Προς το περιεχόμενο

φακοι επαφης....!


Dhmhtrhs16

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το εχω ξαναπει, φοραω φακους καμια 10αρια χρονια, ημουν με μηνιαιους και ημερισιους, οι πιο καλοι που εχω βαλει:

http://www.airoptix.co.uk/products/airoptix-nightandday.shtml

 

τουφα αμα βαλω φακους επαφης δεν θα ειναι απ αυτους που τους αγοραζεις με το κιλο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Με το βαλε βγαλε εγω που φοραω 5-6χρονια εχω προβλημα καμια φορα.Ειναι ταλαιπωρια ειδικα αν εχει κανα χνουδι πανω κτλ κ σε πειραζει στο ματι.

 

Ποια μαρκα σας εχει αφησει ικανοποιημενους?Εμενα η καρερα.Μηνιαιοι παντα.

 

Υφρο καθαρισμου τι παιρνετε?Αν κ πιστευω ολα πανω κατω τα ιδια ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τους Bausch & Lomb: Optima έχω. Πάντα διετίας παίρνω και μου αντέχουν πολλές φορές και παραπάνω.

 

Οι ημερήσιοι και μηνιαίοι μου φαίνονται πολύ κουραστική αλλά και δαπανηρή διαδικασία. Ισως να είναι καλύτεροι για έναν "αρχάριο".

 

Οι διετείς είναι πια πολύ φθηνοί και δεν έχουν συνήθως πρόβλημα αντοχής.

Παλιότερα χρειάζονταν και ενζυματικό καθαρισμό (με διαλυόμενα δισκία) αυτοί οι φακοί αλλά και καθαρισμό με ειδικό σαπουνι.

 

Τα τελευταία χρόνια έχουν αναλάβει τον ρόλο αυτό τα υγρά καθημερινής χρήσης οπότε δεν χρειάζεται πια επιπλεον περιποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως, το καταστημα οπτικων μου ειπε οτι οι μηνιαιοι πανε και καλα για καταργηση, κι οτι ο κοσμος παιρνει ημερησιους=πιο υγιεινοι κλπ

Πιεσα για μηνιαίους, και τελικα μου τους παρηγγειλε, εκαναν 2-3 βδομαδες, ηρθαν, ολα καλα.

Φτηνοτερο κοστος, μια χαρα στη χρηση.

 

Σας λενε κι εσας οτι πανε για καταργηση, και να πατε σε ημερησιους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως, το καταστημα οπτικων μου ειπε οτι οι μηνιαιοι πανε και καλα για καταργηση, κι οτι ο κοσμος παιρνει ημερησιους=πιο υγιεινοι κλπ

Πιεσα για μηνιαίους, και τελικα μου τους παρηγγειλε, εκαναν 2-3 βδομαδες, ηρθαν, ολα καλα.

Φτηνοτερο κοστος, μια χαρα στη χρηση.

 

Σας λενε κι εσας οτι πανε για καταργηση, και να πατε σε ημερησιους;

 

Μάλλον παραμύθι σου πούλησε. Εμένα φίλος μου οπτικός μου προτείνει ακόμη του διετής που είναι και πιο φθηνοί.

 

Για κάποιον που έχει ευαίσθητα μάτια ίσως να είναι καλύτεροι οι ημερήσιοι-μηνιαίοι. Σε κάθε άλλη περίπτωση δεν βλέπεις κάποια διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μηνιαίοι δεν υπάρχει περίπτωση να καταργηθούν...Καπου πέτυχα ένα chart που έιχαν το μεγαλύτερο ποσοστό..

 

Οι ημερήσιοι είναι καλοί για καλοκαίρι που είναι όλα χύμα... αλάτια, άμμος, σκόνη, ξηρασία, ιδρώτας... Επίσης σε όσους εργάζονται σε εργοτάξια...

 

Υγρό χρησιμοποιώ ότι βρω... Αν και πιστεύω ότι είναι λίγο καλύτερο για εμένα το novasoft...

 

Τούφα μια ερώτηση! Με τους φακούς αυτούς κοιμάσαι βράδυ? Σε ενοχλούν μετά από 16-18 ώρες συνεχόμενης χρήσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λεει ο kostastnt θα ηθελα να το μαθω και εγω δηλαδη αν σας εχει τυχει να κοιμιθειτε με τους φακους, εγω εδω και 3 χρονια που φοραω δεν το εχω παθει ποτε αν και φοβαμαι λιγο γιατι νομιζω οτι θα ξυπνησω και ο φακος θα ειναι αλλου. Κατι αλλο τωρα, εχει δοκιμασει κανεις εγχρωμους φακους; Εγω εχω μαυρα ματια, τελειως μαυρα ομως που δεν ξεχωριζει η ιριδα απο το κεντρικο μαυρο σημειο που εχουν ολα τα ματια και ειπα να δοκιμασω να παρω καποιους καφε φακους για να ανοιξει ελαχιστα το χρωμα και να γινουν πιο φωτεινα. Οταν τους παραλαβω θα σας γραψω εντυπωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγω κατέληξα τα τελευταία 2 χρόνια τους Frequency Xcel Toric (μηνιαίοι). Καταρχήν μου είναι οι πιο άνετοι στο μάτι και δεν είναι ούτε πολύ σκληροί ούτε και το ανάποδο! Και κυκλοφορούν και σε συσκευασίες των 3 και όχι αναγκαστικά 6 όπως οι υπόλοιποι!

 

Στην αρχή είχα πάρει δοκιμαστικά από όλες τις εταιρίες και έκανα αλλαγές μέχρι να αποφασίσω. Οι πιο άνετοι στο μάτι μου φάνηκαν της Johnson & Johnson αλλά ήταν τόσο λεπτοί και μαλακοί που μου ήταν σχεδόν αδύνατον να τους πιάσω για να τους βγάλω!

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λεει ο kostastnt θα ηθελα να το μαθω και εγω δηλαδη αν σας εχει τυχει να κοιμιθειτε με τους φακους, εγω εδω και 3 χρονια που φοραω δεν το εχω παθει ποτε αν και φοβαμαι λιγο γιατι νομιζω οτι θα ξυπνησω και ο φακος θα ειναι αλλου. Κατι αλλο τωρα, εχει δοκιμασει κανεις εγχρωμους φακους; Εγω εχω μαυρα ματια, τελειως μαυρα ομως που δεν ξεχωριζει η ιριδα απο το κεντρικο μαυρο σημειο που εχουν ολα τα ματια και ειπα να δοκιμασω να παρω καποιους καφε φακους για να ανοιξει ελαχιστα το χρωμα και να γινουν πιο φωτεινα. Οταν τους παραλαβω θα σας γραψω εντυπωσεις.

 

 

Μάλλον μιλάνε για ειδικούς φακούς, οι οποίοι προορίζονται για ολοήμερη χρήση (ακόμη και στον ύπνο).

Οι υπόλοιποι φακοί δεν είναι κατάλληλοι για τέτοια χρήση, γιατί στεγνώνουν τα μάτια και γίνονται λιγότερο άνετοι στην χρήση.

 

 

Εγώ τα τελευταία χρόνια παίρνω τους Bausch + Lomb: Optima (2ετίας). Δεν τους νιώθω καν, είναι σαν να μην υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τουφα αμα βαλω φακους επαφης δεν θα ειναι απ αυτους που τους αγοραζεις με το κιλο :P

ποιους αγοραζεις με το κιλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω φοραω 6 χρονια Bausch and Lomb,δεν εχω δοκιμασει αλλους.Προσφατα μου ειπε ενας φιλος για μια μαρκα φακων που πανω στους φακους υπαρχουν μικροσκοπικες τρυπες για να κυκλοφορει αερας στο ματι,να μην στεγνωνει ευκολα και κατι τετοια.Αλλα δεν θυμοταν μαρκα,εχει κανεις καμια ιδεα? :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μηνιαίους φακούς επαφής προτείνετε για πολύωρη χρήση Η/Υ; Αν και κάνω διαλλείμματα που δε κοιτάω οθόνη κ.λ.π. μετά από κανα 5ωρο σαν να ξεραίνονται και βλέπω θολά . Να κυκλοφορώ σε δουλειές με τα γυαλιά δε παίζει, έχω πολυυυύ μυωπία και γενικά μου τη σπάνε τα γυαλιά...Οι ημερήσιοι μέχρι τι βαθμούς βγαίνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μηνιαίους φακούς επαφής προτείνετε για πολύωρη χρήση Η/Υ; Αν και κάνω διαλλείμματα που δε κοιτάω οθόνη κ.λ.π. μετά από κανα 5ωρο σαν να ξεραίνονται και βλέπω θολά . Να κυκλοφορώ σε δουλειές με τα γυαλιά δε παίζει, έχω πολυυυύ μυωπία και γενικά μου τη σπάνε τα γυαλιά...Οι ημερήσιοι μέχρι τι βαθμούς βγαίνουν;

 

 

αυτο ειναι ενα προβλημα γιατι κ εγω που καθομαι σπιτι...παντα με γυαλια ειμαι...κριμα να κουραζω τα ματια μου....εγω Bausch and Lomb εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι day and night που ειπαμε πιο πανω μαλλον, μιας και δεν τους βγαζεις ουτε το βραδυ

 

Tους focus day & night τους εχεις δοκιμασει?Ειναι εξισου καλοι με τους optix?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...