Προς το περιεχόμενο

Mountain Bikes ΣΤΟ Praktiker


newtech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μoλις γυρισα απο τα carrefour, Πηρα επαγγελματικο επωνυμο ποδηλατο JEEP COMPASS (ουτε και γω ηξερα οτι βγαζουν και ποδηλατα) απο 250 ευρο προσφορα 39 ευρο.....

Τι εχουν να πουν λοιπον ολοι οσοι κραζουν τα "κινεζικα" του Carrefour?

To ποδηλατο ηταν το τελευταιο απο οτι ειδα και λιγο που το οδηγησα ειναι κορυφαιο....

Οποιος θελει ας μου βρει καλυτερο σε αυτα τα λεφτα.... οι υπολοιποι ...δανειο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Το οτι το βγαζει η jeep γιατι το κανει αυτοματα επαγγελματικο? Και εκτος αυτου, απο ποτε η jeep αποτελει κατασκευαστρια ποδηλατων? Ουτε renault ειναι, ουτε KTM. Δεν κατηγορει κανεις αυτον που θελει ενα απλο ποδηλατο, να κανει που και που καμια βολτα. Ουτε κανουμε διαγωνισμο για το ποιος το εχει καλυτερο. Αλλα μην αναγορευουμε τα ποδηλατα των supermarket σε κορυφαια ποδηλατα, ειδικα αν δεν εχουμε ασχοληθει με το sport κανθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, απο ποδήλατα δεν ξέρω τίποτα (το τελευταίο μου το ξεκαβάλησα πριν 25 χρόνια),

αλλα μου φαίνεται σαν να διαβάζω ενα διάλογο μεταξύ : κοπελιάς που θελει pc για Word+Facebook,

φανατικού/ής Gamer,

επαγγελματία CAD/3D studio,κλπ,

και ενός παθολογικού "overclocker-αλλαζω-μνημες-καθε-βδομάδα-ώχ!-ακρίβηνε-το-υγρό-άζωτο!!!",

που προσπαθούν να συμβουλέψουν ο ενας τον άλλον, ποιο ειναι το σωστό μηχάνημα, στη σωστή τιμή... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μoλις γυρισα απο τα carrefour, Πηρα επαγγελματικο επωνυμο ποδηλατο JEEP COMPASS (ουτε και γω ηξερα οτι βγαζουν και ποδηλατα) απο 250 ευρο προσφορα 39 ευρο.....

Τι εχουν να πουν λοιπον ολοι οσοι κραζουν τα "κινεζικα" του Carrefour?

To ποδηλατο ηταν το τελευταιο απο οτι ειδα και λιγο που το οδηγησα ειναι κορυφαιο....

Οποιος θελει ας μου βρει καλυτερο σε αυτα τα λεφτα.... οι υπολοιποι ...δανειο...

 

κατσε απο 250 ποσο το πήρες?? 39€??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα επαγγελματικο επωνυμο ποδηλατο JEEP COMPASS

 

Άντε, με το καλό και αυτοκίνητο ZANUSSI (ξέρεις, αυτή με τις ηλεκτρικές κουζίνες). :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, απο ποδήλατα δεν ξέρω τίποτα (το τελευταίο μου το ξεκαβάλησα πριν 25 χρόνια),

αλλα μου φαίνεται σαν να διαβάζω ενα διάλογο μεταξύ : κοπελιάς που θελει pc για Word+Facebook,

φανατικού/ής Gamer,

επαγγελματία CAD/3D studio,κλπ,

και ενός παθολογικού "overclocker-αλλαζω-μνημες-καθε-βδομάδα-ώχ!-ακρίβηνε-το-υγρό-άζωτο!!!",

που προσπαθούν να συμβουλέψουν ο ενας τον άλλον, ποιο ειναι το σωστό μηχάνημα, στη σωστή τιμή... :lol:

 

Πάντα έτσι δεν είμαστε;

Μου θυμίζει την περίπτωση που ήθελα να πάρω διάδρομο για το σπίτι...

Να είναι έτσι, γιουβέτσι, κοκορέτσι και στο τέλος, απέκτησα μια κρεμάστρα 700 ευρώ...

 

Καλορίζικο το Jeepάκι φίλε, να'ναι γερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθε ενας ψωνιζει αναλογα με τις αναγκες και την οικονομικη του δυνατοτητα (πορτοφολι).Προσωπικα απο την εμπειρια μου ξεκινησα με Everest απο Practicer πριν απο πολλα χρονια.Στην πορεια στραφηκα σε ποδηλαταδικο και με 70.000δρχ το αναβαθμισα σε ικανοποιητικο επιπεδο,ωστε να κανω σε δυσκολες χωματινες διαδρομες ποδηλασια για 1-2 ωρες σε δρομους με μεγαλη κλιση.Περισυ αγορασα ποηλατο αξιας 800€.Δεν ειμαι χαρτζιλικοδιαιτος και σαν εργαζομενος κανω κανενα ακριβο δωρο στον εαυτο μου.Η διαφορα απο το παλιο ποδηλατο ετσι οπως το ειχα φτασει δεν ειναι μγαλη.Η αποψη μου στο συγκεκριμενο θεμα αν σκεφτεσθε να θυμηθειτε τα παιδικα σας χρονια και να αρχισετε παλι ποδηλατο ειναι να δοκιμασετε αυτο που θα παρετε απαραιτητα.Να το δοκιμασετε σε διαδρομη κοντα στο μαγαζι αν σας επιτραπει.Ακομη και οι μη ειδικοι ξερουν ποδηλατο αρκετα για να κρινουν τι παιρνουν.Αργοτερα αν το χομπυ και η διασκεδαση γινει αναγκη,κουλτουρα και τροπος μετακινησης,ξοδεψτε για κατι καλυτερο.Θα το καταλαβετε το καλυτερο θα κανει τη ζωη σας καλυτερη στον δρομο.Συμβουλευτειτε τα εξειδικευμενα site ή τα περιοδικα και παρτε κατι ακριβο.Η φτωχεια θελει καλοπεραση.

Για τον κυριο που ειπε που θα κανεις ποδηλατο στην Αθηνα ,φιλε μου αν βγουν στον δρομο καθημερινα 200.000 ποδηλατες(!!!) για να πανε στις δουλειες τους θα δουμε μια αλλιωτικη πολη.Η κουλτουρα του τσιγαρου,η σιεστα του καναπε και του καφε φαινεται δυσκολα ,αλλα πιστευω οτι ολα χωρανε στη ζωη του νεοελληνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον κυριο που ειπε που θα κανεις ποδηλατο στην Αθηνα ,φιλε μου αν βγουν στον δρομο καθημερινα 200.000 ποδηλατες(!!!) για να πανε στις δουλειες τους θα δουμε μια αλλιωτικη πολη.

 

Μακάρι να γινόταν αυτό... μακάρι.

Αλλά εγώ φοβάμαι ακόμη και στη μικρή πόλη που μένω να το κάνω...

Δε δίνουν σημασία στο δίτροχο, με κινητήρα ή χωρίς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, απο ποδήλατα δεν ξέρω τίποτα (το τελευταίο μου το ξεκαβάλησα πριν 25 χρόνια),

αλλα μου φαίνεται σαν να διαβάζω...

 

Ακριβως. Σου φαινεται. Ενα απο τα πραγματα που εγω τουλαχιστον εγραψα, ειναι οτι ο καθενας πρεπει να παιρνει (οχι μονο στα ποδηλατα) αυτο που του χρειαζεται.

Ωστοσο αυτο που σχολιασαν οι περισσοτεροι ειναι το εξης: Πως οταν θες μια καρτα γραφικων, πας στο πλαισιο και οχι στο βασιλοπουλο, πως οταν θες μνημες θα εμπιστευτεις τις g.skill και οχι μια εταιρια που δεν εχει καν site κ.α. Υπαρχουν πραγματα που αν δεν ασχοληθεις με κατι δεν τα μαθαινεις ποτε, και επειδη καποιοι τα γνωριζουν/με σε αυτα αναφερθηκαν. Στα υπολοιπα με καλυψε απολυτα ο actorgr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 4 χρόνια είχα γοράσει ένα ideal των 170 ευρώ για να πηγαίνω στο μετρό. Όταν το αγόρασα μου το ρύθμισαν και μου έδωσαν το σωστό μέγεθος. Για 6 μήνες όλα σούπερ γιατί μετά μου το κλέψαν από το μετρό και έκλαψα τα ευρώ μου και το ποδηλατάκι μου.

Ύστερα από 4 χρόνια βλέποντας μια προσφορά του carrefour πριν 3 μήνες πήγα να πάρω 2 ποδήλατα των 100 ευρώ έκαστο για εμένα και τη σύζυγο. Αφού τα περιεργάστηκα καλά και διαπίστωσα διάφορα ελλατωματάκια, βρήκα έναν υπάλληλο που μου είπε πως το ποδήλατο το παίρνω έτσι όπως είναι και δε γίνεται καμιά ρύθμιση στις ταχύτητες ή κάπου αλλού. Μόνο τα λάστιχα φουσκώνουν. Επίσης δεν υπάρχει καμιά εγγύηση παρά μόνο στο σκελετό. Μεγέθη δεν υπάρχουν, μόνο ένα one size! Έφυγα αμέσως γιατί όλα αυτά μου έκαναν τη χειρότερη εντύπωση γιατί όσο νά' ναι τα λεφτά μου θα τους έδινα.

Πήγα σε άλλο carrefour γιατί σκέφτηκα μήπως έπεσα σε κακή εξυπηρέτηση. Τα ίδια και χειρότερα. Εκεί δεν υπήρχε κάν υπάλληλος για να σου πει τα προηγούμενα.

Στη συνέχεια πήγα σε ποδηλατά στο Χαλάνδρι χωρίς πραγματική πρόθεση αγοράς λόγω έλλειψης χρημάτων. Εκεί έπεσα σε γνώστες οι οποίοι μου εξήγησαν τι είδους ποδήλατο πρέπει να διαλέξω για τη χρήση που ήθελα (βασικά βόλτες με την οικογένεια και λίγα βουνά). Τι προδιαγραφές χρειάζεται να έχει 1 ή 2 αναρτήσεις ή αν χρειάζομαι δισκόφρενα και επίσης αφού τους είπα τα σωματικά μου χαρακτηριστικά μου έδειξαν το κατάλληλο μέγεθος. Όλα αυτά με οδήγησαν να αγοράσω 2 ποδήλατα στην 2πλή ή 3πλή τιμή από του carrefour. Αλλά... μου τα ρύθμισαν σωστά μου έδωσαν εγγύηση για τα πάντα μου εξήγησαν πως το 1ο service είναι δωρεάν όποτε το χρειαστώ και μου έκαναν 15 άτοκες δόσεις. Απο τότε τα ποδήλατα τα έχουμε ξεσκίσει στις βόλτες. Πεντέλη, Δάσος Συγγρού κλπ. Χρειάστηκα 2 φορές ρύθμιση στις ταχύτητες την οποία μου έκαναν στο μαγαζί στο άψε σβήσε αφιλοκερδώς.

Επειδή ο χρόνος είναι χρήμα και δεν έχω διάθεση να τον ξοδέψω στο carrefour σε τσακωμούς για κάτι που μου πουλήσαν ώς γουρούνι στο σακί και χωρίς ουσιαστική εγγύηση, προτίμησα να δώσω τα παραπάνω για να έχω σωστό προιόν και σωστή εξυπηρέτηση. Η ζυγαριά έκλεινε προς το μαγαζί.

Εξαρτάται πάντα το τι θέλεις από μια αγορά. Η αγορά δεν είναι μόνο το είδος που αγοράζεις εκείνη τη στιγμή αλλά και αυτό που θα σου προσφέρει στη συνέχεια.

Αν έχεις άπειρο χρόνο να ασχοληθείς μπορείς να επιλέξεις του carrefour ή praktiker. Αν θες ένα ποδήλατο να σε πηγαίνει στο μετρο τότε επίσης ένα φτηνό. Αλλά αν θες ένα ποδήλατο να το ευχαριστηθείς και να μην ταλαιπωρείσαι σε περίπτωση προβλημάτων τότε γέρνεις προς μαγαζί.

Για ποδήλατο έξω από το μετρό ... εγώ ποτέ ξανά.

Βασικά μας λε΄πει και ποδηλατική παιδεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν καθημερινός χρήστης ποδηλάτου το χρησιμοποιώ για να πηγαίνω στη δουλειά μου. 10χλμ πήγαινε 10 χλμ έλα. Η αλήθεια είναι οτι όποιος θέλει ένα ποδήλατο να κάνει στην πλατεία της γειτονιάς και άντε 2-3-4 στενά παραπέρα τα ποδήλατα του καρφουρ-πράκτικερ είναι μια χαρά. Αν το θέλει για κάτι παραπάνω τότε όχι μόνο δεν είναι καλά αλλά είναι και ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ!

 

Εταιρίες κολοσοί στο χώρο όπως η TREK, SCOTT, GARY FISHER, SPECIALIZED... είναι οι βλάκες δλδ που τα έχουν απο 400 εώς ΧΧ.ΧΧΧ ευρώ; Ότι πληρώνεις παίρνεις. Όπως σωστά είπε κι ένας φίλος στην αρχή αν μία κοπελίτσα θέλει υπολογιστή μόνο για facebook τότε της φτάνει και της περισσεύει κι ένα Pentium με 256 RAM και τέλος. Αλλά αν έρθει η ώρα να κάνει κάτι παραπάνω τέλος.

 

Έτσι είναι και με τα ποδήλατα κι επειδή προέχει η ασφάλειά μας σε γνωστούς μου που θέλησαν να πάρουν ποδήλατο τους απέτρεψα να πάρουν απο εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν καθημερινός χρήστης ποδηλάτου το χρησιμοποιώ για να πηγαίνω στη δουλειά μου. 10χλμ πήγαινε 10 χλμ έλα. Η αλήθεια είναι οτι όποιος θέλει ένα ποδήλατο να κάνει στην πλατεία της γειτονιάς και άντε 2-3-4 στενά παραπέρα τα ποδήλατα του καρφουρ-πράκτικερ είναι μια χαρά. Αν το θέλει για κάτι παραπάνω τότε όχι μόνο δεν είναι καλά αλλά είναι και ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ!

+1 .....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω κυκλοφορουν ακόμα με τελείως παλιά ποδήλατα του τυπου:

κ δεν εχουνε πρόβλημα!!!

Αν το ποδήλατο της φωτογραφίας είχε την αντίστοιχη ποιότητα που έχει αυτό του praktiker έναντι των (λίγο +50-60ευρώ) ακριβότερων, θα ήταν για παλιοσίδερα εδώ και πολύ καιρό.

 

Για περιστασιακή χρήση πάρε την απόλυτη φτήνια, το ίδιο θα είναι. Για καθημερινή, δώσε κάτι παραπάνω για επώνυμο, πάρε από τον ποδηλατά της γειτονιάς σου που θα σε στηρίξει κιόλας αν παρουσιαστεί πρόβλημα, δε θα χάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...