Προς το περιεχόμενο

Ενεργοποιηση των Windows 7 Home premium !!!


XtremeGamer-Pc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και μολις με βαζει σε αυτο το site μου κατεβαζει ενα αρχειο που λεγεται Windows Activation Update και μου το φορτωνει και μου λεει αυτη η ενημερωση εγκατασταθικε και μετα με πεταει στο σιτε αυτο που σου εστειλα και παταω συνεχεια και μου τον ελεγχει και λεει οτι δεν ειναι γνησια τα windows και να αγορασω windows 7 :rolleyes:.

 

---------- Προσθήκη στις 23:46 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 23:33 ----------

 

Τωρα τι κανουμε ?

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί συμβαίνει αυτό, δεν θα έπρεπε να συμβαίνει. Κάλεσε τη Microsoft όπως είπε και ο isay αν και λογικά θα σε παραπέμψουν στον κατασκευαστή.

Το καλύτερο απ'όλα βέβαια, θα ήταν να κάνεις format στον δίσκο C: (του λειτουργικού). Μετά το format θα ξεκινήσει αυτόματα το recovery partition και θα ξαναεγκαταστήσει τα Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Windows ενεργοποιηθηκαν και στην απο κατο σειρα λεει αναγνωριστικο προιοντος κατι αριθμοι και διπλα εχει ενα μπλε σηματακι που λεει ζητηστε γνησιο λογισμικο Microsoft

 

Μέχρι εδώ όλα καλά ! Τα windows είναι ενεργοποιημένα.

 

οταν θελεις να κανεις format και να ξαναεγκατασταθουν τα windows πατα κατα την εκεινηση alt+f10 και σε βαζει στο menu της acer και σου δινει την δυνατοτητα να ξαναεγκαταστησεις τα windows.

 

Μάλιστα, αυτή είναι η διαδικασία επαναφοράς σε κατάσταση πρώτης χρήσης.

Εδώ δεν κάνει format, αλλά εγγραφή sector by sector του κρυμένου image.

 

πριν λιγο ομως μου πεταει ενα εικονιδιο και μου λεει τιτλος τεχνολογιες ενεργοποιησης των Windows

Ο υπολογιστης αυτος δεν εκτελει αυθεντικα windows απο κατο μου εχει μια παραγραφο δεν ειναι τπτ αυτη ενταξει και απο κατο απο την παραγραφο λεει επιλυση μονο ηλεκτρονικα αυτο. και παταω στο επιλυση μονο ηλεκτρονικα και επειτα με βαζει στο site της microsoft link

και μολις με βαζει σε αυτο το site μου κατεβαζει ενα αρχειο που λεγεται Windows Activation Update και μου το φορτωνει και μου λεει αυτη η ενημερωση εγκατασταθικε και μετα με πεταει στο σιτε αυτο που σου εστειλα και παταω συνεχεια και μου τον ελεγχει και λεει οτι δεν ειναι γνησια τα windows και να αγορασω windows 7. Τωρα τι κανουμε ?
Δεν καταλαβαίνω γιατί συμβαίνει αυτό, δεν θα έπρεπε να συμβαίνει. Κάλεσε τη Microsoft όπως είπε και ο isay αν και λογικά θα σε παραπέμψουν στον κατασκευαστή.

 

Δεν μπορεί κατασκευαστής να μην έχει άδεια ΟΕΜ.

Δεν απαιτείται ενεργοποίηση (validation) σε προεγκατάσταση ΟΕΜ, από τον χρήστη.

Ξαναπάς και απαιτείς να κάνουν αυτοί ενεργοποίηση (αν δεν έχεις κάνει κάτι άλλο).

 

Το καλύτερο απ'όλα βέβαια, θα ήταν να κάνεις format στον δίσκο C: (του λειτουργικού). Μετά το format θα ξεκινήσει αυτόματα το recovery partition και θα ξαναεγκαταστήσει τα Windows.

 

Του τα λες λίγο μπερδεμένα. Format είναι το σβήσιμο του δίσκου, κάτι που το

λειτουργικό δεν θα το επιτρέψει. Άσε που μετά το format δεν ξεκινάει τίποτα

αυτόματα. Προφανώς εννοείς τη διαδικασία του recovery, όπως έκανε και ο τεχνικός

που είπε. Αλλά αυτό ήδη το έκανε ο τεχνικός. Κάτι άλλο παίζει.

 

Ξαναλέω, κανένας επίσημος ΟΕΜ κατασκευαστής δεν θα τολμούσε να εγκαταστήσει

λειτουργικό χωρίς validation. Κάτι άλλο συμβαίνει, ίσως κάποια εγκατάσταση

προγράμματος, κάποιος ιός χαλάει την ενεργοποίηση.

Ίσως κάποια εγκατάσταση επιπλέον γλώσσας κάνει τη ζημιά :

http://www.mydigitallife.info/2010/05/29/windows-7-validated-as-non-genuine-on-unsupported-editions-with-mui-language-pack-installed/ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναλέω, κανένας επίσημος ΟΕΜ κατασκευαστής δεν θα τολμούσε να εγκαταστήσει

λειτουργικό χωρίς validation. Κάτι άλλο συμβαίνει, ίσως κάποια εγκατάσταση

προγράμματος, κάποιος ιός χαλάει την ενεργοποίηση.

Ίσως κάποια εγκατάσταση επιπλέον γλώσσας κάνει τη ζημιά :

http://www.mydigitallife.info/2010/05/29/windows-7-validated-as-non-genuine-on-unsupported-editions-with-mui-language-pack-installed/ .

 

Το έχω κάνει σε φορητό Acer, γι αυτό το λέω. Προφανώς δεν εννοώ format μέσα από τα Windows. Προσπαθούσα να βάλω τα 7αρια, αλλά μόλις έκανε η εγκατάσταση το πρώτο restart, πεταγόταν το recovery partition και ξαναεγκαθιστούσε τα ΧP. Οπότε πήρε πόδι :P.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο πρεπει να ειναι φιλε ChangeAllNow το τελευταιο που ειπες γιατι μολις πειρα το λαπτοπ μου και πηγα σπιτι να το ανοιξω μολις το ανοιξα ειχε αγγλικα windows 7 ενω ελεγε στα χαρακτηριστικα οτι εχει ελληνικα windows 7 home premium !!! και τον παω πισω μου κανει ενα restor και επειτα μου φορτωσε την ελληνικη γλωσσα των windows 7 home premium και μου ειπε ο τεχνικος οτι την κατεβασε απο το σιτε της acer !!! και μου μετετρεψε τα windows 7 σε ελληνικα ετσι οπως επρεπε !!! λες φιλε ChangeAllNow να φταιει αυτο ?:rolleyes:

 

---------- Προσθήκη στις 13:08 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 13:05 ----------

 

α και οταν μου εκανε restor το λαπτοπ μου ειπε οτι οντος ειχε αγγλικη γλωσσα απο την μανα του και φορτωσε κανονικα τα windows απο το restor και ητανε αγγλικα και τα μετετρεψε σε ελληνικα.:-(

 

---------- Προσθήκη στις 13:09 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 13:08 ----------

 

α και αν παιζει καποιον ρολο αυτο τα windows κανουνε κανονικα update και ειναι παντα ενημερωμενα καθε μερα κανει update το λαπτοπ !!!

 

---------- Προσθήκη στις 18:21 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 13:09 ----------

 

Δλδ τωρα υπαρχει περιπτωση με αυτο το ελληνικο πακετο που μου φορτωσε ο τεχνικος στο λαπτοπ να με πιασει η microsoft και να μου κλειδωση τα windows ? παντος τα windows κανουνε κανονικα update απο οτι βλεπω και ειναι ενημερωμενα συνεχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο πρεπει να ειναι φιλε ChangeAllNow το τελευταιο που ειπες γιατι μολις πειρα το λαπτοπ μου και πηγα σπιτι να το ανοιξω μολις το ανοιξα ειχε αγγλικα windows 7 ενω ελεγε στα χαρακτηριστικα οτι εχει ελληνικα windows 7 home premium !!! και τον παω πισω μου κανει ενα restor και επειτα μου φορτωσε την ελληνικη γλωσσα των windows 7 home premium και μου ειπε ο τεχνικος οτι την κατεβασε απο το σιτε της acer !!! και μου μετετρεψε τα windows 7 σε ελληνικα ετσι οπως επρεπε !!! λες φιλε ChangeAllNow να φταιει αυτο ?:rolleyes:

 

---------- Προσθήκη στις 13:08 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 13:05 ----------

 

α και οταν μου εκανε restor το λαπτοπ μου ειπε οτι οντος ειχε αγγλικη γλωσσα απο την μανα του και φορτωσε κανονικα τα windows απο το restor και ητανε αγγλικα και τα μετετρεψε σε ελληνικα.:-(

 

---------- Προσθήκη στις 13:09 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 13:08 ----------

 

α και αν παιζει καποιον ρολο αυτο τα windows κανουνε κανονικα update και ειναι παντα ενημερωμενα καθε μερα κανει update το λαπτοπ !!!

 

---------- Προσθήκη στις 18:21 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 13:09 ----------

 

Δλδ τωρα υπαρχει περιπτωση με αυτο το ελληνικο πακετο που μου φορτωσε ο τεχνικος στο λαπτοπ να με πιασει η microsoft και να μου κλειδωση τα windows ? παντος τα windows κανουνε κανονικα update απο οτι βλεπω και ειναι ενημερωμενα συνεχως.

 

Η αλλαγή της γλώσσας κανονικά γίνεται μόνο στα Windows Ultimate. Δεν ξέρω με ποιόν ακριβώς τρόπο σου πέρασε αυτός ελληνικά και αν ευθύνεται αυτό. Εγώ έχω περάσει ελληνικό γλωσσικό πακέτο σε 7άρια Professional (retail version) και δεν είχα πρόβλημα. Δεν ξέρω τι παίζει με τις ΟΕΜ εκδόσεις όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οραια επειδη πολυ ασχοληθηκα με το θεμα αυτο μπορω να το παω πισω ξανα και να του πω του τεχνικου δωσε μου καινουργια windows 7 Home Edition ΕΛΛΗΝΙΚΑ !!! και ξαναφτιαχτω απο την αρχη το λαπτοπ η οχι ?:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οραια επειδη πολυ ασχοληθηκα με το θεμα αυτο μπορω να το παω πισω ξανα και να του πω του τεχνικου δωσε μου καινουργια windows 7 Home Edition ΕΛΛΗΝΙΚΑ !!! και ξαναφτιαχτω απο την αρχη το λαπτοπ η οχι ?:mad:

 

Αν όταν αγόρασες τον υπολογιστή είχατε συμφωνήσει ή αναγραφόταν στη διαφήμιση/κατάλογο ότι θα έχει windows 7 Home Ελληνικά, πας με αέρα και απαιτείς αυθεντικά windows 7 Home Ελληνικά.

 

Σε αντίθετη περίπτωση, είτε μπλέκεις με τις επαναλαμβανόμενες παρακάμψεις του κλειδώματος, είτε κάνεις έρευνα αγοράς για ελληνικά windows. Όλο και κάποιος θα σου πουλήσει την άδεια του γιατί δεν την χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου ελεγε κανονικα ακομα και στο κουτι του λεει acer το μοντελο του laptop windows 7 home premium gr ελεος δλδ πειρα ενα λαπτοπ και μου εχουνε σπασει τα νευρα δλδ τι να πω αλλα λενε και αλλα βαζουνε τι πραματα ειναι αυτα δλδ τι να πω ξεφτιλα.:mad:

 

---------- Προσθήκη στις 02:26 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 02:25 ----------

 

Τοσο μουφα ειναι τελικα η acer οτι να ειναι κανει ? τι να πω δεν ξερω :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις πειρα το λαπτοπ μου και πηγα σπιτι να το ανοιξω μολις το ανοιξα ειχε αγγλικα windows 7 ενω ελεγε στα χαρακτηριστικα οτι εχει ελληνικα windows 7 home premium !!! και τον παω πισω μου κανει ενα restor και επειτα μου φορτωσε την ελληνικη γλωσσα των windows 7 home premium και μου ειπε ο τεχνικος οτι την κατεβασε απο το σιτε της acer !!! και μου μετετρεψε τα windows 7 σε ελληνικα ετσι οπως επρεπε

 

μπορω να το παω πισω ξανα και να του πω του τεχνικου δωσε μου καινουργια windows 7 Home Edition ΕΛΛΗΝΙΚΑ !!! και ξαναφτιαχτω απο την αρχη το λαπτοπ η οχι ?
Φιλε μου ελεγε κανονικα ακομα και στο κουτι του λεει acer το μοντελο του laptop windows 7 home premium gr ελεος δλδ πειρα ενα λαπτοπ και μου εχουνε σπασει τα νευρα δλδ τι να πω αλλα λενε και αλλα βαζουνε τι πραματα ειναι αυτα δλδ τι να πω ξεφτιλα.

 

Την πρώτη φορά που ανοίγει ο φορητός σου ζητάει να επιλέξεις γλώσσα,

αν δεν είχε αυτή την επιλογή, σημαίνει οτι σου πούλησε αγγλικά windows.

Απαιτείς να σου βάλουν ελληνικά ή έστω ultimate 7, με μιά μικρή επιβάρυνση.

Αν παραμείνεις όπως είσαι θα υποχρεωθείς να "πειράξεις" το validation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου ελεγε κανονικα ακομα και στο κουτι του λεει acer το μοντελο του laptop windows 7 home premium gr ελεος δλδ πειρα ενα λαπτοπ και μου εχουνε σπασει τα νευρα δλδ τι να πω αλλα λενε και αλλα βαζουνε τι πραματα ειναι αυτα δλδ τι να πω ξεφτιλα.:mad:

 

---------- Προσθήκη στις 02:26 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 02:25 ----------

 

Τοσο μουφα ειναι τελικα η acer οτι να ειναι κανει ? τι να πω δεν ξερω :mad:

 

Παντως στη θεση σου, θα εριχνα απο μονος μου ενα recovery πατωντας ALT + F10 στην εκκινηση. Ειναι πολυ ευκολο και αρκετα γρηγορο, και σου φερνει τον υπολογιστη σου στην αρχικη κατασταση που θα επρεπε να ειναι.

Γνωμη μου, κανε πρωτα αυτο, δες τα αποτελεσματα, κοιτα τη γλωσσα θα σου εγκαταστησει κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...