Προς το περιεχόμενο

Αναληψη χρηματων μονο με Αστυνομικη ταυτοτητα;


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει ληξει η καρτα μου ( την εχει φαει και το atm, μετα καταλαβα οτι δε δεχοταν τον κωδικο επειδη ειχε ληξει!! ) και το βιβλιαρακι το εχω στο πατρικο μου. Μου ειπαν οτι μπορω να παω στη τραπεζα και μονο με την Αστυνομικη μου ταυτοτητα να τραβηξω λεφτα, εφοσον η καρτα ειναι στο ονομα μου. Ισχυει; Γιατι εχω μεινει τσιτσιδι και η καινουρια καρτα θα αργησει να ερθει! Εμπορικη εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Εχει ληξει η καρτα μου ( την εχει φαει και το atm, μετα καταλαβα οτι δε δεχοταν τον κωδικο επειδη ειχε ληξει!! ) και το βιβλιαρακι το εχω στο πατρικο μου. Μου ειπαν οτι μπορω να παω στη τραπεζα και μονο με την Αστυνομικη μου ταυτοτητα να τραβηξω λεφτα, εφοσον η καρτα ειναι στο ονομα μου. Ισχυει; Γιατι εχω μεινει τσιτσιδι και η καινουρια καρτα θα αργησει να ερθει! Εμπορικη εχω.

 

Με την αστυνομική σου ταυτότητα σου δίνουν εως 600 ευρώ (αυτό ισχύει στην Αγροτική)

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Το ότι μπορεί κανείς να κάνει ανάληψη με ταυτότητα είναι αρκετά ανησυχητικό. Ένας μπορεί να φτιάξει πλαστή ταυτότητα αν βρει τα στοιχεία από κάπου (συνήθως όχι τόσο δύσκολο). Δεν θάπρεπε να ζητάνε και κάποιον κωδικό ρε αδερφέ στα γκισέ;

Νομίζω στη Citibank το κάνουν. Σε άλλη όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως ανησυχητικό. Φαντάσου να ταξιδεύεις μόνο με την αστυνομική σου ταυτότητα. Κάποιος θα μπορούσε να πλαστογραφήσει την ταυτότητά σου και να πετάξει αεροπορικός πχ. Η για παράδειγμα να μπορεί να ανοίξει λογαριασμό μόνο με την ταυτότητα. Θα μπορούσε να ανοίξει λογαριασμούς στην τράπεζα κλπ κλπ. Πέρα από την πλάκα μήπως μας προετοιμάζουν για την κάρτα του πολίτη; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... και το πιο βασικό, συγκρίνουν τη φωτογραφία της ταυτότητας με τον κάτοχό της!

 

Δηλαδή αν φτιάξω εγώ πλαστή ταυτότητα με τα στοιχεία ενός τρίτου λές να αφήσω την φάτσα του πάνω;:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά για να σταματήσω την πλάκα οι αστυνομικές ταυτότητες έχουν τουλάχιστο υδατογράφημα και γραμμή όπως τα χαρτονομίσματα, βέβαια στην πράξη δεν έχω δει κανένα να τις ελέγχει. Η φωτογραφία πήγαινε με την υπογραφή καθώς υπάρχουν ιστορίες που άτομα πήραν δάνειο με ταυτότητες που φαίνονταν ότι δεν είναι δικές τους (παρόλο που φαίνεται αμέσως ότι φωτογραφία και άτομο δεν έχουν καμία σχέση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...