Προς το περιεχόμενο

Πως να φτιαξω ιντερνετικο σταθμο


Φωτάρας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας.. θελω να ρωτησω αν ξερει κανεις πως μπορω να φτιαξω ραδιοφωνικο σταθμο στο ιντερνετ εκτος απο το shoutcast και αν γινετε ο σταθμος μου να εμφανιζετε και σε καποια σελιδα ωστε να μπορουν να το δουν και αγνωστοι μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα απαντήσω στο 2ο σκέλος του ερωτήματός σου. Για να εμφανιστεί ο σταθμός σου δωρεάν στο internet μπορείς να το κάνεις μέσα από το http://www.findradio.gr από εκεί και πέρα, θα πρέπει να πληρώσεις στα πασίγνωστα site όπως live24.gr και e-radio.gr

Η καταχώρησή σου σε αυτά κοστίζει και πρέπει να ξέρεις ότι θα χαλάσεις λεφτά απ' τη τσέπη σου. Κάνε μια επίσκεψη σ' αυτά τα 2 που σου είπα να δεις τιμές, ειδάλλως στείλε ερώτημα με mail.

 

Κατά τη ταπεινή μου άποψη καλό είναι να κάνεις ένα site και μέσα από αυτό να ακούγεται ο σταθμός σου και από τη στιγμή που έχεις ένα σεβαστό αριθμό ακροατών (άνω των 60) αυτό σημαίνει ότι θα αρχίσεις να έχεις και έσοδα ώστε να καλύψεις την καταχώρηση στα 2 παραπάνω site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από περιέργεια καθαρά χωρίς να έχω ασχοληθεί με το θέμα ή να με ενδιαφέρει να ασχοληθώ.

 

πως ακριβώς έχεις έσοδα αν έχεις φτιάξει ένα ραδ.σταθμό στο Internet και έχεις καμιά πχ 100 ακροατές; μιλάμε για διαφημιστικά banners στο site ή για χορηγούς εκπομπών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως ακριβώς έχεις έσοδα αν έχεις φτιάξει ένα ραδ.σταθμό στο Internet και έχεις καμιά πχ 100 ακροατές; μιλάμε για διαφημιστικά banners στο site ή για χορηγούς εκπομπών;

Από τη στιγμή που κάνεις τη κίνηση να φτιάξεις site δίνεις χώρο για διαφημίσεις από απλά banners του GoogleAds ή ακόμα καλύτερα με διαφημίσεις τύπου χορηγείας κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα απαντήσω στο 2ο σκέλος του ερωτήματός σου. Για να εμφανιστεί ο σταθμός σου δωρεάν στο internet μπορείς να το κάνεις μέσα από το http://www.findradio.gr από εκεί και πέρα, θα πρέπει να πληρώσεις στα πασίγνωστα site όπως live24.gr και e-radio.gr

Η καταχώρησή σου σε αυτά κοστίζει και πρέπει να ξέρεις ότι θα χαλάσεις λεφτά απ' τη τσέπη σου. Κάνε μια επίσκεψη σ' αυτά τα 2 που σου είπα να δεις τιμές, ειδάλλως στείλε ερώτημα με mail.

 

Κατά τη ταπεινή μου άποψη καλό είναι να κάνεις ένα site και μέσα από αυτό να ακούγεται ο σταθμός σου και από τη στιγμή που έχεις ένα σεβαστό αριθμό ακροατών (άνω των 60) αυτό σημαίνει ότι θα αρχίσεις να έχεις και έσοδα ώστε να καλύψεις την καταχώρηση στα 2 παραπάνω site.

 

 

σχετικα με το findradio δινω τις πληροφοριες που μου ζηταει: ονομα,επιθετο,url του σταθμου και βαζουν τον σταθμο μου δωρεαν;

 

οσο για το να φτιαξω δικη μου σελιδα και να παιζει απο εκει ο σταθμος, εχω σταθμο στο listen2myradio ξερεις αν γινετε απο το listen2myradio να το βαλω να παιζει σε σελιδα μου;

 

ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικα με το findradio δινω τις πληροφοριες που μου ζηταει: ονομα,επιθετο,url του σταθμου και βαζουν τον σταθμο μου δωρεαν;

ναι, κανονικά.

 

οσο για το να φτιαξω δικη μου σελιδα και να παιζει απο εκει ο σταθμος, εχω σταθμο στο listen2myradio ξερεις αν γινετε απο το listen2myradio να το βαλω να παιζει σε σελιδα μου;

ευχαριστω!!

υπάρχει ένας HTML κώδικας για να παίζει μέσω Windows Media Player. Για δες εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, κανονικά.

 

 

υπάρχει ένας HTML κώδικας για να παίζει μέσω Windows Media Player. Για δες εδώ.

 

 

ευχαριστω παρα πολυ για τα παραπανω..

εχω και ενα τελευταιο ερωτημα να μου πεις αν μπορεις και ξερεις καποιο προγραμμα η αν υπαρχει σελιδα που μπορω να φτιαξω δικη μου σελιδα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά από πρόγραμμα είχα προσπαθήσει κι εγώ αλλά το άφησα γιατί χάθηκα σε κάποια φάση. Υπάρχει το Microsoft Frontpage αλλά έχει βγάλει κι ένα που το αντικατέστησε, το Expression. Αν δε τα καταφέρεις μ' αυτά τότε υπάρχει η εύκολη λύση του blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά από πρόγραμμα είχα προσπαθήσει κι εγώ αλλά το άφησα γιατί χάθηκα σε κάποια φάση. Υπάρχει το Microsoft Frontpage αλλά έχει βγάλει κι ένα που το αντικατέστησε, το Expression. Αν δε τα καταφέρεις μ' αυτά τότε υπάρχει η εύκολη λύση του blogspot.com

 

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εχω σταθμο στο listen2myradio

 

έκανα την ίδια ερώτηση και σε ένα ακόμα παιδί...Έχεις ακούσει εκπομπή σου στο l2mr?

Έχω κι εγώ σταθμό και ενώ με δείχνει ον και ότι με ακούνε άτομα εγώ δε μπορώ να ακούσω ούτε ένα δικό μου άτομο που έβαλα για τεστ...Αν μπορείς να βοηθήσεις θα σου είμαι υπόχρεη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...