Προς το περιεχόμενο

Φοίτηση σε πανεπιστήμιο της Βουλγαρίας


Amadeus7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ναι αλλά με αυτό το χαρτί αποκτάς το τυπικό προσόν που ζητάει το δημόσιο.

Στην περίπτωση των δασκάλων πχ.

Άσχετα που εκεί μαθαίνεις Аа Бб Вв Гг, βουλγαρική ιστορία κτλ , και εδώ "διδάσκεις" Α Β Γ, ελληνική ιστορία κτλ.

 

 

Το σύστημα δεν ασχολείται με τέτοιες λεπτομέρειες... είναι χώρα της ΕΕ. ΛοΛ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες το διαφορετικα .εχει ποιοτητα το πτυχιο αν το παρεις στην Ελλαδα ή μηπως θα σε περιμενουν οι δουλειες?

ξερω οτι πριν χρονια γινοταν το σκηνικο με πληρωμενα μαθηματα...τωρα εχουν φτιαξει περιουσια και δεν προκειται να χαλασουν την καριερα τους ή τα λεφτα τους σε τυχον ελεγχο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα δεν μ απαντησε κανεισ για τη ποιοτητα σπουδων...π.χ. στα μαστερ ...γινετε δουλεια??

 

μηπως να μας εγραφες και για ποια σχολη ενδιαφερεσαι?? γιατι γενικα "στα μαστερ" τι να σου απαντησουμε..??

κατα τα αλλα υπαρχουν σχολες αξιολογες και σχολες διεφθαρμενες ,η κατασταση εχει βελτιωθει(ειδικα λογω ΕΕ) πολυ σε σχεση με παλια

απο κει και περα εγω αποφευγω γενικα στη ζωη μου να τα βαζω ολα σε ενα σακουλι γιατι πολυ απλα δε μπορω να ξερω ακριβως τι συμβαινει σε 100 σχολες οποτε μιλαω μονο για οτι ξερω

οπως πχ δε μπορεις να χαρακτηρισεις τα δικα μας πανεπιστημια με μια προταση μιας και υπαρχουν και σχολες-μπουρδελα και σοβαρες σχολες που παραγουνε ερευνα... ε κατι τετοιο ισχυει και για τις εκει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω μάθει και για 200 σε φαρμακευτική/ιατρική. Λιγότερα έως καθόλου αν κάνεις ιδιαίτερα με τον καθηγητή.

 

εμενα ο φιλος αναφερει οτι το ''ιδιαιτερο'' πλεον δεν απαιτει να λαδωσεις για να παρεις μαθημα.Ουσιαστικα το ποσο που δινεις για τα ιδιαιτερα ειναι η διασφαλιση του οτι θα περασεις κ τπτ να μην εχεις γραψει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα ο φιλος αναφερει οτι το ''ιδιαιτερο'' πλεον δεν απαιτει να λαδωσεις για να παρεις μαθημα.Ουσιαστικα το ποσο που δινεις για τα ιδιαιτερα ειναι η διασφαλιση του οτι θα περασεις κ τπτ να μην εχεις γραψει....

 

και εγώ έχω συγγενή που με πληροφορεί γι αυτά. Τώρα που κάνει μαθήματα με τους καθηγητές δεν πληρώνει μετά καθόλου ή πληρώνει λίγο ακριβότερα την ώρα, αν το μάθημα είναι δύσκολο. Τουλάχιστον αυτός δεν πήγε να γίνει γιατρός. Όχι ότι κάνει καλά, άλλα δε θα σκοτώσει κανέναν... ελπίζω.Ο φαρμακοποιός πλέον σαν έμπορος λειτουργεί στην πράξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως να μας εγραφες και για ποια σχολη ενδιαφερεσαι?? γιατι γενικα "στα μαστερ" τι να σου απαντησουμε..??

κατα τα αλλα υπαρχουν σχολες αξιολογες και σχολες διεφθαρμενες ,η κατασταση εχει βελτιωθει(ειδικα λογω ΕΕ) πολυ σε σχεση με παλια

απο κει και περα εγω αποφευγω γενικα στη ζωη μου να τα βαζω ολα σε ενα σακουλι γιατι πολυ απλα δε μπορω να ξερω ακριβως τι συμβαινει σε 100 σχολες οποτε μιλαω μονο για οτι ξερω

οπως πχ δε μπορεις να χαρακτηρισεις τα δικα μας πανεπιστημια με μια προταση μιας και υπαρχουν και σχολες-μπουρδελα και σοβαρες σχολες που παραγουνε ερευνα... ε κατι τετοιο ισχυει και για τις εκει..

 

προσωπικα δεν ψαχνω για μαστερ στη βουλγαρια, απλα ρωταω ενημερωτικα αν ειναι καλα τα πανεπιστημια εκει...ευχαριστω πολυ για τισ πληροφοριες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο βασικός μισθός εκεί είναι κοντά στα 250 ευρώ. Τα παιδάκια στα εργοστάσια της Κίνας θα παίρνουν περισσότερα από σένα!!!! :mrgreen:

Το πτυχίο αναγνωρίζεται κανονικά και από ποιότητα σπουδών 100 ευρώ το μάθημα πάει η ταρίφα.

Τωρα που ο βασικος εδω θα γινει 502 ευρω.........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια εκεί δεν έχουν ακόμα ευρώ, οπότε σε αντιστοιχία με τις ελληνικής πραγματικότητας τιμές, ο βασικός τους φαντάζει ανύπαρκτος. Δεν λέω πως ζούνε σα βασιλιάδες, αλλά άλλες τιμές έχουν εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μια που το πιάσαμε είμαι περίεργος να ρωτήσω...υπάρχει η δυνατότητα να παρακολουθήσει κανείς ένα Βουλγαρικό τμήμα χωρίς να χρειάζεται μόνιμη μετακόμιση εκεί;Από Θεσσαλονίκη μετάβαση κάποιες μέρες π.χ. κάτι σαν part-time;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με ενδιαφέρε ιδιαίτερα η επιλογή της φαρμακευτικης. Ποσό πάει το εξάμηνο σε αυτό το τμήμα; το μάθημα διδάσκεται στα Βουλγαρικά; και τα βιβλία είναι γραμμένα σε αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με ενδιαφέρε ιδιαίτερα η επιλογή της φαρμακευτικης. Ποσό πάει το εξάμηνο σε αυτό το τμήμα; το μάθημα διδάσκεται στα Βουλγαρικά; και τα βιβλία είναι γραμμένα σε αυτά;

 

υπαρχουν στη φαρμακευτικη αγγλικα και βουλγαρικα τμηματα

στα βουλγαρικα εισαι κανονικα μαζι με βουλγαρους τα μαθηματα/εργαστηρια/βιβλια κλπ ειναι ολα στα βουλγαρικα , με επιφυλαξη νομιζω οτι ειναι καπου 180-250 ευρω το 6μηνο αν δε κανω λαθος

στα αγγλικα τμηματα ολα γινονται στα αγγλικα, εισαι συνηθως μαζι με ελληνες(ή τουρκους) το 6μηνο κοστιζει με μια μαντεψια ας πουμε 1500ε(μπορει και παραπανω δε ξερω, εντελως ενδεικτικα αναφερω το ποσο αυτο ισως ειναι και 1300 ισως και 2500ευρω)

επισης φετος και περσι ανεβηκανε αρκετοι ελληνες για φαρμακευτικη(για φετος ακουσα κοντα οτι μπηκαν στο αγγλικο τμημα καμια 80 ατομα?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...