Προς το περιεχόμενο

Σοκολατολογία-Σοκολατογνωσία


evabb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 μήνες μετά...

Οι λάτρεις της σοκολάτας βρήκαν το ιδανικό πεδίο σπουδών. Το Πανεπιστήμιο του Κέμπριτζ στη Βρετανία προσφέρει ένα διδακτορικό δίπλωμα πάνω στη σοκολάτα. Συγκεκριμένα, το τμήμα Χημικών Μηχανικών και Βιοτεχνολογίας αναζητά ένα άτομο για διδακτορική διατριβή στη σοκολάτα.

Στόχος της έρευνας είναι να βρεθεί πώς γίνεται να μη λιώσει η σοκολάτα σε θερμά κλίματα. Οι υποψήφιοι διδάκτορες θα πρέπει να συμπληρώσουν την αίτησή τους μέχρι τις 29 Αυγούστου. Η περιγραφή του διδακτορικού αναφέρει ότι στόχος της έρευνας είναι «η διερεύνηση των παραγόντων που επιτρέπουν τη σοκολάτα, η οποία έχει σημείο τήξεως κοντά σε εκείνη του ανθρώπινου σώματος, να παραμείνει σε στερεή κατάσταση, διατηρώντας τις ιδιότητες που ζητούν οι καταναλωτές όταν αποθηκεύεται και πωλείται σε θερμά κλίματα».

Το Πανεπιστήμιο τονίζει ότι η έρευνα βασίζεται κυρίως σε πειράματα, αλλά απαιτούνται καλές μαθηματικές γνώσεις.

 

http://tro-ma-ktiko.blogspot.gr/2014/08/blog-post_4462.html

 

http://www.cambridge-news.co.uk/News/Cambridge-University-seeks-a-doctor-of-chocolate-for-PhD-project-20140817122237.htm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

λοιπον παιδια εχω μια παρα πολυ καλη πληροφορια που μολις εμαθα για οσους ερχονται Βελγιο και ψωνιζουν σοκολατες. 

 

ειναι κοινο μυστικο μεταξυ τον ντοπιων οτι τα marcolini ειναι τουριστοπαγδα μεγατονων (μην ειστε θυματα η cote d'or στα σουπερ μαρκετ ειναι απιστευτο value for money) και οι godiva και neuhaus ειναι εξισου ακριβες αλλα μετρανε πολυ σαν ποιοτητα.

 

εμαθα λοιπον σημερα οτι η neuhaus εχει μαγαζι στο εργοστασιο της για να αγορασεις σοκολατακια με το κιλο σε τιμες χωμα. μου ειπαν 40 ευρω το κιλο (η κουτα, αγοραζεις μια κουτα με ενα ειδος μονο σοκολατακια μεσα) και απο τις 3 κουτες και πανω παει 20 ευρω το κιλο. στο ιντερνετ βλεπω αλλες τιμες (πιο χαμηλες αλλα ισως ειναι παλιο το σαιτ), εινα χωμα παντως σε σχεση με το μαγαζι οπου βγαινει χαλαρα 100 ευρω το κιλο.

 

http://www.writingwithchocolate.com/reviews/neuhaus_outlet/

 

απλα ειναι αρκετα μακρια το εργοστασιο εκτος βρυξελλων αλλα υπαρχει τροπος να πας με συγκοινωνια.

νομιζω οτι ισως εχει και η godiva outlet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Μίλα καλά μίλα όμορφα.

 

Και φέρε και κανά κομμάτι από 'δω.

 

Εντωμεταξύ αυτές οι σοκολάτες αλμυρό-γλυκό έχω παρατηρήσει ότι είναι hate it or love it. Για 'μένα γαμάνε, στους σωστούς συνδυασμούς. Η αντίστοιχη κλεψιά της λάκτα δεν με τρέλανε πχ, παίζει βέβαια να φταίει το ότι γενικά η λάκτα μου είναι αδιάφορη.

Γαμώ την Ελλάδα μου γαμώ, και στις σοκολάτες πίσω είμαστε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100€ τ

 

λοιπον παιδια εχω μια παρα πολυ καλη πληροφορια που μολις εμαθα για οσους ερχονται Βελγιο και ψωνιζουν σοκολατες. 

 

ειναι κοινο μυστικο μεταξυ τον ντοπιων οτι τα marcolini ειναι τουριστοπαγδα μεγατονων (μην ειστε θυματα η cote d'or στα σουπερ μαρκετ ειναι απιστευτο value for money) και οι godiva και neuhaus ειναι εξισου ακριβες αλλα μετρανε πολυ σαν ποιοτητα.

 

εμαθα λοιπον σημερα οτι η neuhaus εχει μαγαζι στο εργοστασιο της για να αγορασεις σοκολατακια με το κιλο σε τιμες χωμα. μου ειπαν 40 ευρω το κιλο (η κουτα, αγοραζεις μια κουτα με ενα ειδος μονο σοκολατακια μεσα) και απο τις 3 κουτες και πανω παει 20 ευρω το κιλο. στο ιντερνετ βλεπω αλλες τιμες (πιο χαμηλες αλλα ισως ειναι παλιο το σαιτ), εινα χωμα παντως σε σχεση με το μαγαζι οπου βγαινει χαλαρα 100 ευρω το κιλο.

 

http://www.writingwithchocolate.com/reviews/neuhaus_outlet/

 

απλα ειναι αρκετα μακρια το εργοστασιο εκτος βρυξελλων αλλα υπαρχει τροπος να πας με συγκοινωνια.

νομιζω οτι ισως εχει και η godiva outlet

100€ το κιλό ε;; Τι κάνει αυτές τις σοκολάτες τόσο ακριβές; Είναι άλλες ποικιλίες κακάο ας πούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Άλλη μια απόδειξη της κακής απομίμησης της λάκτα. Να η αντίστοιχή της:

9176204249_1e0e549fe1_s.jpg

 

Να ζουμάρετε.

 

Στις μεγαλες οι μικρες ειναι τουμπανο πιο πολυ ορεο εχουν βασικα παρα σοκολατα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100€ τ

 

100€ το κιλό ε;; Τι κάνει αυτές τις σοκολάτες τόσο ακριβές; Είναι άλλες ποικιλίες κακάο ας πούμε;

 

προφανως και ειναι εξαιρετικης ποιοτητας και οι συνδιασμοι γευσεων δεν ειναι τετριμενοι. για να μην αναφερω το γεγονος οτι μοιαζουν με κοσμηματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...