Προς το περιεχόμενο

Kριτηρια βαθμολογικης αντιστοιχιας ΔΟΑΤΑΠ


htps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με αυτό το site, το distinction δίνεται σε όποιο τελειώσει το msc με πάνω από 70%. Ε δε μου φαίνεται και πολύ περίεργο αν ο υπολογισμός του Λίαν καλώς βασίζεται στους βαθμούς σου και ο μέσος όρος είναι κάτω από 85%. Και αν έχω καταλάβει σωστά, το ΔΟΑΤΑΠ σου αναγνώρισε μόνο πρώτο πτυχίο (3+1 χρόνια σπουδών), άρα σύμφωνα με τα στοιχεία, δεν υπάρχει και λόγος να σκούζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[OFFTOPIC]

Αφού λές οτι δεν σε νοιάζει να έρθεις να μείνεις στο "μπουρδέλο" την Ελλάδα... Γιατι σκάς;;;

Πολύ ευέξαπτος για ψυχολόγος; Το έχεις ψάξει; Πιστ'ευω έχει να κάνει με τα παιδικά σου χρόνια.

[/OFFTOPIC]

 

Νευρα εχω σημερα ΟΛΗ ΜΕΡΑ με τον Δοαταπ κ σωστα τα εχω πιστευω.Εξαλλου οπως ειπα την αναγνωριση την κανω για λογους ευθιξιας κ ψωναρας οχι για να κανω καριερα στην Ελλαδα.Εδω παλευω διακοπες να κατεφερνω να ερχομαι μια φορα τον χρονο

 

---------- Προσθήκη στις 02:46 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 02:42 ----------

 

Σύμφωνα με αυτό το site, το distinction δίνεται σε όποιο τελειώσει το msc με πάνω από 70%. Ε δε μου φαίνεται και πολύ περίεργο αν ο υπολογισμός του Λίαν καλώς βασίζεται στους βαθμούς σου και ο μέσος όρος είναι κάτω από 85%. Και αν έχω καταλάβει σωστά, το ΔΟΑΤΑΠ σου αναγνώρισε μόνο πρώτο πτυχίο (3+1 χρόνια σπουδών), άρα σύμφωνα με τα στοιχεία, δεν υπάρχει και λόγος να σκούζεις.

 

 

καταρχην θα σκουζω μεχρι οσο παει με τις ακυροσυνες της Ελλαδας κ κατα δευτερον εχουμε κ λεμε

 

91% BSc

88% MSc (αυτο που εδωσα για συνεκτιμηση)

 

94% στο δευτερο ΜSc το οποιο δεν εχω δωσει για συνεκτιμηση.ΑΠΑΝΤΑ UCL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα 1. λάθος εμμένεις στο distinction και όχι στα απόλυτα νούμερα 2. o μέσος όρος που παραθέτεις δε λέει κάτι, διότι σου τον ξαναυπολόγισαν κάνοντας την αντιστοιχία σε κάποιο τμήμα ψυχολογίας ελληνικού πανεπιστημίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Άρα 1. λάθος εμμένεις στο distinction και όχι στα απόλυτα νούμερα 2. o μέσος όρος που παραθέτεις δε λέει κάτι, διότι σου τον ξαναυπολόγισαν κάνοντας την αντιστοιχία σε κάποιο τμήμα ψυχολογίας ελληνικού πανεπιστημίου.

 

 

το οποιο συμβαινει μονο στην Ελλαδα παγκοσμιος!!!

Δλδ πχ για να παρει καποιος αριστα απο Αγγλια ποσο θα πρεπει να εχει?100%???

Φυσικα κ θα τους τραβηξω κ φυσικα κ θα δικαιωθω.Κανει μπαμ!!Ειτε με πανε με το καλο κ το βουλωσουν απο την ενσταση ειτε το πανε με το σκληρο κ τους φτανω μεχρι ΣτΕ.Και χρονο κ χρημα δεν κολαω να διαθεσω για αυτο το ζητημα κ μεχρι οσο παει.Μου εχει γυρισει το ματι ειλικρινα

Παλι καλα που δεν εφαγε τπτ χαστουκια κ μπουνιδια η τυπισα το πρωι!!Κρατηθηκα ομως γιατι δεν ηθελα να με τρεχουν αυτοφωρα πρωι πρωι!!

Απλα σκεφτομαι τι εχω να αντιμετωπισω εαν καταθεσω το δευτερο μαστερ...τους κοβω να μου βγαζουν το 94% fail κ μετα θα με δειτε στις ειδησεις απο τον πανικο που θα κανω εκει μεσα!!!

 

Η ερωτηση ειναι εαν μπορω να βγαλω αδεια ασκησεως ενωσω τρεχει η ενσταση...με λιγα λογια εαν θα πρεπει να δωσω την πρωτοτυπη Πραξη πισω στον Δοαταπ η οχι κ αυτο δεν μπορω να το βρω στην ιστοσελιδα τους

Επεξ/σία από htps
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
στιλε τον ινδο με καμια ματσετα να τους σφαξει:P αστειευομαι....

 

 

ενοια σου τα ειπα κ στον Ινδο κ φρικαρε το παληκαρι....

Επεξ/σία από htps
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνολικα ειμαστε παντα στην 5αδα παγκοσμιος.Για την Ψυχολογια νομιζω επισης ειμαστε υψηλα δυστυχως ομως η καλυτερη καταταξη στον κοσμο δλδ η λιστα της Σανγαης δεν κανει διαχωρισμο απο τμημα σε τμημα.Αλλα γιατι η ερωτηση??Οτι δηθεν το UCL ειναι ισα με το ΤΕΙ Ιεραπετρας ας πουμε??

 

http://www.ucl.ac.uk/psychlangsci/

 

http://www.guardian.co.uk/education/table/2010/jun/04/university-guide-psychology

Εννοείς ότι θέλω να μειώσω τις σπουδές σου στο UCL και σε ρωτάω ειρωνικά? Δεν έχω κάποιο λόγο να το κάνω αυτό.

 

Γνώριζα ότι το UCL είναι στα καλά του Ηνωμένου Βασιλείου στα Economics, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν είχα ενημερωθεί για τα άλλα επιστημονικά του πεδία.

 

Δεν γνώριζα για τη λίστα της Σανγάης, είναι εύκολο να παραθέσεις ένα link? Θα μου φανεί χρήσιμη γιατί συγκεντρώνω πληροφορίες για διδακτορικά προγράμματα.

 

Ελπίζω να βρείς την λύση με το πρόβλημα της βαθμολόγησής σου:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς ότι θέλω να μειώσω τις σπουδές σου στο UCL και σε ρωτάω ειρωνικά? Δεν έχω κάποιο λόγο να το κάνω αυτό.

 

Γνώριζα ότι το UCL είναι στα καλά του Ηνωμένου Βασιλείου στα Economics, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν είχα ενημερωθεί για τα άλλα επιστημονικά του πεδία.

 

Δεν γνώριζα για τη λίστα της Σανγάης, είναι εύκολο να παραθέσεις ένα link? Θα μου φανεί χρήσιμη γιατί συγκεντρώνω πληροφορίες για διδακτορικά προγράμματα.

 

Ελπίζω να βρείς την λύση με το πρόβλημα της βαθμολόγησής σου:-)

 

Δες πιο κατω μια αλλη καλη πχ,απλα να διευκρινισω οτι ενοουσα οτι δεν υπαρχει αξιολογηση για το τμημα Ψυχολογιας υπαρχει ομως για διαφορα αλλα.Παντως στην Βρετανια η Ψυχολογια του UCL ειναι στην πρωτη θεση απο οσο ξερω

 

 

http://www.usnews.com/articles/education/worlds-best-universities/2010/02/25/worlds-best-universities-top-400.html?PageNr=1

 

κ εδω η Σανγκαη

 

http://www.arwu.org/ARWU2009.jsp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταρχην εμενα μου ειναι παγερα αδιαφορο το τι συμβαινει στα Πολυτεχνεια της Ελλαδας διοτι εγω παω με την βαθμολογια που δινεται στα τμηματα Ψυχολογιας της Ελλαδας κ απο οσο ξερω το αριστα ειναι 8.50 και πανω.Εξαλλου εννοηται οτι ειναι εντελως παραλογο να τελειωνω το τεταρτο καλυτερο Πανεπιστημιο στον κοσμο με distinction κ στην Ελλαδα να παιρνω ''Λιαν Καλως''.Καλοκαιρινο θα τους το κανω.Τους φτανω κ μεχρι ΣτΕ χαλαρα

 

δλδ το άριστα στα ελληνικά πανεπιστήμια εξαρτάται απ΄τη σχολή και το τμήμα?

 

είπαμε όλα είναι σχετικά αλλά τόσο πια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα 1. λάθος εμμένεις στο distinction και όχι στα απόλυτα νούμερα 2. o μέσος όρος που παραθέτεις δε λέει κάτι, διότι σου τον ξαναυπολόγισαν κάνοντας την αντιστοιχία σε κάποιο τμήμα ψυχολογίας ελληνικού πανεπιστημίου.

psiloofftopic: στο εξωτερικο στα περισσοτερα πανεπιστημια 1 δεν μεταφερεις τα μαθηματα βολτα οπως ελλαδα 2 δεν δινεις χιλιες φορες ενα μαθημα για να το περασεις και 3 ουτε παιζει αντιγραφες σε εξετασεις που αν σε πιασουν σε διωχνουν απο το πανεπιστιμιο και εχει και καμερες σε αντιθεση με ελλαδα που απλα μονογραφεσαι. καλα λοιπον κανει ο φιλος που αναζητα το δικιο του μιας και ειμαι σιγουρος πως αφιερωσε πολυ χρονο και κοπο για το distinction του. τωρα οσο για την ελλαδα ακομα και απο harvard να ρθει θα μπει σε ολα τα σχετικα διαδικαστικα με δοαταπ καο θα φαει και σνομπαρισμα. και κατι ακομα που ειδα σε ενα αλλο ποστ ναι τελειωνω εξωτερικο και ερχομαι να δουλεψω ελλαδα, δεν καταλαβα δηλαδη δικαιωμα μου δεν ειναι... και να μην ξεχασω ενα παραδειγμα φιλος τελειωσε ελλαδα την ασοε και εκανε και το μεταπτυχιακο του και μετα πηγε κατευθειαν για δουλεια εξω. δηλαδη τα πτυχια της ελλαδος αναγνωριζονται χωρις καμια διαδικασια σχεσον παντου στον κοσμο αλλα οταν καποιος ερχεται απο εξωτερικο οοοοχχχχιιιι, πρεπει να τον δυσκολεψουμε και του την πουμε. υγ. δεν εχω κατι εναντιον φοιτητων ελλαδος η των σχολων της που ειναι πολυ αξιολογες και καλες αλλα δεν δεχομαι να κριτικαρει ο καθενας τους φοιτητες εξωτερικου χωρις λογο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το φαινόμενο λέγεται grade inflation και είναι παγκόσμιο.

 

εννοείς ότι ξέρεις ότι σε άλλες χώρες το άριστα είναι διαφορετικό από σχολή σε σχολή του ίδιου πανεπιστημίου? ή μιλάς γενικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοείς ότι ξέρεις ότι σε άλλες χώρες το άριστα είναι διαφορετικό από σχολή σε σχολή του ίδιου πανεπιστημίου? ή μιλάς γενικά?

 

 

Στην Βρετανια απο σχολη σε σχολη διαφερει στανταρ αρα λογικα δεν ειναι παραλογο να συμβαινει το ιδιο κ Ελλαδα..πλεον ειμαστε ενα παγκοσμιο χωριο ολοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]αλλα δεν δεχομαι να κριτικαρει ο καθενας τους φοιτητες εξωτερικου χωρις λογο

 

Πες τα μου, του καθένα! Εγώ 'μαι από (ελληνικό) χωριό.

 

Σημ. Μα και ο βαθμός των ελληνικών πανεπιστημίων, δεν γίνεται αποδεκτός ως έχει στο εξωτερικό, όπου και εκεί χρησιμοποιείται αλγόριθμος για τη μετατροπή του στο τοπικό σύστημα. Όσοι έχουν κάνει αίτηση στο εξωτερικό, δηλώνουν το βαθμό τους (και δίνουν την αναλυτική βαθμολογία τους) ως έχει στο ελληνικό σύστημα και το πανεπιστήμιο τη μετατρέπει στο τοπικό.

 

@ ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

 

Εξαρτάται από τη χώρα και από τη θεσμοθέτηση ή όχι εσωτερικού κανονισμού. Γενικά, υπάρχει μία ρευστότητα στο θέμα, για να ικανοποιηθεί η ανάγκη για αριστούχους. Είναι γνωστό πως στην Αγγλία για παράδειγμα, κατέβασαν το ποσοστό από 75% σε 70% για να πάρεις distinction, αυξάνοντας κατά 10% τους αριστούχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες τα μου, του καθένα! Εγώ 'μαι από (ελληνικό) χωριό.

 

Σημ. Μα και ο βαθμός των ελληνικών πανεπιστημίων, δεν γίνεται αποδεκτός ως έχει στο εξωτερικό, όπου και εκεί χρησιμοποιείται αλγόριθμος για τη μετατροπή του στο τοπικό σύστημα. Όσοι έχουν κάνει αίτηση στο εξωτερικό, δηλώνουν το βαθμό τους (και δίνουν την αναλυτική βαθμολογία τους) ως έχει στο ελληνικό σύστημα και το πανεπιστήμιο τη μετατρέπει στο τοπικό.

 

@ ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

 

Εξαρτάται από τη χώρα και από τη θεσμοθέτηση ή όχι εσωτερικού κανονισμού. Γενικά, υπάρχει μία ρευστότητα στο θέμα, για να ικανοποιηθεί η ανάγκη για αριστούχους. Είναι γνωστό πως στην Αγγλία για παράδειγμα, κατέβασαν το ποσοστό από 75% σε 70% για να πάρεις distinction, αυξάνοντας κατά 10% τους αριστούχους.

 

 

Καταρχην αυτο το γενικολογο η Αγγλια εκανε το ταδε μιλαμε δεν ισχυει με την καμια.Οποιος εχει πατησει εστω μια φορα στο νησι ξερει οτι σχεδον το καθε πανεπιστημιο εχει την δικη του κλιμακα.Πχ μερικα πρωην Πολυτεχνικα εχουν ακομα την αντιστραφουμενη κλιμακα 1-20 με το Αριστα να ειναι στο 80%.Αλλα εχουν την εκατοστιαια διαβαθμιση κ μερικα εχουν την Αμερικανικη διαβαθμιση.Δεν υπαρχει τπτ ενιαιο απο αποψη βαθμολογιας στην Βρετανια,η καθε σχολη κανει οπως της βαρεσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...