Προς το περιεχόμενο

Lg 32lg3000 και NEOTION Pocket dTV


pliktras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.

Σήμερα τοποθέτησα στην PCMCIA υποδοχή της τηλεόρασης την καρτούλα για λήψη ψηφιακών καναλιών mpeg4.

Στο κατάστημα που αγοράστηκε η συγκεκριμένη κάρτα, είπαν ότι είναι συμβατή με αυτή την τηλεόραση.

Τα κανάλια τα πιάνει και τα δείχνει μια χαρά και υποστηρίζει και λειτουργία guide προγράμματος κτλ.

Το μόνο κακό είναι ότι όταν βλέπω ψηφιακά κανάλια, στην οθόνη περιφέρεται ένα μήνυμα "Υπηρεσία HD" , κάτι σαν screensaver, το οποίο είναι πολύ σπαστικό αφού τριγυρνάει σε όλη την επιφάνεια της οθόνης.

Έχει κανένας άλλος αυτές τις συσκευές και αν ναι, παίζουν κανονικά;

Εν τω μεταξύ ψάχνω για κανένα firmware update αλλά δε βρίσκω τίποτα.Η τηλεόραση έχει το 3.45.1.

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια σας.

Σήμερα τοποθέτησα στην PCMCIA υποδοχή της τηλεόρασης την καρτούλα για λήψη ψηφιακών καναλιών mpeg4.

Στο κατάστημα που αγοράστηκε η συγκεκριμένη κάρτα, είπαν ότι είναι συμβατή με αυτή την τηλεόραση.

Τα κανάλια τα πιάνει και τα δείχνει μια χαρά και υποστηρίζει και λειτουργία guide προγράμματος κτλ.

Το μόνο κακό είναι ότι όταν βλέπω ψηφιακά κανάλια, στην οθόνη περιφέρεται ένα μήνυμα "Υπηρεσία HD" , κάτι σαν screensaver, το οποίο είναι πολύ σπαστικό αφού τριγυρνάει σε όλη την επιφάνεια της οθόνης.

Έχει κανένας άλλος αυτές τις συσκευές και αν ναι, παίζουν κανονικά;

Εν τω μεταξύ ψάχνω για κανένα firmware update αλλά δε βρίσκω τίποτα.Η τηλεόραση έχει το 3.45.1.

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Και εγώ με την LG το ίδιο πρόβλημα έχω και είναι αφάνταστα εκνευριστικό. Υπάρχει κάποια λύση γι'αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι σημερα ειμουν ετοιμος να αγορασω την καρτα σαν κατοχος της ιδιας τηλεορασης !!

Παιδια ενημερωστε μας αν δοκιμασετε την λυση του firmware update .

 

Υ.Γ Επειδη δεν ειχα ενδιαφερθει να το κοιταξω ποτε..πως και απο που γινεται το update στην τηλεοραση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι σημερα ειμουν ετοιμος να αγορασω την καρτα σαν κατοχος της ιδιας τηλεορασης !!

Παιδια ενημερωστε μας αν δοκιμασετε την λυση του firmware update .

 

Υ.Γ Επειδη δεν ειχα ενδιαφερθει να το κοιταξω ποτε..πως και απο που γινεται το update στην τηλεοραση ?

 

+1 :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Καλησπερα.

Πρεπει να κανετε firmware update για να φυγει το μυνημα.

Εχει βγει το firmware v3.51.01.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά μήπως ξέρεις πού θα βρω το update?

Εν τω μεταξύ πήρα τηλ και την τεχνική υποστήριξη και μου είπαν ότι δε γίνεται τίποτα γι αυτό το πρόβλημα και ότι είναι ασυμβατότητα μεταξύ των συσκευών.

Ρώτησα και για firmware αλλά μου είπαν πως δεν υπάρχει!

 

 

EDIT:Τελικά με μια αναζήτηση κάτι βρήκα αλλά τώρα δεν έχω πια την κάρτα να το δοκιμάσω..

Περίεργο πάντως την προηγούμενη φορά που έψαχνα δε βρήκα τίποτα και τώρα το βρήκα με την πρώτη!!

Επεξ/σία από pliktras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ μια 32LG3000 και αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα... και δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση!!! Ενω το σπορ plus kai το ετ1 τα βλέπω κανονικά, τα καινούργια με την digea τσιφος... και βγαίνει αυτό το αναθεματισμένο "Υπηρεσία HD"

 

Αυτό το firmware ρε παιδιά αν υπάρχει απο που το κατεβάζουμε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μετά από επικοινωνία με την LG μου είπαν ότι είναι πρόβλημα συμβατότητας με την κάρτα και δεν υπάρχει αυτή την στιγμή κάποια κάρτα που να προτείνει η LG. Αντιθέτως προτείνει εξωτερική συσκευή.

 

Θέλω να πιστεύω ότι θα βρεθεί λύση σύντομα και προσωπικά θα προσπαθώ να αγνοώ το μήνυμα από την οθόνη (εως ότου μου το επιτρέπουν τα νεύρα μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μετά από επικοινωνία με την LG μου είπαν ότι είναι πρόβλημα συμβατότητας με την κάρτα και δεν υπάρχει αυτή την στιγμή κάποια κάρτα που να προτείνει η LG. Αντιθέτως προτείνει εξωτερική συσκευή.

 

Θέλω να πιστεύω ότι θα βρεθεί λύση σύντομα και προσωπικά θα προσπαθώ να αγνοώ το μήνυμα από την οθόνη (εως ότου μου το επιτρέπουν τα νεύρα μου).

 

Γιατί δε δοκιμάζεις να κάνεις το update?Και σε μένα το ίδιο είχαν πει από την lg και μου είχαν πει ότι δεν υπάρχει κάποιο update, αλλά απ' ότι φαίνεται έλεγαν βλακείες.

Απλά δε θα ήθελαν να μπλέξουν με αναβαθμίσεις.

Αν κοιτάξεις το link που παραθέτει πιο πάνω ο kazakosc θα βρεις λύση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΦΥΓΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ "Υπηρεσία HD"

 

Τελικά μετά από την αναβάθμιση του Firmware της τηλεόρασης όλα είναι ΟΚ.

 

Απορώ όμως εκεί στην LG να το ξέρουν;

 

Ευτυχώς που υπάρχει το internet στην ζωή μας τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αναβάθμιση λογισμικου σύμφωνα με τη σελίδα:

http://avclub.gr/forum/showthread.php?t=55165&page=1

 

Είμαι κάτοχος της 32LG3000, μετά από όσο διάβασα έκανα τα παρακάτω

Κατέβασα και έγραψα σε usb stick το αρχείο:

32LG5000-ZA-26-32-37-42LG2000-3000-ZA_IC101-IC102(LGE7363C)_V3.51.01_2009-05-14.bin

Εφόσον ενεργοποίηση την ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ

t1340645_lg1.jpg

 

Έκλεισα την τηλεόραση έβαλα το στικάκι την ξανάνοιξα και σε λίγα δευτερόλεπτα έγινε η αναβάθμιση και αυτόματα η επανεκκίνηση

t1340646_lg2.jpg

 

Με το τέλος της αναβάθμισης όλα πήγαν άψογα, δεν χάθηκε κανένα κανάλι (ψηφιακό ή αναλογικό) από τη μνήμη

t1340647_lg3.jpg

 

Διαφορά στην ποιότητα εικόνας δεν είδα… αλλά όταν πάω να δω ένα κανάλι της digea το μήνυμα ΥΠΗΡΕΣΙΑ HD εξακολουθεί να κάνει βόλτες στην οθόνη (ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΡΤΑ CI ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΜΟΥ, ακόμα…)

 

t1340648_lg4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Διαφορά στην ποιότητα εικόνας δεν είδα… αλλά όταν πάω να δω ένα κανάλι της digea το μήνυμα ΥΠΗΡΕΣΙΑ HD εξακολουθεί να κάνει βόλτες στην οθόνη (ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΡΤΑ CI ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΜΟΥ, ακόμα…)

 

t1340648_lg4.jpg

 

 

Πολυ χρησιμα τα προηγουμενα αλλα αυτο δεν το καταλαβα καλα.

 

Παρολη την αναβαθμιση το μηνυμα εξακολουθει να υπαρχει και να περιφερεται -χρησιμοποιωντας παντα την neotion καρτα ?

 

---------- Προσθήκη στις 17:07 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 17:01 ----------

 

Στους πιο πανω εφυγε το μηνυμα επειδη η τηλεοραση αναγνωρισε την καρτα (η πιθανοτατα καποιο δεκτη αν εβαζαν ) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ χρησιμα τα προηγουμενα αλλα αυτο δεν το καταλαβα καλα.

 

Παρολη την αναβαθμιση το μηνυμα εξακολουθει να υπαρχει και να περιφερεται -χρησιμοποιωντας παντα την neotion καρτα ?

 

---------- Προσθήκη στις 17:07 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 17:01 ----------

 

Στους πιο πανω εφυγε το μηνυμα επειδη η τηλεοραση αναγνωρισε την καρτα (η καποιο δεκτη ) ?

 

Το ξέρω ότι η τηλεόραση μου δεν υποστηρίζει mpeg-4…

Επειδή όμως θέλω να αγοράσω την κάρτα mpeg 4 της ΝΕΟΤΙΟΝ προχώρησα σε αναβάθμιση λογισμικού…

Και από ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ πήγα στα κανάλια της DIGEA να δω εάν χωρίς κάρτα το μήνυμα ΥΠΗΡΕΣΙΑ HD δεν υπάρχει πλέον…

Πίστευα ότι μετά την αναβάθμιση όταν θα πήγαινα στα κανάλια της digea στη μαύρη οθόνη το μήνυμα ΥΠΗΡΕΣΙΑ HD δεν θα έκανε βόλτες πάνω κάτω….

Όποτε εξακολουθώ να έχω αμφιβολίες εάν αγοράσω τη κάρτα CI της ΝΕΟΤΙΟΝ ότι το μήνυμα αυτό δεν θα εμφανίζεται και πάλι…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...