou*************ic-t14.htm

 

αμα θελετε καντε κ κανα account;p αν και 3 και ο κουκος θα μαστε^^

 

γκουχου γκούχου

Καλό θα ήταν να το αφαιρέσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για πείτε μου...τον Λουδοβίκο των Ανωγείων που τον κατατάσουμε???:rolleyes: (προσωπικά δεν τον πολυ συμπαθω....) :-D

 

Καλλιτέχνες σαν τον Λουδοβίκο έχει πολλούς στην Κρήτη.Τι έκανε ο άνθρωπος?Μάζεψε όλα τα Κρητικά μοιρολόγια που λέγανε οι γριές και τα έκανε τραγούδια.Ούτε εγώ τον θεωρώ καλλιτέχνη υψηλού επιπέδου.Δεν είναι καν δημιουργός.

Το όργανο που παίζει δηλαδή το μαντολίνο το παίζουν πολλοί στη Κρήτη και ίσως καλύτερα από αυτόν.

Ούτε και γω τον πολυσυμπαθώ υπό τη έννοια ότι είναι παραμυθάς.Το παίζει διανοούμενος αλλά μάλλον είναι άδειο σακί.

Και στο ερώτημά σου πού τον κατατάσσουμε, εγώ θα έλεγα στις ...μοιρολογήτρες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλλιτέχνες σαν τον Λουδοβίκο έχει πολλούς στην Κρήτη.Τι έκανε ο άνθρωπος?Μάζεψε όλα τα Κρητικά μοιρολόγια που λέγανε οι γριές και τα έκανε τραγούδια.Ούτε εγώ τον θεωρώ καλλιτέχνη υψηλού επιπέδου.Δεν είναι καν δημιουργός.

Το όργανο που παίζει δηλαδή το μαντολίνο το παίζουν πολλοί στη Κρήτη και ίσως καλύτερα από αυτόν.

Ούτε και γω τον πολυσυμπαθώ υπό τη έννοια ότι είναι παραμυθάς.Το παίζει διανοούμενος αλλά μάλλον είναι άδειο σακί.

Και στο ερώτημά σου πού τον κατατάσσουμε, εγώ θα έλεγα στις ...μοιρολογήτρες!

 

Ολα αυτα, συν το οτι εχει και μια δεξια πλευριτιδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...