Προς το περιεχόμενο

Ecdl ή cambridge?


pigoy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!Εχω καποιες αποριες σχετικα με αυτα τα δυο πτυχια!εψαξα αλλα δεν βρηκα μεγαλες διαφορες!Μηπως ξερει κανεις τιμες?Κοστος?Αξιζουν ολες οι ενοτητες??Ποιο απο τα δυο να προτιμησω και γιατι??Ας με βοηθησει καποιος γιατι ψαχνω ψαχνω και χανομαι περισσοτερο!Θελω φυσικα να το διαβασω μονη μου γιατι εχω αρκετη γνωση!Και το expert με την βασικη γνωση εχουν μεγαλη διαφορα??Δηλαδη στο expert δινεις αλλες ενοτητες ή απλα δινεις ολες τις ενοτητες ενω στο basic καποιες απο τις ενοτητες! Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας!Εχω καποιες αποριες σχετικα με αυτα τα δυο πτυχια!εψαξα αλλα δεν βρηκα μεγαλες διαφορες!Μηπως ξερει κανεις τιμες?Κοστος?Αξιζουν ολες οι ενοτητες??Ποιο απο τα δυο να προτιμησω και γιατι??Ας με βοηθησει καποιος γιατι ψαχνω ψαχνω και χανομαι περισσοτερο!Θελω φυσικα να το διαβασω μονη μου γιατι εχω αρκετη γνωση!Και το expert με την βασικη γνωση εχουν μεγαλη διαφορα??Δηλαδη στο expert δινεις αλλες ενοτητες ή απλα δινεις ολες τις ενοτητες ενω στο basic καποιες απο τις ενοτητες! Ευχαριστω!

 

Για το Cambridge δε ξέρω να σου πω, γιατί δεν το έχω δώσει. Το ECDL αυτό που αναγνωρίζεται στο δημόσιο ( αυτό που έχω πάρει εγώ) είναι 7 θεματικές ενοτητες, σε κάθε προκήρυξη ζητάνε συνήθως 3-4 θεματικές ενότητες αναφέροντας το αντικείμενο π.χ. χρήση υπολογιστικών φύλλων ( το Μicrosoft Excel δηλαδή, γιατί εξετάζουν τη γνώση του Microsoft Office όχι οποιοδήποτε πακέτου office).

 

Σίγουρα στη θέση σου θα έδινα Word, Excel, Access, Powerpoint, Internet ( περιλαμβάνει χρήση Internet Explorer :devil:, Οutlook), τις ενότητες που είναι η θεωρία για τους υπολογιστές και η χρήση των Windows θα τις έδινα μόνο αν έσκαγε κάποια προκήρυξη και ζήταγε κάποια ενότητα από αυτές, ακόμα βρίζω τον εαυτό μου που τις έδωσε και αυτές.

 

Δες και εδώ: http://www.ecdl.gr/el/certifications/basicskills/ecdlcore/Pages/ecdl_core.aspx

 

Οι γνώσεις που αποκτάς από το παραπάνω επίπεδο, θεωρούνται βασικές γνώσεις, μαθαίνεις τις εντολές, τα μενού και κάνεις απλές εργασίες.

 

Στις δουλειές του ιδιωτικού τομέα όμως θεωρώ ότι χρειάζονται οι γνώσεις του ΕCDL EXPERT , του πιο πάνω επιπέδου( δεν αναγνωρίζεται στο δημόσιο). Προσωπικά δεν το έχω δώσει, έχω πάρει τα αντίστοιχα βιβλία για μελέτη και μπορεί κάποια στιγμή να το δώσω. Σε αυτές τις ενότητες του ECDL EXPERT ( Word, Excel, Access, Powerpoint) μαθαίνεις να κάνεις πιο σύνθετες εργασίες στα προγράμματα του Οffice που σου αναφέρω, στο Excel π.χ. μαθαίνεις κάποιες απαραίτητες συναρτήσεις, μαθαίνεις να κάνεις συγκεντρωτικούς πίνακες , γενικά πιο χρήσιμες εργασίες για μία δουλειά κ.λ.π.

http://www.ecdl.gr/el/certifications/advancedskills/ecdlexpert/Pages/ecdl_expert.aspx

Σε αγγελίες ιδιωτικού τομέα που έχω δει συνήθως αν ζητήσουν προαιρετικά χαρτί πιστοποίησης για χρήση υπολογιστών ζητάνε ECDL παρόλο που στο δημόσιο υπάρχουν και άλλες πιστοποιήσεις που αναγνωρίζονται.

 

Κλείνοντας προσωπικά βρήκα το ECDL γελοιωδώς εύκολο, σου ζητάνε πολύ απλά πράγματα, δε θα σου ζητηθεί π.χ. να φτιάξεις ένα έγγραφο, αλλά κάποιες εντολές να κάνεις, π.χ. ερώτημα " βάλε αρίθμηση σελίδων", δε θα σου πούνε φτιάξε μία βάση δεδομένων Access σου δίνω αυτά τα στοιχεία, σκέψου μόνος σου τη δομή, τους πίνακες, τις φόρμες, τι ερωτήματα θα βάλεις, τι εκθέσεις ( τέτοια κάναμε σε εξέταση εργαστηρίου Access στο ΤΕΙ , σε τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων).

 

Υπάρχουν βιβλία συγκεκριμένα για τις πιστοποιήσεις, πολύ κατανοητά ακόμα και για αρχάριο χρήστη ( έχω παράδειγμα τη μητέρα μου που δεν είχε καμία απολύτως ιδέα), των εκδόσεων Κλειδάριθμου είχα πάρει εγώ ένα για κάθε ενότητα και ένα βιβλίο με Τεστ, υπάρχουν και άλλες εκδόσεις π.χ. Γκιούρδας. To αν θα κάνεις μαθήματα ή όχι εξαρτάται από την εμπειρία που έχεις με το Office και το πόσο αυτοπεποίθηση έχεις εσύ, υπάρχουν άτομα ας πούμε που δεν μπορούν να διανοηθούν να μην κάνουν μάθημα κανονικά. Σε κάθε περίπτωση απόφυγε φροντιστήρια που βάζουν πόσα άτομα ανά τμήμα χωρίς καμία ομοιογένεια και προτίμησε τα ιδιαίτερα. Προσωπικά πήρα τα βιβλία τα διάβασα και έκανα κάποιες ώρες ιδιαίτερα πάνω στις απορίες μου σε τελείως εξατομικευμένη βάση δηλαδή.

 

Επειδή δεν ήξερα τότε κανέναν καθηγητή, ούτε είχε δώσει καποιος γνωστός μου να μου συστήσει κάποιον, πήγα σε ένα φροντιστήριο- εξεταστικό κέντρο, ζήτησα καθηγητή για ιδιαίτερο, δεν έδωσα τα λεφτά προκαταβολικά, κάναμε το πρώτο μάθημα, είδε τι ξέρω και τι όχι για να συνεννοηθούμε ακριβώς πόσες ώρες χρειάζομαι , πόσα έπαιρνε την ώρα δε θυμάμαι,έχουν περάσει κάτι χρόνια από τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ecdl νομιζω βγαινει ενα 500 αρικο αν δν απατωμαι.παντως απο οτι μ εχουνε πει δν αξιζει να πας σε φροντιστηριο κ να τα δωσεις.ανετα μπορει καποιος να το παρει κ με προσωπικο διαβασμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ecdl νομιζω βγαινει ενα 500 αρικο αν δν απατωμαι.παντως απο οτι μ εχουνε πει δν αξιζει να πας σε φροντιστηριο κ να τα δωσεις.ανετα μπορει καποιος να το παρει κ με προσωπικο διαβασμα..

 

Eίχα κάνει κάποιες ώρες ιδιαίτερα κυρίως για την Access αλλά δεν είχα τότε ούτε pc ούτε internet ( όσο προλάβαινα δηλαδή να κάνω εξάσκηση στο laptop της μάνας μου) . Πιστεύω ότι και να σου βγουν κάποιες απορίες ψάχνοντας στο google καλύπτεσαι πλήρως και τα βιβλία που κυκλοφορούν για αυτές τις πιστοποιήσεις είναι πολύ κατανοητά, σε ξεκινάνε από την αρχή και copy- paste να μην ξέρεις να κάνεις στο Word, ακόμα και αυτό το αναλύουν στα βιβλία.

 

Του Κλειδάριθμου τα βιβλίου είναι σε αυτό το link:

http://www.klidarithmos.gr/index.php?target=categories&category_id=432%20&sort_by=timestamp&sort_order%20=desc

 

Ανάλογα ποιά πιστοποίηση θα δώσεις, βλέπεις τι βιβλία έχουν. Θα πρότεινα να βρεις πρώτα εξεταστικό κέντρο και να τους ρωτήσεις τι έκδοση Office έχουν για να πάρεις τα αντίστοιχα βιβλία.

 

Τα εξέταστρα για κάθε ενότητα πάνε γύρω στα 25-30 ευρώ η ενότητα και η κάρτα υποψηφίου που βγάζεις στην αρχή κανα 40ευρο, ρώτα στο εξεταστικό κέντρο που θα πας, δεν τις θυμάμαι ακριβώς τις τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα από όλα, όλα τα διπλώματα πιστοποίησης πληροφορικής είναι αναγνωρισμένα από το δημόσιο. Απλά η ECDL κάνει καλύτερο marketing! Και το Cambridge και το KeyCert και το MOS και η IC3.

Για κόστη ECDL μόνο για εξετάσεις έχεις τα ακόλουθα:

α. 70€ Κάρτα Δεξιοτήτων (τα δίνεις μια φορά στην αρχή για να κάνεις την εγγραφή σου στην ECDL)

β. 30-42€ η κάθε ενότητα για να δώσεις εξετάσεις. Η τιμή κυμαίνεται ανάλογα με το εξεταστικό κέντρο. Τα περισσότερα είναι στα 35-38€. Πάρε τηλ το εξεταστικό κέντρο που σε βολεύει κ μάθε τιμή πριν πας.

γ. 30€ κόστος έκδοσης πιστοποιητικού: ναι, για να πάρεις το πτυχίο σου στο τέλος πρέπει να δώσεις 30€ ακόμα.

Τα κόστη για τα μαθήματα σε φροντιστήρια κυμαίνονται από 300 μέχρι κ 600€ (για τις 7 ενότητες). Προσοχή: πολλά φροντιστήρια ΔΕΝ σου κάνουν μάθημα κ αντί αυτού σε βάζουν να παρακολουθείς κάτι έτοιμα video. Αν αποφασίσεις να πας σε φροντιστήριο φρόντισε να κάνουν κανονικό μάθημα κ όχι videoμ@λ@κίες.

Για το αν μπορείς να δώσεις χωρίς να κάνεις μάθημα: τις περισσότερες ενότητες μπορείς να τις καταφέρεις χωρίς μάθημα. Θέλεις όπως είπε η blackwidow ένα βιβλίο και το βασικότερο: πολλά πολλά ΠΟΛΛΑ τεστ προσομοίωσης για να συνηθίσεις τον τρόπο της εξέτασης. Κυκλοφορούν στο internet μπόλικα (είτε δωρεάν είτε επι πληρωμή είτε με άλλες μεθόδους). προς θεού μην πάτε να δώσετε χωρίς να έχετε κάνει αρκετές ώρες πρακτικής!!!!

Επίσης για βιβλίο συνιστώ κ εγώ ανεπιφύλακτα του Κλειδάριθμου αλλά πρόσεξε να πάρεις βιβλίο συμβατό με το περιβάλλον εξέτασης (syllabus 5.0 από 1 Φεβρουαρίου) και Office 2003 ή 2007 Ελληνικό! Συγκεκριμένα δουλεύω αυτό το βιβλίο κ με έχει βολέψει αρκετά μπορώ να πω. Ξαναλέω πρόσεξε να είναι συμβατό με το syllabus 5.0 που είναι η νέα ύλη. Ο κλειδάριθμος ξέρω ότι έχει βγάλει ένθετο (~50 σελίδων) για το συγκεκριμένο βιβλίο.

Αυτά τα ολίγα για το ECDL.

Για τις άλλες πιστοποιήσεις δεν ξέρω πολλά (ειδικά για το cambridge).

Για το KeyCert είναι σχεδόν τα ίδια με την ECDL με τις εξής διαφορές:

τιμές λίγο πιο φτηνές(διαφορές 2-3€ μην φανταστείς), εξετάσεις λίγο (1-2 κλικ) πιο εύκολες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΙ ειναι το syllabus 5?Κατι σαν office?

 

Είναι τροποποιημένη μορφή του MS office για εξετάσεις, δηλαδή φαντάσου ένα MS office που να θυμάται ακριβώς τι κάνεις, κρατάει ιστορικό κάθε πράξης σου δηλαδή (εντολής, τροποιποίησης κλπ)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τροποποιημένη μορφή του MS office για εξετάσεις, δηλαδή φαντάσου ένα MS office που να θυμάται ακριβώς τι κάνεις, κρατάει ιστορικό κάθε πράξης σου δηλαδή (εντολής, τροποιποίησης κλπ)...

 

Βασικά αυτό που περιγράφεις είναι το πρόγραμμα inAtes της ECDL. Το πρόγραμμα χρησιμοποιεί το ήδη εγκατεστημένο Office για να καταγράψεις τις κινήσεις κ να γίνουν οι εξετάσεις.

Τα syllabus είναι η εξεταστέα ύλη για τις εξετάσεις. Αυτή την στιγμή είμαστε στην έκδοση 4.0 (syllabus 4.0) κ σύντομα θα πάμε στην έκδοση 5.0 (syllabus 5.0)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Καλημέρα. Γενικές ερωτήσεις

Είναι δυνατόν ,κι αν ναι, έχει σημασία;, να επιλέξει κάποιος 2003 ή 2007 ? Θα έχει διαφορά στην διάρκεια αναγνώρισης του πτυχίου;

Ποιό syl 5.0 βιβλίο προτείνετε και ποια προπαρασκευαστικά προγράμματα;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσημα από τους οργανισμούς πιστοποίησης δεν υπάρχει διαφορά σε 2003/2007.

Στον ΑΣΕΠ δεν παίζει ρόλο, σε ιδιωτικό τομέα ίσως παίζει (αν πέσεις σε κάνα κολλημένο με τις εφαρμογές γραφείου).

Στην διάρκεια αναγνώρισης δεν θα έχει καμία διαφορά. Η ECDL έχει βγάλει διαδικασία ανανέωσης (2-3 έτη κανονική ισχύ πτυχίου αν δεν κάνω λάθος) και περιμένει να πάρει έγκριση από τον ΟΕΕΚ για να την "ενεργοποιήσει".

Για βιβλίο αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ του Κλειδάριθμού αλλά έχω την εντύπωση ότι το καινούργιο του Γκιούρδα είναι καλύτερο. Προσωπικά μου αρέσει περισσότερο.

Βέβαια γούστα είναι αυτά, πήγαινε σε κάνα μεγάλο βιβλιοπωλείο και χάζεψε και τα 2, όποιο σου κάνει "κλικ" περισσότερο πάρε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ! Άρα επιλέγεις εσύ τι office θες να δώσεις.

Θα στείλω τον ενδιαφερόμενο να χαζέψει σε βιβλιοπωλείο.

Θα κάνω και ένα survey να βρω προγραμματάκια να του δώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιμές για το Cambridge

 

55€ η ενότητα χ 6 = 330 για το Standard

55€ η ενότητα χ 5 = 275 για το Proficiency

 

Για πιστοποιητικά όλων των ενοτήτων η έκδοση είναι δωρεάν

 

Επίσης αν δεν κάνω λάθος και το Proficiency του Cambridge αναγνωρίζεται από ΟΕΕΚ

 

Επίσης τα εξεταστικά κέντρα δίνουν και βιβλία από τη Vellum αν δηλώσεις έγκαιρα. (Μικρά, εύκολα κατανοητά και με πλήρη κάλυψη της ύλης των εξετάσεων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...