Προς το περιεχόμενο

Ποιο ουισκι σας αρεσει;


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε αντίθεση με το τσονυ και το τσίβας ας πούμε;

 

Εμένα μου αρέσει το Tullamore Dew, στη χειρότερη, αν δεν έχει, Jamesonάκι, πιο χαμηλά δεν πέφτουν τα στάνταρτς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

εγώ πάλι όσο πιο ακριβό το ουίσκι τόσο χειρότερο μου φαίνεται. Αν είναι να πιώ, που σπάνια είναι, θα πιώ κάνα τζώνυ ή κάτυ σαρκ. Για κάποιον περίεργο λόγο μου ψιλοαρέσουν η πέρδικα, το 4 ρόουζες και το τζακ. Τα πετρέλαια δηλαδή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χυμούς παρθένων, δάκρυα αγγέλων και αίμα βρεφών.

 

Οντόπικ, το μοναδικό που μπορώ να πιω (σιχαίνομαι το ουίσκι) είναι το Glennfiddich το 18άρι.

 

Τίποτα δεν έχει αλλάξει, τίποτα δεν είναι όπως παλιά. Μάμησέ τα..

 

Χαιρετισμοί,

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι πριν απο 7 χρονια δεν μπορουσα καν να το μυρισω το ρημαδι. Τωρα το χρησιμοποιω και σαν κολωνια, εναλλακτικα μαζι με βοτκα και τζιν.

 

Οταν ειναι τελος του μηνα και πληρωνω εγω, jameson ή jack.

Οταν ειναι αρχη του μηνα ή πληρωνουν αλλοι, lagavulin απο 16αρι και πανω ή glennfiddich απο 15αρι και πανω.

 

 

Θανατος στους τζονακιδες που πινουν κοκκινο και μαυρο τζονυ 95 και 98 οκτανιων αντιστοιχα, απο τις διαφημισεις και νομιζουν οτι πετανε ταπες στο αποστακτηριο του τενεσι ενω περιμενουν το ουισκι να ωριμασει. Σταπ γουοκιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αληθεια ειναι δεν μου αρεσει το whiskey και γενικα πιστευω οτι πολυ δυσκολα μπορει καποιος να ξεχωρισει την γευση(δεν ειναι σαν την μπυρα). Παρολα αυτα ξεχωρισα το glennfiddich 12 years που δοκιμασα φετος τουλαχιστον για μενα ηταν το κατι διαφορετικο

[ame=

]http://www.youtube.com/watch?v=dmvZQOpdRu0[/ame]
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσες φορές και αν προσπάθησα δεν το μπορώ. Σκέτο ειδικά με τίποτα. Με νερό ή σόδα με αναγουλιάζει. Με 5 σταγόνες (κυριολεκτικά) κόκα-κόλας κάτι γίνεται. Αλλά δεν το απολαμβάνω όσο ένα tanqueray (ή Bombay ανάλογα τα κέφια) με λεμονάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα δεν έχει αλλάξει, τίποτα δεν είναι όπως παλιά. Μάμησέ τα..

 

Χαιρετισμοί,

Νίκος

 

"Τα ίδια σκατά" ονομάζεται αυτό κε Barks.

Ημέτερες ευχές δια το νέον έτος και να προτείνω και το τζόνη το χρυσό, αναμεσάτο στο μπλε και το βαζελένιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα πιστευω οτι πολυ δυσκολα μπορει καποιος να ξεχωρισει την γευση(

Αυτό. Γενικά χωρίς να θέλω να στεναχωρήσω τους θεριακλήδες του forum και αυτούς που εμπιστεύονται το τσιβας/τζονυ/γκλεντβιχ/μπλιαχ/μπλιουχ μέχρι την τελευταία του σταγόνα, από έρευνες που έχουν γίνει το 90% αυτών που πίνουν ουίσκι περιστασιακά δεν μπορούν να ξεχωρίσουν ένα καλό 18αρι από κάτουρο ή πετρέλαιο.

 

Όλη η διαφορά και η επιλογή κάποιων έγκειται στη διαφήμιση και το marketing (πέταγμα ταπών στη στέρνα, live with Chivalry, Keep walking, Τάρανδοι τρεχαπετάμενοι κτλ). Θα μου πεις ποια η χρησιμότητα του ποστ αυτού. Εμένα μου αρέσει το Τσίβας και δεν μπορώ να πιω με τίποτα το 18αρι Johnie. Ορίστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα απλα ουισκι ( johny,haig,περδικα κτλ ) ειναι μεχρι 3 ετων;

 

Δλδ ενα dimple που εχει ο πατερας μου στο σπιτι εδω και 5 χρονια να μη το παρω μαζι μου; Θα εχει χαλασει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό. Γενικά χωρίς να θέλω να στεναχωρήσω τους θεριακλήδες του forum και αυτούς που εμπιστεύονται το τσιβας/τζονυ/γκλεντβιχ/μπλιαχ/μπλιουχ μέχρι την τελευταία του σταγόνα, από έρευνες που έχουν γίνει το 90% αυτών που πίνουν ουίσκι περιστασιακά δεν μπορούν να ξεχωρίσουν ένα καλό 18αρι από κάτουρο ή πετρέλαιο.

 

Όλη η διαφορά και η επιλογή κάποιων έγκειται στη διαφήμιση και το marketing (πέταγμα ταπών στη στέρνα, live with Chivalry, Keep walking, Τάρανδοι τρεχαπετάμενοι κτλ). Θα μου πεις ποια η χρησιμότητα του ποστ αυτού. Εμένα μου αρέσει το Τσίβας και δεν μπορώ να πιω με τίποτα το 18αρι Johnie. Ορίστε.

 

Αυτών που πίνουν ουίσκυ ή αυτών που ξέρουν από ουίσκυ (χωρίς να υπονοώ ότι ανήκω στους δεύτερους)

 

 

Αγαπημένα νερά που καίνε είναι τα Haig, Grant's, Dewars και Πέρδικα από τα "της σειράς", ενώ από τα "κάτι καλύτερο (=ακριβότερο)" πίνω ευχάριστα τα Cardhu, Dimple και Chivas.

 

Το τσονυμπλού ήταν πολύ καλό, αλλά η γεύση του ξέφευγε αρκετά από αυτό που έχω στο μυαλό μου ως ουίσκυ από τα εφηβικά χρόνια που όταν η μέρα ερχόταν ο Τζώνυ Γουώκερ έφευγε σε κάποιο πεζοδρόμιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Drambuie,αν και δέν θα το έλεγες καθαρό γουίσκι με όλα τα αρωματικά μέσα.

Φευ,μια φορά που έδωσα σε κολλητό,μου το πέταξε στα μούτρα,aka "Πάρε απο δώ την πάστα σου"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γούστο στην γέυση ειναί καθαρά υποκειμενικό.

 

Εγώ προσοπικά όταν θα βγώ για διασκέδαση θα προτιμίσω JackDaniels και σαν δέυτερη επιλογή Haig.

 

Οτάν είμαι σπίτι και θέλω ένα ποτό να χαλαρώσω προτιμώ JackDaniels Single Barrel.

 

Ενάς φίλος μου πρότεινε και το Lagavulin, αλλα δέν το εχώ δοκιμάσει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτών που πίνουν ουίσκυ ή αυτών που ξέρουν από ουίσκυ (χωρίς να υπονοώ ότι ανήκω στους δεύτερους)

Έγραψα "αυτοί που πίνουν whiskey περιστασιακά" οπότε λογικά μιλάει για τους δεύτερους. Αν δώσεις πχ σε κάποιον που πίνει κάθε δεύτερη μέρα Dimple, πέρδικα, μάλλον θα στην πετάξει στη μούρη. Αν δώσεις όμως σε κάποιον που πίνει μια φορά το μήνα και σου ζητήσει "Τζονυ Γουώκερ Μπλε", πετρόλαδο με πέρδικα το πιο πιθανό είναι να σε ευχαριστήσει κιόλας.

 

Την έρευνα δεν την έβγαλα από το μυαλό μου, έχει αναφερθεί σε μάθημα marketing αλλά δεν την βρίσκω αυτή τη στιγμή.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...