Προς το περιεχόμενο

Αργεί πολύ να ανοίξει ο υπολογιστής και να μπει στα Windows!


Composer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντελως αλλο δεν ειναι αλλα μπορει κα ναναι, επειδη εχεις γενικα μια παλαιοτητα στο συστημα σου και για αυτο το λογο σε βαζω να το κανεις αυτο πριν αγορασεις οτιδηποτε. Δλδ αν κανεις reset καθε φορα και σου ανοιγει γρηγορα το μηχανημα με κουμπωμενους τους δισκους πανω εισαι 99% για τροφοδοτικο. θα το δεις σε 1-2 μερες και θα το καταλαβεις μονος σου. Βιος update εκανες? κανε θα το βοηθησει στη διαχειριση τασεων της μητρικης αν εχεις κανα παμπαλαιο firmware, οχι οτι θα σου λυσει το προβλημα αυτο ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

επειδη ειχα ενα παρομοιο προβλημα αλλαξε τα καλωδια στους σκληρους δισκους απλα νομιζω οτι τις περισοτερες φορες το bios κολαει στο να δει τους σκληρους δισκους

 

εγω αλλαζοντας τα καλωδια sata σταματισε να κολαει στο bios

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ειχα ενα παρομοιο προβλημα αλλαξε τα καλωδια στους σκληρους δισκους απλα νομιζω οτι τις περισοτερες φορες το bios κολαει στο να δει τους σκληρους δισκους

 

εγω αλλαζοντας τα καλωδια sata σταματισε να κολαει στο bios

 

Δε φταίνε οι εσωτερικοί δίσκοι, αλλά οι 2 εξωτερικοί USB..

Και με αυτούς έχω κάνει όλους σχεδόν τους συνδυασμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

καλημερα φιλε μου

απο τα συμπτωματα που περιγραφεις βγαζω το εξης συμπερασμα ( με τις λιγες γνωσεις που εχω).

Δες μηπως και το antivirus Που εχεις κανει ελεγχο στους εξωτερικους.

Ειτε Indexing service των windows- ειτε δισκοι που ειναι fragmented.

Οταν ξεκινουν τα windows κανουν ελεγχο και reindexing σε αρχεια και δισκους - καθως επισης και ελεγχο ακομη και στους εξωτερικους.

Απενεργοποιησε το indexing απο τον πινακα ελεγχου για τις εξωτερικες μοναδες δισκων

usb καντους και εναν ελεγχο και αφου δεν φαινεται να υπαρχει αλλο εν γενει προβλημα με το hardware σου μαλλον εχεις λυσει το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε και reset στο bios και έγω είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα και λύθηκε έτσι.

 

 

reset και update δεν έχω κάνει, και ούτε που ξέρω πως γίνεται. Αυτό9 το flash δεν είναι που λένε είναι επικίνδυνο; δεν έχω γνώσεις από τέτοια..

 

 

καλημερα φιλε μου

απο τα συμπτωματα που περιγραφεις βγαζω το εξης συμπερασμα ( με τις λιγες γνωσεις που εχω).

Δες μηπως και το antivirus Που εχεις κανει ελεγχο στους εξωτερικους.

Ειτε Indexing service των windows- ειτε δισκοι που ειναι fragmented.

Οταν ξεκινουν τα windows κανουν ελεγχο και reindexing σε αρχεια και δισκους - καθως επισης και ελεγχο ακομη και στους εξωτερικους.

Απενεργοποιησε το indexing απο τον πινακα ελεγχου για τις εξωτερικες μοναδες δισκων

usb καντους και εναν ελεγχο και αφου δεν φαινεται να υπαρχει αλλο εν γενει προβλημα με το hardware σου μαλλον εχεις λυσει το προβλημα.

 

Ευχαριστώ αλλά το πρόβλημα της αργοπορίας είναι ΜΕΧΡΙ να μπει στα Windows, οπότε δεν κάνει τίποτα το antivirus κτλ.

αργεί στην αρχική οθόνη που δείχνει το logo της motherboard, μετά που αναγνωρίζει τις συσκευές κτλ.. ΠΡιν μπει στα Windows..

σε προηγούμενες σελίδες έχω βάλει σε φωτογραφίες τα σημεία που αργεί..

 

Αυτή τη στιγμή κάνει γύρω στα 3-4 λεπτά να μπει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Τους τελευταίους μήνες είχα κάτι προβήματα και τελικά άλλξα κάρτα γραφικών και motherboard (Gigabyte Ultra Durable 3).

Το πήρα από το κατάστημα επισκευών, και πριν μια βδομάδα έκανα format και έβαλα windows 7 64 bit.

Τις τελευταίες 3-4 μέρες ο υπολογιστής αργεί πολύ να ανοίξει μέχρι να μπει στα windows. μπορεί και 6-7 λεπτά. σήμερα καθόμουν 7 λεπτά και περίμενα και τελικά έκανα reset για να ανοίξει.

 

μετά από επανεκκίνηση ή reset ανοίγει κανονικά (σε 1 λεπτό έχει μπει στα windows).

Αλλά όταν ανοίγει ενώ προηγουμένως ήταν κλειστός, κάνει πολλή ώρα.

Έχω κάνει registry defrag, έχω βγάλει προγράμματα από την εκκίνηση από το msconfig, αλλά τίποτα.

 

Τι μπορεί να συμβαίνει;

 

 

Πριν μερικά χρόνια είχα και εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα αργούσε να ανοίξει το p/c έκανε περίπου 4-5 λεπτα, έστειλα ένα e-mail στην εταιρία που το πήρα και μου είπαν να κάνω αυτό το πράγμα όπως και το έκανα και διορθώθηκε, και τώρα ανάγει σε 35sec.

 

Κανε αυτό το πράγμα ίσως και βοηθισει.

 

Κλείσε το P/C σου, επίσης κλείσε και το τροφοδοτικό απο πίσω, μετά πάτα 10-15 φορες τον διακόπτη τον μπροστινό του P/C σου για να αδιασει η ενέργεια που έχει συσσωρευτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Πριν μερικά χρόνια είχα και εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα αργούσε να ανοίξει το p/c έκανε περίπου 4-5 λεπτα, έστειλα ένα e-mail στην εταιρία που το πήρα και μου είπαν να κάνω αυτό το πράγμα όπως και το έκανα και διορθώθηκε, και τώρα ανάγει σε 35sec.

 

Κανε αυτό το πράγμα ίσως και βοηθισει.

 

Κλείσε το P/C σου, επίσης κλείσε και το τροφοδοτικό απο πίσω, μετά πάτα 10-15 φορες τον διακόπτη τον μπροστινό του P/C σου για να αδιασει η ενέργεια που έχει συσσωρευτή.

Απο απορια και μονο,ποια εταιρια εδωσε αυτη τη συμβουλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μερικά χρόνια είχα και εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα αργούσε να ανοίξει το p/c έκανε περίπου 4-5 λεπτα, έστειλα ένα e-mail στην εταιρία που το πήρα και μου είπαν να κάνω αυτό το πράγμα όπως και το έκανα και διορθώθηκε, και τώρα ανάγει σε 35sec.

 

Κανε αυτό το πράγμα ίσως και βοηθισει.

 

Κλείσε το P/C σου, επίσης κλείσε και το τροφοδοτικό απο πίσω, μετά πάτα 10-15 φορες τον διακόπτη τον μπροστινό του P/C σου για να αδιασει η ενέργεια που έχει συσσωρευτή.

 

δυστυχως δε λυθηκε το προβλημα..

επιπλεον συνεχιζει να εμφανιζει το προβλημα του οτι κλεινει ο υπολογιστης και δεν ανοιγει μετα παρα μόνο αν τον βγάλω και ξαναβάλω στην πρίζα. Μάλλον πάω για καινούργιο τροφοδοτικό μπας και λυθούν και τα 2 προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παλικάρια...έχω κάτι παρόμιο...έχω windows vista...μόλις το ανοίγω δεν βλέπω ούτε σήμα μητρικής ούτε τι φορτώνει στο bios...μετά απο κανένα 5λεπτο ανοίγει ξαφνικά τα windows....και με εξιτάσισε το θέμα του φίλου απο πάνω...γιατί και εγώ αντίστοιχα αν κάνω reset μετά ανοίγει κανονικά!!!.

Εν το μεταξύ πολλές φορές στην αρχή αν το ξεκινήσω δεν ανοίγει ποτέ...φτάνει σε μια μαύρη οθόνη βλέπω το Mouse και αν πατίσω κανα enter σαν να ψιλοφορτώνει κάτι..αλλά μόνιμα μαύρη οθόνη...δεν ανοίγει τίποτα...

 

Έχω την εξής παρατήρηση...αν κάνω reset η οθόνη ανοίγει την ώρα που ανοίγει η επειφάνεια εργασίας...πριν παραμένει κλειστή σαν να μην έχει σήμα...οπότε ενώ ακούω το pc που ανοίγει κανονικά δεν βλέπω ούτε Bios ούτε τπτ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

reset και update δεν έχω κάνει, και ούτε που ξέρω πως γίνεται. Αυτό9 το flash δεν είναι που λένε είναι επικίνδυνο; δεν έχω γνώσεις από τέτοια..

 

Είναι πολύ απλό. Βέβαια εξαρτάται απο τη μητρική που έχεις (Είναι συνήθως ένα πινάκι που του αλλάζεις θέση για μερικά δευτερόλεπτα και μετά το επαναφέρεις στη θέση του, σε ορισμένες μητρικές είναι απλά ένα κουμπί). Κοίταξε στο manual της μητρικής σου σίγουρα θα έχει αναλυτικές οδηγίες. Επίσης μπορείς να βγάλεις για λιγα λεπτά τη μπαταρία της μητρικής σου και να την ξαναβάλεις, θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα απλά μπορέι να χαθεί η ημερομηνία και η ώρα απο το bios και να πρέπει να τα ξαναβάλεις.

 

Update/flash μη δοκιμάσεις στη παρούσα φάση γιατί μπορεί να κάνει χειρότερα τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...