Προς το περιεχόμενο

Αγορα Σκυλου


kate23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αρχικά ο εκπαιδευτής ερχόταν στο σπίτι ...

ο πρώτος πρακτικός λόγος που μου έρχεται είναι η εμπειρία και οι γνώσεις που έχουν πάνω σε συγκεκριμένες ράτσες.

δεύτερον εσύ πώς ξέρεις να το εκπαιδεύσεις σε φόλες κτλ?

 

η επιλογή εκπαιδευτή είναι αρκετά δύσκολη γιατί δεν είναι λίγες οι φορές που έχουν ανοίξει οι ίδιοι σπίτια...

το έψαξαν αρκετά το θέμα και απο γνωστούς τους τον βρήκαν ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

οταν πας το σκυλι σε εκπαιδευτη ο εκπαιδευτης βασικα εκπαιδευει εσενα να δινεις τις σωστες εντολες με το σωστο τονο...

εγω προσωπικα το σκυλι το εκπαιδευσα μονη μου μαζι με το αγορι μου... τωρα ακουει και τους 2 μας...

για να τα καταφερουμε ομως διαβασαμε και ψαξαμε πολυ...και οπως ειπα ηθελε πολυ υπομονη και συνεχη προσπαθεια, οχι αντε εκατσε υο τρεις φορες κατω οταν το ειπαμε και τα παρατησαμε!! συνεχεια επαναληψεις και με επιβραβευσεις!( ειδικα μπισκοτακια ή χαδακια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια ειστε φοβεροι! :-) ευχαριστω πολυ για τις γρηγορες απαντησεις σας!

Αυτο που λετε να παρω ενα απο καποιον γνωστο δεν με πειραζει κα8ολου!Το σκεφτομουν περισσοτερο δηλαδη να "υιθετησω" ενα παρα να το αγορασω! Τα αγαπαω πολυ τα ζωα και ιδιαιτερα τα σκυλια και δεν υπαρχει καμια περιπτωση να το παρατησω στον δρομο ή οπουδήποτε! Σας ειπα γερμανικο ποιμενικο γιατι μ αρεσει παρα πολυ και γενικα για να καταλαβετε για τι στυλ σκυλου μιλαω!Μ' αρεσουν και τα Λαμπραντορ, Κόλει, Χάσκυ( δεν παιζει!). Απλα μ αρεσουν αυτου του είδους τα σκυλια και οχι αυτα που ειναι σαν ποντικια γιατι αν ηταν ετσι 8α επαιρνα χαμστερ!(χωρις παρεξηγηση σε οπιον αρεσουν!) Επισης δεν με πειραζει αν ειναι καθαροαιμο ή οχι! Εκτος αν υπαρχει προβλημα αν δεν ειναι!

Otherside κορυφαιο σκυλι!

Αφου μου λετε οτι δεν 8ελει μπανιο συχνα ουτε κουρεμα ενταξει... Τωρα με προβληματιζουν τα εμβολια... Αν ξερει καποιος ποσο περιπου 8α μου στοιχισουν ας μου πει! :-)

Μμμ... δεν μου ρχεται κατι αλλο τωρα! Αν 8ελετε βαλτε και καμια αλλη φωτο να δουμε! :-)

Τα λεμε αυριο guys! Καληνυχτα! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χριαζεται να πληρωσεις λευτα για να μαθεις πραγματα για την ρατσα του σκυλου σου..

δεν ειμαι σιγουρος αν μπορω να μαθω πως να μενει μακρια απο φολες, ουτε ο εκπεδευτης δν μπορω να φανταστω πως θα το κανει.. (θα μιρισει τι εχει μεσα στο κρεας?) τι σκατα?!

παντος αν ειναι αναγκη να το μαθει επιδη στη γειτωνια πεθαινουν σκυλια απο φολες, πιγενε στον εκπεδευτη για το σιγκικριμενο μαθημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δε θες το σκυλι να τρωει οτι βρισκει οταν πηγαινει βολτα για πιπι του μονο η καλυτερη λυση ειναι να ειναι ηδη χορτασμενο! δε μπορω να σκεφτω αλλη λυση!

οσο για τα εμβολια δε κοστιζουν πολυ βρε! αναλογα το σκυλι ειναι και τα εμβολια... γυρω στα 5 πανω κατω και μετα που θα κλεισει χρονο ενα επαναληπτικο... γυρω στα 20 ευρω ειναι..

τα ημιαιμα δεν ειναι χειροτερα απο τα καθαροαιμα απλα επειδη παιρνουν απο 2 ρατσες χαρακτηριστικα ισως ειναι πιο ευαλωτα..

και οπως θα ειδες και στη φωτο του δικου μου δυστυχως δε σηκωθηκαν τα αυτια του... η μανα του ηταν λαμπραντορ γι'αυτο... ο πατερας ηταν βελγος... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αα αμα ειναι ημιαιμο μπορη να εχει διαφορες απο τα κλασσικα βελγικα λυκοσκυλα που εχεις στο μιαλο σου, πχ να ψιλοσει παραπανω, να μν εχει σικομενα αυτια κλπ

δεν θελω να σε επιρεασω να μν παρεις ημιαιμο απλα σου λεω να ξερεις οτι γινονται αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε κοπελια γτ δεν παιρνεις ενα κακομοιρο κοπριτακι απο ενα καταφυγειο να κανεις κι ενα καλο και να μην δωσεις και λεφτα για να αγορασεις κουταβι; ασε που δεν ειναι αρρωστιαρικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα γινονται ομως ειναι πολυ σπανιο να βρεις καθαροαιμο να χαριζεται... δυστυχως!

για να τα αγορασεις καθαροαιμα θελει χρημα...

 

αυτο που λες ευα θα ηταν το καλυτερο... υπαρχουν πολλα σκυλακια σε καταφυγια που περιμενουν καποιον... ειναι κριμα!

ασε που παιζει να το παρεις και να εχει κανει ηδη καποια εμβολια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θυμάμαι γιατί έχουν περάσει αρκετά χρόνια ...

του έβαζαν σε κρέας φόλα και τον <<έδερναν>> μέχρι να μην πάει επίσης του έμαθαν και άλλα περι παρόμοιας προστασίας (δεν υπάρχει μόνο η φόλα).

και αν ο σκύλος είναι και φύλακας μπορεί γρήγορα να αγριέψει, ακόμα υπάρχουν περιπτώσεις που βγάζει δόντια και στα αφεντικά

 

---------- Προσθήκη στις 23:59 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 23:57 ----------

 

βρε κοπελια γτ δεν παιρνεις ενα κακομοιρο κοπριτακι απο ενα καταφυγειο να κανεις κι ενα καλο και να μην δωσεις και λεφτα για να αγορασεις κουταβι; ασε που δεν ειναι αρρωστιαρικα

 

ο λόγος για εμένα είναι οτι θα το ήθελα να το έχω απο κουτάβι και επειδή τα κουτάβια είναι γλύκα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι το σκλυλί που θα πάρεις να έχει μείνει τουλάχιστον ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ με την μάνα και τα αδέλφια του αλλιώς μετά είναι επιθετικό και αντικοινωνικό και με σκυλιά και με ανθρώπους. (Ξέρεις με τα αδέλφια και την μάνα του κοινωνικοποιείται και μαθαίνει να συμπεριφέρεται)

 

Και εμείς μόνο ξηρά τροφή της δίνουμε, τπτ άλλο.

 

Τα λεφτά δεν θα τα σκέφτεσαι καθόλου, γιατι θα τον αγαπάς σαν κανονικό μέλος της οικογένειά σου. Θα τα δίνεις και δεν θα σε νοιάζει καθόλου.

 

Εγώ δεν την εκπαίδευσα γιατι είναι Χάσκι με Γερμανικό ποιμενικό και είναι τσογλάνη εκ φύσεως, δεν μαθαίνει τπτ. Σε ακούει, σε καταλαβαίνει αλλα επίτηδες δεν κάνει αυτό που της λές. Μπορεί να μην ακούει συχνά αλλα μας αγαπάει και μας σέβεται, δηλαδή δεν κάνει ποτέ κάτι που να μας ενοχλεί. Αν δεί οτι ενοχλούμαστε το σταματάει αμέσως και δεν το ξανακάνει. Εμείς την έχουμε ελεύθερη και μέσα σε όλο το σπίτι (μονοκατοικία, σχετικά μεγάλη) και στην αυλή (αρχόντισα, πάει όπου γουστάρει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Oχι παιδια τα σκυλια μπορουν ανετα να μαθουν να τρωνε μοναχα απο το φαγητο που τους δινουν τα μελη της οικογενειας και απο κανεναν αλλον.

Λογικα αυτο θα γινεται και μεσω της εκπαιδευσης που μπορει να του κανει ο ιδιοκτητης. Σιγουρα ομως προυποθετει πολυ χρονο και πολυ διαβασμα. Αν και γενικοτερα δεν θα ελεγα πως ειμαι υπερ της κανονικης εκπαιδευσης (διοτι δεν εχω ξεκαθαρισει αν αυτο επηρεαζει την διαμορφωση του χαρακτηρα του σκυλιου, το θεωρω ενα απο τα βασικοτερα πλεονεκτηματα της.

 

Otherside88 οσο χορτατος και αν ειναι ο σκυλος, αν ειναι απο την φυση του λιγουρης (που οι περισσοτεροι ειναι) δεν θα μπορεσει να αντισταθει σε μια λιχουδια. Παρεμπιπτοντως ο δικος σου φαινεται φοβερο.

Στον δικο μου σκυλο που δεν του ειχα εκπαιδευτη, το μονο που του εχω μαθει (μετα κοπων και βασανων), ειναι να μην τρωει φαγωσιμα που βρισκει στον δρομο. Καποιες λιγες φορες ομως παραστρατει δυστυχως (και εκει υπαρχει ενα θεμα οταν προσπαθω να του ανοιξω το στομα για να το βγαλω καθως το κλειδωνει λολ).

Κατα τ'αλλα αν του πεταξει καποιος κανεναν μεζε τον εχει φαει πριν προλαβει να πεσει κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ο δικος μου ετσι ειναι!!! αλανι!! κανει οτι γουσταρει αλλα τον εχουμε μαθει να μας ακουει... ο δικος ειναι πιο ζωρικος οντως!!!

αλλα οτι και να σου κανουν μωρε ειναι φατσουλες και δε μπορεις να τους κρατησεις κακια!!

τον δικο μου καθε φορα που θα τον μαλωσω- φωναξω ερχεται και βαζει το κεφαλι του στα ποδια μου και με κοιταει με ενα βλεμα....

εκει την στιγμη πραγματικα ξεχναω οτι εχω νευριασει κ τον αρχιζω στα χαδια! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα γινονται ομως ειναι πολυ σπανιο να βρεις καθαροαιμο να χαριζεται... δυστυχως!

για να τα αγορασεις καθαροαιμα θελει χρημα...

 

αυτο που λες ευα θα ηταν το καλυτερο... υπαρχουν πολλα σκυλακια σε καταφυγια που περιμενουν καποιον... ειναι κριμα!

ασε που παιζει να το παρεις και να εχει κανει ηδη καποια εμβολια...

 

ετσι εχω ακουσει κι εγω και οτι μπορει να ειναι και ηδη στειρωμενα. σιγουρα θα εχουν και κουταβακια δεν μπορει.:o I love κοπριτακια μου φαινοτα τα πιο γλυκουλικα σκυλια απ ολα:o:o

 

---------- Προσθήκη στις 23:07 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 23:06 ----------

 

και ο δικος μου ετσι ειναι!!! αλανι!! κανει οτι γουσταρει αλλα τον εχουμε μαθει να μας ακουει... ο δικος ειναι πιο ζωρικος οντως!!!

αλλα οτι και να σου κανουν μωρε ειναι φατσουλες και δε μπορεις να τους κρατησεις κακια!!

τον δικο μου καθε φορα που θα τον μαλωσω- φωναξω ερχεται και βαζει το κεφαλι του στα ποδια μου και με κοιταει με ενα βλεμα....

εκει την στιγμη πραγματικα ξεχναω οτι εχω νευριασει κ τον αρχιζω στα χαδια! :-)

 

 

βουτυρο κι εσυ. κι εγω παντα ετσι τα κακομαθαινα.:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι παιδια τα σκυλια μπορουν ανετα να μαθουν να τρωνε μοναχα απο το φαγητο που τους δινουν τα μελη της οικογενειας και απο κανεναν αλλον.

Λογικα αυτο θα γινεται και μεσω της εκπαιδευσης που μπορει να του κανει ο ιδιοκτητης. Σιγουρα ομως προυποθετει πολυ χρονο και πολυ διαβασμα. Αν και γενικοτερα δεν θα ελεγα πως ειμαι υπερ της κανονικης εκπαιδευσης (διοτι δεν εχω ξεκαθαρισει αν αυτο επηρεαζει την διαμορφωση του χαρακτηρα του σκυλιου, το θεωρω ενα απο τα βασικοτερα πλεονεκτηματα της.

 

Otherside88 οσο χορτατος και αν ειναι ο σκυλος, αν ειναι απο την φυση του λιγουρης (που οι περισσοτεροι ειναι) δεν θα μπορεσει να αντισταθει σε μια λιχουδια. Παρεμπιπτοντως ο δικος σου φαινεται φοβερο.

Στον δικο μου σκυλο που δεν του ειχα εκπαιδευτη, το μονο που του εχω μαθει (μετα κοπων και βασανων), ειναι να μην τρωει φαγωσιμα που βρισκει στον δρομο. Καποιες λιγες φορες ομως παραστρατει δυστυχως (και εκει υπαρχει ενα θεμα οταν προσπαθω να του ανοιξω το στομα για να το βγαλω καθως το κλειδωνει λολ).

Κατα τ'αλλα αν του πεταξει καποιος κανεναν μεζε τον εχει φαει πριν προλαβει να πεσει κατω.

να σου πω ενα κολπο... βρες ενα φιλο σου που δεν τον εχει δει και δωστου να δωσει στο σκυλι ενα κεφτεδακι τιγκα στο πιπερι!! εε 1,2, 3 θα μαθει πως ξενος= καιει!! ;)

και ο δικος ειναι λιχουδης δυστυχως... αλλα οταν παρει κατι απο κατω του το παιρνω ηρεμα... δε του ορμαω... ειναι σαν να θες να του παρεις την τροφη να την φας εσυ γι'αυτο δεν ανοιγει το στομα του... αμα του πεις ηρεμα αστο και σιγα σιγα προσπαθησεις να του ανοιξεις το στομα θα δεις που δε θα αντιστεκεται... και για να το μαθει αυτο οταν του παιρνεις κατι απο το στομα δινε του μετα κατι αλλο... μια λιχουδια ας πουμε...

εγω πλεον στον δικο μου μπορω ανετα να του παρω απο το στομα μεχρι και κοτσι! δε θα μου επιτεθει...

προσπαθεια θελει μονο και καλη θεληση...:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
να σου πω ενα κολπο... βρες ενα φιλο σου που δεν τον εχει δει και δωστου να δωσει στο σκυλι ενα κεφτεδακι τιγκα στο πιπερι!! εε 1,2, 3 θα παθει πως ξενος= καιει!! ;)

και ο δικος ειναι λιχουδης δυστυχως... αλλα οταν παρει κατι απο κατω του το παιρνω ηρεμα... δε του ορμαω... ειναι σαν να θες να του παρεις την τροφη να την φας εσυ γι'αυτο δεν ανοιγει το στομα του... αμα του πεις ηρεμα αστο και σιγα σιγα προσπαθησεις να του ανοιξεις το στομα θα δεις που δε θα αντιστεκεται... και για να το μαθει αυτο οταν του παιρνεις κατι απο το στομα δινε του μετα κατι αλλο... μια λιχουδια ας πουμε...

εγω πλεον στον δικο μου μπορω ανετα να του παρω απο το στομα μεχρι και κοτσι! δε θα μου επιτεθει...

προσπαθεια θελει μονο και καλη θεληση...:-)

 

Ειναι πλεον μεγαλος για να μαθει κατι τετοιο, ασε που ετσι λιμασμενος που ειναι παιζει να μην καταλαβει τιποτα με το πιπερι. Σοβαρα.

 

Οταν προσπαθω να του παρω αυτο που εχει βρει κατω δεν επιτιθεται. Βασικα παιζει να μην τον εχω δει ποτε επιθετικο σε ανθρωπο. Απλα λοκαρει και δεν το αφηνει με τιποτα. Αλλα μιλαμε για τετοιον λιγουρη που ο χρονος που μεσολαβει απο την ανευρεση της τροφης μεχρι την καταποση της ειναι πραγματικα ελαχιστος, οποτε καθε προσπαθεια διπλωματιας παει ακλαφτη στο πρωτο δευτερολεπτο...:lol:

 

Εν τω μεταξυ τον ειχα βρει κουταβι και ειχα σκεφτει ποσο φοβερος φυλακας θα γινοταν κλπ αλλα κατεληξε να ξεπουλιεται για ενα χαδι ή μια λιχουδια :P

Οποτε topic starter πρεπει να σκεφτεις επισης γιατι θελεις εναν σκυλο και να προσαρμοσεις την συμπεριφορα σου με βαση αυτο. Διοτι ναι μεν ολοι οι σκυλοι εχουν τις προοπτικες να γινουν φυλακες της περιοχης τους, αλλα αν δεν τους ενισχυσεις και λιγο το ενστικτο αυτο θα καταληξουν βουτυρα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...