Προς το περιεχόμενο

ανοιγμα τραπεζικου λογαριασμου στο εξωτερικο


nikolaos13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να καταρρεύσουν οι Ελληνικές τράπεζες από τις τράπεζες τις Κύπρου? Προφανώς και ΝΑΙ. Ο λόγος δεν με ενδιαφέρει.

Τα λεφτουδάκια μου και δρόμο λοιπόν. Εκτός και αν οι Ελληνικές τράπεζες μου δώσουν ένα δελεαστικό επιτόκιο που να αξίζει το ρίσκο.

Την ειρωνεία που την είδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Υπάρχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να καταρρεύσουν οι Ελληνικές τράπεζες από τις τράπεζες τις Κύπρου? Προφανώς και ΝΑΙ. Ο λόγος δεν με ενδιαφέρει.

Τα λεφτουδάκια μου και δρόμο λοιπόν. Εκτός και αν οι Ελληνικές τράπεζες μου δώσουν ένα δελεαστικό επιτόκιο που να αξίζει το ρίσκο.

 

Προσοχή μόνο όταν μετά απο χρόνια θελήσεις να τα φέρεις πάλι στην Ελλάδα μην σε φορολογήσουν με κανά 8% και σε ρωτήσουν και που τα βρήκες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή μόνο όταν μετά απο χρόνια θελήσεις να τα φέρεις πάλι στην Ελλάδα μην σε φορολογήσουν με κανά 8% και σε ρωτήσουν και που τα βρήκες...

Δεν είδες με επαναπατρισμό κεφαλαίων? Όλοι στην Ελλάδα έτρεξαν να τα φέρουν?

Ακόμη και με απλό ταξί περνάνε πακέτα από τα σύνορα. Από την άλλη οι καταθέσεις μου δεν προέρχονται από εμπόριο ναρκωτικών για να μην μπορώ να τις δικαιολογήσω. Ένα απλό ψιλομαγείρεμα και είμαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο υποθετικό σενάριο μιας κατάρρευσης του ελληνικού τραπεζικού συστήματος η Τράπεζα Κύπρου (Κύπρου) θα μείνει ανεπηρέαστη από μια κατάρρευση της Τράπεζας Κύπρου (Ελλάδος); Μου φαίνεται λογικό το "όχι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να καταρρεύσουν οι Ελληνικές τράπεζες από τις τράπεζες τις Κύπρου? Προφανώς και ΝΑΙ. Ο λόγος δεν με ενδιαφέρει.

Τα λεφτουδάκια μου και δρόμο λοιπόν. Εκτός και αν οι Ελληνικές τράπεζες μου δώσουν ένα δελεαστικό επιτόκιο που να αξίζει το ρίσκο.

Την ειρωνεία που την είδες?

Ωραία λοιπόν, next time γράφε "Βγάζω τα λεφτά μου έξω από τη χώρα γιατί έτσι μου καύλωσε ξαφνικά και λογαριασμό δεν θα δώσω σε κανένα και στα τέτοια μου αν επηρεάζεται το σύστημα" και άσε τις υποδείξεις περι άσχετων και μάπα οικονομολόγων και το άλλη εξήγηση ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

 

Και πριν προλάβεις να μου απαντήσεις έκπληκτος "μα αυτά έγραψα, θα με τρελάνεις", να σου πω ότι πρόλαβα το κείμενο σου και στις τρεις φάσεις πριν το 3πλο edit που έκανες ώστε να μην βγάζουν πλέον τα κείμενα μου νόημα, οπότε απαντώ στο original.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία λοιπόν, next time γράφε "Βγάζω τα λεφτά μου έξω από τη χώρα γιατί έτσι μου καύλωσε ξαφνικά και λογαριασμό δεν θα δώσω σε κανένα και στα τέτοια μου αν επηρεάζεται το σύστημα" και άσε τις υποδείξεις περι άσχετων και μάπα οικονομολόγων και το άλλη εξήγηση ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

 

Και πριν προλάβεις να μου απαντήσεις έκπληκτος "μα αυτά έγραψα, θα με τρελάνεις", να σου πω ότι πρόλαβα το κείμενο σου και στις τρεις φάσεις πριν το 3πλο edit που έκανες ώστε να μην βγάζουν πλέον τα κείμενα μου νόημα, οπότε απαντώ στο original.

 

Αφού ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ τι να σου πω? Ότι υπάρχει.

Αν διαβάσεις τα πρώτα 2-3 ποστ θα διαπιστώσεις πως η συμμετοχή μου στο εν λόγο τόπικ ήταν ΜΟΝΟ για να μάθω έναν εύκολο τρόπο να ανοίξω λογ/σμο στο εξωτερικό. Το ίδιο και ο τοπικ σταρτερ. Άλλοι πετάχτηκαν και άρχισαν να λένε οικομικοθεωρίες περί κατάρρευσης και ότι σπέρνεται πανικός και κουραφέξαλα. Αν με μια ερώτηση σπέρνεται πανικός αυτό σημαίνει ότι υπάρχει ήδη πανικός. Μακάρι να μπορούσα να σπέρνω τον πανικό με μια μου ερώτηση.

Όσο για το ότι δεν έχω εμπιστοσύνη στους Έλληνες οικονομολόγους δεν ευθύνομαι εγώ αλλά οι οικονομολόγοι με τις μπούρδες που μας αραδιάζουν καθημερινά χωρίς να ξέρουν. Το βρίσκω λογικό να μην ξέρουν γιατί δεν έχει επαναληφθεί κάτι παρόμοιο στο παρελθόν. Αν δεν ξέρουν να μην μιλάνε όμως. Υποδείξεις από κάποιον που δεν ξέρει ή που είναι κομματόσκυλο λοιπόν δεν δέχομαι. Αυτό είπα. Δεν νομίζω να σε προσέβαλα.

Όσο για το edit που λες ειλικρινά δεν έχω καταλάβει τι εννοείς. Ουδεμία προσπάθεια αλλοίωσης αυτών που λες ΑΝ έγινε δεν έγινε εσκεμμένα. Άλλωστε δεν χρειάζεται:P

Το ερώτημα που σου έκανα είναι πολύ συγκεκριμένο και δεν μου απάντησες. Το επαναλαμβάνω λοιπόν με άλλα λόγια: Υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να γίνει το μπαμ στην Ελλάδα από οποιαδήποτε άλλη χώρα της ΕΕ? Ναι η όχι? Η απάντηση θα προτιμούσα να περιοριστή με ένα ναι ή με ένα όχι.

Πήγα και σε μία τράπεζα το πρωί και λέγαν μπροστά μου σε ένα παππούλη κάτι τέτοια. Ο άνθρωπος ήθελε να βάζει κάθε μήνα λεφτά για τα εγγόνια του και αυτοί τον άρχισαν και του έλεγαν για την καμπύλη της οικονομίας. Τον έψησαν να επενδύσει σε μετοχές στο τέλος. Φούντωσα μιλάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να καταρρεύσουν οι Ελληνικές τράπεζες από τις τράπεζες τις Κύπρου? Προφανώς και ΝΑΙ. Ο λόγος δεν με ενδιαφέρει.

Τα λεφτουδάκια μου και δρόμο λοιπόν. Εκτός και αν οι Ελληνικές τράπεζες μου δώσουν ένα δελεαστικό επιτόκιο που να αξίζει το ρίσκο.

Την ειρωνεία που την είδες?

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΧΡΕΩΚΟΠΗΣΕΙ ΤΡΑΠΕΖΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΜΗΝ ΕΙΣΤΕ ΚΟΤΣΥΦΙΑ Κ ΜΗΝ ΠΑΡΑΣΥΡΕΤΕ Κ ΑΛΛΟΥΣ.

 

 

Εχω σπασμενο χερι. Μη με κουραζετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΧΡΕΩΚΟΠΗΣΕΙ ΤΡΑΠΕΖΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΜΗΝ ΕΙΣΤΕ ΚΟΤΣΥΦΙΑ Κ ΜΗΝ ΠΑΡΑΣΥΡΕΤΕ Κ ΑΛΛΟΥΣ.

 

 

Εχω σπασμενο χερι. Μη με κουραζετε.

 

Αφού το λες εσύ. Έτσι θα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Των 10 χρονων εργασιακης εμπειριας μου στο αντικειμενο κ της καθημερινης μου ενασχολησης με το θεμα εκ των εσω.

 

Αν θες αποδειξεις κ ονοματα κ το κορμακι μου θα ψαξεις ποντο ποντο, θα σου γραψω σεντονακι οταν, με το καλο, δεσει το δεξι σκαφοειδες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να γίνει το μπαμ στην Ελλάδα από οποιαδήποτε άλλη χώρα της ΕΕ? Ναι η όχι?

Χμ θεωρητικά μια χώρα που έχει το ΔΝΤ και την Ευρωζώνη από πίσω της είναι καλύτερα θωρακισμένη και πιο ασφαλής από μία που έχει παρόμοια προβλήματα και είναι ακάλυπτη (Πορτογαλία, Ιταλία), ωστόσο θα απαντήσω ξεκάθαρα:

 

Ναι αν το δούμε από τη μεριά των ΜΜΕ και της ψυχολογίας του κόσμου, όχι αν το δούμε από καθαρά θεωρητική και στατιστική πλευρά.

 

Πως με βρίσκεις? :P:-D

 

 

Αφού ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ τι να σου πω? Ότι υπάρχει.

Όσο για το ότι δεν έχω εμπιστοσύνη στους Έλληνες οικονομολόγους δεν ευθύνομαι εγώ αλλά οι οικονομολόγοι με τις μπούρδες που μας αραδιάζουν καθημερινά χωρίς να ξέρουν.

Παραπάνω εξήγησα γιατί μπορεί κάποιος να λέει Α και να γίνει το Β, χωρίς να έχει άδικο ο ίδιος και ήταν απάντηση στα περί μπουρδών. Δεν προσβλήθηκα, αποσαφήνισα, έχει διαφορά.

 

Όσο για το edit που λες ειλικρινά δεν έχω καταλάβει τι εννοείς. Ουδεμία προσπάθεια αλλοίωσης αυτών που λες ΑΝ έγινε δεν έγινε εσκεμμένα. Άλλωστε δεν χρειάζεται:P

Αν δεν έκανες επίτηδες edit, όντως δεν χρειαζόταν γιατί το έκανες?, με αποτέλεσμα τώρα να μην βγάζουν και πολύ νόημα αυτά που έγραψα ακριβώς λόγω των edits απλά να σε παρακαλέσω next time να κάνεις νέο post, και όχι edit quotαρισμένων για να μην υπάρξουν παρανοήσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Των 10 χρονων εργασιακης εμπειριας μου στο αντικειμενο κ της καθημερινης μου ενασχολησης με το θεμα εκ των εσω.

 

Αν θες αποδειξεις κ ονοματα κ το κορμακι μου θα ψαξεις ποντο ποντο, θα σου γραψω σεντονακι οταν, με το καλο, δεσει το δεξι σκαφοειδες μου.

 

Μου φτάνει να ψάξω το κορμάκι:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...