Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με τα διπλά λεωφορεία...


mkpk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ρωτήσει όσους ξέρω σχεδόν.. Πως λέγονται τα διπλά λεωφορεία και όλοι τα αναφέρουν ως «φυσαρμονικα».

Οκ και εγώ έτσι τα έλεγα αλλά μια μέρα που το φιλοσοφισα λέω τι σχέση έχουν μετάξυ τους;;; Καμία...

 

Και γιατί δεν τα λέμε ακορντεόν;; Αφού μοιάζουν με ακορντεόν στις διπλωσεις της ενωσης!!

 

Ξέρετε εσείς πως βγήκε η συγκεκριμένη παρομοιωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρθρωτά λεοφωρεία (articulated buses) λέγονται. Και τη μεσαία άρθρωση τη λένε "φυσούνα". Την έκφραση "φυσαρμόνικα" μόνο από θειαδομπαρμπάδες την έχω ακούσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Αρθρωτά λεοφωρεία (articulated buses) λέγονται. Και τη μεσαία άρθρωση τη λένε "φυσούνα". Την έκφραση "φυσαρμόνικα" μόνο από θειαδομπαρμπάδες την έχω ακούσει.

 

Kαι που να ακουσεις πως το 608 ονομαζεται σκουληκι! ΛΟΛ το ακουω στην σταση καθε φορα και γελαω μονος μου.

 

Πρωτη επαφη:

Θειτσα Με Μαλλι Κομμωτηριου: Εχει περασει το σκουληκι παιδι μου?

Stormrain: Σκουληκι? (απο μεσα του: Wtf, why me?)

ΘΜΜΚ: Το σκουληκι αγορι μου, το 608 (σκεπτομενη πιθανων πως ο κοσμος ειναι τοσο βλακας που δεν τα πιανει με την πρωτη)

 

Και πολλοι πολλοι αλλοι κυριως στην σταση στο REX LOL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το φυσαρμόνικα το έχω ακούσει = πει και εγώ...και πάμε σε μια άλλη παρόμοια κατάσταση....αυτες τις πόρτες τις σπαστές όλοι φυσαρμόνικες δεν τις λέμε???άρα και αυτές ακορντεόν θα πρεπει να τις αποκαλούμε???πάς στα Praktiker λ.χ. και λές θέλω μια πόρτα "ακορντεόν"....???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...