Προς το περιεχόμενο

Η Adobe εγκαταλείπει την ανάπτυξη εφαρμογών Flash για το iPhone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες δε νομίζω ότι το θέμα είναι τόσο απλό. Ειλικρινά δε νομίζω ότι κινδυνεύει το appstore από το flash. Στο κάτω κάτω το flash στους υπολογιστές σπάνια έχει δώσει εφαρμογές όπως Need for speed, nba live, fifa κτλ. Μην λέμε ότι θέλουμε. Το ίδιο ισχύει και για άλλες πιο σοβαρές εφαρμογές. Δλδ ένα office suite θα έτρεχε σε flash?

 

Αντιθέτως η Apple μάλλον χάνει από το να μη χρησιμοποιεί το flash, γιατί με το flash οι συσκευές της θα ήταν ακόμα πιο δημοφιλείς, που σημαίνει περισσότεροι πιθανοί πελάτες για το Appstore. Οι λόγοι που το κάνει μάλλον θα μείνουν άγνωστοι και το στοίχημα μέχρι στιγμής είναι υπέρ της Apple. Οπωσδήποτε το μέλλον θα δείξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Dj_kourampies +1 φίλε μου, καιρό είχα να γελάσω τόσο. :lol:

 

:lol: Απλά κορυφαίο!!! :lol:

 

:lol: Οι κακοί καπιταλιστές που δεν αφήνουν το μονοπώλιο να λειτουργήσει όπως πρέπει, τουλάχιστον το ηθικό μονοπώλιο, γιατί για το ανήθικο μπορεί να υπάρχουν ενστάσεις... :lol:

 

Υ.Γ. Ελπίζω να μην παρεξηγηθείς, άποψή σου είναι άλλωστε και έχεις δικαίωμα να την εκφράσεις ελεύθερα, όπως όλοι μας άλλωστε :-), να 'σαι καλά καιρό είχα να γελάσω μέχρι δακρύων. :-)

 

Ενστάσεις δεν υπάρχουν, υπάρχουν όμως αρκετοι λογικοί άνθρωποι που δεν αγοράζουν προιόντα από εταιρείες τύπου apple. Και με κάτι τέτοιες κινήσεις αυξάνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες δε νομίζω ότι το θέμα είναι τόσο απλό. Ειλικρινά δε νομίζω ότι κινδυνεύει το appstore από το flash. Στο κάτω κάτω το flash στους υπολογιστές σπάνια έχει δώσει εφαρμογές όπως Need for speed, nba live, fifa κτλ. Μην λέμε ότι θέλουμε. Το ίδιο ισχύει και για άλλες πιο σοβαρές εφαρμογές. Δλδ ένα office suite θα έτρεχε σε flash?

 

Αντιθέτως η Apple μάλλον χάνει από το να μη χρησιμοποιεί το flash, γιατί με το flash οι συσκευές της θα ήταν ακόμα πιο δημοφιλείς, που σημαίνει περισσότεροι πιθανοί πελάτες για το Appstore. Οι λόγοι που το κάνει μάλλον θα μείνουν άγνωστοι και το στοίχημα μέχρι στιγμής είναι υπέρ της Apple. Οπωσδήποτε το μέλλον θα δείξει.

 

Όταν αρχίσει να παίζει ο κόσμος στα android-based κινητά του παιχνίδια του facebook να δω τι θα κάνει η apple.

 

 

Ενστάσεις δεν υπάρχουν, υπάρχουν όμως αρκετοι λογικοί άνθρωποι που δεν αγοράζουν προιόντα από εταιρείες τύπου apple. Και με κάτι τέτοιες κινήσεις αυξάνονται.

 

Εντάξει και εγώ δεν αγοράζω προϊόντα της apple γιατί τα θεωρώ ακριβά για το hardware τους αλλά δεν θεωρώ και όποιον τα αγοράζει παράλογο.

 

Εδώ και αρκετό καιρό είναι στα μαχαίρια adobe/apple και αυτό ίσως είναι καλό για το linux και τον ανταγωνισμό γενικότερα ο οποίος οδηγεί σε καλύτερα και φθηνότερα προϊόντα.

 

Για φανταστείτε να είχε την αποκλειστικότητα του flash το iphone στα κινητά πόσο θα μπορούσαν να ανεβάσουν την τιμή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φανταστείτε να είχε την αποκλειστικότητα του flash το iphone στα κινητά

 

Να σε σταματήσω εδώ, γιατί σύμφωνα με τη δήλωση!

 

Ο πρωταρχικός στόχος του Flash ανέκαθεν ήταν η διευκόλυνση της ανάπτυξης εφαρμογών οι οποίες μπορούν να μεταφερθούν σε πολλαπλές πλατφόρμες.

Όμως, φαίνεται πως αυτό έρχεται σε ευθεία αντίθεση με τους στόχους της Apple

 

 

 

 

 

Να επισημάνω ότι αν ένα φλας σέρνεται δεν φταίει σώνει και καλά η adobe αλλά αυτός που το έγραψε. Επίσης αν κάνουν μια σελίδα να είναι βαριά πάλι δεν φταίει η adobe αλλά αυτοί που φτιάχνουν πρόχειρα/ανούσια/φανταχτερά διαφημιστικά μπανεράκια που τα ρίχνουν με το κιλό στο site τους μπας και πάρουν λεφτά από καμία διαφήμιση. Λες και η google είναι ηλίθια που ζει από τις διαφημίσεις παρόλα αυτά τις κρατάει λιτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε σταματήσω εδώ, γιατί σύμφωνα με τη δήλωση!

...

 

 

Σταμάτα με ελεύθερα. :mrgreen:

 

Η δική μου δήλωση ότι σήμερα στο linux το flash δεν τρέχει πολλά παιχνίδια σε καλύπτει; ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό και από τη μια χαίρομαι που έπαιξε έτσι η apple γιατί ταρακούνησε την adobe με αποτέλεσμα να στρώσουν ποπουδάκι κάτω. Όπως το βλέπω είναι win-win για τους κατόχους android ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο skyfire άμα κρίνω από wm ήταν ο πιο πιστός στους desktop browsers αλλά όχι και ο πιο γρήγορος. Είναι όμως απίθανο να τον αφήσει η apple να υποστηρίζει flash που και να τον αφήσει θα είναι για πολύ basic πράματα και αργά (πάντα σύμφωνα με την εμπειρία μου από wm).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφάσισα να σταματήσω να νευριάζω με τις κινήσεις της Apple, όταν οι ίδιοι οι πελάτες τις δεν το κάνουν. Το βλέπω αλλιώς τώρα

ή θα καταφέρει να διαδώσει το HTML5 (θετικό)

ή θα φάει τα μούτρα της ως εταιρία (ουδέτερο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μμμ...

Βασικά, το html5 στην απλ θα βασιστεί για να διαδοθεί;

Είχα (και έχω) την εντύπωση ότι αναπτύσσεται και διαδίδεται αφενός ανεξάρτητα από τους κολοσσούς, αφετέρου σε συνάρτηση με τις απαιτήσεις των κολοσσών (εννοώντας, επί παραδείγματει, και βάση δικής μου μετάφρασης, την εγγενή υποστήριξη "πλούσιων εφαρμογών διαδικτύου", όπως το flash της adobe ή το silverlight).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ο μόνος που γουστάρει όλον αυτόν τον τζέρτζελο και τις "αψιμαχίες" μεταξύ μεγάλων παικτών του χώρου? :-D

 

Όταν αμφισβητούνται πρωτοκαθεδρίες (όποιες και αν είναι αυτές) θεωρώ ότι εμείς ως τελικοί χρήστες στο τέλος μάλλον οφελειμένοι θα βγούμε, οπότε την αμφισβήτηση του flash από την Apple, την αμφισβήτηση της αντίληψης των κινητών συσκευών από το iPhone, ενδεχομένως μια αμφισβήτηση του iPhone από κάποια άλλη συσκευή μόνο κάτι καλύτερο μπορεί να βγει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλάκα είναι άλλη. Όλοι σχολιάζουν την είδηση νομίζοντας πως αφορά την υποστήριξη του flash player στο iPhone.

 

Στην πραγματικότητα, η είδηση αφορά το αν θα μπορεί κάποιος να φτιάχνει εφαρμογές για iPhone χρησιμοποιόντας το Flash CS5 αντί για το XCode της Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πραγματικότητα, η είδηση αφορά το αν θα μπορεί κάποιος να φτιάχνει εφαρμογές για iPhone χρησιμοποιόντας το Flash CS5 αντί για το XCode της Apple.

 

Κάτι που περιμένανε πως και πως οι flash developers, ώστε να κάνουν port τις εφαρμογές τους σε iPhone. Τώρα... λος πούλος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλάκα είναι άλλη. Όλοι σχολιάζουν την είδηση νομίζοντας πως αφορά την υποστήριξη του flash player στο iPhone.

 

Στην πραγματικότητα, η είδηση αφορά το αν θα μπορεί κάποιος να φτιάχνει εφαρμογές για iPhone χρησιμοποιόντας το Flash CS5 αντί για το XCode της Apple.

 

Αυτό ακριβώς.

 

Μέχρι τώρα μας έλεγαν ότι δεν υποστήριζαν flash γιατί ήταν ένα buggy resource hog.

 

Τώρα δεν επιτρέπουν flash εφαρμογές παρόλο που για τον τελικό χρήστη αυτές δεν θα είχαν καμία διαφορά σε σχέση με τις native apple εφαρμογές !

 

Δεν υπάρχει λογική. Ότι να ναι εντελώς. Αν είσαι και developer αυτή η κίνηση μόνο έξω φρενών μπορεί να σε κάνει.

 

Και μας πετάει και το ανέκδοτο στο τέλος ότι υποστηρίζουν τα open standards.. Ντάξει.. Το άλλο με τον τοτό το ξέρεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

Τώρα δεν επιτρέπουν flash εφαρμογές παρόλο που για τον τελικό χρήστη αυτές δεν θα είχαν καμία διαφορά σε σχέση με τις native apple εφαρμογές !

 

 

Mάλλον λάθος το κατάλαβες:

δεν τίθεται θέμα απαγόρευσης flash εφαρμογών ή όχι. Αυτές δεν τις υποστηρίζει εγγενώς το iPhone OS ούτως ή άλλως. Εξ αρχής! Δεν άλλαξε κάτι σε αυτό.

Η Adobe τώρα δεν πρόκειται να αναπτύξει πλέον τη λειτουργία του Flash CS5 να κάνει export κατ'ευθείαν σε iPhone apps. Κι αυτό γιατί η Apple δεν επιτρέπει την ανάπτυξη εφαρμογών για το iPhone μέσω Flash CS5. Αυτό άλλαξε.

 

[...]Και μας πετάει και το ανέκδοτο στο τέλος ότι υποστηρίζουν τα open standards.. Ντάξει.. Το άλλο με τον τοτό το ξέρεις ;

Έλεος! Από πότε το Flash είναι open standard;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...