Προς το περιεχόμενο

Τα ορια της Γεωγραφικης Ευρωπης.Ποια νησια μας ανηκουν στην Ευρωπη αληθεια?


htps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα διλλημα που αντιμετωπιζω συχνα μιας κ εχω ενα κολλημα με γεωλογια,γεωγραφια,μετεωρολογια κτλ ειναι ο καθορισμος των οριων της Ευρωπαικης Ηπειρου..

 

Για την Ελλαδα ...το χαος!!! Υπαρχουν δυο σχολες σκεψης...Η μια θελει το οριο μεταξυ Ασιας και Ευρωπης στο βαθυτερο σημειο του Αιγαιου...που σημαινει οτι πανω απο το 50% των Ελληνικων νησιων ανηκουν γεωγραφικα στην Ασια...

 

Η μονη ευκολη περιπτωση ειναι αυτη του Καστελοριζου...καθαρα γεωγραφικα φαινεται οτι ανηκει στην Ασια λογω τοποθεσιας κ οχι τοσο λογο βαθους υδατων..

 

Μετα εχουμε και μια αλλη εκδοχη η οποια εφαρμοζεται στην περιπτωση της Lampedusa και δινει αυτο το Ιταλικο νησι στην Αφρικη γεωγραφικα μιας και το βαθος των υδατων ειναι μικροτερο απο 120 μετρα...Εαν ισχυει αυτος ο κανονας τοτε μονο μερικες Ελληνικες βραχονησιδες ανηκουν στην Ασια γεωγραφικα και κανενα αλλο κατοικημενο νησι μας (με την εξαιρεση παντα του Καστελοριζου)!

 

 

Εσεις τι λετε??

 

Παντως ας μην ξεχναμε οτι ουσιαστικα ο ορισμος της γεωγραφικης Ευρωπης ειναι ανθρωπινο επινοημα!!Ουσιαστικα ειναι ολη η Ευρωπη το δυτικοτερο σημειο της Ευρασιας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και λίγη σημασία έχει ο Γεωγραφικός προσδιορισμός της Ευρώπης μιας και έχει μηδενική εφαρμογή. Την Ευρώπη απο την Ασία χωρίζουν τα Ουράλια όρη, ο Κάυκασος, Η Κασπία, ο Βόσπορος και τα Δαρδανέλια. Άρα όλο το Αιγαίο είναι Ευρώπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και λίγη σημασία έχει ο Γεωγραφικός προσδιορισμός της Ευρώπης μιας και έχει μηδενική εφαρμογή. Την Ευρώπη απο την Ασία χωρίζουν τα Ουράλια όρη, ο Κάυκασος, Η Κασπία, ο Βόσπορος και τα Δαρδανέλια. Άρα όλο το Αιγαίο είναι Ευρώπη.

 

επιστημονικα εχει πολλες εφαρμογες...πχ στην μετεωρολογια,γεωγραφια,γεολογια κοκ

 

Προχθες μια περιοχη στην Ευρωπαικη Ρωσια σημειωσε 44.0 βαθμους που ειναι κ το ρεκορ Ευρωπης για φετος...πολλοι ομως ουτε καν ξερουν οτι το Jaskul βρισκεται στην Ευρωπη κ οχι στα βαθη της Ασιας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το βλέπω εγώ, αν παίζει κάποιο ρόλο, σημασία έχει το σημείο όπου σημειώθηκε η θερμοκρασία - γεωγραφικό πλάτος X, γεωγραφικό μήκος Y, υψόμετρο Z, ημέρα τάδε κλπ-. Το ότι εμείς έχουμε ορίσει ότι το σημείο αυτό λέγεται/ανήκει στη Ρωσία, το Τουρκμενιστάν, την Ευρώπη ή την Ανταρκτική δεν επηρεάζει την επιστημονική πλευρά του γεγονότος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το βλέπω εγώ, αν παίζει κάποιο ρόλο, σημασία έχει το σημείο όπου σημειώθηκε η θερμοκρασία - γεωγραφικό πλάτος X, γεωγραφικό μήκος Y, υψόμετρο Z, ημέρα τάδε κλπ-. Το ότι εμείς έχουμε ορίσει ότι το σημείο αυτό λέγεται/ανήκει στη Ρωσία, το Τουρκμενιστάν, την Ευρώπη ή την Ανταρκτική δεν επηρεάζει την επιστημονική πλευρά του γεγονότος.

 

 

επηρεαζει την καταταξη του ομως...πχ στην Ασια τετοιο ρεκορ δεν πιανει μια φετος..μιας κ ειχαμε μεχρι κ 54 βαθμους!!

Αντιθετα στην Ευρωπη ειχαμε μεχρι 43 στην Πορτογαλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό έχει να κάνει μάλλον με τη στατιστική, για να βλέπουμε πινακάκια στη wikipedia ξέρω γω, κι όχι με τη μετεωρολογία :>

 

 

ειναι ιδιαιτερα σημαντικο καθως για λεπτες διαφορες ειδικα στην ευρωπη μπορει να χανονται η να κερδιζονται ρεκορ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ αυτό λέω. Για τον εκάστοτε επιστήμονα δε νομίζω να παίζει ρόλο αν το «ρεκόρ» έγινε 100m ανατολικά του Έβρου στην Ελλάδα ή 100m δυτικά του στην Τουρκία. Ούτε αν το 2010 αυτή η περιοχή ανήκει στην Μολδαβία ενώ πριν 25 χρόνια άνηκε στην ΕΣΣΔ.

 

Το ρεκόρ ενδιαφέρει εμένα που παιξα στο στοίχημα ότι στις 10/7/2010 θα σημειωθεί θερμοκρασία >43C σε ευρωπαϊκό έδαφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ αυτό λέω. Για τον εκάστοτε επιστήμονα δε νομίζω να παίζει ρόλο αν το «ρεκόρ» έγινε 100m ανατολικά του Έβρου στην Ελλάδα ή 100m δυτικά του στην Τουρκία. Ούτε αν το 2010 αυτή η περιοχή ανήκει στην Μολδαβία ενώ πριν 25 χρόνια άνηκε στην ΕΣΣΔ.

 

Το ρεκόρ ενδιαφέρει εμένα που παιξα στο στοίχημα ότι στις 10/7/2010 θα σημειωθεί θερμοκρασία >43C σε ευρωπαϊκό έδαφος.

 

αρα συμφωνουμε οτι η καταταξη κ διαχωρισμος σε γεωγραφικη ευρωπη η μη εχει σημασια μιας κ τα θερμοκρασιακα ρεκορ υπαγονται στην μετεωρολογια

 

Δεν γινεται πολιτικος διαχωρισμος εδω αλλα αυστηρα γεωγραφικος..πχ 100μ ανατολικοτερα που λες του Εβρου επι τουρκικου εδαφους παλι Ευρωπη ειναι..εαν περασει τον Βοσπορο δεν ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...