Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με σιδερο!


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το απιονισμένο νερό κατά την γνώμη σου δηλαδή τί είναι?? (μην πεις ότι το απιονισμένο νερό, είναι απιονισμένο νερό..)

 

Επίσης, το ξύδι σε τι εξυπηρετεί όσων αφορά τον καθαρισμό? Επειδή είναι όξινο? Άμα είναι τότε να βάζουμε απλώς οξύ στο σίδερο να μη βρωμάει ξυδίλα μετά.

 

Βασικά δεν έχω καταλάβει γιατί σιδερώνει ο κόσμος τα ρούχα. Εκτός των πουκάμισων τα άλλα ρούχα τεντόνονται από μόνα τους στην απλώστρα, είμαι ο μόνος?

 

 

το ξυδι ειναι ασθενες οξυ, αμα βαλεις δυνατο οξυ θα καταστρεψεις το σιδερο. δευτερον τα ρουχα δεν τεντονονται εκτος αν ειναι κολλαν. :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

το ξυδι ειναι ασθενες οξυ, αμα βαλεις δυνατο οξυ θα καταστρεψεις το σιδερο. δευτερον τα ρουχα δεν τεντονονται εκτος αν ειναι κολλαν. :mad:

Δεν είπα ποτέ για δυνατό οξύ. Ούτως ή άλλως τα οξέα αραιώνονται εύκολα. Τα ρούχα μου εγώ πάντως ασιδέρωτα τα φοράω και είναι μια χαρά(και σίγουρα δεν φοράω κολλάν..)

 

mad, why mad? :-(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ποτέ για δυνατό οξύ. Ούτως ή άλλως τα οξέα αραιώνονται εύκολα. Τα ρούχα μου εγώ πάντως ασιδέρωτα τα φοράω και είναι μια χαρά(και σίγουρα δεν φοράω κολλάν..)

 

mad, why mad? :-(

 

 

mad γτ σιχενομαι τα ασιδερωτα ρουχα. :cry: και στο σουπερμαρκετ δεν βρισκεις καλης ποιοτητας αραιωμενα οξεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σουπερμάρκετ υπάρχει υδροχλωρικό 10-15%, πάμφθηνο, που κάποιος μπορεί να το αραιώσει κιάλο, όσο θέλει. Όταν λες για ποιότητα τι εννοείς ? Τί έχει? Το ξύδι είναι καλής ποιότητας δηλαδή, σαν οξύ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το δικο μου το καθαριζω με ξυδι λευκο, οπως σου περιγραψανε παραπανω και βλεπω διαφορά.

Ειναι βεβαια μανουρα αλλα το συντηρεις. Επισης προτιμω τις αντικολλητικες κεραμικες πλακες αλλα αυτο ειναι μαλλον προσωπικο. Το μεγαλο tip ειναι να αδειαζεις παντα το νερο απο το σιδερο οταν τελειωνεις. Απο εκει καταστρεφεται κυριως το σιδερο και δημιουργουνται τοσα αλατα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σουπερμάρκετ υπάρχει υδροχλωρικό 10-15%, πάμφθηνο, που κάποιος μπορεί να το αραιώσει κιάλο, όσο θέλει. Όταν λες για ποιότητα τι εννοείς ? Τί έχει? Το ξύδι είναι καλής ποιότητας δηλαδή, σαν οξύ?

 

το λευκό ξύδι είναι καθαρό δεν έχει πολλές impurities μέσα, προφανώς δεν μιλάμε για εργαστηριακή καθαρότητα. το υδροχλωρικό οξύ που λες προορίζεται για να το ρίχνεις στην τουαλέτα, είναι το χειρότερης ποιότητας οξύ που θα βρείς στην αγορά. για να μην αναφέρω το γεγονός ότι είναι πολύ πιο επικίνδυνο για κάποιον που δεν ξέρει από οξέα. με το ξύδι ότι και να κανεις δεν θα κάψεις τα χερια σου.

 

ps το υδροχλωρικό οξύ βρωμάει χειρότερα από το ξύδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λευκό ξύδι είναι καθαρό από τί? Εμείς να έχει οξύ θέλουμε. Το ξύδι εκτός από οξύ και νερό έχει 1002 άλλα πράματα μέσα, αυτά που το καθιστούν ξύδι.

Το HCL του εμπορίου δεν είναι καλό, να το δεχτώ αυτό αλλά δεν είπες τελικά τί έχει και είναι χειρότερης ποιότητας.

Τί έχει που το κάνει κακής ποιότητας και τί προκαλεί, δεν δουλεύει?

Η επικινδυνότητα δεν είναι τόσο μεγάλη, είναι αρκετά αραιό, αν δεν πάει στα μάτια και δεν το πιεις δεν θα έλεγα ότι υπάρχει πρόβλημα(να μην λουστείς κιόλας εννοήται..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λευκό ξύδι είναι καθαρό από τί? Εμείς να έχει οξύ θέλουμε. Το ξύδι εκτός από οξύ και νερό έχει 1002 άλλα πράματα μέσα, αυτά που το καθιστούν ξύδι.

Το HCL του εμπορίου δεν είναι καλό, να το δεχτώ αυτό αλλά δεν είπες τελικά τί έχει και είναι χειρότερης ποιότητας.

Τί έχει που το κάνει κακής ποιότητας και τί προκαλεί, δεν δουλεύει?

Η επικινδυνότητα δεν είναι τόσο μεγάλη, είναι αρκετά αραιό, αν δεν πάει στα μάτια και δεν το πιεις δεν θα έλεγα ότι υπάρχει πρόβλημα(να μην λουστείς κιόλας εννοήται..)

 

HCl πρωτον εχει διαφορα. το κακης ποιοτητας οξυ θα εχει και αλλα αλατα μεσα και βρωμιες. και υπαρχει προβλημα αμα πεσει στο δερμα σου η το μυρισεις, απο την αλλη αν ειναι πολυ αραιο δεν θα δουλεψει, ασε που για να το αραιωσεις πρεπει να ξερεις πως να το κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, θα προσπαθήσω να μην ασχοληθώ άλλο με αυτό το thread γιατί αν και δεν διαφωνούμε αισθητά κάπου, δεν βγένουμε και πουθενά

 

το πως καταλήξαμε ότι το ξύδι έχει ακριβώς την κατάλληλη συγκέντρωση και δεν έχει και βρωμιές το παραβλέπω

 

cthulhucarbide

αμφισβητείς την evabb ; :mad:

 

.

άνετα... :devil:

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, θα προσπαθήσω να μην ασχοληθώ άλλο με αυτό το thread γιατί αν και δεν διαφωνούμε αισθητά κάπου, δεν βγένουμε και πουθενά

 

το πως καταλήξαμε ότι το ξύδι έχει ακριβώς την κατάλληλη συγκέντρωση και δεν έχει και βρωμιές το παραβλέπω

 

 

ενταξει βαλει HCl για την τουαλετα μεσα στο σιδερο σου. αμα το ξεκανεις κακο του κεφαλιου σου. παιζει βεβαια να του ανοιξεις και κατι τρυπες μουρλια θα φευγει ο ατμος πολυ ωραια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...