Προς το περιεχόμενο

Λάμπες χαμηλής κατανάλωσης


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικα ποιες λαμπες αποδισουν πιο καλο φωτισμο για δωματιο μαθητη που θελει ασπρο δυνατο φως παιδια ??? Η κορη μου στα ...δυσκολα παει στην κουζινα με λαμπα φθορισμου για να δει κατι παρολο που στο δωματιο της εχει λαμπα οικονομιας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 125
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όταν λες ηλεκτρονικές τι εννοείς; Τις διπλωμένες φθορίου που καίγονται με το παραμικρό και έχουν και υδράργυρο μέσα;

 

Πάντως από τα γραφόμενά σου μάλλον δεν έχεις δει τις σημερινές LED που άνετα αντικαθιστούν τις κοινές πυράκτωσης.

Και οι τιμές δεν είναι καθόλου ακριβές, όσο για την κατανάλωση να σου πω από 1ο χέρι.

Σε ένα γραφείο έχουμε ψευδοροφή με 100 περίπου spot σε ένα χώρο μόνο. Στην αρχή είχαμε κλασικά αλογόνου 35W. Δηλαδή, 3500 watt.

Τις αλλάξαμε με LED 4W χωρίς καμία μείωση στην αίσθηση του φωτισμού, μάλιστα μερικοί δεν το κατάλαβαν ότι έγινε η αλλαγή. Και έτσι πέσαμε στα 400W. Η κάθε λάμπα στοίχισε περί τα 2.5 ευρώ (από Korea)

 

Βέβαια αν αγοράζαμε αντίστοιχες της osram δεν θα ξεχρεώναμε ούτε σε 10 χρόνια.

 

Ενδιαφέρον ανάγνωση αποτελεί αυτή η ιστοσελίδα (στα αγγλικά) για τα LED και πως να διαλέξετε το σωστό.

http://eternaleds.com/

 

Μπορεις να βαλεις λινκ απο την λαμπα που πηρες;

Δεν φοβσσαι κανενα βραχυκυκλωμα στα ηλεκτρονικα 100 λαμπων led αγνωστης προελευσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ποιες λαμπες αποδισουν πιο καλο φωτισμο για δωματιο μαθητη που θελει ασπρο δυνατο φως παιδια ??? Η κορη μου στα ...δυσκολα παει στην κουζινα με λαμπα φθορισμου για να δει κατι παρολο που στο δωματιο της εχει λαμπα οικονομιας..

 

Πάρε καλές, ποιοτικές λάμπες οικονομίας (π.χ. της Philips, OSRAM, κλπ) με ουδέτερο χρώμα (όχι warm white = κίτρινο, ούτε cool white = άσπρο προς μπλε) και μεγάλη δύναμη (π.χ. πάνω από 1500 lumens) και είσαι οκ.

 

Μακριά από λευκές λάμπες για οποιαδήποτε χρήση, κουράζουν πάρα πολύ τα μάτια.

 

Καλύτερα οι άχρωμες, στο χρώμα που έχει το φυσικό φως δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να βάλει κάποιος LED?

Βασικά είναι τόσο άχρηστη τεχνολογία για φωτισμό που δεν πρέπει να ασχολησε καν.

 

Μόνο για ειδικό φωτισμό διακόσμησης κάνουν.

 

Σε μερικα χρονια οι LED θα εχουν αντικαταστησει πληρως την ανακαλυψη του edison και θα τις υοθετησουμε ολοι.Ηδη στα αυτοκινητα χρησιμοποιουνται κατα κορον, απλα χρειαζονται εξελιξη ακομα. Θυμησου τα λογια μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μερικα χρονια οι LED θα εχουν αντικαταστησει πληρως την ανακαλυψη του edison και θα τις υοθετησουμε ολοι.Ηδη στα αυτοκινητα χρησιμοποιουνται κατα κορον, απλα χρειαζονται εξελιξη ακομα. Θυμησου τα λογια μου....

Δεν αμφιβαλω καθολου, εγω για σημερα μιλαω ομως τι γινεται,

και σημερα τα LED δεν κανουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα απέκτησα κι εγώ μια (τραυματική, για το πορτοφόλι μου) εμπειρία με λαμπτήρες LED. :(

 

Αγόρασα μία λάμπα της OSRAM, των 0.5W (που κατά τα γραφόμενα θα αντιστοιχούσε σε 25W πυρακτώσεως). Με ζέσταινε πολύ η 25W πυρακτώσεως που είχα στο πορτατίφ μου στο κομοδίνο, οπότε λέω τι σου είναι 8€.

 

Τη βάζω όλο χαρά (:mrgreen:) στο πορτατίφ, ανάβω και να σου... το φως που βγάζει δε φτάνει ούτε για να δεις που είναι ο διακόπτης του πορτατίφ! Με την παλιά 25W πυρακτώσεως διάβαζα και βιβλία, με αυτή που υποτίθεται θα ήταν πάνω-κάτω τα ίδια, δε βλέπω τη μύτη μου. Πραγματικά σκοτάδι, όχι απλά «λίγο φως».

 

Όμορφα πράγματα. Εκτός από τα 8€ που πήγαν χαμένα, πλέον δεν έχω και πορτατίφ.

 

Η πραγματική αντιστοιχία πόση είναι ξέρει κανείς; Διότι το 0.5W = 25W δεν ισχύει ούτε στα πιο τρελά όνειρά της (της λάμπας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα... δεν υποτίθεται όμως ότι είναι πιο αποδοτικές από τις κλασσικές «λάμπες οικονομίας»; Με τα λεγόμενά σου θέλω λάμπα LED 6-8 Watts στην καλύτερη για το ίδιο αποτέλεσμα... μια λάμπα οικονομίας όμως σε αυτό το wattage βγάζει πολύ περισσότερο φως από μία 25W πυρακτώσεως.

 

Μωρέ θα ξαναβάλω την πυρακτώσεως που είχα, να ησυχάσω. :mrgreen:

 

Μόνο καλό από τις σημερινές λαμπτηρο-αγορές, η Philips Master PL-Electronic των 2200+ lumens που πήρα για το σαλόνι. Επική λάμπα! :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά προτείνεται προτείνεται γενικά και αόριστα. Κανένα προϊόν συγκεκριμένο με Link. Μια γενική και αόριστη συζήτηση κάνετε, κάποιος που ξέρει τα βασικά και δεν ξέρει μαγαζιά δεν μπορεί να σας παρακολουθήσει. Sorry κιόλας αλλα προσπαθώ να καταλάβω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα απέκτησα κι εγώ μια (τραυματική, για το πορτοφόλι μου) εμπειρία με λαμπτήρες LED. :(

 

Αγόρασα μία λάμπα της OSRAM, των 0.5W (που κατά τα γραφόμενα θα αντιστοιχούσε σε 25W πυρακτώσεως). Με ζέσταινε πολύ η 25W πυρακτώσεως που είχα στο πορτατίφ μου στο κομοδίνο, οπότε λέω τι σου είναι 8€.

 

Τη βάζω όλο χαρά (:mrgreen:) στο πορτατίφ, ανάβω και να σου... το φως που βγάζει δε φτάνει ούτε για να δεις που είναι ο διακόπτης του πορτατίφ! Με την παλιά 25W πυρακτώσεως διάβαζα και βιβλία, με αυτή που υποτίθεται θα ήταν πάνω-κάτω τα ίδια, δε βλέπω τη μύτη μου. Πραγματικά σκοτάδι, όχι απλά «λίγο φως».

 

Όμορφα πράγματα. Εκτός από τα 8€ που πήγαν χαμένα, πλέον δεν έχω και πορτατίφ.

 

Η πραγματική αντιστοιχία πόση είναι ξέρει κανείς; Διότι το 0.5W = 25W δεν ισχύει ούτε στα πιο τρελά όνειρά της (της λάμπας).

μηπως ειχε διαφορετικη κατευθυνση το φως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς καμία κατεύθυνση δεν βγάζει σοβαρό φως. Από όπου και να το κοιτάξεις (πλάγια, πάνω) είναι ελάχιστο. Πάντως ανακάλυψα ότι όντως μούφες έγραφε το κουτί. Η αντιστοιχία στις περισσότερες μάρκες είναι 1W LED για ~10W πυρακτώσεως. Πρακτικά, για τη χρήση που το θέλω εγώ θα έπρεπε να πάρω λαμπτήρα 2-3W.

 

Τώρα τι λέτε; Να σκάσω κι άλλα λεφτά για LED (σωστής ισχύος αυτή τη φορά) ή να τα παρατήσω και να μείνω στον πυρακτώσεως; :rolleyes:

 

Οι compact φθορισμού αποκλείονται διότι δεν παίρνουν dimmer και το φωτιστικό μου δουλεύει με τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι απλές led επίσης δεν κάνουν για dimmer. Υπάρχουν dimable, όπως υπάρχουν και φθορισμού dimable (megaman). Και οι δύο τύποι με τέτοιο κόστος, που μάλλον σε συμφέρει ν' αλλάξεις φωτιστικό...

Εκτός απ' τις λάμπες πυρακτώσεως μπορείς να χρησιμοποιήσεις και αλογόνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και τρώγομαι πολύ τελευταία με τις λάμπες, έρχομαι να εκφράσω και άλλες ανησυχίες. :devil:

 

Οι φτηνιάρικοι λαμπτήρες LED που υστερούν από τους επώνυμους; Βρίσκω στο eBay λαμπτήρες με 5-10 δολλάρια, τη στιγμή που στα μαγαζιά οι «καλοί» έχουν 10-20 ευρώ. Παράγοντες όπως CRI κλπ δε με ενδιαφέρουν, αυτούς τους θέλω για φωτισμό εξωτερικού χώρου (απλά για να μην υπάρχει σκοτάδι έξω από το σπίτι).

 

Από χρόνο ζωής και ποιότητα κατασκευής πως είναι; Υπάρχει περίπτωση να είναι τόσο ψεύτικοι που να μου τινάξουν στον αέρα όλο το δίκτυο του σπιτιού; :shock:

 

Επίσης, τα SMD-LEDs με τα απλά, κλασσικά «στρογγυλά», σε τι διαφέρουν; Και ποια είναι καλύτερα για φωτισμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες την αγόρασα με έβαλε σε πειρασμό η τιμή της από 5,95€ την είχε 2,75€ την δοκίμασα και είναι ικανοποιητική,το led 1.2w είναι 25w στις κλασικές λάμπες, έχει διάρκεια ζωής 25000 ώρες δεν είναι μάρκας είναι Majestic,αν προλάβω και δεν έχουν εξαφανιστεί θα πάρω για όλα τα πορτατίφ που έχω.

ξέχασα να αναφέρω εξοικονόμηση ενέργειας 90%.

 

 

http://www.action.nl/products/view/id/5002/-p/favoritelistid/12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...