Προς το περιεχόμενο

Περί τεθωρακισμένων (Αυλώνα κλπ)


tsipouro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και μένα το χαρτί μου για αυλώνα μου ήρθε αλλά πήρα αναβολή. Άκουσε κανείς ότι η θητεία θα γίνει 14 μήνες από 9μηνο??

 

Ράδιο αρβύλα είναι. Ούτε καν σχέδιο νόμου δεν υπάρχει. Τα γνωστά του έλληνα: "είναι αλήθεια? γιατί έτσι ακούγεται".

 

 

Ποιός πολιτικός θα πάρει το πολιτικό κόστος για να αυξηθεί η θητεία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυλωνα 2001 ΣΤ' ΕΣΣΟ.Τεράστιο κέντρο, όποιος πάει απο επαρχία να πάει με τρένο(απλό), απ'οσο ξέρω intercity δεν κάνει στάση εκέι, και κατεβαίνει στάση Άγιος Θωμάς...

Σαν κέντρο είναι καλό, πολύ μεγάλο ,έχει διάφορα φυλάκια(πυρομαχικών,βόρειας πύλης,πεδίου βολής,καυσίμων) αλλά είναι κέντρο οπότε είναι χαλαρά τα πράγματα και ο αριθμός των φαντάρων μεγάλος οπότε βγαίνουν και οι υπηρεσίες άνετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
13/5 Αυλώνα τεθωρακισμένα....
Mιας και παρουσιάζεται ο κολλητός την ίδια ημερομηνία, μια μαντινάδα σχετική με το θέμα:

 

"2 πουλάκια ρώτησα πώς πάνε στην Αυλώνα,

το ένα μου είπε αναβολή, το άλλο αυτοκτόνα."

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Παιδια στα τεθωρακισμενα παιζει καμια καλη μεταθεση κοντα στην αθηνα εκτος της Αυλονας; Παιζει να βρηκα θρησκευτικο βυσμα που λενε πως ειναι και το δυνατοτερο οποτε λεω να το χρησιμοποιησω. Εχω εναν φιλο που ειναι χιο και μου λεει πως ειναι καλα α πραγματα εκει αλλα τους παει λιγο χαλια απο υπηρεσιες. Γενικα ακουγεται οτι οι μοναδες που ειναι απο ξανθη και κατω ειναι πολυ καλυτερες απο αυτες του Εβρου (προς το παρον ειμαι στον Λαγο). Εχω ακουσει κατι για ΣΑΝ (Σχολη αξιωματικων νοσηλευτικης) και για το Στρατοπεδο καποτα (ειναι διπλα απο το σπιτι μου), ξερετε αν παιρνουν Τεθωρακισμενους εκει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

μαγκες παρουσιαζεται κανεις στην Αυλωνα στις 11 σεπτεμβρη?

επισης μια απορια! τον μπερε μας τον δινουν την μερα της ορκομωσιας? ευχαριστω παιδια καλη αρχη σε οσους μπαινουμε ! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, για πείτε εμπειρίες ρε παιδιά. Τί σας άρεσε τί δεν σας άρεσε, αν κι αυτό είναι υποκειμενικό, να πάρω μια ιδέα. Κανείς που πήγε πρόσφατα..;

Απαντάω 2 χρόνια μετά αλλά δε πειράζει.

99στ ήμουν...

Κέντρο μέτρια τα πράγματα.

Αν εξαιρούσαμε την απίστευτη πείνα (πρωινό σε τραπέζι 10 ατόμων), 2 τσίγκινα μεγάλα δοχια με καυτο νερό μέσα και 2 φακελάκια τσάι (ενα για το καθένα), για να πούμε οτι πίνουμε και 2 καρβέλια ψωμί προχθεσινά, κομμένα σε 3 μεγάλες φέτες (διότι οι τραπεζοκόμοι βαριόντουσαν).

Εννοειτε οτι σαν νέοι σπάνια βλεπαμε ΚΨΜ και όταν το βλέπαμε ειχε ουρά 800 μέτρα.

Το ξύπνημα στις 6 το πρωί το συνηθίζεις, τις μεταβολές και τη παρέλαση, ποτέ...μα όλη μέρα...

 

Βγαιναμε με άδεια ορκωμοσίας και νομίζαμε οτι τελείωσε...αλλά ήταν η αρχή :P

 

Επιστροφή μετά με αρχικες υπηρεσίες, σκοπιές, μέχρι να δουμε που θα μας στείλουν. Οσοι είχαν βυσμα, πήγαιναν ΛΙΒ ή δόκιμοι, οι άλλοι που δεν ειχαν κανέναν, σε καμια μαυρίλα.

Οδμα εγώ στα Μ48....2 μήνες ακόμα εκπαίδευση μαυρίλα στο κέντρο(4-1 με πήγαινε) και μετά η μετάθεση..

ΕΒΡΟΣ...Λαγός. Πινέζα.

 

Πας εκει και ανεβαίνεις ανεβαίνεις...

Και σε περιμένουν οι παλιοί σα τη βροχή στην έρημο, μπας και τους απαλλάξεις απ τα Γερμανικά...

 

Δε συζητάω για τους ΕΠΥ που ελάχιστους γνωρισα συζητήσιμους.

 

Τίγκα στο σκηνάκι, (έλεος ουτε πεζικάριοι να μασταν), πολλές βραδυνές, γιάλυσμα τα σοκολατάκια, κουβάλα, κάνε δίξε και βάρα και σκοπιές κομματια.

 

Εννοείτε πως αν ήσουν άτυχος και φύλαγες σε γιορτές, δεν υπήρχε περίπτωση να φας.

 

Αν είχες φυσικά κολλητό στο ΚΨΜ καβατζωνοσουν...

 

Σκοπιά μέχρι τη τελευταία μέρα και μετά...οι μισοί Αμύνταιο, ξανά νέοι, κάποιοι πιό τυχεροί οργανικοί στην Αυλώνα, κάποιοι άλλοι στη Ξάνθη.

 

Μέχρι την απόλυση.

 

Κιόμως, μου λείπει.

Διότι οι φιλίες εκεί μέσα είναι το καλύτερο πράγμα στο στρατό.

 

Το κόσμο που γνωρίζεις και το "σχολείο" που περνάει κανεις, είναι το μεγάλο συν.

 

Δυστηχώς ή ευτυχως έχω βγάλει τη κούραση, το πίξιμο, την αγωνία για την άδεια, τα αεροπλάνα που χάναμε, τις σκοπιές, τις ασκήσεις, το απίστευτο κρύο κτλ κτλ, απ το μυαλό μου και έχω αφήσει μόνο τον χαβαλέ, τα λεφτά που άλλαζαν χέρια σε ανθρώπους που ηξερες 2-3 μήνες αλλά ένιωθες οτι τους ήξερες χρόνια...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...