Προς το περιεχόμενο

Φοίτηση σε πανεπιστήμιο της Βουλγαρίας


Amadeus7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας. Ένας φίλος μ σκεύτεται να σπουδάσει στη Βουλγαρία και συγκεκριμένα στο πανεπιστήμιο του Plovdiv. Υπάρχει κάποιος π μπορεί να μ πεί, από όσο γνωρίζει, κατα προσέγκιση πόσο περίπου μπορεί να τ έρθει ένα ενοίκιο σε εκείνη την πόλη και γενικά το κόστος ζωής για ένα φοιτητή? Κάθε βοήθεια δεκτή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γειά σας. Ένας φίλος μ σκεύτεται να σπουδάσει στη Βουλγαρία και συγκεκριμένα στο πανεπιστήμιο του Plovdiv. Υπάρχει κάποιος π μπορεί να μ πεί, από όσο γνωρίζει, κατα προσέγκιση πόσο περίπου μπορεί να τ έρθει ένα ενοίκιο σε εκείνη την πόλη και γενικά το κόστος ζωής για ένα φοιτητή? Κάθε βοήθεια δεκτή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Έχω αρκετούς συμμαθητές που την 'κάναν για πάνω. Η ζωή είναι πολύ φθηνή σε σχέση με Ελλάδα, σκέψου ότι με 200 ευρώ μπορείς να νοικιάζεις 3άρι και με άλλα 200 να κάνεις ζωάρα. Τα δίδακτρα ποικίλουν ανάλογα με την ειδικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έμαθα από γνωστό ότι αν κλείσεις το σπίτι μέσω Βούλγαρου στο αφήνουν στη μισή τιμή (200 για τέλειο σπίτι). Αν καταλάβουν από την αρχή ότι είσαι Έλληνας χτυπάνε στα αυτιά. Σκέψου όμως ότι ακόμα και 200 είναι πάρα πολλά λεφτά για ένα Βούλγαρο.

Κατά τα άλλα, φαΐ και ποτό χάλια έως απαράδεκτα. Για το πανεπιστήμιο τα ξέρεις... οι καθηγητές είναι ανοιχτοί σε χορηγίες.

Επεξ/σία από Physics_Rulez
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω βλεπω την Βουλγαρια να γινεται συντομα η Ν.1 επιλογη πολλων φοιτητων .Λιγο του οτι μπηκαν ΕΕ,λιγο του οτι η ζωη ειναι απελπιστικα φτηνη,λιγο του οτι αναγνωριζονται πλεον αυτοματα οι σχολες εκει κ ειδικα οι Ιατρικες ..βλεπω κοσμο κ κοσμακι να την κανει για εκει!Το κοβω να πηγαινουμε στον γιατρο σε μερικα χρονια κ να ρωταμε ''Στην Σοφια η στο Πλοβντιβ τελειωσατε??''

 

Κ τωρα με την ΕΕ νομιζω εχουν σφιξει τα πραγματα κ αυτα με τις πληρωμες κ τα λαδωματα δεν παιζουν.Σιγα μην ρισκαρει η Βουλγαρια να γινει πανικος γυρω απο τα Πανεπιστημια της ουσα πλεον στην ΕΕ.Λογικα εχει πεσει πολυ εκαθαριση στις πρυτανειες κ δεν συμαζευεται απο υψηλα ισταμενους.Διαβαζα αρθρο περισυ οτι ο Πρυτανης του Πανεπιστημιου της Σοφιας εχει στειλει τους μισους καθηγητες σπιτι τους ως υποπτους για διαφθορα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω βλεπω την Βουλγαρια να γινεται συντομα η Ν.1 επιλογη πολλων φοιτητων .Λιγο του οτι μπηκαν ΕΕ,λιγο του οτι η ζωη ειναι απελπιστικα φτηνη,λιγο του οτι αναγνωριζονται πλεον αυτοματα οι σχολες εκει κ ειδικα οι Ιατρικες ..βλεπω κοσμο κ κοσμακι να την κανει για εκει!

 

Κ τωρα με την ΕΕ νομιζω εχουν σφιξει τα πραγματα κ αυτα με τις πληρωμες κ τα λαδωματα δεν παιζουν.Σιγα μην ρισκαρει η Βουλγαρια να γινει πανικος γυρω απο τα Πανεπιστημια της οντας πλεον στην ΕΕ.Λογικα εχει πεσει πολυ εκαθαριση στις πρυτανειες κ δεν συμαζευεται απο υψηλα ισταμενους.Διαβαζα αρθρο περισυ οτι ο Πρυτανης του Πανεπιστημιου της Σοφιας εχει στειλει τους μισους καθηγητες σπιτι τους ως υποπτους για διαφθορα!!

 

Τους άλλους μισούς που δεν έπιασε όμως συνεχίζουν να τα παίρνουν! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πφφφφ! Πήγαινε στο Plovdiv και ζήτα από τους καθηγητές "να κάνετε ιδιαίτερα γιατί δυσκολεύεσαι να περάσεις το μάθημα" και θα καταλάβεις ότι τίποτα δεν έχει τελειώσει και τίποτα δεν έχει αλλάξει. Το ότι πηγαίνουν πολλοί Έλληνες εκεί δε λέει κάτι, ή μάλλον λέει πολλά!

Έχει γεμίσει -εκτός από την Ιατρική και τη φαρμακευτική- και το παιδαγωγικό.

Δάσκαλος που σπούδασε Βουλγαρία με αυτόματα αναγνωρισμένο πτυχίο στην Ελλάδα, διδάσκει σε Ελληνικό σχολείο. Σαν ανέκδοτο ακούγεται.

Δεν είναι μαθηματικός, είναι δάσκαλος. Διδάχθηκε βουλγάρικα, διδάσκει ελληνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους άλλους μισούς που δεν έπιασε όμως συνεχίζουν να τα παίρνουν! :-D

 

Ισως!Παντως θυμαμαι στο αρθρο οτι ελεγε οτι ψηφισαν εναν ευελικτικο νομο για την διαφθορα στα ΑΕΙ τους που δινει στις Πρυτανειες δικαιωμα ακομα κ οσοι ειναι ''υποπτοι'' να απομακρυνινονται με τυπικες διαδικασιες.Αυτο μαλιστα νομιζω εκβιαστηκε απο την ΕΕ ως ενας απο τους ορους στα κεφαλαια διαπραγματευσης με την Βουλγαρια κ Ρουμανια κ τουλαχιστον για την Βουλγαρια που θυμαμαι το αρθρο ελεγε οτι ισχυε απο το 2007 που μπηκαν ΕΕ

 

Τωρα τι γινεται στην πραγματικοτητα...ο θεος κ η ψυχη τους!Νομιζω ομως τα εχουν σφιξει

 

---------- Προσθήκη στις 01:40 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 01:38 ----------

 

Πφφφφ! Πήγαινε στο Plovdiv και ζήτα από τους καθηγητές "να κάνετε ιδιαίτερα γιατί δυσκολεύεσαι να περάσεις το μάθημα" και θα καταλάβεις ότι τίποτα δεν έχει τελειώσει και τίποτα δεν έχει αλλάξει. Το ότι πηγαίνουν πολλοί Έλληνες εκεί δε λέει κάτι, ή μάλλον λέει πολλά!

Έχει γεμίσει -εκτός από την Ιατρική και τη φαρμακευτική- και το παιδαγωγικό.

Δάσκαλος που σπούδασε Βουλγαρία με αυτόματα αναγνωρισμένο πτυχίο στην Ελλάδα, διδάσκει σε Ελληνικό σχολείο. Σαν ανέκδοτο ακούγεται.

 

Τι να πω..λεπτομερειες δεν ξερω παντως η αληθεια ειναι οτι ειδικα τωρα βλεπω κυματα νεων γιατρων να φευγουν για σπουδες εκει..ειδικα Βορειο Ελλαδιτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως!Παντως θυμαμαι στο αρθρο οτι ελεγε οτι ψηφισαν εναν ευελικτικο νομο για την διαφθορα στα ΑΕΙ τους που δινει στις Πρυτανειες δικαιωμα ακομα κ οσοι ειναι ''υποπτοι'' να απομακρυνινονται με τυπικες διαδικασιες.

 

Θέλανε το μερίδιό τους οι πρυτάνεις μάλλον. Οι καθηγητές μάζευαν όλο το χρήμα.

Πως δίνεις στην Ελλάδα φακελάκι και παίρνει λίγο ο αναισθησιολόγος, λίγο ο χειρουργός κοκ; έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως δίνεις στην Ελλάδα φακελάκι και παίρνει λίγο ο αναισθησιολόγος, λίγο ο χειρουργός κοκ; έτσι.

 

Προφανως κανουν αποσβεση των σπουδων τους στην Βουλγαρια :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...,λιγο του οτι αναγνωριζονται πλεον αυτοματα οι σχολες εκει κ ειδικα οι Ιατρικες ..

 

Πώς γίνεται να αναγνωρίζονται αυτόματα οι σχολές εκεί; Εμένα, που επέστρεψα στην Ελλάδα, με BA, MEd και PhD, έχοντας δουλέψει ήδη περίπου δεκαετία ως λέκτορας σε Πανεπιστήμιο στη Βρετανία, δεν μου αναγνώρισαν τα πτυχία στο ΔΟΑΤΑΠ. Μου είπαν ότι μου λείπουν μαθήματα από το πρώτο πτυχίο για να πάρω αντιστοιχία και ισοτιμία. Τελικά μου ζήτησαν να δώσω 4 μαθήματα, για να αναγνωριστεί το BA ή να χάσω την αναγνώριση του μεταπτυχιακού (πόσο μάλλον του διδακτορικού). Έτσι όπως τα λένε, στην Ελλάδα θεωρούμαι απόφοιτος Λυκείου.

 

Μήπως κάνετε κάποιο λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς γίνεται να αναγνωρίζονται αυτόματα οι σχολές εκεί; Εμένα, που επέστρεψα στην Ελλάδα, με BA, MEd και PhD, έχοντας δουλέψει ήδη περίπου δεκαετία ως λέκτορας σε Πανεπιστήμιο στη Βρετανία, δεν μου αναγνώρισαν τα πτυχία στο ΔΟΑΤΑΠ. Μου είπαν ότι μου λείπουν μαθήματα από το πρώτο πτυχίο για να πάρω αντιστοιχία και ισοτιμία. Τελικά μου ζήτησαν να δώσω 4 μαθήματα, για να αναγνωριστεί το BA ή να χάσω την αναγνώριση του μεταπτυχιακού (πόσο μάλλον του διδακτορικού). Έτσι όπως τα λένε, στην Ελλάδα θεωρούμαι απόφοιτος Λυκείου.

 

Μήπως κάνετε κάποιο λάθος;

 

 

Φιλε μου σε συμποναω αφανταστα!!!Ομως δυστυχως ειναι η αληθεια!!Εχω κανει ενα αλλο θεμα για το Δοαταπ που περιγραφω τι περασα κ εγω!

Η ουσια ειναι οτι τα Βουλγαρικα Πανεπιστημια αναγνωριζονται αυτοματα (εκτος απο τις σχολες που εχουν χασει αναγνωριση λογο παλαιοτερων σκανδαλων) λογο του οτι τα Βουλγαρικα Πανεπιστημια και τα Ρουμανικα εχουν ιδια ετη φοιτησεως στις βασικες σπουδες με τις αντιστοιχες στην Ελλαδα.

Ηδη με οδηγια της ΕΕ οι αποφοιτοι απο Βουλγαρια κ Ρουμανια απο Ιατρικες εχουν αυτοματη αναγνωριση απο το 2007 ενω για τις υπολοιπες σχολες ισχυει το αναλογικο των ετων φοιτησεως ...κ οπως προειπα σχεδον ολα εχουν ιδια διαρκεια φοιτησης με την Ελλαδα κ ετσι ειναι αναγνωρισμενα...

 

Κ εμεις απο την Βρετανια παλευουμε με την νοοτροπια ΤΕΙ Οξφορδης!!Ελλαδα!!!

 

Δες εδω...

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=387914

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου σε συμποναω αφανταστα!!!Ομως δυστυχως ειναι η αληθεια!!Εχω κανει ενα αλλο θεμα για το Δοαταπ που περιγραφω τι περασα κ εγω!

Η ουσια ειναι οτι τα Βουλγαρικα Πανεπιστημια αναγνωριζονται αυτοματα (εκτος απο τις σχολες που εχουν χασει αναγνωριση λογο παλαιοτερων σκανδαλων) λογο του οτι τα Βουλγαρικα Πανεπιστημια και τα Ρουμανικα εχουν ιδια ετη φοιτησεως στις βασικες σπουδες με τις αντιστοιχες στην Ελλαδα.

Ηδη με οδηγια της ΕΕ οι αποφοιτοι απο Βουλγαρια κ Ρουμανια απο Ιατρικες εχουν αυτοματη αναγνωριση απο το 2007 ενω για τις υπολοιπες σχολες ισχυει το αναλογικο των ετων φοιτησεως ...κ οπως προειπα σχεδον ολα εχουν ιδια διαρκεια φοιτησης με την Ελλαδα κ ετσι ειναι αναγνωρισμενα...

 

Κ εμεις απο την Βρετανια παλευουμε με την νοοτροπια ΤΕΙ Οξφορδης!!Ελλαδα!!!

 

 

Εγώ, μετά από την άρνηση αναγνώρισης των πτυχίων μου, έστειλα επίσημα και επώνυμα ερώτημα στην ΕΕ μέσω της ιστοσελίδας τους. Μου απάντησαν στα Αγγλικά, λέγοντάς μου ότι υπερισχύει η Νομοθεσία του κάθε κράτους-μέλους, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να γίνει απολύτως τίποτα.

 

Άρα, όποια οδηγία κι αν στείλει η ΕΕ, η Ελλάδα μπορεί να κάνει ό,τι θέλει και να υποστεί τις συνέπειες. Γι' αυτό αναρωτιέμαι κατά πόσο ισχύει αυτή η "αυτόματη" αναγνώριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ, μετά από την άρνηση αναγνώρισης των πτυχίων μου, έστειλα επίσημα και επώνυμα ερώτημα στην ΕΕ μέσω της ιστοσελίδας τους. Μου απάντησαν στα Αγγλικά, λέγοντάς μου ότι υπερισχύει η Νομοθεσία του κάθε κράτους-μέλους, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να γίνει απολύτως τίποτα.

 

Άρα, όποια οδηγία κι αν στείλει η ΕΕ, η Ελλάδα μπορεί να κάνει ό,τι θέλει και να υποστεί τις συνέπειες. Γι' αυτό αναρωτιέμαι κατά πόσο ισχύει αυτή η "αυτόματη" αναγνώριση.

 

Iσχυει απολυτα διοτι η Ελλαδα εχει συμορφωθει απο τον Νοεμβριο του 2007 επισημα σε οτι αφορα την Ρουμανια και Βουλγαρια

 

Μπες σε ενα φορουμ Ιατρικης να δεις πως τα παιδια που εχουν τελειωσει Ελλαδα Ιατρικη εχουν παθει σοκ με αυτο το ζητημα!!Το αποτελεσμα σημερα ειναι οι αναμονες για ειδικοτητα στην Ελλαδα να εχουν εκτοξευτει για χρονια.....Ελλαδα αθανατη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Iσχυει απολυτα διοτι η Ελλαδα εχει συμορφωθει απο τον Νοεμβριο του 2007 επισημα για οτι αφορα την Ρουμανια και Βουλγαρια

 

Μπες σε ενα φορουμ Ιατρικης να δεις πως τα παιδια που εχουν τελειωσει Ελλαδα Ιατρικη εχουν παθει σοκ με αυτο το ζητημα!!

 

OK. Ευχαριστώ. Δεν το ήξερα. Τι να πει κανείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...