Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με ethernet


dimitrisak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια τι ταλαιπωρειστε τσαμπα? 3- 5 ευρω κανει μια απλη ethernet καρτουλα.Εγω,ουτε λεπτο δεν θα το σκεφτομουν.Αν κατι δεν λυνεται ευκολα και ειναι φτηνο...βουρ στο κανουργιο.Η ζωη ειναι μικρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

φιλε εγω το τροφοδοτικο μου το εχω πανω σε λαστιχα http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/CoolerMaster-Silent-Pro-M850-RS-850-AMBA-J3-850W-Modular-PSU.htm--->αυτο ειναι θα καταλαβεις τι εννοω λαστιχα....αλλα δεν νομιζω για την γειωση γιατι αν ηταν ετσι δεν θα δουλευαν και αλλα πραματα πανω στην μητρικη...τωρα μονο το ethernet λιγο δυσκολο....μεσα στην βδομαδα κοβω για format οτι γινει θα σου πω....φιλε benign θελω πρωτα να δω τι μπορω να κανω....ετσι και αλλιως μου αρεσει να ασχολουμε με αυτα..:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και 'μενα λιγο δυσκολο μου φαινεται για γειωση.Αλλα λεω μηπως,γιατι και στους δυο το προβλημα εμπλεκει και τροφοδοτικο.Τεσπα εγω τη μητρικη τη δουλευα 1,5 χρονο χωρις κανενα απολυτος προβλημα.Τι μπορει να εγινε,δεν ξερω.Απλα επειδη θα την πουλησω,γι'αυτο προσπαθω να δω τι φταιει.Μαλλον θα εφαρμοσω την λυση του benign.Α οσο για το λαστιχο που λες,ειναι για κραδασμο.Και εγω ετσι το εχω,αλλα γειωνεται απο τις βιδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα εγω το εχω βιδωμενο αλλα τα ιδια σκ@τ@....και εμενα 1,5 χρονο μια χαρα ειναι τωρα τιποτα....θα δω θα δω και μετα το format θα ψαξω να δω τι μπορω να κανω....και θα σε ενημερωσω....αλλιως και εγω την λυση των 3ων ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην ασχολείσται με το τροφοδοτικά δεν έχει καμμία σχέση με το πρόβλημά σας,αφού θέλετε να την ψάξετε άς πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.dimitrisak όπως γνωρίζεις η P5K επίσημα δεν αναγνωρίζει τα windows 7 μετά από πόσο καιρό που τα έβαλες εμφανίστηκε το πρόβλημα , υπάρχουν και άλλα προβλήματα;

LouCi4er δεν διευκρίνισες αν έχεις την P5K ή κάποιο άλλο μοντέλο της asus,τι λειτουργικό έχεις ;

Eπίσης πρώτα να πάρετε την κάρτα δικτύου και μετά να ψαχτείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον φιλε pano...ναι το ξερω πως δεν το αναγνωριζει αλλα τα εχω χωρις κανενα προβλημα απο τι στιγμη που βγηκαν μεχρι να χαλασει το ethernet...δεν υπαρχουν αλλα προβληματα ισα ισα που βλεπω το pc να πεταει σε σχεση με τα xp....κοιτα εχω σκευτει οταν κανω format να βαλω xp και να ψαχτω,να δουλευω με κατι που να ειναι συμβατο....και αν δουλεψει με τα 7.....τι λες?καρτα δικτυου παω και παιρνω και αυριο...δεν εχω προβλημα...μαζι με τον δισκο τον εξωτερικο θα παρω και μια καρτα δικτυου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε και αυτό που λέει ο τελευταίος http://vip.asus.com/forum/view.aspx?id=20091201152812468&board_id=1&model=P5K&page=1&SLanguage=en-us.Κάρτα δικτύου σου λέω να πάρεις για να μπορείς να ψάχνεις στο web και να δοκιμάζεις ότι βρίσκεις αμέσως το format άστο ως έσχατη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I remembered that when I first used Win7 all was OK, so I went into Device Manager > Network adapters > (double clicked) Atheros L1 Gigabit Ethernet 10/100/1000Base-T Controller and in the pop up window selected the Driver tab. I un-installed the driver which also removes the device from the system (and I think deletes the driver in use). Then I rebooted the system.

αυτο δεν λες να κανω??κοιτα εγω να το κανω αλλα το Atheros L1 Gigabit Ethernet 10/100/1000Base-T Controller δεν το εχει πουθενα....λες και δεν υπαρχει καθολου τιποτα τετοιο στο συστημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ειπα και στην αρχη οταν πειραξα το bios η καρτα δουλεψε....σβηνω το pc και το ξαναναβω μετα απο ωρα και δεν δουλευει.Μπαινω bios και τιποτα απο κει και περα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο bios αυτήν τη στιγμή ποιές είναι οι ρυθμίσεις για την lan αν μπορείς να δεις.

 

Υ.Γ σε μένα είναι Onboard PCIE Gbe LAN (enabled) και LAN Option ROM (disabled).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ρε παιδια εχω την ASUS M3A-H HDMI.Την δουλευα κανονικα 1,5 χρονο με xp και τους τελευταιους 5 μηνες με win7.Προβλημα κανενα.πριν ενα μηνα εκανα αναβαθμιση,μητρικη και τετοια και την asus την εβαλα στην ακρη.10 μερες πριν μου ειπε ενας να του πουλησω τα πραγματα.Παιρνω και εγω μητρικη,επεξεργαστη κτλ,τα βαζω σε ενα κουτι,βαζω win και βλεπω οτι δεν εχω internet με τιποτα.Δεν δουλευει η ethernet με τιποτα.Για πειτε τι καταλαβατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dimitrisak και LouCi4er δυστυχώς μέχρι εδώ φτάνουν οι γνώσεις μου μακάρι να μπορούσα να σας βοηθήσω περισσότερο.

Πάντως είμαι πεπεισμένος ότι δεν είναι πρόβλημα hardware.

 

Υ.Γ αν βρείτε την λύση πείτε την.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...