Προς το περιεχόμενο

Σοκολατολογία-Σοκολατογνωσία


evabb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι μια chocolaterie στο κεντρο η οποια αφενος εχει τα καλυτερα σοκολατακια που εχω φαει ever, αφετερου φερνει κατι περιεργες σοκολατες (διαφορες μαρκες που δεν θυμαμαι), απο τις οποιες ξεχωρισα μια γαλακτος με πρασινο τσαι και μια λευκη με πιπερια. Απλα ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ. Α και μια bitter με λεβαντα που δεν με τρελανε ιδιαιτερα γιατι γενικα δεν μου αρεσουν οι dark σοκολατες, ηταν ομως εμπειρια!

Οντως, γιατι η Lacta δεν ειναι σοκολατα?

 

συγκριτικα με την ιον πχ δεν λεει τπτ. καλα δεν κανω συγκρισει με αυτες που ποσταρα:lol:

 

μια αλλη ελληνικη αυτη την φορα που τα σπαει ασχημα λεμεεεε

 

ιον μαυρη αμυγδαλου:cry::cry::cry: εδω δεν εχειιιιι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

συγκριτικα με την ιον πχ δεν λεει τπτ. καλα δεν κανω συγκρισει με αυτες που ποσταρα:lol:

 

μια αλλη ελληνικη αυτη την φορα που τα σπαει ασχημα λεμεεεε

 

ιον μαυρη αμυγδαλου:cry::cry::cry: εδω δεν εχειιιιι

 

kαλε που μενεις κ δν εχει ιον? :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπημένο θέμα οι σοκολάτες, εδώ στην Γαλλία πάντως έχει αρκετά καλές σοκολάτες. Θυμάμαι βρυξέλλες ένα τρελό μαγαζί που πούλαγε σοκολάτες και ήταν λες και ήσουν σε κοσμηματοπωλείο λεγόταν marc... κάτι δεν θυμάμαι 5 κουτιά σοκολατάκια 130 euro περίπου. Επίσης λάτρεψα (δεν ξέρω πως λέγεται) που έχει σε ένα ξυλάκι (σαν το σουβλάκι) περασμένα κομμάτια μπανάνα και φράουλα και το βάζουν κάτω απο συντριβάνι σοκολάτας (μίνι συντριβάνι που έχει σοκολάτα αντί για νερό) και μετά το τρως.... απλά απίστευτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπημένο θέμα οι σοκολάτες, εδώ στην Γαλλία πάντως έχει αρκετά καλές σοκολάτες. Θυμάμαι βρυξέλλες ένα τρελό μαγαζί που πούλαγε σοκολάτες και ήταν λες και ήσουν σε κοσμηματοπωλείο λεγόταν marc... κάτι δεν θυμάμαι 5 κουτιά σοκολατάκια 130 euro περίπου. Επίσης λάτρεψα (δεν ξέρω πως λέγεται) που έχει σε ένα ξυλάκι (σαν το σουβλάκι) περασμένα κομμάτια μπανάνα και φράουλα και το βάζουν κάτω απο συντριβάνι σοκολάτας (μίνι συντριβάνι που έχει σοκολάτα αντί για νερό) και μετά το τρως.... απλά απίστευτο!

 

marcolini! η πιο ακριβη σοκολατα των βρυξελλων ειναι να χαζευεις εκει μεσα αλλα δεν ειναι για ποσοτητα:lol: PierreMarcolini-heart260.jpg

 

CHOC%20PIERRE.jpg

PierreMarcolini-ChocolateBar-280.jpg

ο ναος

pierre_marcolini_shop.jpg

 

οι αλλες που λες ειναι σιγουρα govida. θεωρουνται επισης σοκολατες πολυτελειας αλλα ειναι πιο φτηνες απο τις marcolini και εχουν πιο βατες γευσεις οι μαρκολινι ειναι υπερβολικα εξωτικες θα ελεγα. συγκριτικα παντως ειναι απο τις πιο πικρες σοκολατες της αγορας. οχι οτι ειναι μονο υγειας απλα εχουν λιγο παραπανω κακαο σε σχεση με τις neuhaus και τις Leonidas

 

3910646034_32cdb97491.jpg οι εν λογο φραουλες τις κανουν και με ασπρη σοκολατα

 

delivery και στην ελλαδα

 

---------- Προσθήκη στις 18:49 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 18:45 ----------

 

Μπορειτε να πειτε ποια ειναι η καλυτερη σοκολατα για ροφημα ?

 

04-508.gif

nestle le chocolat θα ελεγα. το κανονικο κακαο ειναι πολυ πικρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διάολο, όλες παπαδοπούλες είναι 'δω μέσα.

 

what? ενα αισχρο υπομοουμενο το επιασα πριν αλλα αυτο με τις παπαδοπουλες ουτε που το μυριζω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τραγικότητα ενός ευρωπαίου: "οι πατρίδες της σοκολάτας είναι 3: Αυστρία, Βέλγιο και Ελβετία." Λόγω του τροπικού τους κλίματος φαντάζομαι.

 

Πατρίδα της σοκολάτας είναι η κεντρική (και νότια) αμερική και καλλιεργείται πια και σε χώρε της κεντρικής αφρικής και στην ινδονησία...

 

Απο εκεί και πέρα οι σοκολάτες είναι ψιλομπιάχ, αλλά υπάρχουν εξαιρέσεις που γαμούν και δέρνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ αυτό πιστεύω αλλά φοβήθηκα να το θέσω σε τόπικ με σοκολατολάγνους.

[παπαδοπουλα μοουντ οφφ] Τα σοκολατένια κορμάκια όμως είναι γιάμι [παπαδοπουλα μοουντ ον]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χέρια στο πληκτρολόγιο.

 

Εύα σε κατάλαβε...

:lol::lol::lol:

 

Εγώ σαν άσχετος που ήμουν μόνο της Παυλίδης και της ΙΟΝ θεωρούσα πολύ καλές σοκολάτες.

Μέχρι που δοκίμασα της βελγικές που δοκίμασε και o Pretorianos της cote d'or.

Κακά τα ψέματα αλλά η Lacta είναι ΠΟΛΥ γάλα με λίγο κακάο για αυτό και ο χαρακτηρισμός της σοκολάτας με την πραγματική έννοια της λέξης δεν της ταιριάζει.

 

Είχα μια γνωστή που ήταν φανατική της Lacta και πίστευε ότι δεν υπάρχει άλλη σαν αυτή.

Μέχρι που δοκίμασε τα Bouche της cote d'or και άλλαξε ριζικά γνώμη. :P

 

Νομίζω είμαι στο σωστό topic

 

 

35494.jpg

CHOCOLATE BRAS!

Και με Lacta να ήτανε....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...