Προς το περιεχόμενο

Τα φθηνά καταστήματα στο Skroutz.gr


greendaz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Δεν ξέρω αν αυτό το θέμα πρέπει να μπει εδώ, δε βρήκα κάτι άλλο...

Γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει με τα φθηνά καταστήματα στα αποτελέσματα του skroutz.gr; (για ηλεκτρικά είδη πχ tsampas.gr, perfectshop.gr, electric-web κτλ). Μου κάνει εντύπωση μια τηλεόραση που οι μεγάλες αλυσίδες την έχουν 900 ευρώ αυτοί την πουλάνε 600 και 700; Και δεν μιλάω για τα μεταφορικά σε περίπτωση παραλαβής απ' το κατάστημα...

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο γνωρίζω υπάρχουν μερικά καταστήματα που δεν παρέχουν εγγύηση για ελληνική αντιπροσωπία χωρίς βέβαια να στο λένε. Όμως δεν έχω ιδέα ποια μαγαζιά είναι αυτά....όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας πει :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει να κάνει με την εγγύηση, αλλά με συμφωνίες που υπάρχουν μεταξύ των μεγάλων αλυσίδων να μη ρίχνουν τις τιμές, γιατί έτσι κι αλλιώς στο τέλος πάλι τις ίδιες τιμές θα έχουν. Γι'αυτό και πολλές τηλεοράσεις πλέον στις αλυσίδες είναι ακριβότερες από όσο κόστιζαν 6 μήνες πριν. Τα κέρδη που υπάρχουν από την αγορά των τηλεοράσεων είναι τεράστια και δεν είναι διατεθιμένοι να τα μετριάσουν, γι'αυτό μην ψωνίζετε από αυτές, αν βρίσκετε τα προϊόντα που θέλετε και αλλού. Την ίδια αξιοπιστία έχουν και τα μικρότερα καταστήματα και όσον αφορά την εγγύηση, και στις 2 περιπτώσεις θα έχετε να κάνετε με τον επίσημο αντιπρόσωπο, όχι με το μαγαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Από όσο γνωρίζω υπάρχουν μερικά καταστήματα που δεν παρέχουν εγγύηση για ελληνική αντιπροσωπία χωρίς βέβαια να στο λένε. Όμως δεν έχω ιδέα ποια μαγαζιά είναι αυτά....όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας πει :D

 

δεν υφίσταται παραεισαγωγή και είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ το να αρνηθεί η αντιπροσωπία να προσφέρει εγγύηση για τέτοιου είδους προϊόντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υφίσταται παραεισαγωγή και είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ το να αρνηθεί η αντιπροσωπία να προσφέρει εγγύηση για τέτοιου είδους προϊόντα!

 

Από όσο ξέρω εγώ, παραεισαγωγή υφίσταται π.χ. e-shop ή Praktiker για τηλεοράσεις Samsung, οπότε και δεν έχουν εγγύηση της επίσημης ελληνικής αντιπροσωπίας. Δεν ξέρω αν είναι παράνομο ν'αρνηθεί η αντιπροσωπία να προσφέρει εγγύηση, ξέρω ότι αν τους πάρεις και τους ρωτήσεις, σου λένε ότι από τη στιγμή που δεν έχει εγγύηση ελληνικής αντιπροσωπίας, δεν το αναλαμβάνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

το να μην εισάγεις κάποιο προϊόν από τον επίσημο αντιπρόσωπό του ΔΕΝ είναι παράνομο, οπότε η λέξη παραεισαγωγή δεν υφίσταται στην συγκεκριμένη περίπτωση...

 

αντιθέτως το να αρνηθούν να παρέχουν εγγύηση οι αντιπροσωπίες είναι παράνομο από ότι ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα απλά είχα ακούσει για περιστατικά πολύ χαμηλώτερης τιμής ότι το κατάστημα ήταν αναξιόπιστο λόγο εγγύησης τώρα άμα ειναι ο άλλος παράνομος που να το ξέρουμε και αν όντως έχεις δίκιο θα κάτσεις να περάσεις τόση ταλαιπωρια μέχρι εκεί που θα φτάσει το θέμα για να σου κάνουν service μια οθόνη για πχ?

Γιαυτο πιστεύω προτιμούν μεγάλες αλυσίδες και όχι το μαγαζί της κυράς Μαρίας. Και εγώ πάντως από της κυράς Μαρίας θα ήθελα να ψωνίσω καλύτερα (χαχα) απλα έχω κάποιες επιφυλάξεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά είναι παιδιά δύσκολο να πιστέψει κανείς ότι με τις πωλήσεις που έχουν οι μεγάλες αλυσίδες υπάρχουν καταστήματα που πουλάνε μέχρι και 100 ευρώ λιγότερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά είναι παιδιά δύσκολο να πιστέψει κανείς ότι με τις πωλήσεις που έχουν οι μεγάλες αλυσίδες υπάρχουν καταστήματα που πουλάνε μέχρι και 100 ευρώ λιγότερο...

 

Kαι λίγα λες, και 300 και 400Ε ακριβότερα θα δεις, ιδίως σε τηλεοράσεις, όπου τα περιθώρια κέρδους όπως προείπα είναι τεράστια. Και σκέψου ότι οι τιμές των αλυσίδων μέσω ίντερνετ είναι και πολλές φορές πολύ χαμηλότερη από τις τιμές που έχουν στα καταστήματά τους.

Μέχρι πριν από περίπου ένα εξάμηνο, υπήρχε ανταγωνισμός των αλυσίδων για το ποιος θα έχει τη φθηνότερη τιμή, πλέον έχουν συνεννοηθεί και σε πολλά προϊόντα έχουν ακριβώς τις ίδιες τιμές. Ξέρουν ότι ο πολύ κόσμος θα θεωρήσει πιο αξιόπιστη μια αλυσίδα από ένα on-line μαγαζί που δε θα το ξερει κι ας έχει το ίδιο προϊόν πολύ πιο ακριβά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μεγάλες επιχειρήσεις έχουν μεγαλύτερες τιμές επειδή:

- έχουν πληρώσει κάτι εκατομμύρια € για κτηριακές υποδομές

- έχουν πολύ υψηλά λειτουργικά έξοδα

- πληρώνουν το προσωπικό

- συνήθως προσφέρουν άτοκες δόσεις, άρα ο τόκος πρέπει να είναι ήδη περασμένος στην τιμή

- περιλαμβάνονται και τα μεταφορικά ακόμα και για βαριά αντικείμενα (ψυγεία, πλυντήρια, κτλ).

- Πληρώνουν τους υπαλλήλους 14 μισθούς το χρόνο για 11 μήνες εργασίας.

 

Αντίθετα τα μικρά καταστήματα

- έχουν χαμηλότερα λειτουργικά έξοδα

- είναι συχνά ατομικές επιχειρήσεις οπότε δεν έχουν πληρωμές προσωπικού

- δεν έχουν κατάστημα, αρκετές φορές ξεκινάνε από μια αποθήκη σε οικονομική περιοχή

- τα μεταφορικά τα χρεώνουν ξεχωριστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μεγάλες επιχειρήσεις έχουν μεγαλύτερες τιμές επειδή:

- έχουν πληρώσει κάτι εκατομμύρια € για κτηριακές υποδομές

- έχουν πολύ υψηλά λειτουργικά έξοδα

- πληρώνουν το προσωπικό

- συνήθως προσφέρουν άτοκες δόσεις, άρα ο τόκος πρέπει να είναι ήδη περασμένος στην τιμή

- περιλαμβάνονται και τα μεταφορικά ακόμα και για βαριά αντικείμενα (ψυγεία, πλυντήρια, κτλ).

- Πληρώνουν τους υπαλλήλους 14 μισθούς το χρόνο για 11 μήνες εργασίας.

 

Αντίθετα τα μικρά καταστήματα

- έχουν χαμηλότερα λειτουργικά έξοδα

- είναι συχνά ατομικές επιχειρήσεις οπότε δεν έχουν πληρωμές προσωπικού

- δεν έχουν κατάστημα, αρκετές φορές ξεκινάνε από μια αποθήκη σε οικονομική περιοχή

- τα μεταφορικά τα χρεώνουν ξεχωριστά

 

Ό,τι γράφεις για τις μεγάλες επιχειρήσεις, ίσχυε πάντα, μόνο που τώρα πλέον δε ρίχνουν τις τιμές τους, όπως τις έριχναν παλαιότερα, έτσι ώστε να έχουν μεγαλύτερο κέρδος, αφού και ρίχνοντάς τις όσο οι άλλοι πάλι κέρδη είχαν. Έχεις δίκιο ότι έχουνε υψηλότερα λειτουργικά έξοδα και περισσότερο προσωπικό(γιατί όλοες οι επιχειρήσεις έχουν προσωπικό, πλην των αποκλειστικά On-line καταστημάτων), όμως έχουν και πολύ μεγαλύτερη πελατεία και έχουν τη δυνατότητα να κάνουν πολύ πιο μαζικές παραγγελίες και επομένως να παίρνουν τα προϊόντα σε καλύτερες τιμές. Τα μεταφορικά πλέον και πολλά μικρά καταστήματα δεν τα χρεώνουν εντός Αττικής, ακόμα και ψυγεία και τις άτοκες δόσεις, οι αλυσίδες τις βάζουν κατά διαστήματα, όχι πάντα.

 

Σίγουρα όσα γράφεις, θα μπορούσαν να εξηγήσουν για ποιο λόγο οι μεγάλες επιχειρήσεις δεν μπορούν να ρίξουν τις τιμές τους όσο οι μικρότερες, μόνο που το έχουν κάνει στο παρελθόν, άρα σίγουρα μπορούν, απλά κοιτάνε να κερδίσουν όσα περισσότερο μπορούν πλέον, και καλά κάνουν, δικαίωμά τους είναι, όπως και το ότι έχουν δημιουργήσει "καρτέλ", ώστε να έχουν όλοι τις ίδιες τιμές και να μην μπαίνουν στη διαδικασία του ανταγωνισμού. Από εμάς εξαρτάται το να τους επιβραβεύουμε για αυτήν τους τη στάση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω και ένα επιχείρημα που μόλις θυμήθηκα:

Η μεγάλη επιχείρηση πρέπει να πληρώσει λογιστές για βιβλία Γ κατηγορίας, πρόεδρο, αντιπρόεδρο, γραμματέα, σύμβουλους, τα αμάξια τους, μερίσματα μετόχων, τηλεφωνικό κέντρο υποστήριξης, τηλεφωνικό κέντρο παραγγελιών, πιστοποίηση ISO, κτλ.

 

Στο μικρό κατάστημα όλοι αυτοί μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης το μεγάλο κατάστημα δεν έχει ανάγκη από ψαξίματα και βάζει ότι τιμές να'ναι, γιατί ο μη σχετικός με το άθλημα αγοραστής σκέφτεται "Για να διαφημίζει το κατάστημα ο Φερεντίνος ΠΡΕΠΕΙ να έχει καλές τιμές".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Μαγκες επειδη παρηγγειλα κατι απο μια τετοια επιχειρηση (tsampas.gr) ειναι τελειως αναξιοπιστες και αγενeiς στο πελατη και δεν εχεις καμια εγγυηση. Και να σου δωσει εγγυηση ετσι και γινει κατι θα σου πει τραβα ψαξε μονος σου την ακρη. Εγω προσωπικα εχω ριξει το βρισιμο της αρκουδας με το συγκεκριμενο μαγαζι και ολα ξεκινησαν απο τον τυπο επειδη του ακυρωσα μια παραγγελια μετα απο 3 μερες που δεν ειχαν απαντησει καθολου στη παραγγελια μου. Αν σας ΧΑΛΑΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ Ο ΘΕΟς ΝΑ ΣΑς ΒΟΗΘΗΣΕΙ. Επισης τα λειτουργικα εξοδα ειναι ανυπαρκτα διοτι απασχολουνται πακιστανοι απο τη διπλανη πλατεια (Ομονοια). Γι αυτους τους λογους οι τιμες ειναι χαμηλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως απο προσωπική εμπειρία με το perfect-shop, 2 φορές (μία για λαπτοπ και μια για τηλεόραση) είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ευχαριστημένος και θα το ξαναεμπιστευόμουν με κλειστά τα μάτια. Το μεν λάπτοπ έκαψε δισκό στο εξάμηνο και η ideal έστειλε κούριερ, το πήρε και το επέστρεψε σε 15 ημέρες χωρίς να ξοδευτώ καθόλου. Η τηλεόραση δεν έχει πάθει τίποτα...

Επίσης τα παιδιά είναι ιδιαίτέρως εξυπηρετικά και μου είχαν κάνει και μία μικρή έκπτωση στην ήδη χαμηλότερη τιμή της αγοράς στο λάπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...