Προς το περιεχόμενο

Δακτυλιος στην Αθηνα;


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια τι ακριβως ειναι ο δακτυλιος στη Αθηνα; ΕΙναι σε λειτουργια; Μενω εδω και εναμιση χρονο στην Αθηνα και κυκλοφορω οπου να'ναι. Ειδα ενα χαρτη και τα ορια του, εχει και τη λεωφορο αλεξανδρας μεσα και την υμμητου, αλλα δε καταλαβαινω και πολλα.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 02:00 ----------

 

Πχ στη λεωφορο αλεξανδρας, αν δε εχω βγαλει αδεια δε μπορω να κυκλοφορω; δε βλεπω πουθενα το "Δ" ομως. Εξηγηστε μου λιγο γιατι εχω μπερδευτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και φυσικά ισχύει

ανάλογα τη μέρα που είναι μονή η ζυγή κυκλοφορούν και οι αντίστοιχες πινακίδες μέσα στον δακτύλιο ;)

 

http://el.wikipedia.org/wiki/Δακτύλιος_Αθηνών

 

200 ευρώ είναι η καμπάνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και ενα χρονο κυκλοφορω και δε εχει γινει τιποτα. Δε ηξερα οτι ολη η λεωφορος αλεξανδρας ανηκει στο δακτυλιο! Καλα να μου πεις με το αμαξι να βγω το πολυ 2,3 φορες το μηνα σε τετοια σημεια.. Οποτε μπορει και να ημουν νομιμος ολες τις φορες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Αλεξάνδρας είναι όριο του δακτυλίου, δεν είναι μέσα στον δακτύλιο. Αν όπως ανεβαίνεις την Αλεξάνδρας κοιτάξεις δεξιά θα δεις (όπου έχουν επιζήσει) πινακάκια "Δ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως βρισκόμουν πριν μια βδομάδα στο κέντρο της αθήνας (Σταδίου συγκεκριμένα κ πανεπιστημίου) και κυκλοφορούσαν μονά-ζυγά τα πάντα όλα κ μου κανε εντύπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως βρισκόμουν πριν μια βδομάδα στο κέντρο της αθήνας (Σταδίου συγκεκριμένα κ πανεπιστημίου) και κυκλοφορούσαν μονά-ζυγά τα πάντα όλα κ μου κανε εντύπωση.

 

επισης δεν ισχυει αυγουστο, σ/κ κ καθημερινες μετα τις 8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα πάντως όποτε έχω κατέβει Αθήνα στο κέντρο δεν με σταματαει ποτε κανένας τροχαιος επειδη θα είδε αν η πινακιδα μου ειναι μονη ή ζυγή...ίσως λόγω των μη αθηναϊκών πινακίδων μου....who knows...για λεωφοριοδρομο με έχουν σταματησει...αλλά για πινακιδες...never....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης δεν ισχυει αυγουστο, σ/κ κ καθημερινες μετα τις 8.

 

παρασκευη ο δακτυλιος σταματα αρκετα νωριτερα...η στις 3 η στις 4 (επιβεβαιωστε με την τροχαια το ακριβες της ωρας, ειναι ομως μια απο τις δυο). δεν θυμαμαι την ακριβη ωρα γιατι σχολαω 5 οποτε δεν μου κανει διαφορα. καθε μερα παιρνω αμαξι με πινακιδες αναλογα μονο η ζυγο για να κυκλοφορω εντος δακτυλιου αλλα πολλες φορες παρασκευη συμφερει να παω απο αλεξανδρας (που ειναι εκτος δακτυλιου) γιατι ολοι πλακωνουν προς κεντρο αφου εχει ανοιξει ο δακτυλιος και γινεται χαμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλαβα καλα οταν λεμε δακτυλιο, δεν εννοουμε τον κυκλικο δρομο που σχηματιζουν, αλλα τους δρομους που εσωκλειουν, σωστα;

 

Παρασκευη ειναι μεχρι τις 15:00, αργιες και σαββατοκυριακα δεν ισχυει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλαβα καλα οταν λεμε δακτυλιο, δεν εννοουμε τον κυκλικο δρομο που σχηματιζουν, αλλα τους δρομους που εσωκλειουν, σωστα;

 

 

ναι αυτο ακριβως :)

 

Παρασκευη ειναι μεχρι τις 15:00, αργιες και σαββατοκυριακα δεν ισχυει.

 

επισης δεν ισχυει ολον τον αυγουστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

επισης δεν ισχυει ολον τον αυγουστο

 

νομιζω πως απο αρχες ιουλιου παυει να ισχυει και ξαναβγαινει μετα διαταγμα ή κατι τετοιο τον Σεπτέμβρη που οριζει την εναρξη και ληξη ισχυος !

 

Μπορει καποιος να πει ποιοι μεγαλοι δρομοι του κεντρου ανηκουν σε δακτυλιο; Πολλες φορες δε προσεχω την πινακιδα.

 

http://www.stigmap.g...inon-xartis.php

 

και απο το http://www.xe.gr/aut.../daktylios.html αντιγραφω:

 

Όρια δακτυλίου:

Τα όρια του δακτυλίου καθορίζονται από τις παρακάτω οδούς και λεωφόρους:

 

Αλεξάνδρας - Ζαχάρωφ - Μεσογείων - Φειδιππίδου - Μιχαλακοπούλου - Σπύρου Μερκούρη - Βρυάξιδος - Υμηττού – Ηλία Ηλιού – Α. Φραντζή – Λ. Συγγρού – Χαμοστέρνας – Πειραιώς – Ιερά Οδός – Κωνσταντινουπόλεως – Αχιλλέως – πλ. Καραϊσκάκη – Καρόλου – Μάρνη – 28ης Οκτωβρίου – Αλεξάνδρας. Το μέτρο δεν ισχύει στις οριακές λεωφόρους και οδούς του δακτυλίου.

 

 

Ημέρες και ώρες ισχύος του δακτυλίου

Ημέρες Ώρες

Δευτέρα έως Πέμπτη: 07.00 έως 20.00

Παρασκευή: 07.00 έως 15.00

Σάββατο & Κυριακή: ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ

 

Παρακαλούμε σημειώστε πως τις επίσημες αργίες και τις μέρες που πραγματοποιούνται 24-ωρες απεργίες των Μέσων Μαζικής Μεταφοράς ο δακτύλιος δεν ισχύει.

 

 

Παρατηρήσεις

  • Στις οδούς και λεωφόρους που περικλείονται από το δακτύλιο, επιτρέπεται μόνο η εκ περιτροπής κυκλοφορία των Ι.Χ. επιβατικών και των Ι.Χ. φορτηγών αυτοκινήτων ιδιωτικής χρήσης με μέγιστο επιτρεπόμενο βάρος μεχρι 2,2 τόνους, με βάση το τελευταίο ψηφίο του αριθμού κυκλοφορίας τους (μονά – ζυγά).
  • Οι κάτοχοι ή οδηγοί των οχημάτων που εξαιρούνται από τους περιορισμούς της κυκλοφορίας στο δακτύλιο της Αθήνας επιτρέπεται να κυκλοφορούν μόνο εφ’όσον έχουν εφοδιαστεί με τις ειδικές άδειες κυκλοφορίας που χορηγούνται από τη Διεύθυνση Τροχαίας Αττικής.
  • Για τα οχήματα των μονίμων κατοίκων του εσωτερικού τού δακτυλίου, προβλέπονται ειδικές ζώνες εισόδου-εξόδου.
  • Οι παραβάτες των περιοριστικών μέτρων του δακτυλίου τιμωρούνται σύμφωνα με τις διατάξεις του Κ.Ο.Κ. και το διοικητικό πρόστιμο είναι 200 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...