Προς το περιεχόμενο

Γιατροσοφια της γιαγιας.


ikaruga24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια ως αλλο ενα θυμα αυτης της γενικης "αρρωστιας" που "κυκλοφορει" θελω να μαθω τις προτασεις σας (ειδικα αυτες τις γιαγιας γιατι κατι ξερανε αυτες) για να ειμαι ξανα αυριο ταυρος. Εχω πονολαιμο (δεν μπορω να μιλησω σχεδον καθολου), φοβερο πονο στα κοκκαλα και απιστευτες κομαρες.

 

Εχω φαει ως τωρα

 

- μια σταλια βασιλικο πολτο

- τσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζεστη ρακι με μελι (για το λαιμο)...βεντουζες κοφτες για το κορμι...Και παρα παρα πολυ Vitamin C (προληπτικα) και προσεχε βρε αγορι μου να ντυνεσαι και το νου σου στα ρευματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσιμπησα μολις μια κουταλια ανθομελο (απο Χαλκιδικη κιολας) και εκανα και λιγες γαργαρες με ζεστο αλατονερο αλλα εκανα μαλακια γιατι η αντιθεση γλυκιας με αλμηρης γευσης μου κατεστρεψε τα γευσηγνωστικα μου κυταρα για την ωρα.

 

Ρε συ buzzard που να τη βρω τη ρακη εδω που ειμαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ρε συ buzzard που να τη βρω τη ρακη εδω που ειμαι?

 

πας σε μια ψησταρια οπως εισαι. αμα δεν εχουν ρακι παρε ουζο. αμα δεν εχουν ουτε ουζο ενα διπλο πιτογυρο κι εισαι οκ:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχαχα....γιατι που εισαι....?Τι εχεις (τσαι,χαμομηλι,τηλιο,εχινακεια,φασκομηλο,αλθαια,γλυκανισο,γλυκοριζα,δενδρολιβανο,ευκαλυπτο,εκουϊζετο,λαγοκιμιθια,θυμαρι) κατι απο ολα αυτα με λιγο μελι και θα εισαι ''φαιν'' σιγουλια σιγουλια...!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζεστη ρακι με μελι (για το λαιμο)...βεντουζες κοφτες για το κορμι...Και παρα παρα πολυ Vitamin C (προληπτικα) και προσεχε βρε αγορι μου να ντυνεσαι και το νου σου στα ρευματα...

 

Τα ρεύματα δεν παίζουν ρόλο στις ιώσεις.Ο πονόλαιμος είναι κυρίως απο ιούς και μερικές φορές από βακτηρίδια.Το "κρύωμα" που λέμε δε το παθαίνουμε από το κρύο αλλά από το συνωστισμό τον χειμώνα,με πολλά άτομα που όλο και κάποιος αρρωστιάρης θα είναι εκεί μέσα+το γεγονός ότι το κρύο καταστέλει εν μέρη το ανοσοποιητικό,αλλά αν δεν υπάρχει αιτία δε κολλά.Το μόνο που μπορεί να προκαλέσει το κρύο είναι υποθερμικά συμπτώματα κ ψύξη.Δεν προκαλεί ούτε πονολαίμους, ούτε πυρετούς από το πουθενά.Αυτά για να τελείωνει σιγά σιγά ο μύθος του κρυώματος.Την συγκεκριμένη φαρυγγίτιδα την πέρασα κι εγώ κ κράτησε 2 μέρες.Η βιταμίνη C βοηθάει να έχεις πιο ήπια συμπτώματα,δεν είναι θεραπεία.Όλα τα άλλα σωστά αν και προτιμώ το ζεστό ρόφημα με νερό+κουταλάκι μέλι+κουταλάκι λεμόνι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια ακολουθησα ορισμενες απο τις εξτρα συμβουλες σας και τελος ξυπνησα σημερα σε αρκετα καλυτερη κατασταση. Οχι οτι ειμαι εντελως καλα αλλα ο μπορω να μιλησω (εστω και λιγο YAY!!). Το μελι και ο βασιλικος πολτος πρεπει να εκαναν δουλεια οπως και το ζεστο γαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...