Προς το περιεχόμενο

Μήνυση σε 5.000 χρήστες του Internet που κατέβασαν το The Hurt Locker


Spyros7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πέντε χιλιάδες χρήστες του διαδικτύου οι οποίοι «κατέβασαν» στον υπολογιστή τους, μέσω μέσω torrent ή rapidshare, την ταινία που κέρδισε μεταξύ άλλων το φετινό βραβείο Όσκαρ Σκηνοθεσίας, The Hurt Locker, μηνύει η εταιρεία παραγωγής της ταινίας, Voltage Pictures. Η εταιρεία παραγωγής έχει ταυτοποιήσει αρκετούς από τους κατόχους των ISPs που «κατέβασαν» την ταινία και υποστηρίζει πως η «πειρατεία» είναι υπεύθυνη για την πτώση που σημειώνεται στην κινηματογραφική βιομηχανία.

 

«Οι νέες τεχνολογίες καθιστούν πιο εύκολη την πειρατεία. Εμείς πιστεύουμε ότι είναι σημαντικό για τον κόσμο να μάθει να σέβεται την πνευματική ιδιοκτησία των καλλιτεχνών αλλά και να γίνει πιο υπεύθυνος, καθώς διακυβεύονται θέσεις εργασίας» αναφέρει η εταιρεία παραγωγής του The Hurt Locker σε ανακοίνωσή της. Η ταινία μέχρι στιγμής έχει φέρει καθαρό κέρδος 150.000.000 δολαρίων στα ταμεία της Voltage, τόσο από τα εισιτήρια όσο και από το DVD.

 

Ο συνιδρυτής του γνωστού σας όλους μας Pirate Bay, Peter Sunde Kolmisoppi, στο άκουσμα της είδησης είπε ότι δεν εκπλήσσεται καθόλου από αυτήν την κίνηση της εταιρείας, όμως «Το να στέλνεις μηνύσεις σε ανθρώπους επειδή είναι φαν των ταινιών σου, είναι απλώς ηλίθιο».

 

Για όσους ίσως ανησύχησαν από την είδηση, σημειώνουμε ότι οι χρήστες που έχει καταφέρει να ταυτοποιήσει η εταιρεία παραγωγής βρίσκονται όλοι στις ΗΠΑ ;-)

 

Source.png Πηγή: tvxs.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο συνιδρυτής του γνωστού σας όλους μας Pirate Bay, Peter Sunde Kolmisoppi, στο άκουσμα της είδησης είπε ότι δεν εκπλήσσεται καθόλου από αυτήν την κίνηση της εταιρείας, όμως «Το να στέλνεις μηνύσεις σε ανθρώπους επειδή είναι φαν των ταινιών σου, είναι απλώς ηλίθιο».

 

το μονο ηλιθιο που βλεπω ειναι η δικαιολογια !

 

ναι ξερω οτι αν κατεβασω κατι ειμαι παρανομος, αν με πιασουν θα υπαρχουν συνεπειες ! το ρισκαρω και κατεβαζω. ( χωρις αυτο να σημαινει οτι αν ειχα την δυνατοτητα να την αγοραζα με κοστος 0,10 ευρω θα την αγοραζα, υπαρχουν ταινιες που δεν αξιζουν ουτε γι αυτο... )

 

δηλαδη αν ειμαι "φαν" - μου αρεσε το αυτοκινητο του και το βουταγα δεν θα μου εκανε μηνυση ?

 

ε μην λεμε και οτι θελουμε . . . !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα στην νομοθεσια ειναι φτιαγμενα στο μετρα των εταιριων που βγαζουν υπερκερδη ενω τα δικαιωματα του καταναλωτη ειναι στο περιθωριο.

 

Πολλες φορες τα διαφημιστικα trailer ειναι παραπλανητικα,βλεπεις μια ταινια επηρεασμενος απο αυτα και ειναι τελικα αισχος.Ποιος αποζημιωνει τον θεατη,που εχασε χρονο και χρημα και δεν του αρεσε το προιον?Η εταιρια παιρνει τα λεφτα της ουτως η αλλως.

 

Δεν δικαιολογειται η κλοπη δικαιωματων αλλα ουτε και η ελλειψη δικαιωματων του μεσου καταναλωτη.Δεχονται οι εταιριες,για να μιλησω για μια συγκεκριμενη προταση που ειχα διαβασει καπου,πριν προβληθει η ταινια να γινει μια δωρεαν προβολη σε ενα τυχαια επιλεγμενο αριθμο θεατων και να γινει κατοπιν μια ψηφοφορια και αν δεν τους αρεσε και δεν επιανε π.χ. 5 στα δεκα να δεχτει να προβαλεται με μισο εισιτηριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη αν ειμαι "φαν" - μου αρεσε το αυτοκινητο του και το βουταγα δεν θα μου εκανε μηνυση;

Aλλο κλεψιμο και αλλο η αντιγραφη. Αφου δεν στερεις κατι απο τον αλλο' date=' δεν μπορει να θεωρηθει κλοπη[/quote']Δεν ξερω τι λες φιλαρακι, αλλα για μενα εισαι κλεφτης και αλητης. Ο αλλος σπαει το κεφαλι του να φτιαξει την ταινια, και εσυ πας και του την αντιγραφεις χωρις να δινεις τιποτα. Εισαι παρανομος και κλεφτης και μακαρι να σαπισεις στην φυλακη.

Ελα τωρα που θα μου πεις και οτι κλεβω. Σιγα μην πειραχτουν τα υπερκερδη των εταιριων, που μας στερουν και τα fair use δικαιωματα μας με το DRM τους. Κατεβαζω μουσικουλα και μ αρεσει και σιγα μην με νοιαζουν τα δικαιωματα. Σιγα μην ειναι ιδιο με την κλοπη αυτοκινητου το να κατεβαζω τραγουδακια. Το ιδιο δεν καναμε και οταν τα γραφαμε απο το ραδιοφωνο; Δηλάδη ποια ειναι η διαφορα;

Οχι δεν ειναι ιδιο με την αντιγραφη απο το ραδιοφωνο. Ειναι κλοπη ξεκαθαρη και εισαι κλεφτης και αλητης που δεν σεβεται τιποτα. Αμα ησουνα δημιουργος να δω αν θα ελεγες τα ιδια

Αμα ημουνα δημιουργος με αυτοκινητο που γραφει απο ραδιοφωνο, τι θα ελεγα;; :P Τελος παντων, ο sam και ο όποιος sam δεν εχει κατεβασει ποτε torrent στην ζωη του, ας σηκωσει πρωτος την πετρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Οι νέες τεχνολογίες καθιστούν πιο εύκολη την πειρατεία. Εμείς πιστεύουμε ότι είναι σημαντικό για τον κόσμο να μάθει να σέβεται την πνευματική ιδιοκτησία των καλλιτεχνών αλλά και να γίνει πιο υπεύθυνος, καθώς διακυβεύονται θέσεις εργασίας»

Λαϊκισμός στο Full!!!

Έτσι θα σταματήσουν τη πειρατεία αυτοί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Εμείς πιστεύουμε ότι είναι σημαντικό για τον κόσμο να μάθει να σέβεται την πνευματική ιδιοκτησία των καλλιτεχνών αλλά και να γίνει πιο υπεύθυνος' date=' καθώς [b']διακυβεύονται θέσεις εργασίας[/b]» αναφέρει η εταιρεία παραγωγής του The Hurt Locker σε ανακοίνωσή της. Η ταινία μέχρι στιγμής έχει φέρει καθαρό κέρδος 150.000.000 δολαρίων στα ταμεία της Voltage, τόσο από τα εισιτήρια όσο και από το DVD."

 

Δηλαδή από τα 150 εκατομμύρια δολάρια που μάζεψαν καθαρά ΜΟΝΟ από ΜΙΑ ταινία τους πόσες θέσεις εργασίας έδωσαν επιπλέον? :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το επιχείρημα με τα υπερκέρδη των εταιριών (υπέρ της πειρατείας) δεν το έχω καταλάβει. Λένε πολλοί "σιγά μη ζημιωθεί η warner bross" αν κατεβάσω την ταινία.

Οπότε έρχεται η εύλογη ερώτησή μου: θα ζημιωθεί η toyota αν πάρω ένα από τα αυτοκίνητά της χωρίς να πληρώσω;

 

Μετά έρχεται και το άλλο. Λένε, ότι δεν είναι κλοπή, επειδή αν πχ στο κατάστημα υπήρχαν 100 dvd και εγώ το κατεβάσω, θα εξακολουθούν να υπάρχουν.

Αυτός ο συλλογισμός θα ήταν σωστός, αν δεν υπήρχαν ασφαλιστικές εταιρίες. Έτσι, αν μπω και κλέψω μια από τις 100 τηλεοράσεις του media markt, την επόμενη μέρα θα υπάρχοουν πάλι 100.

 

Οπότε στην τελική, ο μόνος που χάνει και στις δυο περιπτώσεις είναι είτε η εταιρία παραγωγής, είτε η ασφαλιστική εταιρία.

 

ΥΓ. Ναι, έχω κατεβάσει torrents :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πτοούμαστε καθόλου!

Ούτε 1 ευρώ στα θηρία...

Πειρατεία Rulez...

 

Σε όποιον υποκριτή δεν αρέσει ας ξεγραφτεί από όλους τους tracker που είναι γραμμένος και να κάνει πλούσια τα video-club....

Άκου 2,5 ευρώ η ταινία........

 

 

ΟΥΤΕ ΚΑΝ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα στην νομοθεσια ειναι φτιαγμενα στο μετρα των εταιριων που βγαζουν υπερκερδη ενω τα δικαιωματα του καταναλωτη ειναι στο περιθωριο.

 

Πολλες φορες τα διαφημιστικα trailer ειναι παραπλανητικα,βλεπεις μια ταινια επηρεασμενος απο αυτα και ειναι τελικα αισχος.Ποιος αποζημιωνει τον θεατη,που εχασε χρονο και χρημα και δεν του αρεσε το προιον?Η εταιρια παιρνει τα λεφτα της ουτως η αλλως.

 

Δεν δικαιολογειται η κλοπη δικαιωματων αλλα ουτε και η ελλειψη δικαιωματων του μεσου καταναλωτη.Δεχονται οι εταιριες,για να μιλησω για μια συγκεκριμενη προταση που ειχα διαβασει καπου,πριν προβληθει η ταινια να γινει μια δωρεαν προβολη σε ενα τυχαια επιλεγμενο αριθμο θεατων και να γινει κατοπιν μια ψηφοφορια και αν δεν τους αρεσε και δεν επιανε π.χ. 5 στα δεκα να δεχτει να προβαλεται με μισο εισιτηριο?

 

Δεν έχω ακούσει μεγαλύτερη σαχλαμάρα..

Το τι αρέσει στον καθένα είναι τελείως υποκειμενικό..

 

Κλασσικό πρόσφατο παράδειγμα είναι το avatar.

Πολλοί ξετρελάθηκαν και το θεώρησαν αριστούργημα, άλλοι το θεώρησαν ξεχειλωμένο, και άλλοι έκοψαν τις φλέβες τους βλέποντας το..

 

Όλοι όσοι επιδίδονται στο σπορ του downloading είναι υπεύθυνοι των πράξεων τους.

Και αυτό που θα πρέπει να γνωρίζουν είναι ότι τα πάντα είναι ανιχνεύσιμα στο internet και όλοι μπορούν να βρεθούν , αρκεί το κυνήγι να αξίζει τον κόπο (και το χρήμα) για αυτόν που θίγεται ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δεί πολλά πόστς, απο άθλια μέχρι άψογα. Αλλά του Tolis_01 κερδίζει άνετα το ρεσιτάλ βλακείας και χειρότερου-δυσανάλογου-άκυρου ποστ τόσο συγκριτικά, ποιοτικά και βάσει γεγονότων.

 

Ενα μεγάλο -1 απο μένα για το μόνο πράγμα που είναι απέραντο στο σύμπαν και τον κύριο Τόλη που μας το επιβεβαίωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...