Προς το περιεχόμενο

Αλλαγές προϊόντων σε καταστήματα jumbo


vision

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα δώρο μωρού από τα γνωστά μαγαζιά κινέζικων προϊόντων "Jumbo", και πήγα να το αλλάξω σήμερα στο Avenue (μαζί με το μωρό) και μου λένε δε γίνεται, αλλάζουμε μόνο όσα είναι ελλατωματικά, τα υπόλοιπα (αυτά που για κάποιο λόγο δεν τα θέλουμε) αλλάζονται μόνο Τρίτη έως Παρασκευή κτλ κτλ.

 

Είναι δυνατόν να ταλαιπωρούν τον κόσμο έτσι;

Ας μου πει κάποιος που γνωρίζει αν υπάρχει νόμος που να το λέει αυτό (αλλαγές δεν γίνονται το Σάββατο) ή απλά τα καταστήματα κάνουν οτι γουστάρουν...

 

Όση φασαρία κι αν τους έκανα, δεν το άλλαζαν με τίποτα. Ελάτε λέει από Τρίτη. Τους λέω, πως αλλάζετε ελλατωματικά και τα άλλα δεν τα αλλάζετε;

Τους λέω "ρε χαϊβάνια" για να με εξυπηρετήσετε γιατί είμαι και με το μωρό, αλλάξτε το σήμερα και γράψτε στην απόδειξη οτι το αλλάξατε την επόμενη εβδομάδα.

Επέμεναν οτι δε γίνεται, είναι η πολιτική της εταιρίας. Πολιτική, my ass.

Τόση ώρα που τσακωνόμασταν θα είχα ψωνίσει το μισό μαγαζί, αλλά τόσο χαϊβάνια είναι.

Λοιπόν ας μου πει κάποιος, τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις (αν υπάρχει νόμος), γιατί αν πήγαινε κανένας ξάδερφος όσων δουλεύουν εκεί θα του το άλλαζαν επιτόπου.

 

Και μια γενικότερη τοποθέτηση:

Δεν είναι δυνατόν να μπαίνουμε ούτε στα site των εταιριών για πληροφορίες, ούτε να ψάχνουμε τηλέφωνα τους, ούτε να έχουμε ανοιχτά ραδιόφωνα για να ακούμε την πολιτική του "jumbo" σε θέματα αλλαγών (αυτό το τελευταίο το άκουσα από ένα ανευθυνουπεύθυνο κοριτσάκι που μου συστήθηκε ως υπεύθυνη, όταν όμως δυσκόλεψαν τα πράγματα παρουσιάστηκαν άλλοι 2-3 υπεύθυνοι!).

Προφανώς η μόρφωση όλων αυτών (αν έχουν γιατί μπορεί να ήταν και βύσματα) τους επέτρεψε να είναι (ή να νομίζουν οτι είναι) υπεύθυνοι καταστημάτων. Τουλάχιστον θα μπορούσαν να εξυπηρετούν τον κόσμο καλύτερα έστω κι αν η ΠΟΛΙΤΙΚΗ της εταιρίας είναι να μην εξυπηρετεί τον κόσμο παρά μόνο να κάνει εισπράξεις. Την επόμενη φορά που θα πάω, θα τους κάνω δώρο την πάνα γεμάτη γιατί εκείνη την ώρα δυστυχώς ήταν καθαρή.

 

Λοιπόν ας μου πει κάποιος που γνωρίζει αν υπάρχει σχετικός νόμος που να απαγορεύει αλλαγές Σάββατο, γιατί αν δεν υπάρχει θα τους πάρει ο διάολος και θα προχωρήσει περαιτέρω το θέμα.

 

Να λέω κι εγώ όταν παίρνω κάτι από ένα κατάστημα και μου ζητάνε να πληρώσω, οτι η ΠΟΛΙΤΙΚΗ μου είναι να πληρώνω στις 31 κάθε μήνα, οπότε ελάτε να τα πάρετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
Έχω ένα δώρο μωρού από τα γνωστά μαγαζιά κινέζικων προϊόντων "Jumbo", και πήγα να το αλλάξω σήμερα στο Avenue (μαζί με το μωρό) και μου λένε δε γίνεται, αλλάζουμε μόνο όσα είναι ελλατωματικά, τα υπόλοιπα (αυτά που για κάποιο λόγο δεν τα θέλουμε) αλλάζονται μόνο Τρίτη έως Παρασκευή κτλ κτλ.

 

Είναι δυνατόν να ταλαιπωρούν τον κόσμο έτσι;

Ας μου πει κάποιος που γνωρίζει αν υπάρχει νόμος που να το λέει αυτό (αλλαγές δεν γίνονται το Σάββατο) ή απλά τα καταστήματα κάνουν οτι γουστάρουν...

 

Όση φασαρία κι αν τους έκανα, δεν το άλλαζαν με τίποτα. Ελάτε λέει από Τρίτη. Τους λέω, πως αλλάζετε ελλατωματικά και τα άλλα δεν τα αλλάζετε;

Τους λέω "ρε χαϊβάνια" για να με εξυπηρετήσετε γιατί είμαι και με το μωρό, αλλάξτε το σήμερα και γράψτε στην απόδειξη οτι το αλλάξατε την επόμενη εβδομάδα.

Επέμεναν οτι δε γίνεται, είναι η πολιτική της εταιρίας. Πολιτική, my ass.

Τόση ώρα που τσακωνόμασταν θα είχα ψωνίσει το μισό μαγαζί, αλλά τόσο χαϊβάνια είναι.

Λοιπόν ας μου πει κάποιος, τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις (αν υπάρχει νόμος), γιατί αν πήγαινε κανένας ξάδερφος όσων δουλεύουν εκεί θα του το άλλαζαν επιτόπου.

 

Και μια γενικότερη τοποθέτηση:

Δεν είναι δυνατόν να μπαίνουμε ούτε στα site των εταιριών για πληροφορίες, ούτε να ψάχνουμε τηλέφωνα τους, ούτε να έχουμε ανοιχτά ραδιόφωνα για να ακούμε την πολιτική του "jumbo" σε θέματα αλλαγών (αυτό το τελευταίο το άκουσα από ένα ανευθυνουπεύθυνο κοριτσάκι που μου συστήθηκε ως υπεύθυνη, όταν όμως δυσκόλεψαν τα πράγματα παρουσιάστηκαν άλλοι 2-3 υπεύθυνοι!).

Προφανώς η μόρφωση όλων αυτών (αν έχουν γιατί μπορεί να ήταν και βύσματα) τους επέτρεψε να είναι (ή να νομίζουν οτι είναι) υπεύθυνοι καταστημάτων. Τουλάχιστον θα μπορούσαν να εξυπηρετούν τον κόσμο καλύτερα έστω κι αν η ΠΟΛΙΤΙΚΗ της εταιρίας είναι να μην εξυπηρετεί τον κόσμο παρά μόνο να κάνει εισπράξεις. Την επόμενη φορά που θα πάω, θα τους κάνω δώρο την πάνα γεμάτη γιατί εκείνη την ώρα δυστυχώς ήταν καθαρή.

 

Λοιπόν ας μου πει κάποιος που γνωρίζει αν υπάρχει σχετικός νόμος που να απαγορεύει αλλαγές Σάββατο, γιατί αν δεν υπάρχει θα τους πάρει ο διάολος και θα προχωρήσει περαιτέρω το θέμα.

 

Να λέω κι εγώ όταν παίρνω κάτι από ένα κατάστημα και μου ζητάνε να πληρώσω, οτι η ΠΟΛΙΤΙΚΗ μου είναι να πληρώνω στις 31 κάθε μήνα, οπότε ελάτε να τα πάρετε.

 

Δεν νομιζω να υπαρχει νομος που να οριζει πως αλλαγες ΔΕΝ γινονται Σαββατο. Αλλα απο την αλλη δεν νομιζω να απαγορευται να ΜΗΝ γινονται Σαββατο οι αλλαγες.

 

Κοιτα την καρτα αλλαγης και δες αν το γραφει.

 

Αυτο παντως με την πολιτικη να γινονται (ή να μην γινονται) οι αλλαγες συγκεκριμενες ημερες ισχυει σε πολλα καταστηματα. Ο λογος (με βαση το πως το βλεπω εγω παντα) ειναι για να μην συνωστιζονται τις ημερες αιχμης οι πελατες που θελουν να αλλαξουν κατι και υπαρχει γενικη ταλαιπωρια και σε αυτους που θελουν να αγορασουν.

 

Αυτο που τους ειπες να βαλουν ημερομηνια της επομενης εβδομαδας φυσικα δεν γινεται διοτι για να αλλαχθει κατι καταγραφεται ο παλιος κωδικος (το αντικειμενο που επιστρεφεις) ως επιστροφη και ο νεος κωδικος ως παραλαβη απο τον πελατη(αυτο που παιρνεις).

Αυτο λοιπον γινεται συνηθως μεσω υπολογιστων (αλλα και χειρογραφα να γινοταν δεν αλλαζει κατι) οποτε οι ημερομηνιες ειναι φανερες.

 

Τωρα αν νομικα ισχυει κατι διαφορετικο δεν το γνωριζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα δώρο μωρού από τα γνωστά μαγαζιά κινέζικων προϊόντων "Jumbo", και πήγα να το αλλάξω σήμερα στο Avenue (μαζί με το μωρό) και μου λένε δε γίνεται, αλλάζουμε μόνο όσα είναι ελλατωματικά, τα υπόλοιπα (αυτά που για κάποιο λόγο δεν τα θέλουμε) αλλάζονται μόνο Τρίτη έως Παρασκευή κτλ κτλ.

 

Είναι δυνατόν να ταλαιπωρούν τον κόσμο έτσι;

Ας μου πει κάποιος που γνωρίζει αν υπάρχει νόμος που να το λέει αυτό (αλλαγές δεν γίνονται το Σάββατο) ή απλά τα καταστήματα κάνουν οτι γουστάρουν...

 

Όση φασαρία κι αν τους έκανα, δεν το άλλαζαν με τίποτα. Ελάτε λέει από Τρίτη. Τους λέω, πως αλλάζετε ελλατωματικά και τα άλλα δεν τα αλλάζετε;

Τους λέω "ρε χαϊβάνια" για να με εξυπηρετήσετε γιατί είμαι και με το μωρό, αλλάξτε το σήμερα και γράψτε στην απόδειξη οτι το αλλάξατε την επόμενη εβδομάδα.

Επέμεναν οτι δε γίνεται, είναι η πολιτική της εταιρίας. Πολιτική, my ass.

Τόση ώρα που τσακωνόμασταν θα είχα ψωνίσει το μισό μαγαζί, αλλά τόσο χαϊβάνια είναι.

Λοιπόν ας μου πει κάποιος, τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις (αν υπάρχει νόμος), γιατί αν πήγαινε κανένας ξάδερφος όσων δουλεύουν εκεί θα του το άλλαζαν επιτόπου.

 

Και μια γενικότερη τοποθέτηση:

Δεν είναι δυνατόν να μπαίνουμε ούτε στα site των εταιριών για πληροφορίες, ούτε να ψάχνουμε τηλέφωνα τους, ούτε να έχουμε ανοιχτά ραδιόφωνα για να ακούμε την πολιτική του "jumbo" σε θέματα αλλαγών (αυτό το τελευταίο το άκουσα από ένα ανευθυνουπεύθυνο κοριτσάκι που μου συστήθηκε ως υπεύθυνη, όταν όμως δυσκόλεψαν τα πράγματα παρουσιάστηκαν άλλοι 2-3 υπεύθυνοι!).

Προφανώς η μόρφωση όλων αυτών (αν έχουν γιατί μπορεί να ήταν και βύσματα) τους επέτρεψε να είναι (ή να νομίζουν οτι είναι) υπεύθυνοι καταστημάτων. Τουλάχιστον θα μπορούσαν να εξυπηρετούν τον κόσμο καλύτερα έστω κι αν η ΠΟΛΙΤΙΚΗ της εταιρίας είναι να μην εξυπηρετεί τον κόσμο παρά μόνο να κάνει εισπράξεις. Την επόμενη φορά που θα πάω, θα τους κάνω δώρο την πάνα γεμάτη γιατί εκείνη την ώρα δυστυχώς ήταν καθαρή.

 

Λοιπόν ας μου πει κάποιος που γνωρίζει αν υπάρχει σχετικός νόμος που να απαγορεύει αλλαγές Σάββατο, γιατί αν δεν υπάρχει θα τους πάρει ο διάολος και θα προχωρήσει περαιτέρω το θέμα.

 

Να λέω κι εγώ όταν παίρνω κάτι από ένα κατάστημα και μου ζητάνε να πληρώσω, οτι η ΠΟΛΙΤΙΚΗ μου είναι να πληρώνω στις 31 κάθε μήνα, οπότε ελάτε να τα πάρετε.

 

1ον) Η απόδειξη που έχεις γράφει τους όρους αλλαγής από πίσω.

2ον) Για να σου κάνει αλλαγή βγάζει πίστωση σε μορφή απόδειξης. Για να βγει αυτή θα πρέπει να γίνει ταυτοποίηση από δύο άτομα με τη χρήση δακτυλικών αποτυπωμάτων (αλήθεια η ΑΠΠΔ το γνωρίζει; ) οπότε βγαίνει από τον υπολογιστή η ημερομηννία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Για να βγει αυτή θα πρέπει να γίνει ταυτοποίηση από δύο άτομα με τη χρήση δακτυλικών αποτυπωμάτων (αλήθεια η ΑΠΠΔ το γνωρίζει; ) οπότε βγαίνει από τον υπολογιστή η ημερομηννία.

 

δεν το πιάνω αυτό. Δακτυλικά αποτυπώματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τραβηγμενο αυτο με τα δακτυλικα αποτυπωματα, αλλα δεν εχω λογο να το αμφισβητησω με ολα τα κουλα που γινονται σε τετοιες μεγαλες επιχειρησεις. Παντως εξηγουνται πολλα πραγματα με βαση το παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπήρχε κάρτα αλλαγής γιατί τα jumbo δεν βάζουν κάρτες αλλαγής. Είναι πολιτική τους κι αυτό! Τσιγκουνεύονται ακόμα και κάρτες αλλαγής...

Φυσικά αν το πας πίσω στο αλλάζουν.

 

Που να ξέρουμε όμως οτι είμαστε υποχρεωμένοι από μια εταιρία που πουλάει ΚΙΝΕΖΙΚΑ προϊόντα να πάμε συγκεκριμένες μέρες και ώρες για αλλαγές...

Σιγά μην ασχοληθώ να κάτσω να το σπάσω ή να κάνω τέτοιες αηδίες.

 

Αυτό με τις αλλαγές που πολλά μαγαζιά και καλά δεν κάνουν Σάββατο, το έχω ακούσει κι εγώ, ωστόσο έχω κάνει αρκετές αλλαγές Σάββατο διότι οι υπάλληλοι ήταν άνθρωποι.

Τι θα πει να μη γίνεται συνοστισμός Σάββατο. Αν δε θέλουν να κάνουν αλλαγές να είναι κλειστά Σάββατο.

Εγώ σαν πελάτης γιατί να είναι υποχρεωμένος να πληρώνω την ώρα που το αγοράζω και όχι μετά από 2 μήνες;;;

Αυτό με τους εμπόρους και τα προϊόντα που εμπορεύονται έχει καταντήσει αηδία. Κανείς σχεδόν δεν αναλαμβάνει την ευθύνη. Μόνο να πουλήσουν θέλουν κι ας είναι και σκατά και μετά την αγορά μην τον είδατε.

 

Θα σας πάρει ο διάολος ΟΛΟΥΣ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει αλλαγές 2-3 φορές χωρίς πρόβλημα στη θεσσαλονίκη πάντως. Αυτά που λές για δακτυλικά κτλ δεν τα χω ξανακούσει :P

Είχα ρωτήσει though και μου είπαν οτι όντως αλλαγές έκαναν κάποιες συγκεκριμένες μέρες. Μάλλον δεν μου είχε κάτσει να πάω Δευτέρα ή Σάββατο. ΑΝ ήθελε ο "υπεύθυνος" σίγουρα μπορούσε να σου κάνει κάποια σχετική εξυπηρέτηση. Έπεσες σε περίπτωση. Άραξε και move on. Τζάμπα φαιά ουσία =)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει σε πολλα μαγαζια αυτη η πολιτικη. Και οσο'ναι οταν εχεις ολοκληρη αφισσα που λεει "Δεν γινονται αλλαγες τα Σαββατα" ε, δεν θα φταιω εγω ο πωλητης αν σου πω "Για κοιτα εκει τι γραφει, ελα απο Δευτερα τωρα". :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
δεν υπήρχε κάρτα αλλαγής γιατί τα jumbo δεν βάζουν κάρτες αλλαγής. Είναι πολιτική τους κι αυτό! Τσιγκουνεύονται ακόμα και κάρτες αλλαγής...

Φυσικά αν το πας πίσω στο αλλάζουν.

 

Που να ξέρουμε όμως οτι είμαστε υποχρεωμένοι από μια εταιρία που πουλάει ΚΙΝΕΖΙΚΑ προϊόντα να πάμε συγκεκριμένες μέρες και ώρες για αλλαγές...

Σιγά μην ασχοληθώ να κάτσω να το σπάσω ή να κάνω τέτοιες αηδίες.

 

Αυτό με τις αλλαγές που πολλά μαγαζιά και καλά δεν κάνουν Σάββατο, το έχω ακούσει κι εγώ, ωστόσο έχω κάνει αρκετές αλλαγές Σάββατο διότι οι υπάλληλοι ήταν άνθρωποι.

Τι θα πει να μη γίνεται συνοστισμός Σάββατο. Αν δε θέλουν να κάνουν αλλαγές να είναι κλειστά Σάββατο.

Εγώ σαν πελάτης γιατί να είναι υποχρεωμένος να πληρώνω την ώρα που το αγοράζω και όχι μετά από 2 μήνες;;;

Αυτό με τους εμπόρους και τα προϊόντα που εμπορεύονται έχει καταντήσει αηδία. Κανείς σχεδόν δεν αναλαμβάνει την ευθύνη. Μόνο να πουλήσουν θέλουν κι ας είναι και σκατά και μετά την αγορά μην τον είδατε.

 

Θα σας πάρει ο διάολος ΟΛΟΥΣ...

 

Oσον αφορα αυτο σε bold, υποθετω πως εκανες την αλλαγη σε μικροτερα καταστηματα. Εκει ειναι οντως θεμα πωλητη. Οταν μιλαμε ομως για μεγαλες εταιρειες ο πωλητης πολυ απλα δεν θα παρει κανενα ρισκο (διοτι ειναι ο τελευταιος κακοπληρωμενος τροχος της αμαξης) ασχετως αν θελει να το κανει ή οχι. Διοτι θα ερθει ο προισταμενος και θα του πει ξερωγω "Παπαδοπουλε παιδι μου γιατι αλλαξες το αντικειμενο ενω ξερεις πως δεν αλλαζουμε τα Σαββατα" και ο Παπαδοπουλος θα πει κατι του τυπου "εεεεε δεν ξερω" κ.ο.κ.

 

Δεν υποστηριζω αυτην την πολιτικη (αν και οντως λειτουργει καλα αν το καλοσκεφτεις), απλα σου λεω τι παιζει με βαση την λογικη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...