Προς το περιεχόμενο

Προς τους γιατρούς του forum.....Help !!!


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και 17 χρόνια από το 1985 (είμαι 45 ετών τώρα) παιδεύομαι με ένα πρόβλημα που ίσως φανεί αστείο σε μερικούς αν και δεν είναιΈβγαλα ένα κάτι σαν «κάλο» στο πέλμα του δεξιού μου ποδιού μπροστά από την καμάρα πίσω από το τρίτο δάχτυλο. Πρωτοπήγα σε κλασσικό χειρουργό και μου το αφαίρεσε με την κλασική μέθοδοΤομή , ράμματα κλπ. Ποτέ δεν θα ξεχάσω τον πόνο της τοπικής αναισθησίας από την ένεση στο πέλμα.Σε ένα μήνα ο κάλος ξαναεμφανίστηκε και έγινε όπως ήταν πολύ σύντομα. Πήγα στο ΥΓΕΙΑ στον δερματολόγο κ Μπραζιώτη καθηγητή στην Κρήτη τότε και άρχισα κάτι θερμοπληξίες κλπ. Μάλιστα έκανα και κρυοπηξίες με το πρώτο μηχάνημα που είχε έρθει τότε στην Ελλάδα για την περίπτωση μου. Τίποτα.Μου είπαν να δει το πόδι μου ορθοπεδικός. Πήγα στο ΚΑΤ και ο ορθοπεδικός μου είπε ότι χρειαζόταν «ξύσιμο» το μετατάρσιο. Με γενική αναισθησία μου έκανε «μερική κονδυλοεκτομή κεφαλής τρίτου μεταταρσίου» (αν θυμάμαι καλά έτσι την είπε την επέμβαση).Σε 2 μήνες πάλι τα ίδια.ʼρχισα να απογοητεύομαιΣυνέχισα μόνος 1-2 φορές τη βδομάδα να καθαρίζω με νυστεράκι την υπερκεράτωση που γινότανΤελευταία όμως κι αυτό δεν με ανακουφίζειΜου είπε μια δερματολόγος για εφαρμογή laser.χωρίς βέβαια εγγύηση. Ο ορθοπεδικός χαρακτηριστικά μου είχε πει : « εγγύηση δίνουμε μόνο στα πλυντήρια» Ξέρει κάποιος γιατρός από το forum μας κάτι για το laser και πού στην Αθήνα ασχολούνται με αυτό ??? Αξίζει να δοκιμάσω άλλη μια φορά??? Αμαρτία δεν είναι να μην μπορώ να περπατήσω χωρίς πόνο ούτε 200 μέτρα. Μπορεί σε κάποιους να προκάλεσε γέλιο η ιστορία μου αλλά για μένα είναι για κλάματα!!! Σας ευχαριστώ. Συγνώμη για τυχόν λάθη σε ιατρική ορολογία.... :ooo: :ooo:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες να πας σε καμμιά γιαγιά να σε γητέψει; :P

 

Σοβαρά τώρα, γιατί δεν δοκιμάζεις την ομοιοπαθητική ή κάποια άλλη "παραϊατρική" επιστήμη; Δε νομίζω να χάσεις τίποτα(στη χειρότερη......το χρόνο σου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το κοψιμο ειναι μια λυση....

Οσο για το laser δεν εχω ιδεα για κοστος αλλα ξερω οτι για τουλαχιστον 20-25 μερες δεν θα παταω το ποδι, αρα δεν θα πηγαινω δουλεια ,αρα χαρα ο ΟΤΕ απο το internet!!! :grin: :ooo:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σου φιλε Γιαννη_(Platano). το laser για αφαιρεση καποιου ογκου, δεν εχει καμια διαφορα με το νυστερι. και τα δυο κανουν ακριβως την ιδια δουλεια: κοβουν το κονδυλωμα στην περιπτωση σου. αρα δεν θα συνηστουσα να κανεις εκτομη με laser αλλα και γενικοτερα να μην ξανακανεις χειρουργικη εκτομη αφου ο ογκος επειμενει να ξαναβγαινει.

δυστηχως το προβλημα ειναι ανοσολογικο διοτι προκειται για ενα ειδος ογκογενιτικου ιου. ποτε δεν θα παψει να υπαρχει στο σωμα σου και μπορει να προκαλει εξαρσεις ακομα και αν εχει θεραπευτει για χρονια αφου θα υπαρχει σε αυτο ως λανθανουσα μορφη.

θα ηταν προτιμοτερο να κανεις -αν δεν εχεις κανει ακομη- ιστολογικη εξεταση του ογκου γιατι υπαρχουν πολλοι τυποι του και ορισμενοι απο αυτους με σοβαρους κυνδυνους για την υγεια σου, και με βαση αυτης να αποφασιστει η περαιτερω θεραπευτικη προσεγγιση.

κυκλοφορουν διαφορα φαρμακα που καταπολεμουν ευθεως, η δημιουργουν με την βοηθεια του οργανισμου τις ουσιες εκεινες που θεραπευουν. το προβλημα σου θα ληθει με την βοηθεια ενος καλου δερματολογου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατρέ μου σε ευχαριστώ για το χρόνο σου και για τις πληροφορίες σου. Πραγματικά κάπως έτσι είναι τα πράγματα, αλλά μου είναι δύσκολο να πιστέψω ότι τα τελευταία 17 χρόνια μου καθώς και τα επόμεναόσα είναι πρέπει να κουτσαίνω Σήμερα το πρωί παραλίγο να τρακάρω από αδυναμία να πιέσω αποτελεσματικά το φρένο του αυτοκίνητου μου. Για αυτό ψάχνω απεγνωσμένα μια λύση , οποία και αν είναι αυτή. Όχι ιστολογική εξέταση δεν έχω κάνει τις δυο φορές που έβγαλα τον όγκοΕκτός και τη Δεύτερη φορά που η επέμβαση έγινε στο ΚΑΤ δεν μου το είπαν. Λες κάτι που δεν ήταν κακό τότε , γιατί δεν θα ζούσα μετά τόσα χρόνια, να έχει γίνει κακό τώρα??? Φάρμακα αν εννοείς αυτά που βάζουμε πάνω στον όγκο για να τον ξύσουμε μετά ή μετά για επούλωση έχω δοκιμάσει άφθονα αλλά τίποτα. Δερματολογους εχω επισκεφθει 4-5. Η ιατρική έχει κατορθώσει τόσα και τόσα .Κάτι σχεδόν απλό δεν μπορεί να θεραπεύσει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

exo na rotiso kai ego kati..mias kai den leei na anikso topic

otan koimame niotho oti ksipnao alla den mporo na kouniso tipota

oute matia anigo oute na kouniso tipota mono kana dio daxtila sta xeria..diskolia stin anapnoi alla meta apo kati defterolepta ola kala...afto tin teleftea fora pou mou sinevei to epathaa eno pigena na kimitho kai akousa kati san ena megalo mpam kai meta to epatha....kapios mou eixe pei oti einai apo anxos..den to exo kitaksei se giatro an kai tha eprepe

 

 

episis....me pianoune imikranies merikes fores ton xrono..ksekinaei me mia enoxlisi tou oti to xeri mou den einai diko mou..pos otan perpatame to xeri mas pote den to prosexoume alla ta ksena ta vlepoume kapos etsi...meta arxizei to xeri (deksi sinithos)na moudiazei kai to moudiasma arxizei na anevenei pros ta pano...paei stin glossa (arxizo na min mporo na thimitho lekseis kai ego leo oti leksi vro giro mou...teleftea fora pou to epatha den mporousa na thimitho pos legete to xeirofreno paradigma)meta fevgei kai me pianei frixtos ponos sto kefali.kimame sinithos meta apo afto ksipnao kai exo ena kefali kazani..

ekana eksetaseis otan imouna sto likeio (tora eimai 22) kai mou eipane oti einai apo to anxos....

kamia simvouli?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toufa profanos to provlima sou einai neurologiko...

Prepei na pas se neurologo gia eksetaseis kai na sou proteinei therapeia(apo oti ksero sinithos egkefalografima kai aksoniki)

Gia tis imikranies eksartatai apo tin periptosi,alla sinithos den therapeuontai.

na hrisimopoieis katapraintika apo tin enarksi tous kai na mi me perimeneis na dinamosei gia na pareis.. Sou protino panadol extra pou xrisimopoio ego...

Epanalamvano oti prepei na ta pareis amesos apo ti stigmi pou ksekinaei allios an ginei aggiosispasi den exoun apotelesmata....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως όταν είχα κάλο στην πατούσα, έβαλα κάτι αυτοκολλητάκια που πήρα από ένα φαρμακείο και την μαλάκωσαν. Μετά από κανα μήνα ξεκόλλησε ο κάλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<blockquote><font class="small">Quote WizeMan:</font><hr> Εγώ πάντως όταν είχα κάλο στην πατούσα, έβαλα κάτι αυτοκολλητάκια που πήρα από ένα φαρμακείο και την μαλάκωσαν. Μετά από κανα μήνα ξεκόλλησε ο κάλος. <hr /></blockquote>

 

Αυτα ηταν απο τα πρωτα που δοκμασα αλλα τιποτα!!!! :P :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vasika kati tetoio eixe enas kathigitis mou sto kefali. Diladi kati karoumpala (arketa megala) kai ta opoia pige kai ta ekopse me epemvasi. Telika itan lipomata ta opoia opws tou eipan tha ksanaevgainan. Telika ta karoumpala ta exei pali o typos.

 

simvouli mou einai na pas se osous giatrous mporeis mexri kapoios na sou pei giati o kalos aytos ksanavgainei kai ti einai akrivws ayto to pragma.

 

Toufas opws eipe kai o coolajami mia episkepsi se neyrologo tha itan xrisimi opows kai oi eksetaseis pou vazoun na kaneis.

 

Twra stin periptwsi pou den sou deiksoun oi eksetaseis tpt mallon to provlima sou legetai insomnia kai tha prepei na koimasai ligo parpapanw:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...