Προς το περιεχόμενο

Διμηνη Μετατροπη Σωματος


buzzad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ποσοτητες ανω τον 2,5 γρ. - 3,5 γρ επι ενα κιλου σωματικου βαρους ενδεχεται να δημιουργησουν αρκετη ''δουλεια'' σε νεφρα και συκωτη. Δεν εχω καποια εκθεση,μελετη βιβλιογραφεια για αυτο...Σκεψου το απλα το περισσοτερο δεν ειναι παντα η καλυτερη οδος και για πιο λογο βεβαια..Εαν δεν κατεβενεις σε αγωνες η δεν βγαζεις λεφτα απο το κορμι σου δεν βλεπω τον λογο να τον επιβαρυνεις τοσο...Εισαι 69 kgr's θεωρω οτι 100 gr πρωτεινης καθημερινα ισως και λιγο παραπανω θα εισαι οκ...

 

Σαφως και θα ρωτησεις τον γιατρο σου, αν και το πιο πιθανο ειναι να σε κραξει...!!

 

Καλα ναι δεν λεω να παρω πρωτεινη σαν τρελος απλα το φυσιολογικο για να ειμαι πιο ανετος την αλλη μερα στην γυμναστικη και να εχω λιγο καλυτερα αποτελεσματα. Οσο για την ποσοτητα και εγω για 1,5 γραμμαριο ανα κιλο εχω ακουσει. Οσο για το κραξιμο μου φαινετε λογικο θα μου πει τι μαλακιες θες να πας να παρεις :lol:

 

Σνικ θα σου πρότεινα να συνδυάζεις τις ασκήσεις κάπως έτσι: Ώμους - τρικέφαλα, στήθος - δικέφαλα (αν και θα προτιμούσα το στήθος να το κάνεις μόνο του, μιας και είναι μεγάλος μυς) και πλάτη μόνη της. Κοιλιακούς ραχιαίους για ζέσταμα.

Επίσης για γράμμωση δεν είναι καλή η πυραμίδα, να έχεις σταθερά κιλά και επαναλήψεις.

 

ANHLIKOS αυτο το προγραμμα το εκανα για 1 μιση μηνα και το ειχα βγαλει με αυτα που διαβαζα στο ιντερνετ απο εδω και απο εκει. Τωρα εχω αρχισει το p90x (ειναι dvd με ασκησεις) που ειναι για 90 μερες συνολικα και και διαφοροι που το εχουν δοκιμασει εχουν δει αρκετα καλα αποτελεσματα. Εγω τωρα ειμαι στην 2η βδομαδα και καθε φορα που κανω γυμναστικη ριχνω αρκετο ιδρωτα, ειδικα στις αεροβιες που εχει. Οποιος θελει να το δοκιμασει μπορει να το ψαξει στα torrent-αδικα, το προγραμμα για το τι εχει καθε μερα ειναι αυτο.

 

Μυικα οχι δεν με ενδιαφερει καθολου, για να καταλαβετε καλυτερα,στυλ τετοιο... οκ για το βιντεο! Thx

 

15occ4p.jpg

 

JimxxZe και το στυλ που μας δειχνεις θελει γυμναστικη απλα δεν ειναι τοσο ογκωδης οσο κατι αλλοι. Παντως καμψεις κοιλιακους πρεπει να τους βαλεις στο προγραμμα, α και γνωμη μου ειναι να μην κανετε μονο την κλασσικη ασκηση των κοιλιακων αλλα να κανετε 2-3 ασκησεις για το κατω μερος το πανω και μερικες για πλαγιους σε 2-3 σετ η καθε μια.

 

υ.γ η φωτογραφια απο Lost :lol:;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 235
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Οι περισσότερες τεχνικές προπόνησης. Για να καταλαβει και ο φιλος που του ειπα για τα σουπερ σετ....Επειδη ειναι αρκετες θα το σπασω σε τρια κομματια..

 

1. Απλά σετ

Η απλούστερη μέθοδος προπόνησης με βάρη, μίια σειρά απο επαναλήψεις μιας άσκησης αποτελεί ένα σετ. Η κάθε άσκηση μπορεί να επαναλαμβάνεται για 2-3 ή περισσότερα σετ με διάλειμμα μεταξύ των σετ.

 

2. Σούπερ σετ

Η τεχνική προπόνησης με σούπερ σετ περιλαμβάνει δυο ασκήσεις που γίνονται η μια μετά την άλλη χωρίς διακοπή, για ένα σετ την κάθε άσκηση. Στη συνέχεια κάνουμε διάλειμμα και συνεχίζουμε το επόμενο σούπερ σετ των ασκήσεων που εκτελούμε με αυτήν την τεχνική. Οι ασκήσεις των σούπερ σετ μπορεί να είναι ασκήσεις της ίδιας μυικής ομάδας ή ασκήσεις ανταγωνιστών μυών.

 

3. Τρι σετ

Στην τεχνική προπόνησης των τριπλών σετ, η οποία μοιάζει με τα σούπερ σετ, διαλέγουμε τρεις ασκήσεις για μια μυική ομάδα και εκτελούμε και τις τρεις ασκήσεις στη σειρά χωρίς διακοπή,από ένα σετ την κάθε άσκηση. Στη συνέχεια κάνουμε διάλειμμα και συνεχίζουμε το επόμενο τρι σετ.

 

4. Γιγαντιαία σετ

Η τεχνική προπόνησης των γιγαντιαίων σετ είναι όμοια με την τεχνική των τρι σετ και των σούπερ σετ, μόνο που εδώ έχουμε στη σειρά 4 ή και παραπάνω ασκήσεις για την ίδια πάντα περιοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

img017v.jpg

 

Ow f*** off... I don't want to become like this... :shifty:

 

Υ.Γ. άϊ εμ ράϊτινγκ γκρικ!!!

 

Υ.Γ.2. no offence m8! Απλά προσωπικά θεωρώ πιο άσχημο αυτό, απ' το περιττό λίπος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μου αρέσει που ξεκινήσαμε από προγράμματα ασκήσεων και καταλήξαμε στο να ...μετράμε δοσολογίες!

 

Προτιμώ το σκέτο ταπεινό γυμναστήριο χωρίς ...τουμπανιασμα!

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ψαχνω και αφου ειναι θεμα σχετικα με γυμναστικη ποιο απο τα 2 και γιατι? http://www.apothema.gr/Product/5-1-214-64993/Kettler/CAMBRIDGE__7985-994_.html

http://www.apothema.gr/Product/5-1-214-3610/Kettler/FAVORIT__7978-900_.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.85, 93 κιλά. Θέλω να χάσω άλλα 10 τουλάχιστον. Έχεις να προτείνεις κάποια διατροφή buzzad? Είμαι ελαστικός σε αυτά, μπορεί να περάσει μια μέρα που να έχω φάει μόνο ενα κουλούρι, μπορεί να περάσει άλλη που να έχω τσακίσει τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ψαχνω και αφου ειναι θεμα σχετικα με γυμναστικη ποιο απο τα 2 και γιατι? http://www.apothema.gr/Product/5-1-214-64993/Kettler/CAMBRIDGE__7985-994_.html

http://www.apothema.gr/Product/5-1-214-3610/Kettler/FAVORIT__7978-900_.html

 

Chris επειδη ετοιμαζομαι για το γυμναστηριο θα τα τσεκαρω μετα, παντως σαν μαρκα η Kettler ειναι κορυφη...!!

 

---------- Προσθήκη στις 20:10 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 20:08 ----------

 

1.85, 93 κιλά. Θέλω να χάσω άλλα 10 τουλάχιστον. Έχεις να προτείνεις κάποια διατροφή buzzad? Είμαι ελαστικός σε αυτά, μπορεί να περάσει μια μέρα που να έχω φάει μόνο ενα κουλούρι, μπορεί να περάσει άλλη που να έχω τσακίσει τα πάντα.

 

Οτι χειροτερο πρεπει να το αλλαξουμε αυτο...Φανταζομαι το γνωριζεις/καταλαβαινεις και εσυ αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chris επειδη ετοιμαζομαι για το γυμναστηριο θα τα τσεκαρω μετα, παντως σαν μαρκα η Kettler ειναι κορυφη...!!

 

Το ξερω απλως θελω να δω τι διαφορες εχουν στην εκγυμναση των χεριων.. Γιατι μαλλον στα χερουλια ειναι η διαφορα και στον τροπο που κινουνται τα χερια.

Επίσης ο ενας ειναι μαγνητικος και ο αλλος υδραυλικος τι ειναι προτιμότερο;; :fear: αν ηταν ποδηλατο θα διαλεγα 100% μαγνητικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερω απλως θελω να δω τι διαφορες εχουν στην εκγυμναση των χεριων.. Γιατι μαλλον στα χερουλια ειναι η διαφορα και στον τροπο που κινουνται τα χερια.

Επίσης ο ενας ειναι μαγνητικος και ο αλλος υδραυλικος τι ειναι προτιμότερο;; :fear: αν ηταν ποδηλατο θα διαλεγα 100% μαγνητικο.

 

Βεβαιωσου οτι το συγκεκριμενο μηχανημα σε βολευει γενικοτερα στο προγραμμα σου...Δεδομενου οτι δεν σου δινει αρκετες δυνατοτητες οπως ας πουμε ενας παγκος και μια μπαρα οπου εκει μπορουμε να εκτελεσουμε σχεδον ολες της ασκησεις...Εκτος αν ηδη διαθετεις κατι αναλογο...Μην ξοδεψεις λεφτα δηλαδη σε κατι που μπορει να παρατησεις μετα απο ενα δυο μηνες ειναι κριμα...

 

Ελπιζω να εισαι και εξοικιωμενος με την ολη κινηση του κωπηλατικου...Βαζουμε την μεση στο παιχνιδι και αν δεν κανεις σωστες κινησεις κρυβει κινδυνους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε συ Buzzad, για δώσε εσύ μια λίστα με πράγματα που πρέπει να κάνω και βλέπουμε.

 

Αγορινα φευγω για προπονηση μετα οκ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερω απλως θελω να δω τι διαφορες εχουν στην εκγυμναση των χεριων.. Γιατι μαλλον στα χερουλια ειναι η διαφορα και στον τροπο που κινουνται τα χερια.

Επίσης ο ενας ειναι μαγνητικος και ο αλλος υδραυλικος τι ειναι προτιμότερο;; :fear: αν ηταν ποδηλατο θα διαλεγα 100% μαγνητικο.

 

Βεβαιωσου οτι το συγκεκριμενο μηχανημα σε βολευει γενικοτερα στο προγραμμα σου...Δεδομενου οτι δεν σου δινει αρκετες δυνατοτητες οπως ας πουμε ενας παγκος και μια μπαρα οπου εκει μπορουμε να εκτελεσουμε σχεδον ολες της ασκησεις...Εκτος αν ηδη διαθετεις κατι αναλογο...Μην ξοδεψεις λεφτα δηλαδη σε κατι που μπορει να παρατησεις μετα απο ενα δυο μηνες ειναι κριμα...

 

Ελπιζω να εισαι και εξοικιωμενος με την ολη κινηση του κωπηλατικου...Βαζουμε την μεση στο παιχνιδι και αν δεν κανεις σωστες κινησεις κρυβει κινδυνους

 

 

Εκανα 2 -3 χρονια ποδηλατο καπου 40-50' αλλα πλεον και βαριεμαι και δεν εχω τοσο χωρο οποτε θελω κοπηλατικο που μαζευει. εχω κανει μονο αυτο που τραβας και οχι το FAVORIT οποτε δεν ξερω τι διαφορες εχει απο το CAMBRIDGE. Μαλλον θα παω με το CAMBRIDGE που το ξερω... Λογω προβληματος στη μεση παιρνω το κοπηλατικο αφου πρεπει να δυναμώσει σιγα σιγα και αφου δεν εχω τοσο χρονο για gym η μονη λυση ειναι αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...