Προς το περιεχόμενο

Φοίτηση σε πανεπιστήμιο της Βουλγαρίας


Amadeus7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

που το ειδες αυτο?

 

http://tvxs.gr/news/%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%81%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%BF-%CE%BF%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B3%CE%BD%CF%8E%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%80%CF%84%CF%85%CF%87%CE%AF%CF%89%CE%BD-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D

 

Πολύ καλά τα είπε ο φίλος,εσένα δηλαδή τι σου έκανε εντύπωση;!

Εφόσον κάποιος μπορεί να πάρει ένα πτυχίο μέσω Κολλεγίου από Πανεπιστήμιο "της πλάκας" (δεν ενστερνίζομαι το χαρακτηρισμό) το οποίο μπορεί μεν να μη βρίσκεται στις λίστες του ΔΟΑΤΑΠ αλλά είναι αναγνωρισμένο ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΟΥ και να έχει τα ίδια δικαιώματα όπως στη χώρα αυτή,ποιος ο "ρόλος" του ΔΟΑΤΑΠ;!Δηλαδή αν εγώ πάω να σπουδάσω π.χ. Αγγλία στο University of South and a little to the West London και ο άλλος πάρει το ίδιο πτυχίο μέσω Ελληνικού Κολλεγίου τι θα γίνει,εμένα θα μου πουν "ας προσέχατε" και τον άλλο "καλή σταδιοδρομία"; :rolleyes:

Βάλ'το να δουλέψει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω αρκετούς συμμαθητές που την 'κάναν για πάνω. Η ζωή είναι πολύ φθηνή σε σχέση με Ελλάδα, σκέψου ότι με 200 ευρώ μπορείς να νοικιάζεις 3άρι και με άλλα 200 να κάνεις ζωάρα. Τα δίδακτρα ποικίλουν ανάλογα με την ειδικότητα.

 

Όχι ρε παιδιά και 3άρι... υπερβολικό μου φαίνεται. ρίξε μια ματιά για Φιλλιπούπολη στο www.globaledu.gr για να δεις όλα τα σχετικά κόστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε παιδιά και 3άρι... υπερβολικό μου φαίνεται. ρίξε μια ματιά για Φιλλιπούπολη στο www.globaledu.gr για να δεις όλα τα σχετικά κόστη

τα ενοικια στη Σοφια σαν τα ενοικια σε ελληνικη πολη επαρχιας ειναι(πχ σαν ξανθη/σερρες) ,στη φιλ/πολη ειναι ισως λιγο πιο φτηνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

καλησπερα παιδες.! ξερετε αν το πτυχιο απο το πανεπιστημιο φαρμακευτικης στο πλοβντιβ αναγνωριζεται στην ελλαδα?? ειναι βουλγαροφωνο και ειναι το μονο στο πλοβντιβ για φαρμακευτικη. γιατι στον "δοαταπ" δεν το αναφερει.. αν ξερει καποιος, παρακαλω ας απαντησει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω αναγνωρίζεται... έχω γνωστούς που σπουδάζουν. Σήμερα μου γεννήθηκε μια απορία, περνούσα από ένα φαρμακείο και τα περισσότερα από αυτά είναι γεμάτα καλλυντικά και μλκιες μέσα, γιατί κάποιος να σπουδάσει για να ανοίξει φαρμακείο? Πόσο δύσκολο είναι τα βρεις τα χάπια στα συρτάρια, να γράψεις ένα ΠΡΩΙ-ΒΡΑΔΥ και να τα δώσεις?? Τι προοπτικές έχει κάποιος που τελειώνει φαρμακευτική?? Και το άλλο, ανα 20 μέτρα και ένα φαρμακείο και όταν χρειαστείς κάτι όλα είναι κλειστά!!!! :confused:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω αναγνωρίζεται... έχω γνωστούς που σπουδάζουν. Σήμερα μου γεννήθηκε μια απορία, περνούσα από ένα φαρμακείο και τα περισσότερα από αυτά είναι γεμάτα καλλυντικά και μλκιες μέσα, γιατί κάποιος να σπουδάσει για να ανοίξει φαρμακείο? Πόσο δύσκολο είναι τα βρεις τα χάπια στα συρτάρια, να γράψεις ένα ΠΡΩΙ-ΒΡΑΔΥ και να τα δώσεις?? Τι προοπτικές έχει κάποιος που τελειώνει φαρμακευτική?? Και το άλλο, ανα 20 μέτρα και ένα φαρμακείο και όταν χρειαστείς κάτι όλα είναι κλειστά!!!! :confused:

 

ελα ντε , μα πλεον δεν ειναι οπως παλια που ηθελε να κανει ενα σωρο συνταγες και ποιος ξερει τι γνωσεις , πλεον το 95% της δουλειας ειναι στυλ "σουπερμαρκετ" φερε την συνταγη παρε το κουτι και αντιο

 

καλησπερα παιδες.! ξερετε αν το πτυχιο απο το πανεπιστημιο φαρμακευτικης στο πλοβντιβ αναγνωριζεται στην ελλαδα?? ειναι βουλγαροφωνο και ειναι το μονο στο πλοβντιβ για φαρμακευτικη. γιατι στον "δοαταπ" δεν το αναφερει.. αν ξερει καποιος, παρακαλω ας απαντησει..

 

γιατι να πας Πλοβντιβ και οχι Σοφια?!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα εγω ενδιαφερομε για φυσιοθεραπεια μπορειτε να μου πειτε που εχει πανεπιστημιο(Σοφια η Φιλιπουπολη) και ποσο κοστιζουν τα διδακτρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ οι αποφοιτοι σχολων με σπουδες εξ οληκληρου απο εξωτερικο τι θα κανουν?

 

Που φτασαμε!!Τα δευτεροτριτα κολεγια του university of southbank να δινουν επαγγελματικα δικαιωματα στην Ελλαδα κ ενας αποφοιτος απο Oxford να του λενε ''κυριε μου ολα και ολα.Εδω ειναι Ελλαντα.Το πτυχιο σας ειναι ΤΕΙ ,ρωτηστε και αυριο καλου κακου μηπως το κανουμε και ΙΕΚ''

 

Καλά όποιος τελειώσει το Oxford university και έρθει μετά εδώ για μένα είναι χαζός. Ας κάτσει να βρεί δουλειά στην Αγγλία ή στο εξωτερικό γενικά και θα είναι και πολύ καλύτερα τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλησπερα,θα τα πω πολυ γενικα για να μη μακρολογο!Οι γονεις μου εχουν φαρμακειο στη Μανη και σκεφτομαι να παω Βουλγαρια να τελιωσω φαρμακευτικη και να γυρισω εκει να μεινω-δουλεψω.Ειμαι 22χρονων,ηδη δουλευω 2 χρονια εκει, εχω τελιωσει στην ΑΚΤΟ 3d annimation and multimedia production αλλα με ολα αυτα που γινανε+οτι δεν μπορω για κανενα λογο να ζησω στην Αθηνα ενω εχω ενα μικρο παραδεισο που με περιμενει(δικο μου σπιτι,φιλους που επιστρεφουν εκει,παραλιες,συγγενεις,ΥΣΗΧΙΑ),αποφασισα να παρω το πτυχιο φαρμακευτικης.....Το προβλημα μου ειναι ενα το οποιο πραγματικα δε ξερω αν μπορω να το ξεπερασω.Δεν μπορω να παω σε αλλη χωρα και να μεινω για τοσο μεγαλο διαστημα,τρελενομαι!Αυτο που θα ηθελα να κανω ειναι να ''λαδωσω'' καθηγητες και να παρω το πτυχιο σε 1 με 2 χρονια!Δεν ξερω αν γινεται(το βρισκω πολυ καλο για να ειναι αληθινο),απλα πραγματικα στεναχωριεμαι οταν σκεφτομαι οτι πρεπει να αφησω(φιλους,γκομενα,θαλασσα,ηλιο,πατριδα) και να παω εκει περα....Αν καποιος εχει κανει κατι τετοιο ή κατι παρομοιο θα ηθελα να μου πει τι γνωμη του ή εδω ή σε pm.Σκεφτομαι να παω στο αγγλοφωνο πανεπιστημιο της Βουλγαριας,δε ξερω πως λεγετε... ευχαριστω προκαταβολικα για τη βοηθεια και τις αποψεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,θα τα πω πολυ γενικα για να μη μακρολογο!Οι γονεις μου εχουν φαρμακειο στη Μανη και σκεφτομαι να παω Βουλγαρια να τελιωσω φαρμακευτικη και να γυρισω εκει να μεινω-δουλεψω.Ειμαι 22χρονων,ηδη δουλευω 2 χρονια εκει, εχω τελιωσει στην ΑΚΤΟ 3d annimation and multimedia production αλλα με ολα αυτα που γινανε+οτι δεν μπορω για κανενα λογο να ζησω στην Αθηνα ενω εχω ενα μικρο παραδεισο που με περιμενει(δικο μου σπιτι,φιλους που επιστρεφουν εκει,παραλιες,συγγενεις,ΥΣΗΧΙΑ),αποφασισα να παρω το πτυχιο φαρμακευτικης.....Το προβλημα μου ειναι ενα το οποιο πραγματικα δε ξερω αν μπορω να το ξεπερασω.Δεν μπορω να παω σε αλλη χωρα και να μεινω για τοσο μεγαλο διαστημα,τρελενομαι!Αυτο που θα ηθελα να κανω ειναι να ''λαδωσω'' καθηγητες και να παρω το πτυχιο σε 1 με 2 χρονια!Δεν ξερω αν γινεται(το βρισκω πολυ καλο για να ειναι αληθινο),απλα πραγματικα στεναχωριεμαι οταν σκεφτομαι οτι πρεπει να αφησω(φιλους,γκομενα,θαλασσα,ηλιο,πατριδα) και να παω εκει περα....Αν καποιος εχει κανει κατι τετοιο ή κατι παρομοιο θα ηθελα να μου πει τι γνωμη του ή εδω ή σε pm.Σκεφτομαι να παω στο αγγλοφωνο πανεπιστημιο της Βουλγαριας,δε ξερω πως λεγετε... ευχαριστω προκαταβολικα για τη βοηθεια και τις αποψεις σας.

 

Έτσι ρε μάγκα! Σ'ωραίος!

 

Με αυτα τα μυαλα δεν το βλεπω πιθανο. Οπου και να σπουδασεις φαρμακευτικη, ειναι ζορι. Αν καταφερεις να λαδωσεις μαγκια σου, προσωπικα χαιρομαι για τα ονειρα των νεων της χωρας μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,θα τα πω πολυ γενικα για να μη μακρολογο!Οι γονεις μου εχουν φαρμακειο στη Μανη και σκεφτομαι να παω Βουλγαρια να τελιωσω φαρμακευτικη και να γυρισω εκει να μεινω-δουλεψω.Ειμαι 22χρονων,ηδη δουλευω 2 χρονια εκει, εχω τελιωσει στην ΑΚΤΟ 3d annimation and multimedia production αλλα με ολα αυτα που γινανε+οτι δεν μπορω για κανενα λογο να ζησω στην Αθηνα ενω εχω ενα μικρο παραδεισο που με περιμενει(δικο μου σπιτι,φιλους που επιστρεφουν εκει,παραλιες,συγγενεις,ΥΣΗΧΙΑ),αποφασισα να παρω το πτυχιο φαρμακευτικης.....Το προβλημα μου ειναι ενα το οποιο πραγματικα δε ξερω αν μπορω να το ξεπερασω.Δεν μπορω να παω σε αλλη χωρα και να μεινω για τοσο μεγαλο διαστημα,τρελενομαι!Αυτο που θα ηθελα να κανω ειναι να ''λαδωσω'' καθηγητες και να παρω το πτυχιο σε 1 με 2 χρονια!Δεν ξερω αν γινεται(το βρισκω πολυ καλο για να ειναι αληθινο),απλα πραγματικα στεναχωριεμαι οταν σκεφτομαι οτι πρεπει να αφησω(φιλους,γκομενα,θαλασσα,ηλιο,πατριδα) και να παω εκει περα....Αν καποιος εχει κανει κατι τετοιο ή κατι παρομοιο θα ηθελα να μου πει τι γνωμη του ή εδω ή σε pm.Σκεφτομαι να παω στο αγγλοφωνο πανεπιστημιο της Βουλγαριας,δε ξερω πως λεγετε... ευχαριστω προκαταβολικα για τη βοηθεια και τις αποψεις σας.

 

 

Ωρε φούστη μου τι διαβάζω...

 

και μόνο που κάθεσαι και ρωτάς ευθέως σε ένα φόρουμ αν γίνεται να λαδώσεις για να πάρεις το πτυχίο λέει πολλά.

 

Υ.Γ ψηφίζω το παραπάνω για ποστ του μήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...