Προς το περιεχόμενο

Αλλαγές προϊόντων σε καταστήματα jumbo


vision

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν ας μου πει κάποιος που γνωρίζει αν υπάρχει σχετικός νόμος που να απαγορεύει αλλαγές Σάββατο, γιατί αν δεν υπάρχει θα τους πάρει ο διάολος και θα προχωρήσει περαιτέρω το θέμα.

 

 

 

Βασικά δείτε στην γενική γραμματεία καταναλωτή και μετά σταυρώστε τον υπεύθυνο του jumbo ή την κακιά επιχείρηση που δεν μας κάνει όλα τα κέφια. Λες και μας τραβάνε με το ζόρι στα μαγαζιά τους... Μάθατε όλοι να επικαλείστε τους νόμους όταν έχετε ζόρι...

 

"Δικαίωμα επιστροφής του προϊόντος αναγνωρίζεται από το νόμο μόνο σε περίπτωση αγοράς ελαττωματικού προϊόντος. Επομένως, εφόσον το προϊόν δεν είναι ελαττωματικό, εναπόκειται στην πολιτική του καταστήματος. "

 

Αλλαγή προϊόντος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει η εγγυηση 2 χρονων για καποια συσκευη κινεζιά?Η θα κανουν τους Κινεζους?

 

Γιατι εφοσον δεν υπαρχει αντιπροσωπεια της συσκευης στην Ελλαδα τοτε θα πρεπει να χρεωθει το μαγαζι.Δηλαδη η να δωσει αλλη συσκευη ιδια η να την στειλει για επισκευη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Ξεθάβω γιατί με νευρίασαν. Πριν κατι μηνες αρνηθηκαν να μου αλλαξουν κατι ελαττωματικο και τωρα πάλι τα ίδια.

 

Μου έφεραν δωρο κατι παιχνιδια και 2 εχουν προβλημα. Μου λένε στα Τζάμπο θέλουν είτε απόδειξη είτε συσκευασία. Είναι γυφτιά να ζητήσω απόδειξη από αυτούς που τα πήραν και δεν ήξερα να κάνω το σπίτι χωματερή και να κρατάω όλες τις συσκευασίες από τα παιχνίδια μην τυχόν και μου βγει κανένα ελαττωματικό. Ξεκατινιάστηκα και έφυγα μες τα νεύρα.

 

Στην ερώτηση γιατί χρειάζονται την συσκευασία, πήρα διάφορες απαντήσεις:

 

1) Για να δουν ότι αγοράστηκε από εκεί (αν αγοράστηκε από άλλο Τζάμπο δηλαδή?)

2) Για να δουν πότε αγοράστηκε (πως θα το δουν αυτό για το συγκεκριμένο?)

3) Επειδή ο προμηθευτής δεν τα δέχεται πίσω χωρίς συσκευασία (στο χονδρεμπόριο είμαι και πρώτη φορά το ακούω)

4) Επειδή έτσι είναι η πολιτική της εταιρείας (μας τελείωσαν οι δικαιολογίες)

 

Ανυπομονώ για αύριο να πάρω τηλέφωνο γραμματείες καταναλωτή κλπ να δω μπας και γίνεται τίποτα. Επίσης, είναι νόμιμο ρε παιδιά να κόβουν πιστωτικό ισχύος μόνο την ίδια ημέρα και να μην κάνουν επιστροφή χρημάτων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ξεθάβω γιατί με νευρίασαν. Πριν κατι μηνες αρνηθηκαν να μου αλλαξουν κατι ελαττωματικο και τωρα πάλι τα ίδια.

 

Μου έφεραν δωρο κατι παιχνιδια και 2 εχουν προβλημα. Μου λένε στα Τζάμπο θέλουν είτε απόδειξη είτε συσκευασία. Είναι γυφτιά να ζητήσω απόδειξη από αυτούς που τα πήραν και δεν ήξερα να κάνω το σπίτι χωματερή και να κρατάω όλες τις συσκευασίες από τα παιχνίδια μην τυχόν και μου βγει κανένα ελαττωματικό. Ξεκατινιάστηκα και έφυγα μες τα νεύρα.

 

Στην ερώτηση γιατί χρειάζονται την συσκευασία, πήρα διάφορες απαντήσεις:

 

1) Για να δουν ότι αγοράστηκε από εκεί (αν αγοράστηκε από άλλο Τζάμπο δηλαδή?)

2) Για να δουν πότε αγοράστηκε (πως θα το δουν αυτό για το συγκεκριμένο?)

3) Επειδή ο προμηθευτής δεν τα δέχεται πίσω χωρίς συσκευασία (στο χονδρεμπόριο είμαι και πρώτη φορά το ακούω)

4) Επειδή έτσι είναι η πολιτική της εταιρείας (μας τελείωσαν οι δικαιολογίες)

 

Ανυπομονώ για αύριο να πάρω τηλέφωνο γραμματείες καταναλωτή κλπ να δω μπας και γίνεται τίποτα. Επίσης, είναι νόμιμο ρε παιδιά να κόβουν πιστωτικό ισχύος μόνο την ίδια ημέρα και να μην κάνουν επιστροφή χρημάτων?

Το 1) ειναι λογικο. Αν αγοραστηκε απο τα Τζαμπο ή απο αλλο μαγαζι.

2) Θα το δουν με την αποδειξη ή την καρτα αλλαγης. 

3) Αυτο γενικα ισχυει, αλλα μη σε παρω στο λαιμο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Δεν φαίνεται σίγουρα αυτό. Απο την ίδια παρτίδα μπορεί να έχουν πολλά καταστήματα

2) Θα δουν τις πωλήσεις του συγκεκριμένου κωδικού, όχι πότε αγοράστηκε αυτό που έχω εγώ

3) Δεν το έχω δει πουθενά όσα χρόνια είμαι στην χονδρική. Τα ελαττωματικά τα παίρνεις πίσω και μισα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

1) Δεν φαίνεται σίγουρα αυτό. Απο την ίδια παρτίδα μπορεί να έχουν πολλά καταστήματα

2) Θα δουν τις πωλήσεις του συγκεκριμένου κωδικού, όχι πότε αγοράστηκε αυτό που έχω εγώ

3) Δεν το έχω δει πουθενά όσα χρόνια είμαι στην χονδρική. Τα ελαττωματικά τα παίρνεις πίσω και μισα.

Καλα το 1) δεν το ξερεις (ουτε εγω ε). Μπορει να εχουν καταχωρησει τους κωδικους με τον ΧΨ τροπο.

Σχετικα με το 2), με την ιδια λογικη αν σου βαλουν καρτα αλλαγης ειναι παραλογο να εχει ημερομηνια γιατι αν το πας πισω θα δουν την πωληση του συγκεκριμενου κωδικου και οχι ποτε αγοραστηκε το κομματι που εχεις εσυ.

Για το 3) διατηρω τις επιφυλαξεις μου, στη λιανικη το εχω ακουσει παλι αλλα δε δεσμευομαι.

 

Παντως δεν θελω να κανω τον συνηγορο του συγκεκριμενου καταστηματος (μην τρελαθουμε κιολας), απλα λεω πως δε μου φαινονται παραλογα αυτα που σου ειπαν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα το 1) δεν το ξερεις (ουτε εγω ε). Μπορει να εχουν καταχωρησει τους κωδικους με τον ΧΨ τροπο.

Σχετικα με το 2), με την ιδια λογικη αν σου βαλουν καρτα αλλαγης ειναι παραλογο να εχει ημερομηνια γιατι αν το πας πισω θα δουν την πωληση του συγκεκριμενου κωδικου και οχι ποτε αγοραστηκε το κομματι που εχεις εσυ.

Για το 3) διατηρω τις επιφυλαξεις μου, στη λιανικη το εχω ακουσει παλι αλλα δε δεσμευομαι.

 

Παντως δεν θελω να κανω τον συνηγορο του συγκεκριμενου καταστηματος (μην τρελαθουμε κιολας), απλα λεω πως δε μου φαινονται παραλογα αυτα που σου ειπαν :)

 

Δεν γίνεται το 1 σε τέτοια είδη... να ήταν κάτι με serial number ή όχημα με αριθμό πλαισίου να πω εντάξει, σε φθηνά παιχνίδια των 15 ευρώ δεν μπορείς να εντοπίσεις το συγκεκριμένο αντικείμενο. Η τιμολόγησή του είναι τέτοια που μέχρι και παρτίδα μπορεί να μην ξεχωρίζει.

 

Η κάρτα αλλαγής έχει ημερομηνία αγοράς και λήξης περιθωρίου επιστροφών. 'Εχει συμπληρωθεί από υπάλληλο τη στιγμή της αγοράς, άρα έχει υπόσταση και αποτελεί αποδεικτικό στοιχείο. Το Τζάμπο δεν εκδίδει καθόλου κάρτες αλλαγής, προφανώς για οικονομία εργατικού δυναμικού και χαρτιού. 'Αρα σου δίνει το δικαίωμα να επιστρέψεις κάτι χωρίς χρονικό περιορισμό, αρκεί απλώς να είναι προϊόν που το στοκάρει.

 

Το 3 ισχύει για υγιή προϊόντα. Αγόρασες κάτι, δεν σου αρέσει, το πας πίσω με συσκευασία και παίρνεις τα λεφτά σου ή το αλλάζεις. Τα ελαττωματικά είναι άλλο. Αγόρασες κάτι, δουλεύει καλά, πετάς τη συσκευασία, διαπιστώνεις σε μια εβδομάδα ότι έχει πρόβλημα. Κανονικά, το πας πίσω και το δέχονται με συγγνώμες. Στα Τζάμπο σου λένε "την έκατσες, πήγαινε στη χωματερή να βρεις τη συσκευασία και μετά τα ξαναλέμε".

 

Ακόμα και να το κάνεις, λεφτά δεν παίρνεις πίσω. Θα λάβεις πιστωτικό που ισχύει μόνο για εκείνη τη μέρα.

 

 

ελπιζω μετα απο αυτο να μην ξαναπατησεις στα τζαμπο

 

και οχι, δεν ειρωνευομαι. αληθεια λεω

 

Δυστυχώς θα ξαναπατήσω γιατί είναι δίπλα στο σπίτι μου και δεν υπάρχει εναλλακτική για κάποια είδη σε ακτίνα χιλιομέτρων. Θα ασχοληθώ όμως όσο μπορώ για να βρω το δίκιο μου στο συγκεκριμένο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα τα κινεζικα ειναι συνωνυμα με την χαμηλη ποιοτητα στην αντιληψη τως αγοραστων.

 

Υπάρχουν λόγοι γι αυτό. Τα προιόντα που πωλούνται μαζικά και σε φθηνές τιμές, ΕΙΝΑΙ χαμηλής ποιότητας σε σχέση με άλλες χώρες κατασκευής και συνήθως όταν ο άλλος λέει κινέζικο εννοεί αμιγώς κινέζικο προιόν και όχι πχ Apple iPhone. Κάτι σαν τα παπιά SHINERAY και τα Honda και τα 2 Κίνα κατασκευάζονται απλά το πρώτο που είναι κατεξοχή κινέζικο είναι πολύ κατώτερο ποιοτικά.

λες και το ξέρα όταν είπα ότι δεν πρέπει να δεχόμαστε πολιτικές του είδους "όχι αλλαγές το Σάββατο" γιατί θα πάρουν θάρρος και θα βάλουν και χειρότερες

 

Έλα ρε συ τώρα το ξέρεις πλάκα μου κάνεις. Το πιο απαράδεχτο παιχνιδάδικο, επιχείρηση στυλ walmart είναι στην Ελλάδα. Χωρίς παρεξήγηση το παρακάτω άλλα έχει ως πελατειακή βάση τους φθηνιάριδες και τους άσχετους. Σε αυτούς πουλάει τα πάντα και τους λέει ότι μαλακία θέλει. Θεωρείται μια από τις επιχειρήσεις που τα πάει καλά, θα πληρώνει σίγουρα "προστασίες" από το κράτος, επομένως δε τους αγγίζει κανένας και άσε τους υπαλλήλους του βασικού να τσακώνονται με τους πελάτες. Έχω ψωνίσει μόνο από ανάγκη για δώρο τελευταίας στιγμής. Αλλιώς με τίποτα δε θα πατούσα εκεί μέσα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρείται μια από τις επιχειρήσεις που τα πάει καλά, θα πληρώνει σίγουρα "προστασίες" από το κράτος, επομένως δε τους αγγίζει κανένας και άσε τους υπαλλήλους του βασικού να τσακώνονται με τους πελάτες.

 

Το οτι υφισταται ακομα σε αυτη τη μορφη, δειχνει ποσα σοβαρα προβληματα εχουν οι κρατικοι ελεγκτικοι μηχανισμοι, και πως στη πραγματικοτητα δεν εχουν αλλαξει και πολλα προς το καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόνο το γεγονός ότι άλλη μέρα αλλάζουν ελλατωματικά προϊόντα και άλλη προϊόντα που θέλεις απλά να αλλάξεις (γιατί άλλαξες γνώμη) δείχνει ότι ο βασικός σκοπός της "πολιτικής" τους είναι να σε αποτρέψουν από την όποια αλλαγή κάνοντάς σου ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ τη ζωή δύσκολη.

Αυτό μαζί με πολλά άλλα θέματα που κατά καιρούς έχουν αναφερθεί (από εργασιακά μέχρι δομής καταστημάτων, διαφημίσεις και συμπεριφορά προς πελάτες) δείχνει ότι είναι γενικά ένα "κράτος εν κράτει" το οποίο δυστυχώς μεσούσης της κρίσης έχει "δέσει" προσωπικό και καταναλωτές.

Αυτό πάντα βέβαια με τη συνενοχή τη δική μας με την όποια δικαιολογία για τιμές, αποστάσεις (sorry idomeneas7) ή ότι άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έλα ρε συ τώρα το ξέρεις πλάκα μου κάνεις. Το πιο απαράδεχτο παιχνιδάδικο, επιχείρηση στυλ walmart είναι στην Ελλάδα. Χωρίς παρεξήγηση το παρακάτω άλλα έχει ως πελατειακή βάση τους φθηνιάριδες και τους άσχετους. Σε αυτούς πουλάει τα πάντα και τους λέει ότι μαλακία θέλει. Θεωρείται μια από τις επιχειρήσεις που τα πάει καλά, θα πληρώνει σίγουρα "προστασίες" από το κράτος, επομένως δε τους αγγίζει κανένας και άσε τους υπαλλήλους του βασικού να τσακώνονται με τους πελάτες. Έχω ψωνίσει μόνο από ανάγκη για δώρο τελευταίας στιγμής. Αλλιώς με τίποτα δε θα πατούσα εκεί μέσα.

Good lord man, 5.5 χρόνια μετά :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Good lord man, 5.5 χρόνια μετά :P

 

Εχει ληξει το συγκεκριμενο θεμα και χαλασε; Παντα εντυπωσιαζομουν με αυτους που εντυπωσιαζονταν απο ξεθαμενα θεματα.

 

 

Μολις γυρισα απο Λονδινο. Μπηκα σε μερικα παιχνιδαδικα, οι διαφορες με το εν λογω εγχωριο κοτετσι ειναι τραγικα εντονες. Ολα τα καταστηματα ειχαν υπαλληλους που κυριολεκτικα επαιζαν με τα παιχνιδια μεσα στο καταστημα, εκτος απο τις μασκοτ που τριγυρναγαν και εννιοτε σε τρομαζαν καθως κοιταζες τα ραφια. Διαφορα νοοτροπιας αλλα φυσικα και διαφορα πληθους πελατων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως τόλμησαν ν μην σου αλλαξουν παιχνίδι που ούτε συσκευασία ούτε απόδειξη είχες?έλα έλα καταβαθος ηξερες ότι θα πηγαίνες τζάμπα.

εγώ στη θέση σ ούτε καν π θα ασχολιομουν εκτός κ αν κανεις το λογικό τουλ ν κοιταξεις αν είχαν κρατήσει την απόδειξη αυτοι π έφεραν τα δώρα.τα παιχνίδια ήταν χαλασμένα κ παιχνίδια πάλι θ επερνες.εγώ δν θ το έβλεπα γυφτια θ σ έδινα την απόδειξη χωρις δεύτερη σκέψη.

 

παντως στο παρελθόν με τη συσκευασία μόνο είχα καταφέρει ν γύρισω πράγματα στο τζάμπο. δν ξερω αν τώρα τα πράγματα έχουν σφιξει γενικώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...