Προς το περιεχόμενο

Η Adobe εγκαταλείπει την ανάπτυξη εφαρμογών Flash για το iPhone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H Adobe τελικά εγκατέλειψε την προσπάθεια να μεταφέρει τις εφαρμογές Flash στις συσκευές της Apple, μετά την απόφαση της τελευταίας να απαγορεύσει τη χρήση ενός application compiler που επιτελούσε αυτή τη λειτουργία, προκαλώντας έντονες αντιδράσεις.

 

Σε σχόλιό του το οποίο αναρτήθηκε σε ιστολόγιο, ο Mike Chambers, στέλεχος της Adobe, ξεκαθαρίζει ότι η ανάπτυξη του compiler τερματίζεται, παρότι αρχικά είχε διαφημιστεί ως βασικό χαρακτηριστικό του CS5, ενώ παράλληλα παροτρύνει τους προγραμματιστές εφαρμογών να στραφούν στις ανταγωνιστικές συσκευές Android.

 

«Ο πρωταρχικός στόχος του Flash ανέκαθεν ήταν η διευκόλυνση της ανάπτυξης εφαρμογών οι οποίες μπορούν να μεταφερθούν σε πολλαπλές πλατφόρμες.

 

«Όμως, φαίνεται πως αυτό έρχεται σε ευθεία αντίθεση με τους στόχους της Apple», συνεχίζει. «Επιχειρούν να προσαρτήσουν τους προγραμματιστές αποκλειστικά στη δική τους πλατφόρμα, περιορίζοντας τις επιλογές τους και δυσκολεύοντάς τους να προσεγγίσουν άλλες πλατφόρμες».

 

Ο Chambers πιστεύει ότι η πλατφόρμα Android αξίζει περισσότερης προσοχής: «Ευτυχώς, το iPhone δεν είναι η μόνη επιλογή. Τα τηλέφωνα που βασίζονται στην τεχνολογία Android σημειώνουν σημαντική επιτυχία, όπως φαίνεται από τις πωλήσεις των Motorola Droid και Nexus One, ενώ μέσα στη χρονιά προγραμματίζεται η κυκλοφορία μιας σειράς συσκευών tablet βασισμένων στην ίδια τεχνολογία.

 

«Συνεργαζόμαστε στενά με τη Google προκειμένου να μεταφέρουμε τόσο το Flash Player 10.1 όσο και το Adobe AIR 2.0 σε αυτές τις συσκευές και, μέχρι στιγμής, τα αποτελέσματα είναι πολύ ενθαρρυντικά».

 

Εντωμεταξύ, η Apple απάντησε στις αιτιάσεις, καθιστώντας σαφές πως θεωρεί ότι το Flash δε θα βοηθήσει τις συσκευές της. Συγκεκριμένα, η Trudy Miller, εκπρόσωπος της εταιρίας, ανέφερε τα εξής: «Κάποιος συγχέει την πραγματικότητα: τα HTML5, CSS, JavaScript, και H.264 (τα οποία υποστηρίζονται από το iPhone και το iPad) αποτελούν ανοιχτές και ελεύθερες επιλογές, ενώ αντίθετα το Flash της Adobe είναι κλειστό και ιδιόκτητο».

 

Το κατά πόσο αυτή η απόφαση της Apple θα τη δικαιώσει, είναι κάτι που θα αποδειχτεί στην πορεία του χρόνου.

 

Link.png Site: techradar.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ως γραφίστας - web designer και χρήστης mac με λύπη μου λέω οτι η adobe θα έπρεπε να σταματήσει να υποστηρίζει όλο το mac os και όχι μόνο το iphone. θα χάσει λεφτά απο τις σουίτες της, αλλά θα είναι και ένα γερό χτύπημα στην Apple

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτή ήταν ξεκάθαρα η στάση της Apple εξαρχής. Τώρα το αντιλήφθηκαν ότι θέλει αποκλειστικότητα στο software για να πουλάει hardware?

 

To h.264 είναι ανοικτό πρότυπο; Μήπως είναι ελεύθερη η χρήση του στο δίκτυο μέχρι το 2016;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ως γραφίστας - web designer και χρήστης mac με λύπη μου λέω οτι η adobe θα έπρεπε να σταματήσει να υποστηρίζει όλο το mac os και όχι μόνο το iphone. θα χάσει λεφτά απο τις σουίτες της, αλλά θα είναι και ένα γερό χτύπημα στην Apple

 

 

Ιδιαίτερα χρήματα δεν πρόκειται να χάσει, άλλωστε σέ όλα τα σύγχρονα Mac μπορείς να εγκαταστήσεις και Windows αν έχεις ανάγκη κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα... Ίσα ίσα ίσως βάλει και λίγο μυαλό ο Steve και κόψει λίγο τις βλακείες(αν και αμφιβάλλω).

 

 

Αποστολή από iPhone με το Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να το κάνω αν έχω mac και βάζω windows ? μιλάμε για ολόκληρα ατελιέ που έχουν μόνο mac ... αυτά τα πράγματα είναι για home users. 
Η θα αλλάξουν μηχανήματα, που είναι δύσκολο, ή απλά δε θα αναβαθμίσουν τη σουίτα τους, που είναι το πιο πιθανό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λατρεύω το iPhone μου αλλά η Apple σε αυτό το θέμα με το flash παίρενει τα @@ συγνώμη κιόλας... Επειδή θέλει το appstore δεν βάζει flash. Το τραγικό είναι ότι δεν βάλανε ότε στο iPad που πάει να ανταγωνιστεί τα netbooks που τρέχουν full winXP (περίπου XD). Τι να πεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η adobe σε ποιο καλοδεχούμενες αγκάλες (λέγε με android) και ο καιρός θα δείξει ποιον συμφέρει.

 

Από τι μια το βλέπω θετικά γιατί η adobe φαίνεται να έχει βαλθεί να κάνει καλή δουλειά για αποστομώσει και κρατήσει τη θέση της αλώβητη, πράγμα που δεν ξέρω αν θα έκανε αν δεν δεχόταν αυτό το πλήγμα από την apple.

 

Σύντομα θα βγάλουν το flash 10.1 που θα δώσει πρόσβαση σε πολλές σελίδες που δεν έχεις τώρα από κινητό

πχ. http://webtv.antenna.gr/webtv/radioarvyla

(με εξαίρεση το opera για wm αλλά χωρίς καλές επιδώσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Flash αποτελεί την κερκοπορτα όλου αυτού του γιγαντιαιου οικοδομήματος που λέγεται app store. Κι εγώ θα κοιτούσα να μην αφήσω ούτε χαράματα ανοιχτή, πόσο μάλλον ολοκληρη πόρτα.

 

Είμαι περίεργος να δω ποιος θα νικήσει ...

 

 

Αποστολή από iPhone με το Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πιστευω οτι καποια στιγμη αφου τα android κανουν θραυση με το flAsh θα βγαλει flash kai στο λειτουργικο της. αυτα τα καμωματα με την κατοχυρωση του appstore καταντησε σπαστικο. εχω το 3gs αλλα με το που βγει το flash πχ στο nexus την κανω! καλο το appstore αλλα απο τις 100000 εφαρμογες η 30000 να μην πω οι μισες ειναι μπουρδες.πιστευω αρχιζει το android λειτουργικο να εξελισεται σε κολλοσο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αφήστε το κράξιμο και δείτε τα γεγονότα ως έχουν...

Επίσης περιμέντε να βγεί πρώτα το flash για τις συσκευές σας/μας. Αααανν και όοοοταν βγεί και δούμε όλοι τι απόδοση έχει, τότε μιλάμε με επιχηρήματα.. Μην βγαζουμε και συμπεράσματα μέσαα σε αυτό τον πόλεμο δηλώσεων μεταξύ των εταιριών....

Επίσης τώρα που η Apple βρήκε την κότα με τα χρυσά αυγά δεν προκειται να την πατήσει ξανά (όπως τότε με την Microsoft). Δεν πρόκειται να εμπιστευτεί ξανα καμία εταιρία... Άραγε ποιός από εσάς θα έκανε κάτι αντίθετο προς τα συμφέροντα του.....?? Το μόνο που μένει να δούμε είναι κατά πόσο ποιά συμφέροντα εξυπηρετούν το γενικότερο καλό, της τέπης και της ευχαρίστησής μας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να δω μεχρι ποτε η επιτροπη ανταγωνισμου θα επιτρεπει στην

Apple να εφαρμοζει τα μονοπωλιακα σχεδια της.

ή πρεπει μια εταιρια να ειναι τοσο μεγαλη και να επηρεαζει τοσο πολυ κοσμο οπως η MS , για να επεμβει καποιος φορεας ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να δω μεχρι ποτε η επιτροπη ανταγωνισμου θα επιτρεπει στην

Apple να εφαρμοζει τα μονοπωλιακα σχεδια της.

ή πρεπει μια εταιρια να ειναι τοσο μεγαλη και να επηρεαζει τοσο πολυ κοσμο οπως η MS , για να επεμβει καποιος φορεας ;

 

Δεν είμαι της άποψης ότι πρέπει να επεμβαίνει κάποιος στα μονοπώλια. Ο καθένας ότι θέλει κάνει, αν μπορεί κάποιος άλλος θα το κάνει καλύτερα από το 0, και θα γίνει 1ος. Βλέπε Google.

 

Απλά πλέον έχει αρχίσει και καταλαβαίνει ο μέσος άνθρωπος ότι η apple είναι αυτή που εφαρμόζει υπερβολικές και σχεδόν ανήθικες μονοπωλιακές τακτικές σε αντίθεση με την microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι της άποψης ότι πρέπει να επεμβαίνει κάποιος στα μονοπώλια. Ο καθένας ότι θέλει κάνει, αν μπορεί κάποιος άλλος θα το κάνει καλύτερα από το 0, και θα γίνει 1ος. Βλέπε Google.

 

Απλά πλέον έχει αρχίσει και καταλαβαίνει ο μέσος άνθρωπος ότι η apple είναι αυτή που εφαρμόζει υπερβολικές και σχεδόν ανήθικες μονοπωλιακές τακτικές σε αντίθεση με την microsoft.

 

Dj_kourampies +1 φίλε μου, καιρό είχα να γελάσω τόσο. :lol:

 

:lol: Απλά κορυφαίο!!! :lol:

 

:lol: Οι κακοί καπιταλιστές που δεν αφήνουν το μονοπώλιο να λειτουργήσει όπως πρέπει, τουλάχιστον το ηθικό μονοπώλιο, γιατί για το ανήθικο μπορεί να υπάρχουν ενστάσεις... :lol:

 

Υ.Γ. Ελπίζω να μην παρεξηγηθείς, άποψή σου είναι άλλωστε και έχεις δικαίωμα να την εκφράσεις ελεύθερα, όπως όλοι μας άλλωστε :-), να 'σαι καλά καιρό είχα να γελάσω μέχρι δακρύων. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...