Προς το περιεχόμενο

ανοιγμα τραπεζικου λογαριασμου στο εξωτερικο


nikolaos13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρήκα γνωστό μερικά από μερικά τηλ. στην τράπεζα Κύπρου. Ήταν πολύ εύκολο τελικά να βρω γνωστό αφού όσους σχετικούς (φραγκάτους και μη) πήρα τηλ. μου είπαν πως είδη έχουν μεταφέρει μέρος των χρημάτων τους έξω. Στα γρήγορα μου είπε από το τηλ. ότι γίνεται άνετα και ότι απλά χρειάζονται αρκετές μέρες. Θα σας πω λεπτομέρειες όταν τα πάω εκεί.

Το ότι δεν θα χρεοκοπήσουν οι τράπεζες ποιος το λέει?

Προσωπικά δεν βρίσκω τον παραμικρό λόγο ούτε για 0,00000001% να ρισκάρω τους κόπους μιας ζωής. Τα πάω έξω και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
παιδια καλησπερα!νομιζω οτι πιο σαφης δεν μπορω να γινω.ξερει καποιος ποια διαδικασια πρεπει ν'άκολουθησω για ν'ανοιξω τραπεζικο λογαριασμο στο εξωτερικο?τοσο για μενα οσο και για καποιον τριτο που αδυνατει να το κανει ο ιδιος.χαρτια,δικαιολογητικά κτλ. προσανατολιζομαι για λουξεμβουργο.

 

Κατ αρχήν, πρέπει να έχεις πλήρη επίγνωση της ζημιάς που κάνεις στον εαυτό σου και σ΄ολόκληρη την Ελλάδα και ότι όσοι ενθαρρύνουν ή συμβουλεύουν τέτοιες ενέργειες, χρησιμοποιόντας σαν εκούσια ή ακούσια "παπαγαλάκια" κάποιους αφελείς, έχουν συμφέροντα και προσδοκούν σε κέρδη από ενδεχόμενη αδυναμία της χώρας να χρηματοδοτήσει την ανάπτυξή της ή να ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις της.

Δεύτερο: Τι σε διασφαλίζει ότι δε θα έχεις συνέπειες όταν θα χρειαστεί να τα ξαναφέρεις; Αν όχι ποινικές, αν τα λεφτά είναι μαύρα, σίγουρα φορολογικές (5-8% σύμφωνα με το νόμο που ετοιμάστηκε). Κι αν δε δηλώσεις τους τόκους που θα παίρνεις, τότε με το σύστημα ανταλλαγής φορολογικών πληροφοριών, που λειτουργεί αυτόματα μεταξύ χωρών της ΕΕ, θα έχεις να κάνεις με την εφορία ή την υπηρεσία του οικον/κού εγκλήματος, αν δε μπορείς να αποδείξεις την προέλευση των χρημάτων.

Τα δικαιολογητικά θα τα πληροφορηθείς εύκολα από οποιαδήποτε τράπεζα.

Αν επιλέξεις, λοιπόν, να βγάλεις τα λεφτά σου έξω, γίνεσαι ο κρίκος σε μια αλυσίδα συνεπειών που κάνει ζημιά σε μένα, σε σένα, στους γείτονές σου, στους συμπολίτες σου. Άσε που πλέον πολλοί παράγοντες, που θα χρησιμοποιήσεις τις υπηρεσίες τους, δεν θα παραμείνουν αδρανείς όσον αφορά την ενημέρωση των αρχών, ειδικά όταν δε μπορεί να δικαιολογηθεί η προέλευση των χρημάτων. Κανείς από αυτούς δεν είναι πλέον αδιάφορος σε τέτοιες ενέργειες.

Ξανασκέψου το!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεταφορά κεφαλαίων δεν φορολογείται. Ας μην λέμε ότι θέλουμε. Δεν μπορώ να καταλάβω με πιο τρόπο κάνει κάποιος ζημιά στον εαυτό του με το να έχει τα χρήματα του έξω - εγώ θα έλεγα ότι διασφαλίζει τον εαυτό του. Όσο για τους τόκους, στις περισσότερες χώρες στην Ευρώπη παρακρατείται αυτόματα 10% εκτός αν δηλώσεις ελληνικό ΑΦΜ.

 

Κατ αρχήν, πρέπει να έχεις πλήρη επίγνωση της ζημιάς που κάνεις στον εαυτό σου και σ΄ολόκληρη την Ελλάδα και ότι όσοι ενθαρρύνουν ή συμβουλεύουν τέτοιες ενέργειες, χρησιμοποιόντας σαν εκούσια ή ακούσια "παπαγαλάκια" κάποιους αφελείς, έχουν συμφέροντα και προσδοκούν σε κέρδη από ενδεχόμενη αδυναμία της χώρας να χρηματοδοτήσει την ανάπτυξή της ή να ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις της.

Δεύτερο: Τι σε διασφαλίζει ότι δε θα έχεις συνέπειες όταν θα χρειαστεί να τα ξαναφέρεις; Αν όχι ποινικές, αν τα λεφτά είναι μαύρα, σίγουρα φορολογικές (5-8% σύμφωνα με το νόμο που ετοιμάστηκε). Κι αν δε δηλώσεις τους τόκους που θα παίρνεις, τότε με το σύστημα ανταλλαγής φορολογικών πληροφοριών, που λειτουργεί αυτόματα μεταξύ χωρών της ΕΕ, θα έχεις να κάνεις με την εφορία ή την υπηρεσία του οικον/κού εγκλήματος, αν δε μπορείς να αποδείξεις την προέλευση των χρημάτων.

Τα δικαιολογητικά θα τα πληροφορηθείς εύκολα από οποιαδήποτε τράπεζα.

Αν επιλέξεις, λοιπόν, να βγάλεις τα λεφτά σου έξω, γίνεσαι ο κρίκος σε μια αλυσίδα συνεπειών που κάνει ζημιά σε μένα, σε σένα, στους γείτονές σου, στους συμπολίτες σου. Άσε που πλέον πολλοί παράγοντες, που θα χρησιμοποιήσεις τις υπηρεσίες τους, δεν θα παραμείνουν αδρανείς όσον αφορά την ενημέρωση των αρχών, ειδικά όταν δε μπορεί να δικαιολογηθεί η προέλευση των χρημάτων. Κανείς από αυτούς δεν είναι πλέον αδιάφορος σε τέτοιες ενέργειες.

Ξανασκέψου το!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι που ειναι το προβλημα σε αυτο?Οχι θα καθισουμε σαν χανοι με σταυρωμενα χερια να μας βιαζουν.Για εμενα το καραβι ειναι οι πολιτικοι και το συστημα διαφθορας που εχουν στησει.Οποτε δεν βλεπω την ωρα να πιασει πατο.

 

Ενταξει φταινει οι πολιτικοι δε λεω, αλλα οι πολιτικοι ειναι καποιοι απο εμας. Εμεις λιγο ως πολυ ειμαστε η κοινωνια και εχουμε βαλει ολοι το χερακι μας στη χρεωκοπια του τοπου. Ο καθενας μας εχει συμβαλει ΛΙΓΟ Ή ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ σε αυτο που λεμε διαφθορα, φοροδιαφυγη, βολεμα στο δημοσιο, ξεζουμισμα του δημοσιου χρηματος, λαμογιά, αναξιοκρατια, ρουσφετι, βυσμα στο στρατο ή οπουδηποτε αλλου. Και μη μου πει καποιος οτι αν παει να ζητησει "χαρη" απο τον πολιτικο, ευθυνεται μονο εκεινος ενω ο ιδιος οχι...

Ο βιασμος που λεει ο φιλος παραπανω προερχεται πρωτα απο τους ιδιους εμας και επειτα απο τους πολιτικους που εμεις εκλεγουμε και μας αναλογουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεταφορά κεφαλαίων δεν φορολογείται. Ας μην λέμε ότι θέλουμε. Δεν μπορώ να καταλάβω με πιο τρόπο κάνει κάποιος ζημιά στον εαυτό του με το να έχει τα χρήματα του έξω - εγώ θα έλεγα ότι διασφαλίζει τον εαυτό του. Όσο για τους τόκους, στις περισσότερες χώρες στην Ευρώπη παρακρατείται αυτόματα 10% εκτός αν δηλώσεις ελληνικό ΑΦΜ.

 

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=22644&catid=13

 

Ζημιά στον εαυτό σου κάνεις όταν παίρνεις τα κεραμίδια από το σπίτι σου και τα βάζεις στο σπίτι του γείτονα.

 

Το ελληνικό ΑΦΜ σου το δηλώνεις ούτως ή άλλως, αλλιώς καμμιά τράπεζα στην ΕΕ, και όχι μόνο, δεν δέχεται τα χρήματά σου. Αν η τράπεζα που έχει τα χρήματα σου παρακρατήσει φόρο, απαλάσεσαι από την παρακράτηση του ελληνικού φόρου καταθέσεων, αλλά δηλώνεις και το έσοδο από τους τόκους στη δήλωσή σου, γιατί η εφορία θα ενημερωθεί διακρατικά. Τότε θα πρέπει να αποδείξεις την προέλευση των χρημάτων, αν δεν προκύπτει από τις δηλώσεις σου. Αλλιώς ... (δες το link παραπάνω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταίει η κοινωνία, ο κόσμος ανταποκρίνεται στα κίνητρα που του δίνονται. Αν φέρεις τον Γερμανό στην Ελλάδα, γίνεται διεφθαρμένος διότι αυτά είναι τα κίνητρα - ομοίως και αν πας τον έλληνα στο εξωτερικό. Η ευθύνη είναι στις κυβερνήσεις που συντηρούν αυτά τα κίνητρα.

 

Ενταξει φταινει οι πολιτικοι δε λεω, αλλα οι πολιτικοι ειναι καποιοι απο εμας. Εμεις λιγο ως πολυ ειμαστε η κοινωνια και εχουμε βαλει ολοι το χερακι μας στη χρεωκοπια του τοπου. Ο καθενας μας εχει συμβαλει ΛΙΓΟ Ή ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ σε αυτο που λεμε διαφθορα, φοροδιαφυγη, βολεμα στο δημοσιο, ξεζουμισμα του δημοσιου χρηματος, λαμογιά, αναξιοκρατια, ρουσφετι, βυσμα στο στρατο ή οπουδηποτε αλλου. Και μη μου πει καποιος οτι αν παει να ζητησει "χαρη" απο τον πολιτικο, ευθυνεται μονο εκεινος ενω ο ιδιος οχι...

Ο βιασμος που λεει ο φιλος παραπανω προερχεται πρωτα απο τους ιδιους εμας και επειτα απο τους πολιτικους που εμεις εκλεγουμε και μας αναλογουν...

 

---------- Προσθήκη στις 22:53 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 22:49 ----------

 

Έχω λογαριασμούς σε τρεις χώρες εκτός ελλάδας και σε κανέναν δεν έδωσα ελληνικό ΑΦΜ - αν ήθελα βέβαια, μπορούσα.

 

Το link που έδωσες είναι ενδιαφέρον αν και πρωτοφανές - είναι απίστευτος ο τρόπος με τον οποίο η ελλάδα προσπαθεί να λύσει τα προβλήματα εκ του πλαγίου και χωρίς να τα αντιμετωπίσει. Αντί να πατάξει την φοροδιαφυγή, φέρνει τα τεκμήρια. Αντί να πατάξει την φοροδιαφυγή πετρελαίου θέρμανσης εξισώνει τους φόρους, και αντί να επιβάλλει την απαγόρευση κυκλοφορίας στις λεωφορειολωρίδες - βάζει τα λεωφορεία να κινούνται ανάποδα. Και πάλι βέβαια δεν φορολογείται η μεταφορά κεφαλαίων εφόσον μπορείς να αποδείξεις ότι τα κατέχεις νόμιμα.

 

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=22644&catid=13

 

Ζημιά στον εαυτό σου κάνεις όταν παίρνεις τα κεραμίδια από το σπίτι σου και τα βάζεις στο σπίτι του γείτονα.

 

Το ελληνικό ΑΦΜ σου το δηλώνεις ούτως ή άλλως, αλλιώς καμμιά τράπεζα στην ΕΕ, και όχι μόνο, δεν δέχεται τα χρήματά σου. Αν η τράπεζα που έχει τα χρήματα σου παρακρατήσει φόρο, απαλάσεσαι από την παρακράτηση του ελληνικού φόρου καταθέσεων, αλλά δηλώνεις και το έσοδο από τους τόκους στη δήλωσή σου, γιατί η εφορία θα ενημερωθεί διακρατικά. Τότε θα πρέπει να αποδείξεις την προέλευση των χρημάτων, αν δεν προκύπτει από τις δηλώσεις σου. Αλλιώς ... (δες το link παραπάνω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταίει η κοινωνία, ο κόσμος ανταποκρίνεται στα κίνητρα που του δίνονται. Αν φέρεις τον Γερμανό στην Ελλάδα, γίνεται διεφθαρμένος διότι αυτά είναι τα κίνητρα - ομοίως και αν πας τον έλληνα στο εξωτερικό. Η ευθύνη είναι στις κυβερνήσεις που συντηρούν αυτά τα κίνητρα.

 

Δεν υπάρχουν κίνητρα, υπάρχουν παπαγαλάκια.

 

Αντιγράφω κάτι που έγραψα και αλλού και βγάλε συμπέρασμα για το αν δημιουργούνται προβλήματα και ανωμαλίες...

 

Η εταιρεία που εργάζομαι πήγε να σηκώσει σήμερα από τον εταιρικό της λογαριασμό χρήματα για να πληρώσει τις αποδοχές Μαΐου, την Παρασκευή (αν και θα είναι ακόμα Απρίλιος).

 

Ουρές στην τράπεζα, μόνο που δεν ήταν συνταξιούχοι.

 

Το αποτέλεσμα, μας έδωσαν το 1/5 από τα χρήματα που ζητήσαμε, για πρώτη φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλακείες, πάνε και σηκώνουν όλοι οι μάγκες έλληνες τα λεφτά τους και τα στέλνουν έξω λες και γίναν όλοι οικονομολόγοι και γνώστες του παγκόσμιου οικονομικού συστήματος και βρήκαν το παραθυράκι.

 

Ότι να ναι, αφήστε τις μ*****2 γιατί σας βλέπω να ρίχνετε το τραπεζικό σύστημα ανευ λόγου και αιτίας και θα παίρνουμε το ψωμάκι πάλι 20 εκατμμύρια όπως επι κατοχής. 'Ασε που θα γελάνε όλοι μαζί μας στο τέλος, οι βλάκες ρίξανε τη χώρα μόνοι τους θα λένε λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται κανείς να έχει διδακτορικό στα οικονομικά για να καταλάβει ότι για καθέναν από μας, η επίδραση του καθενός μας στο σύστημα είναι ελάχιστη με το να σηκώνουμε τα χρήματα μας, ενώ τα πιθανά οφέλη με την μεταφορά των χρημάτων απείρως μεγαλύτερα.

 

Τα κίνητρα, καλώς ή κακώς είναι τα λεφτά να φύγουν από τις μεγάλες ελληνικές τράπεζες. Είναι αυτό που λένε tragedy of the commons.

 

 

Βλακείες, πάνε και σηκώνουν όλοι οι μάγκες έλληνες τα λεφτά τους και τα στέλνουν έξω λες και γίναν όλοι οικονομολόγοι και γνώστες του παγκόσμιου οικονομικού συστήματος και βρήκαν το παραθυράκι.

 

Ότι να ναι, αφήστε τις μ*****2 γιατί σας βλέπω να ρίχνετε το τραπεζικό σύστημα ανευ λόγου και αιτίας και θα παίρνουμε το ψωμάκι πάλι 20 εκατμμύρια όπως επι κατοχής. 'Ασε που θα γελάνε όλοι μαζί μας στο τέλος, οι βλάκες ρίξανε τη χώρα μόνοι τους θα λένε λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται κανείς να έχει διδακτορικό στα οικονομικά για να καταλάβει ότι για καθέναν από μας, η επίδραση του καθενός μας στο σύστημα είναι ελάχιστη με το να σηκώνουμε τα χρήματα μας, ενώ τα πιθανά οφέλη με την μεταφορά των χρημάτων απείρως μεγαλύτερα.

 

Τα κίνητρα, καλώς ή κακώς είναι τα λεφτά να φύγουν από τις μεγάλες ελληνικές τράπεζες. Είναι αυτό που λένε tragedy of the commons.

 

Για διδακτορικό είστε όλοι...

 

ΥΓ: Μαζί με τα λεφτά, πούλα και κανένα ακίνητο αν έχεις. Σε περίπτωση χρεωκοπίας η τιμή του θα πάει στο διάολο, δεν ξέρω αν το σκέφτηκες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δείτε ρε μερικούς που θέλουν να κάνουν κουμάντο τα φράγκα ΜΟΥ.

Αυτοί που λένε ότι δεν θα χρεοκοπήσει το τραπεζικό της Ελλάδος είναι οι ίδιοι που λέγαν τους παπάδες τους τρανούς, είναι οι ίδιοι οικονομολόγοι αεριτζήδες που λέγαν ότι ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση ΔΝΤ κτλ. Γι 'αυτό και εγώ ΔΕΝ τους έχω εμπιστοσύνη και παίρνω τα φράγκα από αυτή την από όλες τις απόψεις ΑΝΑΞΙΌΠΙΣΤΗ ΧΏΡΑ που ξαφνικά μέσα σε 3 χρόνια θέλουμε να την αλλάξουμε και τα πάω σε μια ποιο ασφαλή χώρα.

Και ερωτώ τους έξυπνους της παρέας: α)Έτσι και η συνταγή δεν πιάσει (το πιθανότερο εδώ που τα λέμε) τι γίνεται? β)Πείτε μου ένα λόγο να έχω τα χρήματα μου στην Ελλάδα ρισκάροντας έστω και κατά 0,00001% περισσότερο από αν τα έχω αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δείτε ρε μερικούς ...

Και ερωτώ τους έξυπνους της παρέας: ....

 

Ναι, κοίτα τι θα γίνει. Θα βγαζουν σηκώσουν όλοι τα λεφτά τους, και μολις γίνει το μπράφ, θα κοιτάξουν οι τραπεζίτες να δουν τί έμεινε,

και θα βρουν στα -εικονικά- υπόλοιπα τους, μερικές χιλ.ευρα σαν τις κατσαρίδες μετα τη βόμβα, να χτενίζονται σα να μη συμβαίνει τίποτα.

Θα αρχισουν να το ψάχνουν, ρε παιδιά... όλος ο κόσμος ηρθε και τα σήκωσε, τι κανουν αυτά εδώ;

- Ά το βρήκα, [παρτε αγκαλιά το καλοριφέρ]

θα πεί το νεώτερο στέλεχος, ο "Σπίθας" του Σίτι : ειναι οι καταθέσεις των μελών του insomnia.gr!!! ειναι οι μόνοι που κράτησαν την ψυχραιμία τους! :lol:

κάπως πρέπει να τους ευχαριστήσουμε. Τι λέτε;

- ε, να τους αυξήσουμε τον τόκο στο ΤΡΙΑ τα εκατό! καλά δεν είναι; B) :cool: B)

- ε, βέβαια, θα απολάυσουν το υψηλότερο και μακρύτερο επιτόκιο της αγοράς!!! ;)

 

 

Φίλε, συμβουλές σε αυτα που θέλεις δεν νομίζω οτι μπορει να σου δώσει κάποιος άγνωστος, (εκτός αν σε έχει πραγματικά γραμμένο, δινει συμβουλές έτσι για να κανει άλλο ενα ποστ, και αδιαφορεί για ότι κι αν πάθεις).

 

Αν δεν τα σηκώσεις και στα κλειδώσουν ; Αντε σηκωσέ τα. ειναι η πιο εύκολη πρόταση. σηκωσέ τα απλα να μη σε τρώει το σαράκι.

Μπορεις να τα βαλεις σε μια θυρίδα (αν βρεις, και δεν θα ειναι δωρεάν).

Αν τα κρύψεις σπίτι και σε κλέψουν; κι αν σε σκοτώσουν στην προσπάθεια να βρουν την κρυψώνα σου;

κι αν τα βγάλεις έξω, και βρεις χειρότερο μπελά;

πχ. να φτάσει η κρίση και σε αλλα κρατη, να μην μπορεις να τα ξαναφέρεις (γρήγορα) αν σου τύχει κατι σοβαρό;

να στα δεσμευσουν και οι ξενοι επειδη θα κανουν συμφωνία με το ελληνικό κράτος;

ή οτιδήποτε;

 

εγω μπορει να τα να τα κρυψω σπίτι μου επειδη μένω σε φρούριο (ή νομίζω οτι ειναι τέτοιο). εσυ;

εγώ μπορει να τα βγαλω έξω, επειδη εχω συγγενείς έξω, και ότι χρειαστώ θα με βοηθήσουν. εσυ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι οι ίδιοι οικονομολόγοι αεριτζήδες που λέγαν ότι[...]

Και ερωτώ τους έξυπνους της παρέας: α)Έτσι και η συνταγή δεν πιάσει (το πιθανότερο εδώ που τα λέμε) τι γίνεται? β)Πείτε μου ένα λόγο να έχω τα χρήματα μου στην Ελλάδα ρισκάροντας έστω και κατά 0,00001% περισσότερο από αν τα έχω αλλού.

Αναφέρεσαι στα άτομα που έλεγαν μην σηκώσετε τις καταθέσεις σας γιατί δεν θα φορολογηθούν/παρακρατηθούν και τα μουσκάρια βγάλαν από τη χώρα 8 δις € επειδή έτσι έγραψε το troktiko.

 

Αναφέρεσαι στα άτομα που έλεγαν μην σηκώσετε τις καταθέσεις σας γιατί δεν τυπώνει το νομισματοκοπείο κρυφά δραχμές στο υπόγειο και τα μουσκάρια συνέχισαν να βγάζουν χρήματα προς τα έξω επειδή έτσι έγραψε το troktiko.

 

Η τρίτη και φαρμακερή θα είναι τώρα, που μακάρι τα μουσκάρια να μην είναι αρκετά σε αριθμό για να προκαλέσουν φαινόμενα self-fulfilling prophecy στην αγορά.

 

Είδες λοιπόν γιατί εκτός από λογιστικά προγράμματα και λογιστικές εγγραφές πρέπει να μαθαίνουμε και λίγο παραπάνω οικονομική θεωρία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

random eγώ απλά ρώτησα πως ανοίγεις λογαριασμό σε τράπεζα εξωτερικού. Δεν ζήτησα την συμβουλή κανενός.

Αν θυμάμαι καλά (επειδή σε παρακολουθώ) ήσουν από τους πρώτους που έγραψαν για το μέγεθος της κρίσης και σε κράζαν ότι κινδυνολογείς χωρίς λόγο.

 

---------- Προσθήκη στις 12:54 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 12:36 ----------

 

Είδες λοιπόν γιατί εκτός από λογιστικά προγράμματα και λογιστικές εγγραφές πρέπει να μαθαίνουμε και λίγο παραπάνω οικονομική θεωρία?

Άλλο λογιστής άλλο οικονομολόγος. Εσύ παρόλο που θα γίνεις οικονομολόγος θα έχεις δικαίωμα υπογραφής λογιστή. Λογικά πράγματα δηλαδή.

Για τα υπόλοιπα παρακαλώ να παραθέσεις link γνωστού οικονομολόγου που όταν ξέσπασε η κρίση να είπε ξεκάθαρα "η Ελλάδα θα πάει στο ΔΝΤ" και τώρα να λέει ξεκάθαρα ότι "δεν κινδυνεύει το τραπεζικό σύστημα της Ελλάδας". Σου βάζω μήπως δύσκολα?

Υπάρχουν λοιπόν οι εξής περιπτώσεις: α)Οι οικονομολόγοι είναι μούφα (άσχετοι, στόκοι) β) οι οικονομολόγοι που βγαίνουν και λένε, λένε, λένε (στην TV, στις εφημερίδες) είναι κομματόσκυλα. Άλλη εξήγηση ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Και επειδή δεν έχω εμπιστοσύνη σε κομματόσκυλα αλλά ούτε σε άσχετους και στόκους για καλό και για κακό παίρνω τα φράγκα μου από αυτή τη χώρα. Απλή λογική. Ποιο απλή δεν γίνεται. Εξάλλου ρε παιδιά τι σας καίει αν πάρω τα φράγκα και τα πάω έξω? Τα λεφτά είναι δικά μου και τα κάνω καραμέλες, τα βάζω φωτιά και τα καίω. Για το αν χρεοκοπήσει η Ελλάδα δεν ευθύνομαι εγώ. Και θα το πω για ακόμη μια φορά ότι ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΤΕΘΕΙΜΕΝΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ από τη στιγμή που υπάρχει ατιμωρησία. Λαϊκίζω? Τι να κάνουμε είμαι λαϊκός τύπος ανθρώπου ποτέ δεν είπα ότι είμαι από τζάκι. Εσείς που δεν είστε σώστε την.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απλά ρώτησα πως ανοίγεις λογαριασμό σε τράπεζα εξωτερικού. Δεν ζήτησα την συμβουλή κανενός.

Αν θυμάμαι καλά (επειδή σε παρακολουθώ) ήσουν από τους πρώτους που έγραψαν για το μέγεθος της κρίσης και σε κράζαν ότι κινδυνολογείς χωρίς λόγο.

Quote?

 

Επί δυόμιση σελίδες δεν έβγαλα κιχ γιατί σεβάστηκα ότι κάποιοι ήθελαν απλά να μάθουν πως θα ανοίξουν λογαριασμό. Μετά βγήκαν σχεδόν όλοι offtopic, μετά άρχισες να ειρωνεύεσαι αυτούς που λένε να μην βγάλετε τα λεφτά σας έξω ε και μετά από όλα αυτά, απάντησα σε αυτό το συγκεκριμένο κι εγώ. Τόσο πρόβλημα?

 

Υπάρχουν λοιπόν οι εξής περιπτώσεις: α)Οι οικονομολόγοι είναι μούφα (άσχετοι, στόκοι)

Οικονομολόγος είναι ένας άνθρωπος που θα ξέρει αύριο γιατί αυτά που προέβλεψε χτες δε συνέβησαν σήμερα.

 

Με απλά λόγια έστω ότι έχουμε ένα υγιές και εντελώς ακίνδυνο σύστημα οπότε φυσικά οι οικονομολόγοι λένε ότι όλα θα πάνε καλά. Βγαίνει τώρα ένας άσχετος παπαγάλος (και δύο και τρεις) και λέει ότι οι τράπεζες αύριο θα καταρρεύσουν, χωρίς να παρουσιάζει στοιχεία που να εξηγούν/υποστηρίζουν αυτό που λέει. Οι τράπεζες θα καταρρεύσουν την επόμενη, αυτό σημαίνει ότι οι οικονομολόγοι είναι άσχετοι?

 

Ποιο απλή δεν γίνεται. Εξάλλου ρε παιδιά τι σας καίει αν πάρω τα φράγκα και τα πάω έξω?

Απάντησε ευτυχώς άλλος χρήστης σε άλλο thread για να μην λες ότι έχω προσωπικά μαζί σου:

 

Η πίστη είναι η βάση του χρηματοπιστωτικού συστήματος. Το τρίπτυχο για την ομαλή λειτουργία του συστήματος είναι το χρήμα - πίστη - τράπεζες. Κλονίζεις ένα από τα δυο και τα υπόλοιπα πάνε περίπατο. Ωστόσο δεν μπορούμε να έχουμε απαιτήσεις από τον απλό κοσμάκη να μπορεί να κατανοήσει πως η σημασία των χρημάτων του ξεπερνάει την δική του τσέπη.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...