Προς το περιεχόμενο

Mountain Bikes ΣΤΟ Praktiker


newtech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Π.χ εγω στα 16 μου πήρα ενα πολυ απλό MTB μαρκα Fischer απο ΣΜ στη γερμανια κ ακομα ζει κ βασιλεύει στο χωρίο μου οταν πηγαίνω κανένα ΣΚ καμιά βόλτα στη λίμνη δίπλα (μετα απο +12χρονια)!

 

Αν επερνα κατι για καθημερινή χρηση πιθανότατα θα επερνα το πιο φθηνό ideal γιατι η πιθανότητα να κανει φτερά ειναι πολυ μεγάλη!

 

Σορρυ για το οφτοπικ σε άσχετο με hardware topiq

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

IDEAL είναι μια καλή επιλογή,είναι ότι πληρώσεις παίρνεις,απο ανταλακτικά ολα οκ, συναρμολογήται εδώ στη Πάτρα,και έτσι υποστηρίζεις κάτι από τη χώρα σου που δίνει και δουλειά σε δεκάδες πατρινους.Καλές εντυπώσεις ε'ιχε και ο φίλος παραπανω που του το κλεψαν στο μετρο.Από πολυκαταστήμαρα,υποδεεστερα υλικα,φτηνο αλλα δεν αξιζει για τα λεφτα που πληρωνεις όσο φτηνο και να είναι,ανυπαρξια ανταλακτικων και υποστηριξης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε φτάσει πια στο σημείο να μιλάμε για ανταλλακτικά σε ποδήλατο!..

Δεν λέω, καλά είναι να υπάρχουν οι ειδικοί (ποδηλάτες) που δίνουν συμβουλές, καλό είναι να υπάρχουν οι μερακλήδες που θέλουν να πάρουν κάτι καλό, καλό είναι επίσης να δίνουμε συμβουλές.

Αλλά, διάολε, μιλάμε για ποδήλατο! Μεγάλωσα με διάφορα φτηνά ποδήλατα και εγώ και όλοι οι φίλοι μου, δεν παθαμε τίποτα, ούτε τα ποδήλατά μας έπαθαν τίποτα. Το ότι υπάρχουν διαφορετικές ποιότητες το ξέρουμε, αλλά όχι και να βγάζουμε άχρηστα τα φτηνότερα.

Πληροφοριακά, το τελευταίο ποδήλατο που προστέθηκε στην οικογένεια ήταν πριν από 13 χρόνια, ένα φτηνιάρικο των 20 χιλιάδων δραχμών για τον αδερφό μου. Μετά από τόσα χρόνια και πολλά χιλιόμετρα, ακόμη άψογο είναι-ή τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εταιρίες κολοσοί στο χώρο όπως η TREK, SCOTT, GARY FISHER, SPECIALIZED... είναι οι βλάκες δλδ που τα έχουν απο 400 εώς ΧΧ.ΧΧΧ ευρώ;

 

Ooooooooχι, φιλε μου, ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ειναι ΠΑΜ-ΠΟ-ΝΗ-ΡΟΙ ;) Οι βλακες ειμαστε εμεις που παμε και δινουμε "απο 400 εώς ΧΧ.ΧΧΧ ευρώ" για να τα αγορασουμε και να πηγαινουμε καμια βολτιτσα ποτε ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι βλακες ειμαστε εμεις που παμε και δινουμε "απο 400 εώς ΧΧ.ΧΧΧ ευρώ" για να τα αγορασουμε και να πηγαινουμε καμια βολτιτσα ποτε ποτε.

 

Η αλήθεια είναι πως δεν κατηγορώ και αυτούς που κατασκευάζουν τέτοια ποδήλατα, ούτε αυτούς που τα αγοράζουν. Είναι γνωστό ότι η τιμή ενός προίόντος από ένα σημείο και επάνω ανεβαίνει εκθετικά, αν διαθέτει κάποιο παραπάνω προσόν. Πχ. ένα αυτοκίνητο με τούρμπο κοστίζει χιλιάδες ευρώ παραπάνω από το αντίστοιχο ατμοσφαιρικό, άσχετα αν στην πραγματικότητα όλες οι επιπλέον αλλαγές κοστίζουν χίλια ευρώ . Γιατί; Γιατί έτσι! :devil:

(τυχαίο και μπακάλικο το παράδειγμα, μην πιαστείτε από αυτό...)

Καταλαβαίνω επίσης τους ενθουσιώδεις ερασιτέχνες, τους ημιεπαγγελματίες ή τους επαγγελματίες που θεωρούν πχ ότι το μίνιμουμ που μπορεί να κοστίζει ένα ποδήλατο είναι 400 ευρώ. Και εγώ δεν δέχομαι να φορέσω ρολόι των 150 ευρώ, αυτό δεν σημαίνει όμως ότι από όλους περιμένω το ίδιο, ούτε θα προτείνω σε κάποιον που θέλει να αγοράσει ένα απλό ρολόι για να του δείχνει την ώρα να αγοράσει οπωσδήποτε ένα των 300 ευρώ τουλάχιστον.

Ας είμαστε λίγο πιο ρεαλιστές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρώ αρκετό ενδιαφέρον για τα ποδήλατα και την ποδηλασία πάντως. Αν κάποιος φίλος έχει να προτείνει κάποιο site με οικονομικές λύσεις για ποδήλατα κυρίως για αρχάριους στο χώρο είναι ευπρόσδεκτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρώ αρκετό ενδιαφέρον για τα ποδήλατα και την ποδηλασία πάντως. Αν κάποιος φίλος έχει να προτείνει κάποιο site με οικονομικές λύσεις για ποδήλατα κυρίως για αρχάριους στο χώρο είναι ευπρόσδεκτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι αγορασαν "επαγγελματικα" ποδηλατα απο σουπερ μαρκετ καλο θα ηταν να καβαλησετε ενα απλο ποδηλατο στην μεσαια-μικρη κατηγορια για να δουν τις διαφορες με ενα πραγματικα καλο ποδηλατο. Ισως και να μην ειναι τοσο επαγγελματικο το "επαγγελματικο" τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι αγορασαν "επαγγελματικα" ποδηλατα απο σουπερ μαρκετ καλο θα ηταν να καβαλησετε ενα απλο ποδηλατο στην μεσαια-μικρη κατηγορια για να δουν τις διαφορες με ενα πραγματικα καλο ποδηλατο. Ισως και να μην ειναι τοσο επαγγελματικο το "επαγγελματικο" τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, απο ποδήλατα δεν ξέρω τίποτα (το τελευταίο μου το ξεκαβάλησα πριν 25 χρόνια),

αλλα μου φαίνεται σαν να διαβάζω ενα διάλογο μεταξύ : κοπελιάς που θελει pc για Word+Facebook,

φανατικού/ής Gamer,

επαγγελματία CAD/3D studio,κλπ,

και ενός παθολογικού "overclocker-αλλαζω-μνημες-καθε-βδομάδα-ώχ!-ακρίβηνε-το-υγρό-άζωτο!!!",

που προσπαθούν να συμβουλέψουν ο ενας τον άλλον, ποιο ειναι το σωστό μηχάνημα, στη σωστή τιμή... :lol:

 

+1000!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, απο ποδήλατα δεν ξέρω τίποτα (το τελευταίο μου το ξεκαβάλησα πριν 25 χρόνια),

αλλα μου φαίνεται σαν να διαβάζω ενα διάλογο μεταξύ : κοπελιάς που θελει pc για Word+Facebook,

φανατικού/ής Gamer,

επαγγελματία CAD/3D studio,κλπ,

και ενός παθολογικού "overclocker-αλλαζω-μνημες-καθε-βδομάδα-ώχ!-ακρίβηνε-το-υγρό-άζωτο!!!",

που προσπαθούν να συμβουλέψουν ο ενας τον άλλον, ποιο ειναι το σωστό μηχάνημα, στη σωστή τιμή... :lol:

 

+1000!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα παιδια που καταλιγουμε τελικα???

 

Για μεσα στην πολη για απλη χριση μια χαρα τον supermarket..

αλλα για κατι καλο παμε σε ποδηλαταδικο σωστά???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα παιδια που καταλιγουμε τελικα???

 

Για μεσα στην πολη για απλη χριση μια χαρα τον supermarket..

αλλα για κατι καλο παμε σε ποδηλαταδικο σωστά???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα παιδια που καταλιγουμε τελικα???

 

Για μεσα στην πολη για απλη χριση μια χαρα τον supermarket..

αλλα για κατι καλο παμε σε ποδηλαταδικο σωστά???

 

 

ακριβώς έτσι. Βολτίτσες του 20λεπτου σε απόσταση 4-5 τετραγώνων απο το σπίτι σου θα βολευτείς με ένα απλό ποδήλατο απο σουπερ μάρκετ.

 

Αν τολμήσεις κάτι παραπάνω θέλει προσοχή.

 

>Έχουμε φτάσει πια στο σημείο να μιλάμε για ανταλλακτικά σε ποδήλατο!..
Δεν λέω, καλά είναι να υπάρχουν οι ειδικοί (ποδηλάτες) που δίνουν συμβουλές, καλό είναι να υπάρχουν οι μερακλήδες που θέλουν να πάρουν κάτι καλό, καλό είναι επίσης να δίνουμε συμβουλές.
Αλλά, διάολε, μιλάμε για ποδήλατο! Μεγάλωσα με διάφορα φτηνά ποδήλατα και εγώ και όλοι οι φίλοι μου, δεν παθαμε τίποτα, ούτε τα ποδήλατά μας έπαθαν τίποτα. Το ότι υπάρχουν διαφορετικές ποιότητες το ξέρουμε, αλλά όχι και να βγάζουμε άχρηστα τα φτηνότερα.
Πληροφοριακά, το τελευταίο ποδήλατο που προστέθηκε στην οικογένεια ήταν πριν από 13 χρόνια, ένα φτηνιάρικο των 20 χιλιάδων δραχμών για τον αδερφό μου. Μετά από τόσα χρόνια και πολλά χιλιόμετρα, ακόμη άψογο είναι-ή τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται. 

 

συμφωνώ γενικά. Κι εμένα το προηγούμενο ποδήλατο ήταν ένα ideal pro rider του 94 με 30.000δρχ (μόλις τελείωσα το δημοτικό ήταν δώρο). Όμως μιλάμε για ένα ποδήλατο (και κυρίως μια εποχή) που δεν υπήρχαν μεγέθη στα ποδήλατα, ψήλωνες-χαμήλωνες τη σέλα και σου έλεγε ο ποδηλατάς έλα καλά είσαι φύγε. Μιλάμε για ένα ποδήλατο που πρέπει να ήταν 15+ κιλά. Το κακό είναι οτι αν ΔΕΝ δοκιμάσεις κάποιο λίγο ακριβότερο δε θα καταλάβεις τι γίνεται και πόσο τσάμπα ταλαιπωρήσε. Δηλαδή για βολτίτσες εδώ κοντά και για να πηγαίνω στην παραλία στις διακοπές είναι μια χαρά. ΑΛΛΑ για να πάω στη δουλειά μου να κάνω 20χλμ καθημερινώς δεν υπάρχει περίπτωση

 

Όσο για τα ανταλλακτικά το έχω 1+ χρόνο και δεν έχω αλλάξει τίποτα, ανταλλακτικά θα χρειαστούν όσοι του κάνουν πολύ πιο εντατική και σκληρή χρήση ή όσοι δυστυχώς είχαν κάποιο ατύχημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα παιδια που καταλιγουμε τελικα???

 

Για μεσα στην πολη για απλη χριση μια χαρα τον supermarket..

αλλα για κατι καλο παμε σε ποδηλαταδικο σωστά???

 

 

ακριβώς έτσι. Βολτίτσες του 20λεπτου σε απόσταση 4-5 τετραγώνων απο το σπίτι σου θα βολευτείς με ένα απλό ποδήλατο απο σουπερ μάρκετ.

 

Αν τολμήσεις κάτι παραπάνω θέλει προσοχή.

 

>Έχουμε φτάσει πια στο σημείο να μιλάμε για ανταλλακτικά σε ποδήλατο!..
Δεν λέω, καλά είναι να υπάρχουν οι ειδικοί (ποδηλάτες) που δίνουν συμβουλές, καλό είναι να υπάρχουν οι μερακλήδες που θέλουν να πάρουν κάτι καλό, καλό είναι επίσης να δίνουμε συμβουλές.
Αλλά, διάολε, μιλάμε για ποδήλατο! Μεγάλωσα με διάφορα φτηνά ποδήλατα και εγώ και όλοι οι φίλοι μου, δεν παθαμε τίποτα, ούτε τα ποδήλατά μας έπαθαν τίποτα. Το ότι υπάρχουν διαφορετικές ποιότητες το ξέρουμε, αλλά όχι και να βγάζουμε άχρηστα τα φτηνότερα.
Πληροφοριακά, το τελευταίο ποδήλατο που προστέθηκε στην οικογένεια ήταν πριν από 13 χρόνια, ένα φτηνιάρικο των 20 χιλιάδων δραχμών για τον αδερφό μου. Μετά από τόσα χρόνια και πολλά χιλιόμετρα, ακόμη άψογο είναι-ή τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται. 

 

συμφωνώ γενικά. Κι εμένα το προηγούμενο ποδήλατο ήταν ένα ideal pro rider του 94 με 30.000δρχ (μόλις τελείωσα το δημοτικό ήταν δώρο). Όμως μιλάμε για ένα ποδήλατο (και κυρίως μια εποχή) που δεν υπήρχαν μεγέθη στα ποδήλατα, ψήλωνες-χαμήλωνες τη σέλα και σου έλεγε ο ποδηλατάς έλα καλά είσαι φύγε. Μιλάμε για ένα ποδήλατο που πρέπει να ήταν 15+ κιλά. Το κακό είναι οτι αν ΔΕΝ δοκιμάσεις κάποιο λίγο ακριβότερο δε θα καταλάβεις τι γίνεται και πόσο τσάμπα ταλαιπωρήσε. Δηλαδή για βολτίτσες εδώ κοντά και για να πηγαίνω στην παραλία στις διακοπές είναι μια χαρά. ΑΛΛΑ για να πάω στη δουλειά μου να κάνω 20χλμ καθημερινώς δεν υπάρχει περίπτωση

 

Όσο για τα ανταλλακτικά το έχω 1+ χρόνο και δεν έχω αλλάξει τίποτα, ανταλλακτικά θα χρειαστούν όσοι του κάνουν πολύ πιο εντατική και σκληρή χρήση ή όσοι δυστυχώς είχαν κάποιο ατύχημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...